You are on page 1of 4

Zipernowsky Károly

Általános Iskola Óravázlat

„Minden, ami a nyilvánosság elıtt játszódik, olyan mint a színház. Éppen


ezért, akiket rövid idın belül a közéletbe küldenek, úgy neveljék, hogy ott
megfelelıen állják meg a helyüket, s a rájuk bízott feladatokat kellıen
végezzék el.” (Comenius)

Kedves Kollégák!

Szeretettel köszöntünk Benneteket a mai bemutató irodalom óránkon.

A Zipernowsky Károly Általános Iskolában a tantárgyak körében mindig is különösen


nagy hangsúlyt fektettünk és fektetünk a magyar nyelv- és irodalom tanítására
valamint az ehhez szorosan kapcsolódó kommunikációs, dráma, esztétikai és szociális
nevelésre. A Comeniustól kölcsönzött mottóval is azon meggyızıdésünkre kívánjuk
irányítani a figyelmet, hogy a gyermek a világról szerzett tapasztalatait, élményeit,
elızetes ismereteit a játék hívja elı, melyet mozgással, némajátékkal, majd szavakkal
követ. A dramatikus játék alkalmazása megkönnyíti a jó emberi kapcsolatok
kialakítását, oldja a szorongásokat és gátlásokat. Éppen ezért utat kell engedni a
szívükbıl fakadó, a maguk természetességében megnyilvánuló játéknak.

A mai napon Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk regényének közös értelmezését tőztük ki
az óra céljául. A bemutató órát Kásáné Madarász Ágnes évek óta iskolai humán
munkaközösség vezetı kollega irányításával az 5.a osztály közremőködésével
láthatjátok.
A tanóra menetével részletesen megismerkedhettek a mellékelt óravázlat segítségével.

Köszönjük megtisztelı jelenléteteket és szakmai együttmőködéseteket!

A Zipernowsky Általános Iskola tantestülete nevében:

Horváth Bors Rudolfné


igazgató

1
Zipernowsky Károly
Általános Iskola Óravázlat

Osztály: 5. a
Óra típusa: magyar nyelv és irodalom
Tanítás ideje: 2010. március 9.
Helyszín: Zipernowsky Károly Általános Iskola
Tanít: Kásáné Madarász Ágnes
Tananyag: Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk
Az óra anyaga: rendszerezı, szintetizáló óra
jelkép-rendszer megfogalmazása

Nevelési célok, feladatok:


• Erkölcsi nevelés: együttmőködés és türelem a társak között
hagyományok tisztelete
• Esztétikai nevelés: irodalmi alkotás által nyújtott esztétikai élmény befogadása
• Értelmi nevelés: logikus gondolkodásra, következtetésre nevelés

Elızmény:
A mővet 10 tanítási órát átfogó tematikus blokkban, projekt rendszerben dolgoztuk fel.
A módszerben rejlı lehetıségek széles teret adtak a tanulók egyéni képességéhez és
tehetségéhez kapcsolódó feladatok megvalósítására.
Az egyéni és közös alkotás öröme, izgalma, az „együtt játszunk” élménye mélyítette a
megszerezhetı tudást. Az irodalmi alkotás megértését, erkölcsi és esztétikai
üzenetének a gyermeki tudatba való beépülését segítették a drámapedagógia által
alkalmazott módszerek. A csoportok feladatai, kutatási területei a történelem,földrajz
és vizuális kultúra tantárgyakat is átfedték, megvalósítva a tantárgyi koncentrációt. A
mő hangos könyvvel történı együtt olvasása a felzárkóztatásra szoruló tanulókat is
segítette a tudnivalók elsajátításában.

1. óra: Szerkezet, cselekmény csoportos, rajzos feldolgozása


2. óra: Szereplık, jellemek
3. óra: Drámapedagógia: Győlés- képviselıtestületi ülés
4. óra: Kvíz kérdések, vetélkedı csoportban
5. óra: Könyvkiadók, grafikusok: Tervezd meg a regény újabb kiadását!
6. óra: Csoport feladatok, kutatás megfogalmazása, kiosztása
7. óra: Tervezzünk társasjátékot!
8. óra: A mő filmes szemmel
9. óra: Beszámolók, drámajáték, kétperces önéletrajz, ki mondta kinek?,
miért tetszett?
10. óra: Jelkép-rendszer : „végjáték”

2
Zipernowsky Károly
Általános Iskola Óravázlat

Az óra menete Tevékenység, eszközök,


munkaforma

I. Bevezetés, ráhangolódás

1.Zene, idézet frontális


2.Csoportalakítás (vörösingesek, Pál utcaiak) differenciált csoportmunka
3.Motiváció: Dobj egy kérdést!

II. Feladatok

1. IDEGENVEZETİK differenciált csoportmunka


1. csapat: Történészek: Budapest anno 1873-
1908. képek, szókártyák
2. csapat: Közlekedésmérnökök: térkép, rendszerezése
közlekedési eszközök
3. csapat: Irodalmárok: Molnár Ferenc élete, a beszámolók
mő keletkezésének története, utóélete logikus gondolkodás,
4. csapat: Nyelvészek: múltba vezetı szavak szóbeli kifejezıképesség

2. MI VAGYOK ÉN? tárgyak nevét tartalmazó


A regényben szereplı tárgyakról-csapat játék kártyák
kreativitás

3. KI ÍRTA KINEK? csoportmunka


Levélírás a szereplık nevében szövegalkotás

4. DRAMATIKUS JÁTÉK: TABLÓ csoportmunka


Adjunk címet a „képeknek”! Élıkép kreativitás, együttmőködés,
1. einstand, fogalomalkotás
2. Vörösingesek és Geréb,
3. Rácz tanár úr és a gittegylet,
4. Bokáék hazakísérik a beteg Nemecseket

5. JELKÉPEK differenciált csoportmunka


Jelek csoportosítása együttmőködés
1. csapat: a Pál utcaiak jelképei
2. csapat: a vörösingesek jelképei
3. csapat: a gittegylet jelképei
4. csapat: mit jelképeznek?
Boka, Pásztorok,
Csetneky úr, Rácz tanár úr/
Nemecsek-Áts Feri (Dávid és Góliát)

3
Zipernowsky Károly
Általános Iskola Óravázlat

6. DRAMATIKUS JÁTÉK: SZOBOR szituációs játék


szobor megjelenítése: témája elvont együttmőködés
fogalom
árulás, barátság, önfeláldozás, erıszak

7. FOGALMAZÁSTUSA csoportmunka,
egy homokbomba története egyéni elıadások

8. EGY MONDAT A MŐRİL frontális


mi tetszett, miért tetszett. egyéni véleményalkotás

III. Összegzés, értékelés önértékelés

You might also like