Professional Documents
Culture Documents
1
HOW TO CALCULATE THE VOLUME OF REQUIRED MATERIAL
S IN THE RATE ANALYSIS OF PLUM CONCRETE
The ratio is 1:1.5:3 (volume). Therefore the quantity of cement, sand, aggr
egate and water for 1m3 of plum concrete can be calculated as follow:
2
• Aggregate: For plum concrete 65% concrete is required, so
the quantity of aggregate (3 times volume of cement) that is
required = 0.65 X 3 X 0.287 = 0.56 m3.
3
• OINSA ATU KALKULA VOLUME MATERIAL NEBE PR
ESIZA IHA ANALIZE KUSTU NIAN BA PLUM CONCRE
TE
Ninia rasio mak 1:1.5:3 (volume). Tanba ne’e, kuantidade husi simente, rai
-henek, hamutuk ho bee mak 1m3 ba plum concrete ne’e bele kalkula hane
san tuirmai:
• Simente: Parte simente ne’e mak 1/5.5. Tanba volume maran husi
simente ne’e mak kuaze 58% duke volume simente bokon, parte s
imente nian ne’e tenke mulitiplika kuaze 1.58. volume husi simente
nebe presiza mak 1.58/5.5 = 0.287. enkuantu densidade simente n
e’e mak 1,445 kg/m3, simente nia todan nebe presiza ba 1 m3 mak 0
.287 x 1,445 = 414.72 kg. Ba plum concrete 65% husi masa-simente
ne’e presiza, tanba ne’e nia total mak 0.65 x 414.72 kg = 269.56 kg
husi simente ne’e presiza. Ho todan husi saku ida mak 40 kg, total
husi saku sira nebe presiza mak 269.56/40 = 6.739
• Rai-henek: parte rai-henek ne’e mak 1.5 X 0.287 = 0.4309 m3. ba plu
m concrete 65% husi masa-simente ne’e presiza, entaun kuantida
de rai-henek nebe presiza mak = 0.65 x 0.4309 = 0.28 m3.
4
• OINSA ATU KALKULA VOLUME MATERIAL NEBE PR
ESIZA IHA ANALIZE KUSTU NIAN BA PLUM CONCRE
TE Contd…
• Bee: konteudu bee nian ne’e tenke kuaze 50% husi volume siment
e nian. Volume ba bee nebe presiza mak 0.5 x simente nia volume
= 0.5 x 0.287 x 0.65 = 0.0933 m3, Inklui restu ida mak 30%, = 0.0933
X 1.3 = 0.122 m3 = 122 liter (kark bele hatete 125 lit).
• volume ba plum stone nebe presiza mak 35% = 0.35 x 1m3 = 0.35 m3. Pe
rmite ba ekstra 10%, entaun kuantidade nebe presiza mak 0.35 x 1.1 = 0
.385 m3.
• Ba tripleks, per m3 of plum concrete = 2.29 m2 of 18 to 20 mm thick Ply
wood.
5
HOW TO CALCULATE THE VOLUME OF REQUIRED MATE
RIALS IN THE RATE ANALYSIS OF CEMENT MASONRY
• Water: The water content should be about 50% of the cement volume. Inc
luding a wastage of 30%, the volume of water required is 0.8 x 0.112 m3 =
0.0896 m3 = 90 liter.
6
OINSA ATU KALKULA VOLUME MATERIAL NEBE PRESIZ
A IHA ANALIZE KUSTU BA CEMENT MASONRY
• Bee: Konteudu husi bee ne’e kuaze 50% husi simente ne’e nia volume. 0.
5 X 0.112 m3 = 0.056 m3 Inklui restu (wastage) ida mak 30%, volume bee
nebe presiza mak 1.3 x 0.0.56 m3 = 0.0728 m3 = kark bele hatete 75 liter.
7
Obrigadu Wain