Professional Documents
Culture Documents
ПРИПРЕМА НАСТАВНИКА ЗА ЧАС др Мирјана Бунчић ФЗТ I4
ПРИПРЕМА НАСТАВНИКА ЗА ЧАС др Мирјана Бунчић ФЗТ I4
ЧАС
Разред и одељење: I4
Назив наставне теме: Морфологија срца
Предмет: Анатомија и физиологија
Наставна јединица: Срчане
шупљине,
преграде,
отвори,
васкуларни
апарат, мали и
велики крвоток
Датум: 01.02.2024.
Редни број часа: 70.
Циљ часа: стицање знања о попречном пресеку срца, колико срчаних шупљина има, како их
именујемо, како се називају отвори који повезују срчане шупљине, који крвни судови излазе и улазе
у срце, шта чини мали и велики крвоток
Образовни задатак: омогућити да ученици савладају основна знања из области Морфологија срца;
ученици треба да знају разлику између преткомора и комора леве и десне стране срца, малог и
великог крвотока, златно правило срца
Функционални задатак: развити логички начин мишљења и закључивања. Коришћење метода
анализе и синтезе које помажу ученицима да решавају различите проблеме на систематичан начин.
1
Васпитни задатак: развијање интересовања и радозналости код ученика. Неговање позитивних
особина личности: прецизности, тачности, упорности и систематичности у раду.
*Исходи часа: након завршетка часа, сваки ученик ће бити у стању да сазна карактеристике
срчаних шупљина, крвних судова срца, ток малог и великог крвотока, разлике међу њима.
2
Корелација: вештине и знања које ученици усвајају на овом часу у дубокој мери су повезана са
знањем из Биологије
Кључне речи: крвоток, срце, пумпа
Активности наставника: током часа, наставник дефинише појмове који се обрађују, објашњава
и уводи нове (кључне) речи које ученици записују у свеске, излаже градиво на ученицима
разумљив начин, утврђује претходно стечена знања ученика постављањем питања и укључујући
ученике у разговор о наведеној теми, мотивише ученике да се укључе у процес стицања знања,
поставља развојна питања ученицима и тиме проширује већ стечене ученичке компетенције (скуп
знања, ставова и вештина), континуирано прати и вреднује напредовање ученика, активира
ученике у процесу стицања знања; анализира погрешне одговоре ученике и охрабрује их да греше
јер се на грешкама најбоље уочавају пропусти и недостаци настали током процеса стицања знања
и, такође што је логично, најбрже стичу увиди ученика где је грешка настала и због чега – што
представља добар повратни одговор ученику а и наставнику о тренутном степену развоја
ученичких компетенција; заинтересује ученике о наведеној наставној јединици представљањем
сопствене мисаоне активности која има за циљ да наведе ученике да се укључе у процес стицања
знања на часу (активност на часу); стално објашњава нове непознате речи; охрабрује ученике да
образлажу своје идеје и визије и тако их представљају одељењу; детаљно познаје резултате стицања
знања, шта је добро и у којој мери, а шта није и због чега је то тако; уколико је активност ученика на
часу опала, наставник смишља нове начине како да укључи ученике у разговор.
Активности ученика: током часа, ученик води белешке о наставној јединици која се обрађује;
поставља питања када није сигуран у стечено знање; укључује се разговор када наставник
поставља развојна питања; извлачи главне идеје и тезе из свега наведеног на часу; изводи
закључке о појединим аспектима пређеног градива; анализира различите одговоре других
ученика и упоређује их са својим знањима, ставовима и вештинама; процењује карактеристике
решавања датог проблема и учи да вреднује њихове исходе.
Литература: Анатомија и физиологија, аутори: Иван Анђелковић, Александар Стајковац и
Александар Илић, Завод за уџбенике, Београд
Самоевалуација: сматрам да ће ученици успешно испунити све захтеве предвиђене исходом часа.
3
Ток часа
Уводни део: (5 мин) Наставник наглашава циљ наставног часа и кратко се осврће на претходно
стечена знања. Образлаже ученицима шта ће бити у стању да науче током часа а потом
објашњава исходе самог часа.
„Хајде да се подсетимо шта смо радили на претходном часу. Да ли неко жели да понови
шта је крв и који су крвни елементи?“ – би било једно од питања које наставник може да
постави.
o Задатак ученика је у том тренутку да наведе шта је крв, улоге и састав крви, да да
одговоре на питање са разумевањем. На тај начин наставник може да одреди да ли је
потребно више времена одвојити за савладавање претходног градива.
„Хајде сада да видимо које су референтне вредности крвних ћелија у крвној слици, које су
њигове карактеристике“
Главни део: (35 мин)
Наставник уводи појам преткомора и комора, отвора који повезују срчане шупљине, вене које
улазе и артерије које излазе из срца
Наставник образлаже мали и велики крвоток
Наставник уводи нове појмове и детаљно их представља ученицима
o поставља питања која су везана за проверу тренутног степена развоја знања,
ставова и вештина
Уколико постоји ученик који познаје наведене појмове допушта му се да
изнесе и пренесе своја знања другим ученицима, што у већини случајева
резултира додатном укључивању ученика у дискусију
o Ученици се јављају да образлажу и пореде. Уколико ученици погреше у излагању,
наставник их исправља и охрабрује да наставе даље у трагању за новим знањима.
Звршни део: (5 мин)
Наставник са ученицима разговора и стиче увид у степен остварености исхода, тако што
од њих тражи да му на јасан, прецизан и недвосмислен начин предоче шта су то научили током
часа, шта је потребно унапредити (како код ученика тако и код наставника!), шта нису разумели,
шта су усвојили од ставова а шта никако нису успели да савладају и чему је потребно посветити
више пажње на неком од наредних часова. На овај начин се стиче увид у степен савладаности
градива и представља добру подлогу наставника за даљу огранизацију часова на предмету.