You are on page 1of 5

УРОК 45.

ЗА 4 КЛАС
Тема на урока: Пирамида.Конус.Цилиндър.Кълбо
Вид на урока: за нови знания
Използван учебник:Математика за 4 клас, издателство „Булвест 2000“ – М. Богданова,
М. Темникова
Области на компететнтност:Геометрични фигури и тела
I. Образователни Цели:
 Разпознаване на обемните тела и техните характеристики.
 Разпознава геометричните тела кълбо, цилиндър, конус, пирамида.
 Посочва елементите на геометричните тела кълбо,цилиндър конус,пирамида –
стена, връх, ръб.
 Сравняване ,Наблюдение
II.Възпитателни:
o Възпитаване на положително отношение при овладяване на нови знания.
III.Развиващи:
o Развиване на логическото мислене.
o Развиване на наблюдателност.
Очаквани резултати от убочението:
• Разпознава геометричните тела – куб, правоъгълен паралелепипед, цилиндър,
пирамида, конус, кълбо.
Посочва няхните елементи.
Основни компоненти в структурата на урока:
1.Актуализиране на необходимите знания.
2.Мотивиране и поставяне на темата
3.Обобщение на урока и преценка на работата на учениците
Междупредметни връзки:БЕЛ и Гажданско образование
Дидактически методи и инструменти: Обяснение, Демонстрация, Самостоятелна
работа, Беседa,

Ход на урока
У: Добро утро, ученици!
Д: Добро утро, Госпожо!
У.Ще започнем с проверка на домашната работа.(учителя извършва усна проверка на
на домашната работа )Браво на всички!
У:Ученици погледнете към дъската(учителката предварително е начертала на дъскта
квадрат,триъгълник правоъгълник и кръг)Какво виждате?
Д:учениците разпознават фигурите
У:Всички тези фигури са ви вече познати!Кой ще ми каже как наричама тези фигури.
Д:Наричаме ги геометрични фигури.
У:Правилно,Тава са геометрични фигури.
У:Хайде набързо да си припомним какво вече знаем за тези геометрични фигури.
У:Какво знаем за триъгълника?Колко вида триъгълници познаваме според страните?
Д: три вида това са разностранен,равностранен,рабнобедрен.
У:А според ъглите,Колко вида са?
Д:три вида правоъгълен,остроъгълен и тъпоъгълен
У:Точно така,преминаваме към квадрата и правоъгълника.Какво знаем за тях?
Д:Квадрата има 4 равни страни,а на правоъгълника дветв противоположни страни са
рабни.
У:Правилно и остана окръжноста за която знаем,че е крива затворена линия на която
всички точки са на рабно разтояние от центара и .
У:Хайде всеки от вас да начертае в тетрадките си геометричните фигури от дъската
Д:Учениците чертаят
У:В предните два урока ние се запознахме с Какво е куб? и Какво е правоъгълен
паралепипед?.Научихме ,че освен геометрични фигури има и геометрични тела който
имат обем и заемат част от пространството.Кубът и правоъгълният паралепипед са
геометрични тела които имат стени,ръбове,и върхове.Този час ще се запознаем с
останалите геометрични тела,пирамида,конус,цилиндър и кълбо.
У:Отворете учебника си на стр.58 и запишете темата на днешният ни урок.
У:Сега погледнете към мен аз съм ви приготвила няколко предмета които този час ще
разгледате внимателно ще разберем каква е формата им какво наименование имат и
какви са приликите и разликите между тях.
(учителката предварително е приготвила триъгълник,правоъгилник и квадрат,,топче за
пимпонг,кубчето на рубик ,пирамида,конус и консервена котия с форма на цилиндър)
(провежда се кратка дискусия)
У:Погледнете в учебника задача 1 и 2 Какво е изобразено на картинките?
Д:Египедските пирамиди
У:Виждаме ,че формата на всички е една и съща.Това учениици е геометричното тяло
Пирамида.
У:Хайде сега да разгледаме и тази пиранида която съм ви донесла.
У:(учителката показва пирамидата и я завърта от всички страни)Каква е формата на
страните на пирамидата.
Д:формата е триъгълник.
У:Правилно стените на пирамидата са съставени от геометричната фигура триъгълник
У:Но каква е тази стена тук долу(учителкта показва основата на пирамидата)
У:Ученици стената на която лежи пирамидата се нарича основа на пирамидата.Каква е
основата на тази пирамида?Коя е тази геометрична форма?
Д:основата на пирамидата е квадрат.
У:Нека да начертаем тази пирамида в тетрадките си и да именуваме oсновата и с
ABCD
Д: учениците чертаят пирамидата в тетрадките си ,а учителката я чертае на дъската.
Хайде сега да открием ъглите при основата на пирамидата.Кой ще ги посочи и запише
на дъската?
Д:(ученик записва на дъската ъглите ABC,BCD,CDA,DAB
У:Правилно! Пирамидата има 4 ъгъла.Това ученици се нарича четириъгълна пирамида
У:А дали може основата на пирамидата да бъде триъгълник?Как мислите?
Д:Може
У:Хайде да си начертаем една пирамида с основа триъгълник.(Учителката чертае на
дъската а учениците чертаят в тетрадките си)
У:Хайде да наименуваме основата и на тази пирамида с ABC.Колко ъгъла има при
основата си тази пирамида като знаем,че основата и е триъгълник.
Д:Има три ъгъла
У:Правилно ученици това наричаме триъгълна пирамида.Нека да запишем кои са и
ъглете.Кой ще излеза да ги запише на дъската.
Д:ученик записва ъглите ABC,BCA,CAB.
У:Основата на пирамидта може да е квадрат може да е триъгълник ,правоъгълник или
друга форма,например шестоъгълник.(учителката чертае на дъската пример за
многоъгълна пирамида)
У:До тук разбрахме,че пирамидата има основа,стени и ъгли.Но и при двете пирамиди
които начертахме виждаме че, стените които изграждат пирамидата се събират в една
точка.Ще наименуваме тази точка Q.Tова ученици се нарича връх на пирамидата.
У:Запишете в тетрадките си:Геометричното тяло Пирамида е изградено от стени,ръбове
и връх.Кои дръги геометрични тела които вече знаете също като пирамидата имат
стени ръбове и върхове.
Д:Геометричните тела куб и правоъгълен паралепипед
У:Правилно ученици!Така стигаме до извода,че
геометричното тяло пирамида и геометричните тела куб и правоъгълен паралепипед
имат общи части това са ?СТЕНИ,РЪБОВЕ,ВЪРХОВЕ.
У:Сега като вече знаем какво е пирамида и какви видове пирамиди може да има нека
да се върнем към учебника и да разгледаме задача 1 и 2
У:Разгледаите снимките от задача 1.Вече знаем че това са пирамиди,но Какви са тези
пирамиди?
Д: четириъгълни пирамиди
У:Правилно на снимките от задача 1 имаме изобразено 3 четириъгълни
пирамиди.Хайде сега да разгледаме снимката на Египетските пирамиди за който
говорихме в началото на часа и да ги преброим.Колко пирамиди откривате на
снимката?
Д: Пирамидите са 6
У:Правилно ученици,Нека да преминем към задача 3.Разгледаите внимателно
предметите Какво виждате?
Д:Парти шапки, фунйка сладолед
У:Да правилно какво още виждаме? Виждаме фуниика за течности и подарък приличащ
на фуниката сладолед.Забелязахте ли какво е общото между тях?
Д:Да всички си приличат
У:Правилно всички си приличат,защото са с еднаква форма. А приличат ли на този
предмет(учителката показва конуса които е донесла)
Д:Да
У:Това ученици е геометричното тяло Конус с което ще се запознаем днес .Хайде сега
да видим от кои геометрични фигури е съставен конуса.Погледнете към дъската.
(учителката показва правоъгълен триъгълник.)Коя е тази геометрична фигура?
Д: Правоъгълен триъгълник
У:Правилно! А ако завъртя този правоъгълен триъгълник около уста му(учителката
демонстрира с електроният учебник или с правоъгълен триъгилник)ще получа
геометричното тяло Конус.Да го разгледаме внимателни от всички страни.
У: Има ли ръбове?
Д: НЕ
У:Правилно няма ръбове,но си има връх
У:А каква е основата му?
Д:Основата му е кръг
У:Хайде да си начертаем един конус.взимаме си пергела и първо чертаем основата на
конуса (учителката чертае на дъската учениците в тетрадките)
У:Ако обърнем нашият конус той много прилича на парти шапките и на фунйката
сладолед,но има една голяма разлика Някой сеща ли се за нея?
Д:НЕ
У:Ученици тук трябва да обърнем внимание на това че,основата на конуса може да
бъде окръжност и може да е и кръг.Вие вече знаете,че Окръжноста това е само
очертанието както е при шапките и при фунйката сладолед или обръча с които играете
по физическо,а кръга си има площ ,той е запълнен.
У:Да запишем в тетрадките си:Геометричното тяло комус има за основа кръг,няма
ръбове,но има бръх.
У:Да преминем към задача 4.Да разгледаме предметите.Кои са те?
Д:Макара,чаша,кутийка от кола,тенджера и консервена кутия
У:Тук отново забелязваме, че всички тези предмети са с една и съща форма.Това е
цилиндрична форма.Това ученици е геометричното тяло цилиндър.
У:Погледнете към дъската Преди малко взехме този правоъгълен триъгълник
завъртяхме го около уста му и получихме конус.Хайде да направим същото,но този път
ще използваме правоъгълник.(учителката демонстрира с елек.учебник или с
правоъгълник)Получихме геометричното тяло цилиндър..Аз съм ви донесла една
консервена кутия да я разгледаме и нея и да видим по какво прилича и по какво се
различава от другите геометрични тела с които вече се запознахме.
У:Какво забелязваме първо?Колко основи има цилиндъра?
Д; има две основи
У: Правилно,цилиндъра има две основи с формата на кръг.Една отгоре и една
отдолу.Конуса също има за основа кръг.ето открихме една прилика.Конуса може да се
търкаля защото няма ръбове и цилиндъра може да се търкаля следователно и тои няма
ръбове.Ето ни още една прилика.Има ли други прилики?
Д:Не
У:Добре няма други прилики тогава да видим по какво се различава от другите тела?
У:Какво забелязваме?Цилиндъра има ли върхове или ъгли както Пирамидата,
куба,правоъгълният паралепипед или конуса?
Д:Не
У:Правилно ученици Цилиндъра няма върхове и ъгли.Хайде да си начертаем и
целиндър в тетрадките си.Взимаме пергела и чертаем долната основа на цилиндъра
след това добавяме стените и накрая горната основа на цилиндъра. Двете основи трябва
да са перпендикулярни една на друга.Този цилиндър ученици наричаме правкръгов
цилиндър
У:Преминаваме към последното геометрично тяло.Задача 5Хайде да разгледаме
предметите и да видим какви са те.
Д:баскетболна топка,топче за пинкпонк,волейболна топка,коледна играчка глобус и
отново червени коледни топки.
У:Добре,а каква е формата им?
Д:кръгла
У:Добре да приемем,че формата им е кръгла.На обръча формата му също е кръгла,нали
така?
Д:Да
У:Хайде сега да си представим,че играем футбол или войлеибол с обръч,дали ще е
възможно?Аз съм ви донесла един обръч и едно топче за пинкпонк,хайде да ги
разгледаме.Виждаме,че обръча е окръжност няма обем,а топчето за пимпонк има това
ученици е геометричното тяло е Кълбо.На къртинките виждаме различни геометрични
тела с формата на кълбо.Те могат да са по малки или по големи,но всички са кълба.
Хайде да се върнем към задача 3 и отново за разгледаме картинката на сладоледа.
Вече знаем,че фунийката на сладоледа е с форма на конус,а каква е формата на топката
сладолед.
Д:кълбо
У:Правилно!Нека да видим какви са приликите му и разликите с другите геометрични
тела.Виждаме ли ръбове?
Д:Няма ръбове
У:Има ли върхове?
Д:Няма и върхове
У:Остановихме,че кълбото се различава от другите геометрични тела по това че няма
ръбове и върхове.А има ли прилики?
Д:Да има кълбото може да се търкаля като комуса и цилиндъра.
У:Браво ученици!Хайде сега да запишем в тетрадките си какво научихме за кълбото.
У:Записваме кълбото е геометрично тяло което е гладко от всички страни,може да бъде
с различна големина,няма ръбове,няма върхове и може да се търкаля.
У:Сега да разгледаме задача 6 и да проверим какво научихме днес и колко геометрични
тела ще открием на картинката.
(задачата се изпълнява усно,учениците откриват геометричните тела на картинките)
У:Браво ученици справихте се отлично с задачата!С какво се запознахме днес?
Д:С геометричните тела Пирамида ,Комус,Цилиндър и Кълбо
У: У:Точно така!Този час работихте много добре!
У:За домашна работа си запишете задачите от учебната тетрадка

You might also like