Professional Documents
Culture Documents
1. Feladatsor
2024.02.20.
1. Tekintsük az alábbi kínálati és keresleti függvényeket:
P= 80 +2q q=1500-0,25
b) A fönti kínálati, illetve keresleti függvények esetében mekkora mennyiséget kíván az eladó eladni/a vevő megvenni?
P
P=6000 Qs
QD
40 Q=1500 Q
-80
120=0,3q
400=q
b) Mekkora lesz az egyensúly esetében a fogyasztói és a termelői többlet? Értelmezze a kapott számokat! Mennyit
költenek a fogyasztók összesen a termékre, mennyi a termelők összes bevétele?
/2=8000
P Qs
P=140 PS/2=16000
CS
100
PS
QD =1400)
20
Összes költés: Qe* Pe=400*100=40000
400 Q=1400 Q
c) Milyen áron lennének hajlandóak a termelők 500 darabot piacra vinni? Ilyen áron mennyit vásárolnának meg a
vevők? Milyen helyzet alakulna ki ilyen ár mellett a piacon? Hogyan változik a termelők és fogyasztók jóléte?
q=500 𝑞=200 (𝑡 ú 𝑙𝑘í 𝑛á 𝑙𝑎𝑡 )
2. Egy piacon a keresleti függvény és a kínálati függvény alakban megadható!
d) Milyen áron alakulna ki 150 egységnyi hiány?
qd-qs=150=(1400-10p)-(-100+5p)
1350=15p
P=90
e)* Írja fel a forgalom (a különböző árak melletti tényleges adás-vétel) nagyságát megadó függvényt!
1400-10p ha P>=100
Qmin(qd;ds)
P Qs
-100+5p ha P<=100
P=140
100
QD
20
400 Q=1400 Q
3. Tekintsük az alábbi exogén változásokat az előző feladat függvényeiből kiindulva! Hogyan hatnak ezek a keresletre, a
kínálatra, az egyensúlyra, illetve a fogyasztói és termelői többletekre?
a) A termék divatba jön, és ezért a fogyasztók a termék minden egységéért 30-cal többet lennének hajlandóak fizetni,
mint korábban.
→ q=1700-10p 150=0,3q
S: q=-100+5p 500=q
P
P=170 Qs
/2=12500>8000
P=140 CS’
PS/2=25000>16000
P=120
100 PS’ QD’
20 QD
Q
q=500
3. Tekintsük az alábbi exogén változásokat az előző feladat függvényeiből kiindulva! Hogyan hatnak ezek a keresletre, a
kínálatra, az egyensúlyra, illetve a fogyasztói és termelői többletekre?
b) A kedvezőtlen üzleti környezet miatt néhány vállalat kilép a piacról, így a piacon maradó vállalatok összesen minden
egyes árszintnél a korábbinál 60 darabbal kevesebb terméket képesek csak előállítani.
P Qs’
/2=6480<8000
Qs PS/2=12960<16000
P=104 CS’
100 PS’
32
20 QD
Q
P=300
P p=60 q=320
Qs S:q=0,4x60 q=24
24 terméket 24=370-0,83p p=417-es áron lehetne
444 eladni
417
q=360
5. Egy termék piacán a kereslet D: , a termék termelőinek kínálata pedig S: .
a) Számítsa ki a termék piacán az egyensúlyi árat és mennyiséget.
q=30000-250p p=120-0,004q
S:p=50+0,01q q=30000-250(50+0,01q)=5000 p=100
b) Az állam 20% forgalmi adót vet ki a termékre. Hogyan változik az egyensúlyi ár és mennyiség? Mekkora az állam
adóbevétele? Mutassa be grafikusan is a változás hatását!
Fogyasztói áraknak a termelői ár 1,2 szeresére kell fedezetet nyújtania
PD=1,2Ps
P 120-0,004q=1,2(50+0,01q)
QS’ Termelői ár: Ps=50+0,01*3750=87,5 Fogyasztók adóterhe
120-0,004q=60+0,012q (3750*5)
Qs q=3750 Fogyasztói ár: PD=87,5*1,2=105
P=120
105 Adó: 105-87,5=17,5 Termelők
(3750*12,5)
100 Adóbevétel: 3750*17,5=65625
87,5
(5Ft-ot a fogyasztó, 12,5 Ft-ot a termelő fizet)
60
50 QD
5000 q=30000
3750
5. Egy termék piacán a kereslet D: , a termék termelőinek kínálata pedig S: .
.
c) Tekintsünk egy másik keresleti függvényt, a D1: függvényt! Számítsa ki újra az adó nélküli és a 20%-os adóval
terhelt esetben az egyensúlyi árat és mennyiséget! !
q=17500-125p p=140-0,008q
S:p=50+0,01q q=17500-125(50+0,01q)=5000 P=100
PD=1,2Ps
140-0,008q=1,2(50+0,01q)
Termelői ár: Ps=50+0,01*4000=90
140-0,008q=60+0,012q
q=4000 Fogyasztói ár: PD=90*1,2=108
Köszönöm a figyelmet!