You are on page 1of 5

Paaralan: Baitang at Pangkat: 3

Asignatura: EDUKASYON SA
Guro:
DAILY LESSON LOG PAGPAPAKATAO
Petsa at Oras: Markahan: IKATLONG MARKAHAN
LUNES MARTES MIYERKULES HUWEBES BIYERNES
I. LAYUNIN (HOLIDAY) (CATCH-UP FRIDAY)
Naipamamalas ang pagunawa sa kahalagahan ng pananatili ng mga natatanging kaugaliang Pilipino
A. Pamantayang Pangnilalaman
kaalinsabay ng pagsunod sa mga tuntunin at batas na may kaugnayan sa kalikasan at pamayanan
B. Pamantayan sa Pagganap Naipagmamalaki ang mga magagandang kaugaliang Pilipino sa iba’t ibang pagkakataon
Nakapagpapanatili ng malinis at ligtas na pamayanan sa pamamagitan ng:
-paglilinis at pakikiisa sa gawaing pantahanan at pangkapaligiran
C. Mga Kasanayan sa Pagkatuto
-wastong pagtatapon ng basura
(Isulat ang code sa bawat kasanayan)
-palagiang pakikilahok sa proyekto ng pamayanan na may kinalaman sa kapaligiran EsP3PPP- IIIe-g –
16
II. NILALAMAN
A. Paksang Aralin KALUWASAN SA PAGTUMAN
III. KAGAMITANG PANTURO
A. Sanggunian
Caraan, M.M, R.B Catapang, R. Castillo, A. Soriano, P.R Sajise, R.D Roson, V.R de Robles, et al.
1. Mga Pahina sa Gabay sa
2014. Edukasyon sa Pagpapakatao- Ikatlong Baitang. Pasig City, Philippines: Department of Education-
Pagtuturo
Instructional Materials Council Secretariat (DepED- IMCS)
Maria Carla M. Caraan, et. Al. Edited by Rico M. Habijan at Irene C. De Robles. S. n.d. Edukasyon sa
2. Mga Pahina sa Kagamitang pang
Pagpapakatao-Ikatlong Baitang:Kagamitan ng Mag-aaral sa Sinugbuanong Binisaya.Unang Edisyon.
mag-aaral
Pasig City: Department of Education-Instructional Materials Council.
3. Mga Pahina sa Teksbuk
4. Karagdagang Kagamitan mula sa
LRMDS
B. Iba pang Kagamitang Panturo
IV. PAMAMARAAN
A. Balik –aral sa nakaraang aralin o (REVIEW)
pasimula sa bagong aralin
Butangi og () nga hulayway kung ang pahayag naghisgot sa pagtuman sa balaod. Butangi og () nga
hulagway kung ang pahayag nagpakita ug pagsupak sa mga pahimangno ug mga balaod.
_______1. Nag tabok ang mga tinun-an sa dalan ubos lamang sa overpass bridge.
_______2. Nihunong si Michael pagpadagan sa Motor pag pula sa traffic light.
_______3. Si Anton mitabok sa dalan gamit ang Pedestrian Lane.
B. Paghahabi sa layunin ng aralin
_______4. Nisulod si Mayla sa office bisan naay pahimangno nga “bawal mosulod kung walay tao”.
_______5. Nituman si Nene sa balaod nga “BAWAL MOSULOD ANG WALAY FACE MASK”.
_______6. Naka basa si Juan ug “BAWAL MANGIHI DIRI” apan nangihi lang gihapon.
_______7. Nag pataka og labay og basura si Nanding.
_______8. Nanaog ka gikan sa Jeep tungod mismo sa pahimangno nga “DIRI MANAOG”.
C. Pag- uugnay ng mga halimbawa Apil na usab niini ang pagtuman ug pagsunod sa mga sumbanan ug mga balaod nga kinahanglan natong
sa bagong aralin tumanon. Mahinungdanon ang pagtuman sa mga balaod ug pagsunod sa mga sumbanan nga atong

Ann Guro Files


Makita sa atong palibot aron nga mahilikay kita sa tanang piligro ug kadaot. Bisan ang mga bata nga
sama nimo adunay katakus sa pagtuman ug pagsunod sa mga balaod ug mga pahimangno.
Alang kanimo, Unsa kamahinungdanon ang pagsunod sa mga pahimangno?
D. Pagtatalakay ng bagong konsepto Isip usa ka bata unsa ang imong maayong buhaton aron nga ang uban makahimo sa pagsunod sa mga
at paglalahad ng bagong kasanayan pahimangno?
#1 Tan-awa ug tun-I ang mga hulagway sa ubos kung unsay angay buhaton kung aduna kay makita nga
pahibalo, sumbanan ug pahimangno nga sama sa imong nakita?

E. Pagtatalakay ng bagong konsepto


at paglalahad ng bagong kasanayan
#2

Tubaga ug isulat sa imong notebook ang mga Gamit ang lapis ug krayola, pagdibuho og
mosunod nga mga pangutana: hulagway nga nagpakita og pagtuman sa mga
1. Unsa ang angay buhaton kung makakita ka og balaod ug mga pahimangno. Butangi og kolor ang
mga pahimangno nga sama niini? hulagway nga imong madibuho. Buhata kini sa
2. Unsa ka mahinongdanon ang pagtuman niini? bond paper.
Aduna ka nabay natuman nga mga pahimangno?
F. Paglilinang sa Kabihasan 3. Kung dili nato tumanon ang mga pahimangno
(Tungo sa Formative Assessment) unsa kaha ang mahitabo?
4. Unsay imong bation kung makakita ka og mga
pahimangno sa dalan, sa Tulunghaan og sa
komunidad?
5. Isip usa ka tinun-an sa ika tulo nga ang-ang
unsay imong buhaton aron maagni ang uban sa
pagsunod sa mga pahimangno?
G. Paglalapat ng aralin sa pang araw Isulat sa imong papel ang imong pagsabot niining Isulat sa sulod sa kasingkasing ang mga balaod
araw na buhay mga mosunod nga mga pahibalo ug mga nga imong natuman sa panimalay ug sa
pahimangno. tulunghaan. Isulat usab sa sulod sa kahon ang mga
balaod nga wala nimo natuman sa panimalay ug
sa tulunghaan. Isulat sa notebook ang imong
tubag.

Ann Guro Files


Ang pagsunod sa balaod sa Tulunghaan ug Katailingban makatabang nga mahilayo kita sa katalagman.
Sumala sa Road Safety Education Modules sa Deped-Function-MAPFRE (2010), ang pagbaton og
kahibalo maoy yawe kung unsa ang tama nga pagtabok ug pagdesisyon aron masiguro ang atong
kaluwasan sa dalan. Ang kinabubut-ong pagsunod sa pamalaod sa trapiko nagpakita og disiplina sa
H. Paglalahat ng Aralin
kaugalingon ug responsabling pagka tawo. Mahinungdanon ang pagsunod sa balaod sa trapiko aron
malikayan ang disgrasya. Usa usab kini ka pagtabang sa gobyerno para sa pagpatuman sa balaod.
Ang husto nga pagsunod sa bisan unsang balaod us aka dakong tabang sa gobyerno alang sa kaluwasan
sa tanang katawhan lakip na ang tibook nasud ug kalibutan.
Isulat ang Tama kung ang hugpulong nagsugyot og sakto nga buhat, isulat ang Mali kung kini
nagsugyot og sayop nga buhat. Buhata kini sa imong papel.
_______1. Nitabok sa pedestrian lane si Anton bisan pula ang siga sa traffic light.
_______2. Nisulod sa balay si Rose bisan wala gi tugutan.
I. Pagtataya ng Aralin
_______3. Gibasa nako ang pahimangno ug akong gituman
_______4. Napaakan si Maria og iro kay wala niya basaha ang pahibalo.
______5. Hapit na bangga-an si Toto og sakyanan kay wala mi tabok sa saktong tabukanan.
______6. Ni agi si Ana sa footbridge nga maoy tabukanan.
J. Karagdagang gawain para sa Tun-I ang mga hulagway sa ubos nga bahin.
takdang aralin Sumala sa imong nakita, asa sa mga hulagway ang angay sundon ug tumanon alang sa imong maayong
kaugmaon?
Karon, kompletoha ang pahayag nga naa sa kahon nga nagpakita sa imong panglantaw sa imong
kaugmaon.

Ann Guro Files


MAGDESISYON KA, KARON!

V. MGA TALA
VI. PAGNINILAY
A. Bilang ng mag-aaral na nakakuha ng
80% sa pagtataya.
B. Bilang ng mga-aaral na
nangangailangan ng iba pang gawain
para sa remediation
C. Nakatulong ba ang remediation?
Bilang ng mag-aaral na nakaunawa sa
aralin.
D. Bilang ng mga mag-aaral na
magpapatuloy sa remediation
E. Alin sa mga istratehiyang pagtuturo
ang nakatulong ng lubos? Paano ito
nakatulong?

Stratehiyang dapat gamitin:


__Koaborasyon
__Pangkatang Gawain
__ANA / KWL
__Fishbone Planner
__Sanhi at Bunga
__Paint Me A Picture
__Event Map
__Decision Chart
__Data Retrieval Chart
__I –Search
__Discussion

Ann Guro Files


F. Anong suliranin ang aking naranasan
na nasolusyunan sa tulong ng aking
punungguro at superbisor?

__Kakulangan sa makabagong
kagamitang panturo.
__Di-magandang pag-uugali ng mga
bata.
__Mapanupil/mapang-aping mga bata
__Kakulangan sa Kahandaan ng mga
bata lalo na sa pagbabasa.
__Kakulangan ng guro sa kaalaman ng
makabagong teknolohiya
__Kamalayang makadayuhan
G. Anong kagamitan ang aking nadibuho
na nais kong ibahagi sa mga kapwa ko
guro?

__Pagpapanuod ng video presentation


__Paggamit ng Big Book
__Community Language Learning
__Ang “Suggestopedia”
__ Ang pagkatutong Task Based
__Instraksyunal na material

Ann Guro Files

You might also like