You are on page 1of 5

РУСЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ

„АНГЕЛ КЪНЧЕВ“
ФАКУЛТЕТ ПРИРОДНИ НАУКИ И ОБРАЗОВАНИЕ

КАТЕДРА МАТЕМАТИКА

ДЪРЖАВЕН
ПРАКТИКО-ПРИЛОЖЕН ИЗПИТ
ПО МАТЕМАТИКА

на тема

Подобни триъгълници. Първи признак за


подобност на триъгълници.

Съставил: Ивелина Георгиева Атанасова, фак. № 226954

Специалност: Методика на обучението по математика

Русе,

2024 г.

1
1. Тема на урока: Подобни триъгълници. Първи признак за подобност
2. Вид на урока: Урок за нови знания
3. Цели
3.1. Образователни цели
Затвърждаване на новите понятия подобност, пропорции.
Прилагане на новите знания при решаване на задачи;
Развиване на уменията на учениците да боравят с математическа
терминология и символика
3.2. Възпитателни цели
Развиване на математическото и логическото мислене;
Формиране на интерес и положително отношение към
математиката;
Развиване на качества като наблюдателност, концентрация,
подвижност и гъвкавост на мисленето, самостоятелност и др.
Разширяване, усъвършенстване и затвърдяване на уменията на
учениците при решаване на геометрични задачи.
4. Методи, използвани в урока
4.1. Учебни методи – актуализираща беседа, обяснение за практическо
прилагане на новите знания
4.2. Познавателни методи – наблюдение, /анализ, синтез/, обобщение и
други
5. Учебно-техническа осигуреност на урока – бяла дъска/маркер/абонамент
към ucha.se/учебник/ компютър/ триъгълник
6. Структура и времетраене на урока
Наименование на основните структурни ядра Времетраене
1. Подготовка за часа
Поздрав, проверка на присъствие и
готовността на учениците за часа; 10 мин.
Актуализираща беседа;
Мотивация за въвеждане на новите знания.

2. Въвеждане на новите знания - понятия, твърдения,


5 мин.
свойства, признаци и т.н.

3. Затвърждаване на новите знания чрез решаване на


25 мин.
задачи

4. Обобщение и задаване на домашна работа 5 мин.


Край на часа Общо :45 минути

2
Ход на урока
6.1. Поздрав, проверка на присъствие/попълване на документацията/ и
готовността на учениците за часа
У: Добро утро, ученици. Има ли отсъстващи?
Д: Добро утро, г-жо Атанасова. Днес отсъстват .......
У: Чудесно, готови ли сте за работа?
Д: Да, г-жо.
6.2. Актуализираща беседа
У: Да си припомним какво гласи теоремата на Талес. Кой ще отговори?
На дъската чертая две прави а и в пресичащи се в точка О. Взимам две
точки от правата а(А и А1) и две от правата в (В и В1), като АВ∥ А1 В 1

Д: Миналият час учихме как да намерим неизвестна отсечка като знаем


пропорционалните и. Също разбрахме, че ако правата АВ е успоредна на правата
ОА ОВ
А1 В 1 , то =
О А 1 О В1

У: А какво гласи обратната теорема на Талес?


ОА ОВ
Д: Ако = , то правите АВ и А1 В 1 са успоредни.
О А 1 О В1

Учителят провежда кратка беседа с учениците с цел актуализиране на опорни


знания.
6.3. Мотивация
У: Днешният урок е важен, защото ще ви помогне при решаване на различни
геометрични задачи, съдържащи триъгълници.
У: Запишете заглавието на днешния урок.
Заглавието: Подобни триъгълници. Първи признак за подобност
6.4. Въвеждане на новите знания
У: Съобщава и записва на дъската Първа точка от плана на урока
Първа точка: Подобни триъгълници
У: Когато две фигури имат една и съща форма, но са с различни големини,
ще казваме, че тези фигури са подобни.
У: Два триъгълника, които имат съответно равни ъгли и съответно
пропорционални страни, се наричат подобни.
Решаваме следните задачи:
1. Страните на един триъгълник са 6 см, 12 см и 10 см, а на друг - 18 см, 36
см и 30 см. Подобни ли са двата триъгълника?
3
У: Как ще разберем дали тези триъгълници са подобни?
Д: Като разберем дали страните им са пропорционални.
Един ученик излиза и записва задачата на дъската.
У: Точно така. Тези триъгълници подобни ли са?
Д: Да.
2. Катетът и хипотенузата на един правоъгълен триъгълник са
съответно 3 см и 5 см, а на друг правоъгълен триъгълник - 6 см и 11 см.
Подобни ли са двата триъгълника?
У: Тези триъгълници подобни ли са?
Д: Не
У: Защо?
Един ученик излиза на дъската.
Д: Защото страните на единия не са пропорционални на страните от
другия триъгълник.
У: Чудесно.
У: Съобщава и записва на дъската Втора точка от плана на урока
Втора точка: Първи признак за подобност
У: Запишете определението:
Ако два ъгъла на един триъгълник са съответно равни на два ъгъла от
друг триъгълник, то триъгълниците са подобни.
6.5. Прилагане на новите знания
У: Нека да разгледаме няколко примера за непосредствено прилагане на
новите знания.
Условие:
Зад. 1. Докажете, че:

а) всеки два равностранни триъгълника са подобни:


Един ученик излиза да реши задачата на дъската.
Решение: Начертаваме два равностранни триъгълника на дъската
⊿ ABC и ⊿ A 1 B1 C 1

Щом триъгълниците са равностранни, това значи ∢ A=∢ B=∢ C=60o

и ∢ A 1=∢ B1= ∢ C1=60 o, следователно по първи признак ⊿ ABC ≈ ⊿ A 1 B1 C1

б) два правоъгълни триъгълника са подобни, ако остър ъгъл от единия е


равен на остър ъгъл от другия

4
Един ученик излиза да реши задачата на дъската.

Решение: ∢ A=∢ A 1=90 ° (по условие)


∢ B=∢ B1 (по условие)

По първи признак за подобност следва, че двата триъгълника са подобни.


в) два равнобедрени триъгарника са подобни, ако ъгъл при основата на
единия е равен на ъгъл при оснавото на другия
Един ученик излиза да реши задачата на дъската.
Решение: Начертаваме два равнобедрени триъгълника на дъската
⊿ ABC и ⊿ A 1 B1 C 1

∢ ABC = ∢ A 1 B1 C 1 (по условие)


∢ CAB= ∢ABC (равнобедрен триъгълник)
⟹ ∢ CAB= ∢ C 1 A 1 B1

По първи признак за подобност следва, че двата триъгълника са подобни.


Зад. 2 В трапец АВCD (AB||CD) диагоналите AC и BD се пресичат в точка О.
Докажете, че:
а) ⊿АВO ∼ ⊿CDO; б) АO×DO = BO×CO
Решение:
а) Разглеждаме ⊿ АВO и ⊿ CDO.
∢ A=∢ C (кръстни ъгли)
∢ B=∢ D (кръстни ъгли) ⇒ ⊿ АВO ∼ ⊿ CDO (I признак)
б) От ⊿АВO ∼ ⊿CDO
AB AO BO
⇒ = =
CD CO DO
AO BO
⇒ =
CO DO
⇒ AO × DO=CO × BO

6.6. Затвърждаване на новите знания /Обобщение/


Пускам клипа от https://ucha.se/watch/5822/parvi-priznak-za-podobnost-na-
triagalnitsi/urok/25144 за да затвърдим новите знания. Като през цялото
време комуникирам с класа и ако има нещо неясно го спирам и разяснявам.
У: Добре, благодаря ви за участието! Запишете за домашна работа з. 1 и 2/
с. 123.Приятен ден!
Д: Довиждане.

You might also like