You are on page 1of 10

ПЛАН- КОНСПЕКТ

На урок по четене за 1. клас


Тема: Преговор на звук и буква „Я”

Изготвил: Проверил:

Тема на урока: Преговор на звук и буква „Я”.


Вид на урока: Урок за упражняване.
Тип на урока: Урок по четене.
Цел на урока: Учениците да преговорят звук и буква „Я”.
Задачи: Образователни.
Методи на урока: Беседа, упражнение.
Средства на урока: Читанка, картони, изработени от госпожата.
Ход на урока:
Учител: Добро утро, ученици!
Ученици: Добро утро, госпожо!
Учител: Този час ще продължим нашата работа върху звук и буква „Я“. Къде
се разполага?
Ученици: И в тесния, и в широкия ред.
Учител: Правилно. А кои са елементите?
Ученици: Луличка, кръгче и бастунче.
Учител: Погледнете на дъската. Ще прочетем текста.
Ученици: Четат текста.
На Яна елен,
Маймуна на Милен,
А на Рая и Мони
и на Мая балони.
Учител: Кои думи завършват на една и съща сричка?
Ученици: Яна и маймуна- завършват на сричката „на“.
Учител: Яна и маймуна са думи, които завършват на една и съща сричка, те
се наричат благозвучни.
Хайде да открием и другите благозвучни думи в стиха.
Ученици: Рая и Мая. Мони и балони.
Учител: Точно така. Сега отново ще прочетем текста и вие ще ми отговорите
на въпроса какво има Яна.
Ученици: Четат текста.
Учител: Какво има Яна?
Ученици: Яна има елен.
Учител: А какво има Милен?
Ученици: Милен има маймуна.
Учител: Има ли други деца, които участват в стихотворението?
Ученици: Да- Рая, Мони и Мая.
Учител: А какво имат те?
Ученици: Те имат балони.
Учител: Сега отново прочетете стихотворението, открийте думите, в които
има буквата „я“ и ги запишете в тетрадките.
Ученици: Четат и записват думите.
Учител: Готови ли сте? Прочетете ги.
Ученици: Яна, Рая и Мая.
Учител: Това са имена, които започват с каква буква?
Ученици: С главна буква.
Учител: От колко срички се състоят тези имена?
Ученици: От две срички.
Учител: Защо?
Ученици: Защото „я“ е отделна сричка.
Учител: Погледнете на дъската. Сега да прочетем думите в първата колона.
Ученици: Четат.
Мой, моя, мое, мое.
Учител: Сега прочетете тези във втората.
Ученици: Четат.
Орле, линия, малини, орел.
Учител: Как ще ги съгласуваме?
Ученици: Излизат на дъската и свързват.
Мой орел. Моя линия. Мое орле. Мои малини.
Учител: Правилно. Сега да прочетем другите две колони към задачата.
Ученици: Четат първата колона.
Нейна, нейно, нейни.
Четат втората колона.
Лале, марули, леля.
Учител: Хайде сега да свържем думите.
Ученици: Излизат на дъската и свързват.
Нейна леля. Нейно лале. Нейни марули.
Учител: Сега погледнете гъсеничките. В тях са скрити думи. А с думите
какво образуваме?
Ученици: Изречения.
Учител: Прочетете думите.
Ученици: Четат.
Рая, януари, ли, е.
Учител: Прочетете изречението.
Ученици: Четат изречението.
Рая, януари ли е?
Учител: Какво правим с него?
Ученици: Питаме.
Учител: Сега го запишете в тетрадките. С каква буква ще го запишем?
Ученици: С главна.
Учител: Да направим схематичен модел на изречението.
Ученици: Правят го правилно.
Учител: Защо поставихте въпросителен знак в края?
Ученици: Защото питаме.
Учител: Хайде да прочетем изречението във втората гъсеничка.
Ученици: Мамо, моля ела!
Учител: Защо има удивителен знак?
Ученици: Защото молим.
Учител: А защо има запетая?
Ученици: Защото след обръщения пишем запетая, а „мама“ е обръщение.
Учител: Да направим модел и на това изречение.
Ученици: Правят го правилно.
Учител: Хайде да проверим какво е скрито в другата гъсеница.
Ученици: Яна има линия.
Учител: Какво правим с това изречение?
Ученици: Съобщаваме.
Учител: Запишете изречението в тетрадките и му направете модел.
Ученици. Записват и правят модел на изречението в тетрадките си.
Учител: Колко срички има думата линия ?
Ученици: Три.
Учител: Изговорете линия на срички.
Ученици: Ли-ни-я.
Учител: Погледнете задача четвърта. Да прочетем думите в първата колонка.
Ученици: Четат думите.
ален, име, яма.
Учител: С каква начална буква са написани думите?
Ученици: С малка.
Учител: Във втората колонка трябва да поставим първите букви на тези думи
и да видим кои думи ще се образуват.
Коя е първата буквата на първата дума?
Ученици: А.
Учител: Като я поставим във втората колонка коя дума образуваме?
Ученици: Ана.
Учител: Коя е втората буква и коя дума образуваме с нея?
Ученици: И. Ина.
Учител: А третата буква и дума?
Ученици: Я. Яма.
Учител: Тези думи, които образувахме на какво са названия?
Ученици: Имена.
Учител: И с каква буква ги пишем?
Ученици: Главна.
Учител: Запишете ги в тетрадките. От колко срички са образувани?
Ученици: От две.
Учител: Кои са гласните звукове?
Ученици: А, и , я.
Учител: Нека погледнем последната задача. Хайде да прочетем думите.
Ученици: Четат думите.
Е, ли, малини, Илия, ял.
Учител: Това са разбъркани думи, сега да помислим и да ги подредим в
смислено изречение. Да ги номерираме.
Ученици: 1- Илия
2- ял
3- ли
4- е
5- малини
Учител: Какъв знак липсва?
Ученици: Въпросителен.
Учител: Коя е въпросителната дума?
Ученици: Ли.
Учител: Хайде запишете изречението в тетрадките.
Ученици: Пишат изречението.
Учител: Сега да подредим и следващото изречение.
Ученици: 1- Яна
2- е
3- моя
4- леля.
Учител: Какъв знак да поставим?
Ученици: Точка.
Учител: Запишете изречението.
Ученици: Пишат изречението.
Учител: Сега да подредим и последното изречение.
Ученици: 1- Лилия
2- няма
3- линия.
Учител: Запишете изречението. Какъв знак ще поставим?
Ученици: Точка.
Учител: Правилно. Сега на всяка колонка ще раздам по един лист с думи.
Всеки трябва да прочете по една дума от листа.
Раздава листовете на децата.
Ученици: Четат думите.
Учител: Елате към първите чинове. Открийте общата част на думите. Всеки
отбор да избере един говорител. Говорителите да излязат на дъската и да
прочетат думите.
Ученици: 1 отбор чете думите- лия, рия, ния, мия.
Учител: Коя е общата част?
Ученици: Ия.
Учител: Колко срички имат думите?
Ученици: Две.
Учител: Правилно. Получавате четири точки. Следващият отбор да прочете
думите си.
Ученици: Лай, най, май, ай, рай.
Учител: Коя е общата част и от колко срички се състоят думите?
Ученици: Общата час е „ай”. Четири думи от две срички и една дума от една
сричка.
Учител: Правилно. Получавате пет точки. Следващият отбор да прочете
думите си.
Ученици: Лея, нея, рея, пея.
Учител: Коя е общата част и от колко срички се състоят думите?
Ученици: Общата част е „ея”. Думите се състоят от две срички.
Учител: Чудесно. Получавате четири точки. Следващият отбор да прочете
своите думи.
Ученици: Мил, мила, мило, мили, милее.
Учител: Коя дума се повтаря във всички думи?
Ученици: Мил.
Учител: Точно така. Получавате пет точки. Сега и последният отбор да
прочете думите си.
Ученици: Ина, Нина, рина, Лина.
Учител: Коя е общата част?
Ученици: „Ина”
Учител: По какво се различават думите?
Ученици: Първата буква е различна.
Учител: Правилно. Вашият отбор получава четири точки.
Часът приключва. За домашна работа да напишете по три реда с главна
ръкописна буква „Я”.

Творческа задача
Прибави правилния звук, за да получиш дума.
Б_га.
Яв_р.
_ке.
Л_то.
Мл_ко.
Яго_а.
См_та.
_бълка.
_гуар.
_нуари.
_ял.

Учебник-Читанка.
Учебна тетрадка- Искам да науча повече по български език и литература.
Издателство „Булвест 2000“. Авторски колектив- Т. Борисова, Н. Димитрова,
С. Бенчева.
1 клас.

You might also like