You are on page 1of 5

I.

Тема на урока: 872:8=109 (Урок N=91)

II. Вид на урока: Урок за нови знания

III. Цели: Да се усвои случаят на писмено деление на числата до 1000 с


едноцифрено число, когато частното е трицифрено число с цифра на
десетиците нула.
IV. Методи: Беседа, наблюдение, самостоятелна работа, работа с
учебника, упражнения

V. Принципи: активност, системност, последователност, съзнателност,


индивидуален подход

VII. Дидактически материали: учебник, тетрадка, бяла дъска,


презентация

VIII. Междупредметни връзки: Български език и литература, Човек и


природа

IX. Ход на урока:

П: Добър ден, ученици! Казвам се Магдалена Николова и днес ще бъда


ваш преподавател по математика. Готови ли сте за часа?

Актуализиране на знанията:
П: Приготвила съм ви една математическа игра. Играта се нарича
„Мечокът и меда“ . Погледнете към екрана: трябва да помогнем на мечока
да намери клона, на който има скрита пита с мед. Ще разбираме в каква
посока да вървим след правилното решение на всяка задача. Посоките, в
които можем да се движим са: горе, долу, ляво и дясно. Трябва да ги
следваме. Запишете в тетрадките си за работа в клас 1. задача и записвайте
решенията в тях.

П:Браво, бяхте много бързи! За съжаление Мечокът си изпати, но така


става когато не уважаваме чуждия труд! След като помогнахме на гладния
мечок, можем да продължим да решаваме задачи. Отворете учебника на
стр. 102/ 1.задача. В тетрадките ви е задача номер 2. Пресметнете:
0:2=
1 : 2 = 0 (остатък 1)
-
0
1

3 : 7 = 0 (остатък 3)
-
0
3
П: Да погледнем втора задача в учебника а) Вярно ли е, че:
608 = 6 стот. + 0 дес. + 8 ед.

6 стот. + 1 дес. + 2 ед.


Б) 612 : 2 =
6 стот. + 0 дес. + 12 ед.

При кой от тези сборове от стотици, десетици и единици всяко от


събираемите се дели на 2?
У: При втория сбор.
П: Хайде да намерим частното като представим делимото по втория начин.
(Записвам в таблица на дъската.)

Стот. Дес. Ед.


0 12
6 1 2 :2
3 0 6

Поставяне на темата :
П: Днес с вас ще се научим как по-бързо да пресметнем частното на 612 и
2. Погледнете към 3. Задача в учебника. Там подробно са описани
действията, които трябва да следваме. Аз ще запиша задачата на дъската и
ще обяснявам как се извършват действията. Вие слушайте внимателно и
гледайте към дъската без да пишете.
_612 : 2 = 306 Първо определяме броя на цифрите
6 в частното. То е трицифрено число,
_1 защото броят на стотиците е по­
0 голям от делителя.
_12 Започваме делението от реда на
12 стотиците. Правим проверка­ няма
0
остатък стотици. Продължаваме с
делението на десетиците. 1 : 2= 0.
Правим проверка: 0.2=0, имаме
остатък 1 дес. До 1 дес. Сваляме
единиците­ те са 2. Продължаваме с
делението: 12:2= 6.
П: Сега да направим проверка: 306 . 2= 612

Затвърдяване и отработване на знанията:


П: Ще продължим да се упражняваме със задача 4. в учебника. В
тетрадките ви също е задача номер 4.
(Записвам по 4 задачи на дъската и посочвам 4 ученика едновременно да
решават. Решенията се записват задължително със стълбичка!)
816 : 4 =
614 : 4 =
927 : 3 =
418 : 2 =
П: Решението чрез стълбичка може да бъде записано и по-кратко:
_515 : 5 = 103
5 Започваме делението от реда
_15
на стотиците. Правим
15
0 проверка­ няма остатък
стотици. Продължаваме с
делението на десетиците. 1 : 5=
0 (ост. 1) До 1 дес. Сваляме
единиците­ те са 5.

П: Останалите частни можете да намерите по този начин, който ви е по-


удобен. Важно е да не допускаме грешки и да не забравяме нулата при
десетиците в частното. ( Останалите задачи също се решават на дъската.)
864 : 8 = 728 : 7 =
324 : 3 = 921 : 3 =

П: Да преминем към 5-та задача в учебника. Кой ще прочете условието?


У: Открийте и запишете в тетрадките си при кои частни се получава
остатък при делението.
П: Опитайте се да откриете при кои частни се получава остатък без да
решавате задачите. Ако се затруднявате да смятате наум, тогава
пресметнете частните в тетрадките си и след това ще кажете при кои се
получава остатък.
980 : 8= 861 : 7= 655 : 6= 822 : 8=
У: При първото, второто и третото частно се получава остатък.
П: След като вече разбрахме как да извършваме делението на трицифрено
число с едноцифрено когато числото в реда на десетиците на делимото е
по-малко от делителя, можем да решим няколко по-сложни математически
изрази. Решете числовите изрази от задача номер 6 в учебника.
(Записвам на дъската и отново ученици излизат да решават.)
6 зад.
а ) . 7 = 1000-237 (109)
. 3 = 2.200+527 (309)
: 2 = 36.6 + 2 (436)
б) 432 : 4 + 563 (671)
(900 – 355) : 5 (109)
918 : 9 + 298 (400)
(Числовите изрази се решават с х)

П: Да решим няколко текстови задачи:


1) В складовете на едно пристанище има 840 т захар. Половината
натоварили на кораб, а останалата половина- на 4 вагона поравно. По
колко тона захар са натоварили на всеки вагон?
П: Да запишем първо съкратеното условие. Аз ще записвам на дъската, а
вие в тетрадките си.
Дадено:
840 т захар
I половина-на кораб По ? т захар са натоварили на вагон?
II половина- в 4 вагона поравно

П: Като знаем колко тона захар има в складовете и че половината са


натоварени във вагони, какво можем да намерим?
У: Можем да намерим колко тона захар са били натоварени вагони.
П: Като знаем колко тона захар са били натоварени на вагони и че вагоните
са 4 на брой, какво можем да намерим?
У: По колко тона захар са натоварили на вагон.
П: Така отговаряме ли на въпроса на задачата?
У: Да.
П: Да запишем решението на дъската.
Решение:
840 : 2 = 420 т захар във вагони
420 : 4 = 105 т захар на вагон
П: Хайде, да решим задачата и по друг начин! Можем да запишем
решението на един ред, с един числов израз.
II нач. 840:2:4=420:4=105 т захар във всеки вагон
2) На пункт за изкупуване на гъби донесли 832 кг манатарки и 545 кг
сърнели. Манатарките разпределили в касетки по 4 кг, а сърнелите –
в касетки по 5 кг.
а) Колко касетки са подготвили общо на пункта?
б) С колко касетките със сърнели са повече от тези с манатарки

а) 832 : 4= 208 касетки манатарки


545: 5= 109 касетки сърнели
208+104= 312 касетки
б) 208-104= 5 касетки

Допълнителни задачи:
1. Намери обиколката на фигура, съставена от два равностранни
триъгълника, ако обиколката на всеки от тях е 327 мм.
2. Пресметни:
956-432:4=
(956-432) : 4=
3. Свържете равните частни:
545:5 864:8
624:6 214:2
212:2 312:3
963:9 763:7
432:4 636:6

Преценка:
П: Този час работихте добре и бяхте много активни- вие сте много добри
математици! Благодаря ви!

You might also like