You are on page 1of 4

Rancangan Pengajaran Harian

Matapelajaran

: Matematik

Tingkatan

: 1 Gemilang

Tarikh/Hari

: 11/3/2014

Masa

: 8.05-9.15 (70 minit)

Bilangan pelajar

: 22 /22 orang

Topik

: Faktor

Sub topik

: Faktor perdana

Pengetahuan sedia ada

: Murid telah mempelajari nombor perdana, faktor, dan


menyenaraikan faktor bagi suatu nombor.

Hasil Pembelajaran

: Pada akhir pembelajaran muid akan dapat:


1. Mengenal pasti faktor-faktor perdana daripada senarai
faktor-faktor.
2. Mencari faktor-faktor perdana bagi nombor bulat

Nilai Murni

:Hormat, patuh, berani, yakin diri, jujur,


bekerjasama, teliti.

Kemahiran Berfikir

: Menjana idea

Bahan Bantu Mengajar

: Lembaran kerja, Slaid power point

Langkah
Set Induksi
(5 minit)

Isi Kandungan
Pengetahuan sedia ada
menentukan faktor.

Aktiviti

Catatan

Pelajar diminta mencari faktor bagi 8, 18


dan 96.

Contoh: 15 3 = 5,
15 5 = 3.
Jadi, nombor 3 dan 5
ialah faktor bagi 15.
Langkah 1
(20 minit)

Perkembangan
Konsep /
Kemahiran

Guru memperkenalkan cara


menentukan faktor perdana
menggunakan kaedah algoritma.

Kaedah Algoritma
(pembahagian berulang
oleh faktor perdana).

Guru menerangkan mengikut langkah demi


langkah.
1. Mula membahagi dengan nombor
perdana
2. Teruskan pembahagian berulang
sehingga hasil bahaginya menjadi 1
3. Tulis senarai pembahagi. Senarai ini
ialah senarai faktor perdana nombor
itu.

Oleh itu, faktor perdana


kepada 100 adalah 2 dan
5.
Contoh soalan:
Cari faktor perdana bagi
84.

Langkah 2
(20 minit)

Aktiviti kumpulan

1. Pelajar diminta menjawab


beberapa soalan secara
berkumpulan.
2. Wakil setiap kumpulan tampil
kehadapan untuk menunjukkan
jalan kerja.
Soalan:
senaraikan

Nilai murni:
bekerjasama

Langkah
Set Induksi
(5 minit)

Isi Kandungan
Pengetahuan sedia ada
menentukan faktor.

Aktiviti

Catatan

Pelajar diminta mencari faktor bagi 8, 18


dan 96.

Contoh: 15 3 = 5,
15 5 = 3.
Jadi, nombor 3 dan 5
ialah faktor bagi 15.
Langkah 3
(10 minit)

Penutup
(5 minit)

Penilaian
Rujuk lampiran 1

Rumusan
.

1. Guru mengedarkan lembaran


kerja dan pelajar dikehendaki
menyiapkan semua soalan dalam
masa 10minit.

KBKK
Mengaplikasi
Kecerdasan
Pelbagai
Logikal
Intrapersonal

1. Guru membuat rumusan dengan


cara bersoal-jawab.
2. Pelajar diminta membuat kerja
rumah:

Nilai Murni :

Mukasurat : 24-29
Soalan : Angka ganjil

Patuh, hormat

Lampiran
a.

25 9x2 =

d.

2x2 + 5x 3

a.

25 9x2 =

b.

6 x2 + 7x + 2 =

c.

2y2 y 6 =

e.4y2 3x 1 =

b.

6 x2 + 7x + 2 =

c.

2y2 y 6 =

You might also like