You are on page 1of 3

План- конспект на педагогическа ситуация по направление

„Математика” за втора възрастова група


изготвил: Н. Янева

1.Образователно направление: Математика


2. Ядро:КО ( количествено отношение)
3. Тема : Сравняване и подреждане
4. Възрастова група: 4-5 години
5. Цели: Образователни: Формиране на умения за определяне, назоваване и сравняване
на количества „повече“, „по – малко“, „толкова – колкото“. Формиране на умения за
подреждане на обекти по големина.Определяне и назоваване на количесва с едно, две,
три.
6. Задачи:
а) Образователни:
 Децата да сравняват обекти по големина.
 Серационно подреждане на три елемента по образец;
 Количествено сравняване и установяване на равномощност.
 Моделиране на количество;
 Съотнасяне на знаков модел на число с предметни групи със същото количество;
 Броене и сравняване на количества от предметни групи
б) Възпитателни:
 децата да проявяват активност, да имат собствена позиция и нагласа за
включване в ситуацията.
в) Развиващи:
 Децата да развият своето образно мислене;
 да развият уменията си за анализ и сравнение ;
 да развият своите моторни навици.
7. Принципи: нагледност, активност, достъпност, индивидуален подход
8. Методи: беседа, упражнение, моделиране, демонстрация, ПИ „Нашият малък
Мечо“.
9. Между предметни връзки: БЕЛ: Четене на приказка; Музика и физическа култура:
Музикална игра „ Нашият малък Мечо“
10. Предварителна подготовка:
а) на учителя:
 подготовка на план – конспект на ситуацията
 подготвяне на необходимите материали и средства за онагледяване;
 подготовка на оперативния материал на децата
б) на децата: Децата умеят да определят броя на обектите в едно множество до 3, да
сравняват броя на обекти в множества чрез отношенията „повече“, „по-малко“,
„колкото- толкова“; да съотнасят знаков модел на число към съответно количество и
обратно – на конкретно количество към знаков модел; умеят да сравняват обекти по
големина
Ключови думи: повече, по-малко, толкова – колкото, едно, две, три, най- малък, най –
голям
Средства: книжка с приказка „Златокоска и трите мечки; три различни по големина
плюшени мечета; три различни по големина чашки; листи с познавателни задачи,
цветни моливи.
Ход на ситуацията:

Ситу Дейност на учителя Дейност


ац. на децата
ядра
Насо Децата и учителката са седнали на столчета готови за започване на Децата са
чване деня. Изведнъж се чува почукване на вратата. на
към У: - Деца, чувате ли? Май някой чука на вратата? Мими, ще утринна
темат отвориш ли да видим, кой ли е?/ вратата се отваря и се подава среща.
а плюшено мече/
Мечето: - Здравейте, деца! Бях излязъл на разходка и чух детски
гласове. Реших да проверя кой говори. Тук е много хубаво, може ли
малко да остана при вас. /децата отговарят положително/
У: - Остани Мечо. Аз тъкмо бях приготвила на децата една
приказка. Ще ви прочета част от нея, а вие трябва да познаете, как
се казва тя./ прочит на част от приказката „Златокоска и трите
мечки“/
У: - При нас на гости е дошло едното мече. А къде ли са другите?/
учителката носи от спалнята още две мечета с различни размери/
У: - Хайде заедно да ги наредим в редица , като започнем от най –
голямото мече.
У : - Когато някой ни дойде на гости, какво правим деца ? / Черпим
го с лакомства или сок/
У: - Аз имам три различни по големина чаши. На кого ще дадем
най- голямата / на голямото мече/, малката / на малкото мече/, най-
малката / на най-малкото мече/

Пост У : - Почерпихме мечетата със сок, а сега нека ги нахраним. За Децата


авяне целта всяко дете да седне на мястото си по масичките. Пред всеки броят до
на има работен лист. Погледнете нарисуваното на него . Колко мечета 3 и
задач има на картинката / децата броят до 3/. сравняват
ата, У: - Еднакви ли са? По какво се различават ?/ по големина/ обектите
моти -Как са се подредили мечетата ? (по големина) Кое мече е първо в по
виран редицата ?/ най малкото/ А последно / най – голямото/. Нашата големина
е за задача е да разпределим крушите и ябълките между мечетата, така
дейн че всяко мече да е нахранено.
остта

Осно - Нека първо ги нахраним с круши. На кое мече ще дадем най- Определя
вна малката круша ? / на най- малкото/А най – голямата? Свържете т най –
част мечетата с крушите. Има ли за всяко мече круша? /да/. голямо и
Само - Колко са крушите? (3) . Крушите са толкова колкото са мечетата. най –
стоят Продължаваме с въпроси към работния лист малко;
елна -Какви на цвят ябълки трябва да изберем , за да си похапнат повече,
работ мечетата еднакви ябълки и да не се сърдят?(жълти). Значи жълтите по- малко
а ябълки са толкова колкото са мечетата. Как е записан броят на Децата
жълтите ябълки? (с точки).Колко са точките? А на червените? работят
Колко са точките? Колко са точките пред зелената ябълка ? самостоя
Нарисувайте под мечетата толкова точки, колкото са те на брой. телно в
-Сега да повторим. Колко са зелените ябълки? А червените? А индивиду
жълтите? Кои ябълки са по малко? (зелените) А кои повече? алните си
(жълтите). картони.
- А сега оцветете крушите.

Закл Браво, деца, справихте се и със задачите – нахранихме мечетата, Децата


ючит научихме кое е най- голямо и най- малко. Сега нека се раздвижим с изпитват
елна музикалната игра „ Нашият малък Мечо“. задоволст
во от
постигнат
ите
резултати
.

You might also like