Professional Documents
Culture Documents
ГЕОГРАФСКОТО ПОЗНАНИЕ В НАЧАЛНОТО УЧИЛИЩЕ - ДИАНА П. МЛАДЕНОВА
ГЕОГРАФСКОТО ПОЗНАНИЕ В НАЧАЛНОТО УЧИЛИЩЕ - ДИАНА П. МЛАДЕНОВА
КИРИЛ И МЕТОДИЙ“
Факултет: Педагогически
ПОРТФОЛИО
по:
1. Въведение..................................................................................................3стр.
8. Съдържание.............................................................................................43стр.
2
Географското познание през погледа на студента
3
План-конспект по Човекът и обществото за 4 клас
Издателство: Просвета
Тема: Старопланинска област – най-дългата верига
Тип на урока: Урок за нови знания.
Цел: Усвояване на по-системни знания за Старопланинска област
Компетентности, като очаквани резултати от обучението:
С помощта на карта определя местоположението на
Старопланинската област и значението му за живота на хората.
Ориентира се по карта за най-големите селища и природни обекти
във всяка в Старопланинската област.
Дава примери за основни стопански дейности в Старопланинската
област.
Нови понятия: природна област, приток, проток.
Междупредметни връзки: Български език и литература
Методи: беседа, наблюдение.
Дидактически средства:
На учителя: учебник, учебен атлас, природна карта на България, книга за
учителя, мултимедия.
На учениците: учебник и учебна тетрадка, учебен атлас.
Ход на урока:
Дидакти- Дейности на учителя Дейности на Забележк
ческа ученика а
задача
1.Органи Учителят поздравява учениците и Поздравяват и
зационна проверява отсъстващите. Вписва се подготвят за 1 мин.
част темата и отсъстващите в дневника. часа.
4
2.Провер- Проверява домашната работа. Задават
ка на Дава разяснение въпроси
домашни по задачите, с които са се затруднили свързани с 4 мин.
те учениците. трудности при
задания решаване на
задачите от
домашната
работа.
5
А Дунавската равнина? В Старопланин-
ската област
на юг.
Погледнете картата!
Коя е най-високата точка в областта?
(Връх Ботев) Разглеждат
картата.
Тя е част от Старопланинската
природна област.
Погледнете отново към мултимедията!
6
Разглеждат
изображението
на
мултимедията
Разглеждат
изображение-
то на
мултимедията
7
Моля, запишете в тетрадките си
1-ва точка: Местоположение и
природа
Старопланинската област се намира на
юг от Дунавската равнина.
Започва от западната ни граница и
достига до Черноморското
крайбрежие.
8
Областта включва две части –
Предбалкан и Стара планина.
Предбалканът се намира в северната
част, по-ниската част на областта.
Името е много интересно –
ПРЕДБАЛКАН.
Повторете моля..
Учениците
повтарят:
ПРЕДБАЛКАН.
9
дупка.
10
Погледнете на картата! Кой беше най- Най-високия
високия връх на Стара планина? връх на Стара
планина е връх
Ботев.
11
планината, образувайки красиви
проломи.
В Предбалкана особено забележителен
е проломът на река Янтра край град
Велико Търново.
Част от реките в областта се вливат в
коя река? Проследете на картата. Вливат се в
река Дунав.
Част от реките се вливат в река Дунав.
Някои обаче правят изключение. Това
изключение е река Камчия, която
извира от Стара планина. Проследете
къде се влива?
Влива се в Черно
море.
Река Тунджа води началото си от
южните части на планината, но влива
водите си в Егейско море.
Старопланинската област богата ли е
на растителен и животински свят?
Да, богата е.
Има много и различни растителни и
животински видове. Тук се намират
най-обширните букови гори в
България.
Изкачвайки се по-нависоко в
планината, ще усетите аромата на
иглолистните гори.
12
красота на природата част от
територията на Старопланинската
област е обявена за защитена. Именно
тук се намира и най-големият
национален парк в страната.
13
5.Затвър- Я да повторим как още е наричана „Гръбнакът на
ждаване Средна гора? България“
на 5 мин.
знания и
развиван
е на
умения
Кои две части включва областта? Предбалкан и
Стара планина
Чудесно!
Чудесно!
Дерзайте!
14
15
Структуриран отговор на възложените задачи за изпълнение.
3. Обем до 2 листа.
16
ангажираност от страна на учениците, като ги мотивира да проявят интерес
и любопитство към географията. Играта също така развива уменията за
пространствено мислене, логическо мислене и решаване на проблеми. Тя
създава възможности за комуникация и сътрудничество между учениците,
като ги подпомага да развият социални умения и екипна работа.
17
проблематични ситуации, като вземат самостоятелни, информирани
решения.
18
навигация по световните океани. Те са се ориентирали по
земеповърхностните форми, като ледени глетчери, острови и плажове. Те
са също така означавали пътеките си с помощта на знаци, като например
камъни или дървета, за да се върнат по същия маршрут. Тези примери
илюстрират как описателно-ориентировъчният метод е бил използван от
древните мореплаватели за навигация и ориентиране по големите
географски пространства, като моретата и океаните. Този метод им е
позволявал да откриват нови земи и да се връщат в безопасност, като се
базират на земеповърхностните форми и знаците, които са оставили зад
себе си.
3. Подходящ пример за използване на умозрително-митологичния метод
е обясняването на гръмотевиците и светкавиците от различни древни
култури. В древността, когато хората са се изправили пред гръмотевична
буря, те са се опитвали да обяснят тези явления с помощта на
умозрително-митологичния метод. В различни култури, гръмотевиците и
светкавиците са асоциирани с надежда на боговете или божества, които са
владеели силите на небето. Например, в гръцката митология, Зевс, който е
богът на небето и гръмотевиците, е бил обожествен и покланян от
древните гърци. Те са вярвали, че когато чуят гърмотевиците, това е
проява на гнева или славата на Зевс. Светкавиците, от друга страна, са
били тълкувани като излъчвания на божествата, които са присъствали в
небето. Също така, в скандинавската митология, гръмотевиците и
светкавиците са били свързани с бога Тор, който е бил защитник на
боговете и човечеството. Хората в тази култура са вярвали, че
гръмотевиците и светкавиците са резултат от битките на Тор със злите
сили и гиганти. Тези примери илюстрират как умозрително-митологичният
метод е бил използван от древните култури за обясняване на природни
стихии и явления като гръмотевици и светкавици. Този метод им е
19
позволявал да намерят някакъв порядък и смисъл в тези явления, като ги
свързват с божества и митологически герои.
4. Пример за използване на първично-научния метод е откриването на
планетата Нептун. През 1846 година, астрономите научили, че Уран е
подложена на дадено отклонение в своето движение около Слънцето.
Базирайки се на тези наблюдения и използвайки математически модели,
астрономите предположили, че това отклонение е причинено от влиянието
на друга планета, която се намира по-далеч от Уран. След като била
формулирана хипотезата, астрономите започнали да изчисляват точното
местоположение на тази теоретична планета в небесната сфера. Те
приложили първично-научния метод, базиран на екстраполиране на малко
достоверни данни и математически модели, за да предскажат
местоположението и характеристиките на планетата. След това,
астрономите използвали телескопи, за да потвърдят и потърсят планетата
Нептун в предположеното място в небето. През 1846 година, Нептун бил
открит и потвърден, което доказа правилността на първично-научния
метод и същевременно създаде нови познания в областта на астрономията.
Примерът илюстрира как първично-научният метод може да бъде
използван за предсказване и откриване на нови явления и процеси, като се
базира на малко достоверни данни и математически модели. Този метод
отваря възможности за научни открития и развитие в различни научни
области, като астрономията.
5. Пример за използване на хипотетично-експедиционния метод е
пътуването на Кристофор Колумб през 1492 година. Въпреки че идеята за
кълбовидността на Земята вече била разпространена, Колумб
предположил, че може да достигне Индия, като плава на запад. Базирайки
се на своите хипотези и знания по навигация и мореплаване, той започнал
да търси финансиране и съоръжение на експедиционни кораби. Колумб и
неговия екип се въоръжили с нови инструменти и технологии ( за времето,
20
в което живеели), като компаси и нови типове платноходи, които им
помогнали за по-ефективно плаване. Те тръгнали на пътуване през
Атлантическия океан, с надеждата да достигнат Индия. Въпреки че
Колумб не достигнал Индия, той открил нови земи. Това пътуване на
Колумб илюстрира как хипотетично-експедиционният метод може да
бъде използван за откриване на нови земи и търговски възможности.
6. Пример за държавно-експанзионистичен метод може да бъде
колонизацията на нови земи от страна на европейските държави през
периода на Великата географска откритие (15-17 век). През този период,
държави като Испания, Португалия, Англия, Франция и Холандия
финансирали и организирали експедиции, които целели да открият нови
търговски маршрути, богати на ресурси и нови колонии. Тези експедиции
довели до откриването и колонизацията на големи части от Америка,
Африка, Азия и Океания. Държавите изграждали търговски, военни и
изследователски бази в новите територии, с цел да се асимилират ресурси
и да се установи контрол върху географското пространство. Този метод
имал огромен принос за опознаването и овладяването на географското
пространство, като същевременно допринесъл за икономическото, военно
и политическо прекрояване на света. Той позволил на държавите да
превземат богати ресурси от новите земи, да разширят своите търговски
мрежи и да установят колониални империи, които се простирали на големи
части от света.
Друг интересен и впечатляващ пример за държавно-експанзионистичния
метод в нашето съвремие може да бъде Китай. Китай активно прилага този
стил, като изгражда търговски и инфраструктурни проекти в различни
части на света.
Един от най-известните примери е "Път на коприната''. Това е
инициатива, която има за цел да създаде търговска мрежа, свързваща
Китай с различни държави в Азия, Европа и Африка. Китай инвестира
21
значителни средства за изграждането на нови жп и автомагистрали,
пристанища, летища и други инфраструктурни проекти в рамките на тази
инициатива. Това им позволява да установят по-тесни търговски връзки с
други държави и да увеличат своята икономическа присъствие в региона.
Освен това, Китай проявява активни интереси и в морските пространства.
Те се стремят да установят контрол върху стратегически важни морски
пътища и пристанища, като изграждат военни бази и разширяват своето
военно присъствие в региона на Южнокитайско море.
7. Един подходящ пример за прилагане на научен метод в географията е
изследването на климатичните промени и техните последици върху
географското пространство.
Научният метод в този случай би включвал следните етапи:
1. Наблюдение
2. Формулиране на хипотеза
3. Експериментиране и събиране на данни
4. Анализ и интерпретация:
5. Верификация и констатиране на резултатите
Този пример илюстрира прилагането на научен метод в географията, като
се използват наблюдения, хипотези, експерименти и анализ, за да се
разберат причините и последиците на климатичните промени върху
географското пространство.
8. Пример за класически метод в географията е изследването на климата
на определен регион. Изследователят може да използва наблюдения и
описания, за да събере информация за климатичните условия в даден
регион. Той може да измери температурата, влажността, вятъра и
количество на валежите, като използва специализирани инструменти като
термометри, хигрометри и анемометри. Също така, изследователят може
да анализира данни от метеорологични станции и да изследва
климатичните записи от миналото.
22
Този класически метод използва наблюдения и измервания, за да се
изследва климатичната система на даден регион. Той може да помогне за
разбирането на климатичните промени, влиянието им върху околната
среда и влиянието върху хората, които живеят в този регион.
Друг пример за класически метод на географско изследване е
полевото наблюдение. Това е процесът на наблюдение на географските
явления и процеси на място, като се правят записи за тяхната географска
локация, характеристики и промени. Например, специалист може да
извърши полево наблюдение на река, като наблюдава течението й,
природните обекти в околността, водния режим и въздействието и върху
околната среда.
Още един пример за класически метод е архивното изследване.
Това включва изучаване на исторически документи, карти, стари
фотографии и други архивни материали, които съдържат информация за
географските явления и процеси в миналото. Например, изследователят
може да изследва архивни документи за града, за да разбере как се е
променил той през годините, какви са били природните и човешките
фактори, които са влияели върху неговото развитие.
Тези са само няколко примера за класически методи в географията.
Важно е да се отбележи, че тези методи могат да се комбинират и допълват
помежду си, за да се постигнат по-добри научни изследователски
резултати.
9. Пример за прилагането на експедиционно-теренния метод е
изследването на подводни екосистеми. Изследовател може да извърши
експедиция на морско дъно или в океански райони, за да събере
информация за разнообразието на морските видове, характеристиките на
морските екосистеми и въздействието на човешката дейност върху тях.
При изследването на подводните екосистеми, експедиционно-теренният
метод позволява на учния да използва различни инструменти и техники,
23
като дайвинг, подводни дронове и субмарини, за да разгледа и проучи
подводната среда. Той може да събира проби от водата и от морското дъно,
да измерва параметри като соленост, температура и pH стойност, както и
да изследва различни видове морски растения и животни.
Използвайки експедиционно-теренния метод, ученът може да изучи
разнообразието на подводните екосистеми, да анализира влиянието на
климатичните промени върху тях и да изследва ефектите от човешката
дейност като риболов, замърсяване на водата и разрушаване на коралови
рифове. Този метод е от особено значение за разбирането на подводния
свят и за опазването на морската среда.
10. Подходящ пример за използване на исторически метод за изучаване
на населението, производството и селищата е да разгледаме развитието на
едно конкретно градско население през последните десетилетия.
Нека разгледаме примера на град X. Преди 50 години, град X беше
малко село с няколко хиляди жители и селскостопанска икономика. С
течение на времето, градът започна да се разраства и да се превръща в
индустриален център. За да разберем какво е довело до тази промяна,
можем да използваме исторически метод. Анализирайки данните от
последните 50 години, можем да проследим растежа на населението на
града, промените в икономиката и развитието на селищата. Можем да
изследваме факторите, които са допринесли за този растеж, като
индустриализацията, привличането на инвестиции, развитието на
образованието и транспортната инфраструктура. С помощта на
историческия метод можем да анализираме тенденциите и промените в
населението, производството и селищата в град X през различните
периоди. Това ни дава възможност да предвидим бъдещите тенденции и да
разработим стратегии за устойчиво развитие и подобряване на градската
среда. Например, ако историческият анализ показва, че растежът на
населението в град X води до пренатоварване на инфраструктурата и
24
услугите, можем да предвидим необходимостта от разширяване на
обществените транспортни мрежи, създаване на нови училища и здравни
центрове, както и подобряване на инфраструктурата за отпадъци и
водоснабдяване.
Така, използвайки историческия метод, можем да получим ценна
информация за промените и развитието на населението, производството и
селищата, което ни помага да прогнозираме бъдещето и да вземаме
информирани решения за подобряване на качеството на живот в градовете.
11. Тук ще направя един плавен преход - ще ''отворя една скоба'' и ще се
отклоня от ''рамката'' на географията. Както споменах вече живеем във века
на технологиите и свръх дигитализацията и бих искала да предложа
подходящ пример за сравнителния метод във времето, подкрепен с факти.
Нека разгледаме развитието на мобилните телефони. През 1983
година беше пуснат на пазара първият комерсиално достъпен мобилен
телефон - Motorola DynaTAC 8000X. Той бил голям, тежък и скъп, но
представлявал първата стъпка към масовата употреба на мобилните
телефони.
Сега, ако сравним този модел със съвременните мобилни телефони,
ще забележим огромна разлика в технологията и функционалността. Днес
имаме достъп до смартфони, които са много по-малки, леки и мощни в
сравнение с първите мобилни телефони. Смартфоните предлагат
множество функции като интернет достъп, камери с висока резолюция,
вградени сензори и много други. Защо точно този пример ? Този пример
илюстрира как сравнителният метод може да се използва за анализ на
промените и напредъка в технологията през годините. Сравняването на
първите мобилни телефони със съвременните смартфони ни показва колко
далеч сме стигнали и как технологичният прогрес ни е променил начина на
живот и комуникация.
25
Връщайки се към географията, сравнителният метод ни помага да
разберем и оценим различията и промените в различни аспекти на живота
и обществото във времето. Това ни дава възможност да се анализира и
прогнозира бъдещето, като се има предвид развитието и промените в
миналото.
12. Пример за използване на космически методи за изследване на
климатичните промени:
Сателитните данни могат да бъдат използвани за наблюдение и
анализ на климатичните промени по цял свят. Например, сателитите могат
да измерват температурата на повърхността на океаните и сушата,
количеството на снега и леда, измененията в облаците и валежите, както и
други параметри, свързани с климата. Тези данни могат да бъдат
обработени и анализирани с помощта на различни методи. Например,
сравнение на данните от различни периоди може да покаже промени във
времето и климата. Графичното представяне на данните може да помогне
за визуализиране на тенденциите и промените във времето и климата.
Освен това, сателитите могат да наблюдават и мониторират важни
климатични системи като Екваториалната струя, Ел Ниньо и Ла Нинья,
които имат влияние върху климата по целия свят. Тази информация може
да се използва за прогнозиране на бъдещи климатични събития и
разработване на стратегии за приспособяване към изменението на климата.
Този пример илюстрира как космическите методи и технологии
могат да бъдат използвани за изследване на климатичните промени и
предоставят ценни данни за разбиране на климатичните системи и
влиянието им върху околната среда и човешкото общество.
13. Други методи - описание и обяснение, сравнение, графичен мен -
тези методи бихме свързали с представяне на информация чрез схеми,
графики и диаграми….
26
14. Подходящ пример за моделиране е използването на компютърни
модели за прогнозиране на времето. Метеорологичните модели са
разработени, за да симулират атмосферните условия и да предсказват
температурата, валежите, вятъра и други параметри в различни райони и за
различни периоди от време. Тези модели събират данни от наблюдения на
метеорологични станции, сателитни изображения и други източници, и
използват математически и физически уравнения, за да симулират
атмосферните процеси. Моделите включват информация за топлинния
поток, влагата, силата на вятъра и други фактори, които влияят на времето.
След като моделите са настроени и верифицирани с помощта на
исторически данни, те могат да бъдат използвани за прогнозиране на
времето в бъдеще. Метеоролозите могат да анализират резултатите от
моделите и да предоставят прогнози за времето за дни, седмици и дори
месеци напред.
Това е само един от примерите за моделиране, който демонстрира
как създаването на компютърни модели може да помогне за предсказване
на сложни явления и процеси. Моделирането може да се използва и в
различни области, като например икономика, инженерство, биология и
други, за да се разберат и предвидят различни аспекти на реалния свят.
27
"Етап на научно-технологичната революция и глобализация". Този етап е
свързан със значителните промени, които се случват в света през този
период и които оказват влияние върху географията като наука. Основното
ново съдържание на шестия етап е въздействието на научно-
технологичната революция и процесът на глобализация върху
географското познание. Научно-технологичната революция през този
период довежда до бърз развой на научните и техническите постижения,
които променят начина, по който изучаваме и разбираме света около нас.
Това включва използването на нови технологии и методи в географските
изследвания, като сателитни снимки, географски информационни системи
(ГИС) и други. Глобализацията, също така, играе важна роля в развитието
на географското познание през този период. Процесът на глобализация
води до нарастване на световната икономическа, политическа и културна
интерконективност, което изисква нови подходи и анализ в географията.
Глобализацията насърчава изследването на международните търговски
отношения, миграцията, индустриализацията, урбанизацията и други
глобални процеси. Така шестият етап от развитието на географското
познание се отличава с акцент върху научно-технологичната революция,
въздействието на глобализацията и използването на нови инструменти и
методи в географските изследвания.
28
необходимостта от взаимодействие и интеграция между различните
поддисциплини и аспекти на географията.
29
Колонии - Колонията е територия, която е под контрола на друга държава
и е обитавана от население, което е различно от това на управляващата
държава. Колониите често се основават с цел икономическа експлоатация
или политически контрол.
Пример: В периода на колониализма, много европейски държави
създадоха колонии в Африка, където европейци се заселили и доминирали
над местното население.
Географско познание - Географското познание се отнася до знанията и
разбирането, които се придобиват чрез изучаване на географията. Това
включва разбиране на различни географски явления, процеси и
взаимодействия.
Пример: Географското познание може да помогне да разберем как
различни климатични условия влияят върху разпределението на
растителността на Земята и как това от своя страна влияе върху
разпределението на животните и човешките общности.
Естествозвание - Естествознанието е областта, която изучава природата и
естествените явления, включително физиката, химията, биологията и
геологията. То се базира на научен метод и се стреми да обясни и разбере
как функционира природата.
Пример: Естествознанието изучава как се образуват облаците и какво
предизвиква времето. Чрез изследване на различните фактори като
температура, налягане и влажност, естествознанието може да предскаже
какъв тип време може да очакваме в дадена географска област.
Описание - Описание се отнася до процеса на описване на определен
обект, място или явление чрез използване на детайли и характеристики.
Описание може да се отнася и до текстово или визуално представяне на
дадена географска област.
30
Пример: В географията, описание може да бъде използвано за да опишем
физическите характеристики на една планина, като височината ѝ, формата
ѝ и наличието на реки и гори.
Идеологически ресурси - Идеологическите ресурси се отнасят до идеи,
възгледи и ценности, които формират и влияят върху географската и
социалната организация на дадена общност или регион.
Пример: Идеологически ресурси могат да включват религиозни
убеждения, политически идеологии и културни ценности, които формират
и определят идентичността и поведението на дадена група хора или
общност.
Идентичност - Идентичността се отнася до усещането за принадлежност и
самосъзнание на индивид или група, свързано с техните общи
характеристики, ценности и културни аспекти.
Пример: Географическата идентичност може да бъде свързана с
принадлежността към определена област или регион, както и с културните
и етническите характеристики на хората, които живеят там.
Култура - Културата е съвкупността от ценности, убеждения, традиции,
обичаи, изкуство и други аспекти на човешкото съществуване, които се
предават от поколение на поколение и определят идентичността и
поведението на дадена група или общност.
Пример: Културата може да се изрази чрез музика, танци, гастрономия,
религия и други аспекти на живота на хората в дадена географска област.
Еклектичен - Еклектичният подход сЕклектичен - означава комбиниране
на различни стилове или идеи от различни източници.
Пример: В географията, еклектичен подход може да бъде използван при
изследване на архитектурата на градовете, където се комбинират елементи
от различни културни стилове в едно сградно наследство.
Социален ред - Отнася се до организацията и структурата на обществото,
което се базира на правила, норми и ценности.
31
Пример: В географията, социалният ред може да бъде изучаван чрез
анализ на различните социални групи и техните връзки в градовете или
селските райони.
Популяризира - Означава да се направи нещо достъпно и популярно за
широката общественост.
Пример: В географията, учебни материали и книги могат да бъдат
написани така, че да популяризират сложни географски концепции и да ги
направят по-лесно разбираеми за учениците.
Етническият пейзаж - Отнася се до физическата и културната среда,
която е свързана с определена етническа група.
Пример: В географията, етническият пейзаж може да бъде проучван чрез
анализ на етническите населения, техните обичаи, езици и архитектура на
селищата.
Компетенция - Отнася се до уменията, знанията и способностите,
необходими за успешно изпълнение на дадена задача.
Пример: В географията, компетенцията може да се отнася до уменията на
географите да анализират и интерпретират географски данни, да използват
географски инструменти и да комуникират ефективно своите
изследователски наблюдения и заключения.
Елит - Отнася се до група от хора, които се считат за най-добрите или най-
компетентните в дадена област.
Пример: В географията, елитът може да се отнася до изследователите и
учените, които са признати за своите значими приноси към географската
наука.
Преработка - Означава да се променят или преобразуват съществуващи
материали или ресурси.
Пример: В географията, преработката може да се отнася до промяна на
природната среда чрез изграждане на пътища или издигане на сгради.
32
Европейската - Отнася се до нещо, което е свързано с континента Европа
или е характерно за него.
Пример: В географията, европейската може да се отнася до географските
характеристики, пейзажи, климат и култура на европейските държави.
Азиатската - Отнася се до нещо, което е свързано с континента Азия или е
характерно за него.
Пример: В географията, азиатската може да се отнася до географските
характеристики, пейзажи, климат и култура на азиатските държави.
Граница - Отнася се до линия или област, която отделя една територия от
друга.
Пример: В географията, границата може да бъде изучавана чрез анализ на
политическите, физическите или културните фактори, които определят и
влияят върху границите между държавите или регионите.
Деление - Означава разделяне или разделение на нещо на части.
Пример: В географията, делението може да се отнася до разделението на
територия на региони, области или държави, на база на географски,
политически или икономически критерии.
Империята - Отнася се до голяма политическа или териториална област,
която е под контрола на една централна власт.
Пример: В географията, империята може да се отнася до исторически
империи като Римската империя или Османската империя, които са
притежавали големи територии и влияние върху различни региони.
Период - Отнася се до определен период от време, който се характеризира
с определени събития, процеси или промени.
Пример: В географията, периодът може да се отнася до геоложки периоди,
като мезозойски период или късната античност, или до исторически
периоди, като Средновековието или Възраждането.
Щрих - Отнася се до малко допълнение или детайл, което допринася за
цялостното разбиране или представяне на нещо.
33
Пример: В географията, щрихът може да бъде допълнителна информация
или факт, който осветлява или обогатява дадена географска тема или
анализ.
Било - било, или планински гребен, е най-високата част на издължена
планина или планинска верига, разположена между склона. То е мислена
линия, свързваща най-високите точки на напречните сечения на планината
– върховете и проходите.
Пример: Пиринският бил е планинско било в Южна България, което се
сьстои от няколко планини като Вихрен, Вихренски планини, Острец и
други.
Разклонения - Отнасят се до отклонения от основни пътища или трасета.
Пример: Разклоненията на главния път водят към различни населени
места или туристически атракции.
Надписи - Отнасят се до писмените обозначения или знаци, които
предоставят информация за места или обекти.
Пример: Надписите на пътни знаци указват посоката към различни
градове или туристически обекти.
Места - Отнасят се до конкретни области или места на Земята.
Пример: Местата могат да бъдат географски обекти като планини, реки,
океани, градове или национални паркове.
Мрежа - Отнася се до система от свързани точки, обекти или информация.
Пример: Транспортната мрежа включва пътища, железници и летища,
които са свързани и позволяват преминаването от едно място до друго.
Стоки - Отнасят се до материални или нематериални обекти, които се
произвеждат, търгуват или консумират.
Пример: В световната икономика, стоките могат да бъдат селскостопански
продукти, електроника, дрехи или услуги, които се разпределят и търгуват
между различни региони или държави.
34
Раздел Пети: Географски познания - таблично представяне.
35
от Ливан необходимия им
строителен материал от
прочутото и ценно кедрово
дърво.
били докарвани скъпоценни
камъни и различни
благовонни смоли и масла,
необходими за провеждане на
религиозните обреди и за
балсамиране.
египтяните са имали добри
географски познания не само
за долината на реката Нил, без
най-горното течение, но и за
съседните земи.
Финикийци познавали цялото
средиземноморско
крайбрежие Африка и Азия,
южните крайбрежия на
Балканския полуостров, на
Италия и Испания, островите
Кипър, Крит, Сицилия,
Сардиния, Малта и
Балеарските острови.
Около 1200 г. пр. н. е.
финикийците преминали
Гибралтарския проток
(Херкулесовите стълбове) и
основали своите колонии
Гадир (днес Кадис) на
испанския бряг и Тингис
(днес Танжер) на
африкански» бряг.
Предполага се дори, че
финикийците са пътували на
север по западноевропейското
атлантическо крайбрежие,
като са достигали
Британските острови и
бреговете на Северното море,
а на юг—покрай бреговете на
Африка — до остров Мадейра
и Канарските острови.
36
познавали добре Червено
море и плавали покрай
бреговете му. Те навлизали в
Персийския залив, а се
предполага, че са достигали
дори до Индия и остров
Цейлон.
По сведения, които дава
Херодот, те тръгнали от
Червено море, обходили
Африка от изток, юг и запад и
като минали през
Гибралтарския проток, се
завърнали след тригодишно
плаване.
В 470 г. пр. н. е. Ханон от
известната финикийска
колония Картаген
организирал голяма
експедиции за завоюване и
колонизация на Западна
Африка.
Със своите 60 кораба с по 50
гребци Ханон се насочил на
запад, преминал Гибралтар,
след това се отправил на юг
покрай африканския бряг,
гдето основал 6 нови градове-
колонии и достигнал вероятно
до Сиера Леоне или Камерун.
Китайци добили значителни
географски познания за
Югоизточна и Централна
Азия;
се разселили от пустините и
степите на умерения пояс на
север до полуостров
Индокитай на юг;
се дават ценни сведения за
орографията, хидрографията
на земята;
В продължение на няколко
37
века преди настъпването на
нашата ера китайците се
придвижили на изток — в
Източнокитайската рав¬нина,
и достигнали окрайните
морета на Тихи океан.
Плавайки в Жъл¬тото море,
те открили полустровите
Шандун, Ляодун и Корея. По-
нататък те преплавали
Корейския проток и
достигнали японските
остро¬ви— Кюсю, Сикоку и
Хондо (Хонсю).
Китайците се отправили по
море в южна посока и
открили цялото
източнокитайско крайбрежие,
остров Тайван,
Южнокитайско море с
Тонкински залив, проникнали
в Североизточен Индокитай,
опознали остров Хайнан.
завоювали и Виетнам.
проникнали до
североизточната и източната
окрайнина на Тибетското
плато;
опознали средното и долното
течение на всички реки,
вливащи се в Тихи океан,
върху една обшир¬на
територия, като се започне от
Корея и се стигне до р.
Меконг в Индокитай.
китайците построили от IV до
II в. пр. н. е. Великата
китайска стена, която
ограждала китайската
държава откъм север на едно
голямо протежение — от
Жълто море на запад до
източните разклонения на
38
Тяншан.
Китайският император
изпратил на запад към
Централна Азия въоръжен
отряд от 100 души да сключат
договор с номадските
племена.
пътуването траяло 13 години
— от 138 до 126 г. пр. н. е.
Чжан-Цян преминал през
Централен Тяншан, покрай
езерото Исъккул и се спуснал
във Ферганската долина,
където два века преди него
минала армията на
Александър Македонски.
След това пресякъл със своя
отряд р. Сърдаря, преминал
през Самарканд, достигнал р.
Аму-даря и обхождайки от
север Памир, се отправил
обратно за Китай. По-нататък
той минал по Алайската
долина, след това през
древните селища Кашгар,
Яркенд и Хотан.
Преминавайки постепенно от
оазис към оазис през южната
окрайнина на пустинята
Такламакан, Чжан-Цян
достигнал до безотточното
езеро Лобнор и оттам
благополучно се завърнал в
Китай.
В края на II в. и началото на I
в. пр. н. е. бил прокаран
известният в древността
Копринен път — от Ланчжоу
през Хотан—Яркенд—
Кашгар—Самарканд—Мерв
—Багдад до Антиохия на
Средиземно море.
Бил усвоен и северният клон
39
— от Дуанхуан през Турфан
по р. Или се стигало в
Кашгар, където отново се
съединява с главния
Копринен път.
По-късно по указаните от
Чжан-Цян маршрути били
прокарани два важни пътя,
които свързвали Китай с
Южна Азия. Единият —
западен, чрез заобикаляне на
Тибет и спускане по долината
на р. Инд водел в
Северозападна Индия, а
другият — източен, по
долината на р. Яндзъ и след
това по долината на р.
Иравади през Западен
Индокитай достигал в
Североизточна Индия.
40
На североизток индусите
достигнали р. Меконг, южно
от която китайците все още не
били про-никнали.
индусите открили и
колонизирали остров Цейлон,
полуостров Малака и
многобройните островчета от
Малайския архипелаг.
открили най-близко
разположения остров Суматра
и остров Ява.
основали свои селища в
Западна и Цен¬трална
Индонезия;
про¬никнали на изток и
открили всички острови в
Централна и Източна
Индонезия.
Те колонизирали богатите
Молукски острови, о-в
Целебес, крайбрежието на о-в
Борнео и др.
На север, много преди
испанците и португалците,
малайците достигнали
Филипинските острови, а на
изток се предполага, че те са
достигнали Нова Гвинея.
малайците от о-в Суматра
успешно прекосили на
югозапад Индийския океан,
като открили и колонизирали
о-в Мадагаскар.
Персите познавали добре
Каспийско море и правилно
схванали, че то е отделно,
огромно езеро.
В своите за¬воевания персите
стигнали до средните течения
на Амударя и Сърдаря, заели
оазиса Хорезъм, проникнали
41
във Ферганската долина, а на
изток— до р. Инд.
Първата експедиция —
западната, пропътувала
югоизточното крайбрежие на
Европа от Черно море през
Проливите до бреговете на
Южна Италия, наричана
тогава Велика Гърция, а
втората—източната, се
спуснала по р. Инд през
Арабско море, покрай
бреговете на Араб¬ския п-ов,
проникнала в Червено море
до Суецкия залив.
42
Използвани източници:
43