You are on page 1of 11

ШУМЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ

„ЕПИСКОП КОНСТАНТИН ПРЕСЛАВСКИ“


ПЕДАГОГИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

ПЛАН-КОНСПЕКТ
На урок по Музика за 1 клас
ТЕМА: ЗИМНА ПЕСЕН
Издателство: АНУБИС-
Я.РУСКОВА,С.РУСКОВ,М.ЛОБУТОВА,Ю.БЛИЗНАКОВА,Р.ПАСПАЛЕВА

Изработил: Ипек Джелил Шабан


Специалност: НУПЧЕ
Факултетен №: 1940050027

Проверил: ст. Преп. Маргарита Рачева

ШУМЕН 2021
Вид на урока:
За затвърждаване
Цел на урока:
Обогатяване на слушателския опит и знания за цигулка.
Задачи на урока:
1. Слушане на изпълнения на цигулка, изразяване на лично
отношение;
2. Разграничаване на цигулка сред други изпълнения и
инструменти, инструментална от вокална музика;
3. Пресъздаване на настроението при изпълнение на песента;
Основен музикален материал:
1. За пеене: „Зимна песен“ – Александър Райчев,
Веса Паспалева
„Сурва,сурва година“!- Петър Бояджиев
Иван Василев
2. За слушане: „Хоро“- Парашкев Хаджиев.
„Здрава,здрава годинчица“-народна песен

Ход на урока:

Учител: Здравейте деца! Как сте днес? Днес имаме много


интересна ситуация по музика. Нека нашето музикално
пътешествие да започне. Но първо искам да слушаме и пеем
песничките от миналия урок и да ви попитам няколко въпроса. И
така ще разберем кой е подготвен за днес. Готови ли сте
ученици? Деца миналият час сме учили за една песен свързана
със сурвакарите някой спомня ли се коя беше тя?
Ученик: Песничката, която учихме миналият час беше „Сурва,
сурва година“!
Учител:Точно така! Сега ще пусна песничката „Сурва, сурва
година“! ще слушаме всички заедно и след това ще ми
кажете как звучи песента т.е настроението. Готови ли сте
пускам песента.
(Учителят пуска песента „Сурва, сурва година“! и всички я
слушат)
Сурва сурва, весела година,
Живо ,здраво в мирната година!
Колкото листенца по гората,
Толкоз вакли агънца в стадата
Колкото листенца по гората,
Толкоз вакли агънца в стадата
Сурва сурва, весела година,
Живо ,здраво в мирната година!
Колкото вода в язовира,
Толкоз много мляко да събира!
Колкото вода в язовира,
Толкоз много мляко да събира!
Сурва сурва, весела година,
Живо ,здраво в мирната година!
Колкото е алена зората,
Толкоз да са румени децата!
Колкото е алена зората,
Толкоз да са румени децата!
Сурва сурва, весела година,
Живо ,здраво в мирната година!
Сурваааа!
Учител: Сега след като чухте песничката мили деца кой ще ми
каже как звучи песента.
Ученик: Песента звучи: танцувална,весела,радостна,забавна,
празнична,жизнерадостна,игрива...
Учител: Точно така!
А сега мили деца можели да ми кажете какво е
Композотор?
Ученик: Композотор е Авторът на песента.
Учител: Или още човекът,който създава музиката.
След като знаем какво е композитор ще може ли
да ми кажете кой е композиторът на песента
„Сурва,сурва година“!.
Ученик: Композиторът на песента „Сурва,сурва година“!.
Петър Боаджиев Иван Василев
Учител: Правилно! Сега деца всички заедно ще изпеем
песента, но повтарящите редове първо пеят момчета
после пеят момичетата. Страница 33 пак е песничката.
Разбрахте ли ученици да започнем ли ?
(След като изпеят песента учителят им пита друг въпрос)
Ученици следващият ми въпрос към вас е слушайте ме
внимателно. Коя е другата песен, която учихте миналият час?
Ученик: Другата песен, която учихме миналият час е
„Здрава,здрава годинчица“
Учител:Сега ще слушаме всички заедно песничката.
(Учителят пуска песента и всички заедно слишат)
Учител: Ученици според вас в тази песен композиторът
известен ли е?
Ученик: ДА/НЕ
Учител:Мили деца в тази песен композиторът е неизвестен.
Според вас как се нарича неизвестен композитор?
Ученик:Народна песен
Ученик: Сега след като чухте песничката мили деца кой ще ми
каже как звучи песента.
Ученик:Песента звучи: весела,танцувална,радостна,забавна..
Учител: Правилно ученици! Справихте се отлично с миналия
час всички бяхте подготвени. Браво на вас!
Деца според Вас кой е студения сезон?
Ученик: Най-студеният сезон е зимата.
Учител: Точно така ученици! Браво!
През зимата вали сняг. Идва почти винаги внезапно.
Приридата замръзва. Зимата е много красиво време на
годината. Тя просто очарова със своята красота.
Сега ще пусна песента „Зимна песен“. И искам
Внимателно да слушате песничката. И след това да ми
кажете как звучи песента (настроението). После ще
Играем една игра с Вас. Отворете си учебниците на
страница 37. Готови ли сте за слушане?
( Учителят пуска песента „Зимна песен“)
Рой снежинки луди
скачат ръченица,
сякаш пеперуди
в снежната гора.
Ла, ла, ла...
Зайо ги посреща
с весели очички.
Зайо студ не сеща
в топли ръкавички.
Ла, ла,ла...
И не ще да знае
в бялото кожухче,
скок-подскок-играе
като малко пухче
Ла,ла,ла....
Учител: Сега след като чухте песничката мили деца кой ще ми
каже как звучи песента.
Ученик: Песента звучи:
весела,радостна,игрива,забавна,закачлива.
Учител: Правилно!
С идването на зимата, за кои празници се сещате
ученици?
Ученик: Коледа, Нова година...
Учител: Да точка така! Браво на Вас!
Сега ученици ще играем играта „ Сфетофар“. Ще изпеем
Днескашната ни песен „Зимна песен“ , като когато Ви
Покажа зелено кръгче ще изпеем заедно, а когато покажа
Червено кръгче ще продължим да пеем песента,но без
глас и да не забравим да изговаряме думите ясно. Аз в
същото време ще ръководя с движения на ръцете си.
( Учителят пуска песента отново и всички ученици се завабляват и
пеят заедно.)
Ученици помните ли как се казваше човекът, който
ръководи изпълнението с ръцете си?
Ученик: Човекът, който ръководи изпълнението с ръцете си
се казва Диригент.
Учител: Точно така ученици!
Преди малко припомнихме какво беше композитор.
Според вас кой е композиторът на песента „Зимна песен“
Ученик: Композиторът на песента е Александър Райчев
Веса Паспалева
Учител: Правилно! Справихте се отлично!
Ученици ще Ви покажа един много важен музикален
инструмент да видим кой ще познае.
( Учителят показва музикалния инструмент)

Ученик: Музикалния инструмент е цигулка.


( Ако учениците не успеят да познаят музикалния инструмент
учителя им помага.)
Учител: Браво!
Това е цигулка ученици. Цигулката спада към
семейството струнните инструменти. А някой знае ли
човекът, който свири на цигулка как се нарича?
Ученик: Човекът, който свири на цигулка се нарича Цигулар.
Учител: Браво на Вас!
Цигулката е най-малкият инструмент с най-висок тон от
семейството струнни. Звукът на цигулката е висок и ведър.
На цигулката се свири като я подпреш между брадичката и
и рамото. Лявата ръка натиска струните за да смени
восочината,а дясната ръка движи лъка.
Цигулката се състои от резонаторна кутия (корпус),
шийка с гриф, охлюв с ключове, столче (магаренце),
струнник, „душичка“ и четири струни; лъкът ѝ е дълъг 75
см. От класическите инструменти цигулката е
единственият, който има българско наименование.
Учител: Според Вас цигулката на кой друг музикален инструмент
прилича?
Ученик: Цигулката прилича на контрабас.
Ученик: Чудесно!
Мили деца, знаете ли че музиката се дели на два
основни дяла. И това са:
1. Вокална
2. Инструментална
Вокална е тази, която се пее от човешки глас.
Инструментална, е когато се свири на музикален
инструмент.
( Новите понятия учителят пише на дъската, а учениците записват
в тетрадките си.)
Сега в страници 37 от учебниците има песничка за слишане.
Хайде да слушаме заедно. Искам да слушате много внимателно и
да ми кажете настроението на песента.
(Учителят пуска песента и всички я слушат)
- Сега след като чухте песента, кой ще ми отговори на
въпроса?
Как е насроението на песента?
Ученик: Насроението на песента е весела, забавна, танцувална.
Учител: Правилно!
Може ли да се танцува в тази песен ?
Ученик: Да.
Учител: Браво на Вас ученици! Отново се справихте отлично!
Знаете ли кой е композиторът на песента „Хоро“
Ученик: Композоторът на песента „Хоро“ е Парашкев Хаджиев
Учител: Чудесни сте мили ученици!
- Сега мили деца, да направим едно обобщение на
днескашния урок.
Ще Ви попитам няколко въпроса.
Кои песнички изучихме днес?
Ученик: Днес изучихме „Зимна песен“ и „Хоро“
Учител: Браво ученици! А сещате ли композиторите кои бяха?
Ученик: Композиторът на „Зимна песен“ беше Александър
Райчев и Веса Паспалева. А композиторът на „Хоро“
беше Парешкев Хаджиев. А от миналият урок
припомнихме „Сурва,сурва година! Композоторът беше
Петър Бояджиев и Иван Василев и пропомнихме „Здрава
Здрава годинчица“ композиторът беше неизвестен и
Затова казахме, че е народна песен.
Учител: Чудесни сте деца! Сега може ли някой да ми каже
няколко изречение за цигулка?
Ученик: Цигулката спада към семейството струнни инструменти.
Звукът на музикалния инструмент е висок и ведър.
Учител: Страхотни сте ученици! Отново се справихте чудесни!
Днес бяхте много послушни . Ученици имате ли въпроси
към мен? Ако нещо не сте разбрали можете да ме
попитате.
Ученик: Да/Не
(Ако имат учениците въпроси към учителя ги питат, учителят им
обеснява това, което не са разбрали учениците.)
Учител: Ученици часът ни свърши!
Много съм доволна от Вас. Браво! Днес бяхте чудесни.
Справихте се чудесно с всички поставени задачи от мен.
Бяхте много хубави певци,музиканти и танциори.
Довиждане до следващия път!

You might also like