You are on page 1of 5

Колеж Добрич

ПЛАН-КОНСПЕКТ
Педагогическа ситуация

ОН: Конструиране и технологии

Тема: Гривна
I. Възрастова група – първа група.
II. Образователно направление: Конструктивно – технически и битови
дейности.
III. Ядро: ‘‘Конструиране и моделиране‘‘
IV. Тема : ‘‘Гривна‘‘
V. Цел: Овладяване на технология за изработване на гривна
VI. Задачи:
 Образователни:
 Развиване на детската сръчност чрез промушване на прежда през
отвор
 Възпитателни:
 Формиране на положително отношение към трудовите дейности.
VII. Очаквани резултати:
 Да умеят да работят с инструменти и да спазват правилата за
безопасна работа;
 Да умеят да използват и свързват модулни елементи при изработване
на изделия.
 Да умеят да работят в екип.
VIII. Предварителна подготовка:
 На учителят – да се изработи образец на модела, който ще се
демонстрира пред децата.
 На учениците – набавяне на материали, нужни на децата- прежда и
макарони.
IX. Интегрални връзки: Околен свят и Математика.
X. Методи и похвати: обяснение, демонстрация, наблюдение, показ на
образец и инструктаж.
Ход на ситуацията:

Уводна част:
Учител – У: Скок-подскок. Скок-подскок.
(Учителката показва куклата Зайо.)
У: Кой ни е дошъл на гости?
Д: Зайо Байо.
Зайо: Здравейте, деца!
Д: Здравей, Зайо!
Емоционална нагласа:
Учител – У: Деца, днес Зайо Байо ни е дошъл на гости, но
изглежда, че е тъжен.
У: Какво се случи, Зайo? Защо си така тъжен?
Зайо: Искам да направя гривни за приятелите си в гората и да им ги
подаря, но не знам как се прави.
У: Не се притеснявай, Зайо, ние ще ти покажем. Нали така, деца?
Д: Да.
Съобщаване на темата и мотивиране:
У: Mиналият път направихме герданчета за вашите майки.
Подарихте ли им герданчетата?
Д: Да.
У: Браво, деца!
У: Днес ще направим гривни за приятелите на Зайко. Когато ги
направим ще му ги дадем и той ще ги занесе на приятелите си в
гората.
Демонстрация на модела:

У: Ето, деца. Това е моята гривна, която вчера си направих сама.


(Учителят демонстрира на децата предварително направеният
образец.)
У: Харесва ли Ви?
Д: Да.
У: Погледнете я отблизо. От какво е направена тази гривна?
(Ако децата не могат да отговорят, учителят ги насочва към
отговора.)
У: Сега ще ви подскажа. Когато не сте на градина, сутрин вашите
майки ви правят закуска от това.
Д: От макарони.
У: Да, деца. Тази гривна е направена от макарони.
У: Сега ще ви покажа, как ще си направите гривна. Гледайте и
слушайте внимателно, за да се получат и вашите гривни, толкова
красиви.

Основна част:

Първо хващате преждата с едната си ръка от единия край, а с


другата си вземате едно макаронче по желание. Промушвате
преждата през отвора на макарончето и го издърпвате от другия
край на отвора. След като сте нанизали макарончето, издърпвате го
към другия край на преждата, за да остане място за другите
макарончета, като внимавате то да не излезе от другия край на
преждата. След това отново си вземате едно макаронче в различен
цвят. Промушвате преждата през отвора на макарончето и го
издърпвате от другия край на отвора. След като сте нанизали
макарончето, издърпвате го към другия край на преждата, за да
остане място за другите макарончета като внимавате да не излязат
макарончетата, които сте нанизали. По същият начин продължавате
и с другите макарончета.
Ето вижте, каква хубава гривна направих. Сега ще я сложа в
кошницата на Зайо и ще го зарадвам.
У: Деца, на масичките съм приготвила за всички прежда и
макарони. Ако нямате въпроси може да седнете по масичките си и
да започнете работа.
У: Сега ще ви раздам материалите. Искам всички да си поставят
ръцете на гърба и да не пипате, докато не ви кажа.
(Учителят раздава материалите.)
У: Ако има готови, да не вдигнат гривните, за да не се развалят. Аз
ще дойда и ще ги завържа. След това ще ги поставим в кошницата
на Зайо.
(Докато децата работят, учителят ги обикаля и помага на тези,
които не могат да се справят. При необходимост отново повтаря
технологията.)

Инструкции и критерии за качество на практическата работа:

- Трябва да се работи с чисти ръце, за да не се изцапа преждата;

Инструктаж за техника на безопасност:

- Работете внимателно, за да не счупите макароните!


- Макароните не се поглъщат!
Обобщаваща оценка :
У: Деца, днес се справихте чудесно. Бяхте много внимателни и
направихте най-красивите гривни. Помогнахме на Зайо като му
показахме как се прави гривна от макарони и направихме гривни на
неговите приятели в гората.
У: Зайо, нали разбра как се прави гривна от макарони?
Зайо: Да, разбрах. Много Ви благодаря, деца!
У: Деца, Зайо вече ще си тръгва. Какво трябва да му кажете?
Д: Довиждане, Зайо!
У: Довиждане, деца!

You might also like