You are on page 1of 7

Óraterv – Irodalom

Az intézmény neve és címe: Cházár András EGYMI Szakiskola, Készségfejlesztő Iskola, Kollégium Bárczi Gusztáv Tagintézménye
2000 Szentendre Kovács László utca 3.
A tanárjelölt neve: Nagy Olívia
Gyakorlatvezető: Bodnár Károlyné
Műveltségi terület: Magyar nyelv és irodalom
Tantárgy: Anyanyelv és kommunikáció
Osztály: 6. osztály
Az óra témája: Névmások
Az óra típusa: Új ismeretet közlő óra
Az óra cél- és feladatrendszere: Szógyűjtési feladatok. Nyelvi- nyelvtani jelenségek felismerése a gyakorlati tudás alapján. A tudás hozzákapcsolása a
személyes tapasztalatokhoz. Változó helyzetek megkövetelte tanulási szükségletek felmérése, tudatos és rutinszerű tanulási gyakorlat. A szöveg grammatikai
alapjainak felfedeztetése és kommunikatív alkalmazása.
Fejlesztendő attitűd, készségek, képességek:
- Indirekt tanulás fejlesztése
- Kooperativitás
- A nyelvi problémaészlelés folyamatos fejlesztése
Az óra didaktikai feladatai:
- A figyelem felkeltése
- Új ismeretek nyújtása
- Fogalomalkotás és következtetés
- Új ismeretek alkalmazása
- Differenciálás: egyéni képességek, készségek figyelembevétele
-
Tantárgyi kapcsolatok: Magyar nyelv és irodalom

Felhasznált források:
https://wordwall.net/hu/resource/10527243/szem%C3%A9lyes-vagy-mutat%C3%B3-n%C3%A9vm%C3%A1s
https://wordwall.net/hu/resource/11362292/nyelvtan/szem%c3%a9lyes-n%c3%a9vm%c3%a1s-kv%c3%adz-4
NAT 2020

Dátum: 2022.02.14.
Nevelési-oktatási stratégia

Időkeret Az óra menete Tanulói Megjegyzések


Módszerek munkaformá Eszközök
k
I. rész: Bevezető rész

3’ Tanultatok már a főnevekről, melléknevekről, igékről és névelőkről. A Tanári közlés


mai órán a névmásokkal fogunk megismerkedni. A névmással
főneveket, mellékneveket, számneveket helyettesítünk. Mivel a névmás
más szófajokat helyettesít, önálló kérdőszava nincs.
Ma a mutató és a személyes névmásról tanulunk részletesen.

30’ II. rész: Fő rész


2’ Kezdjük először a mutató névmásokkal. tanári közlés
Mutató névmás: élőlényekre, tárgyakra, gondolati dolgokra,
tulajdonságokra, mennyiségekre mutat rá.
A mutató névmás ki tudja fejezni, hogy a mutatott dolog közel, vagy
távol van tőlünk.
Közelre mutató alakok például: ez, ilyen, ennyi, ekkora, stb.
Távolra mutató alakok például: az, olyan, annyi, akkora, stb.
8’
Nyissátok ki a munkafüzetet a 46.oldalon és csináljuk meg közösen az
első feladatot. tevékenykedteté frontális Mf. 46/1 1.sz. melléklet
s osztálymunka
Át kell alakítanunk a mondatokat, úgy, hogy névmást tartalmazzanak. A
példa segít nekünk. megbeszélés
Most nézzük a második feladat a) részét. Szeretném, ha önállóan önálló munka,
10’
megkeresnétek és bekarikáznátok a mondatokban a névmásokat. Amikor tevékenykedteté egyéni
ezzel elkészültetek keressétek meg és kössétek össze a mindegyik s megsegítéssel Mf. 46/2 1.sz. melléklet
mondatot a hozzá illő képpel. Aki elkészült, folytathatja a feladat b) frontális
részével. osztálymunka
Megoldások ellenőrzése, megbeszélése. megbeszélés
A következő, amiről tanulunk, az a személyes névmások.
Személyes névmás: legtöbbször személyeket, ritkábban tárgyakat,
gondolati dolgokat helyettesít. tanári közlés
A személyes névmások: én, te, ő, mi, ti, ők.
10’ frontális
A munkafüzet 47. oldalán az első feladatot közösen oldjuk meg. Ki mit tevékenykedteté osztálymunka
csinál? Keressük meg és kössük össze a párokat! s Mf. 47/1 2. sz. melléklet
önálló munka
A kettes feladatot önállóan oldjátok meg. Karikázd be a személyes megbeszélés egyéni Mf. 47/2
névmásokat az alábbi mondatokban! Aki elkészült folytathatja a megsegítéssel Mf.47/3
harmadik feladattal.
tevékenykedteté frontális
Megoldások ellenőrzése, megbeszélése. osztálymunka
s

megbeszélés
Játék
5’ Hoztam nektek két játékot a mai órán tanultnévmások gyakorlására. Az tevékenykedteté frontális laptop
első játékban el kell dönteni, hogy személyes vagy mutató névmás. s osztálymunka
https://wordwall.net/hu/resource/10527243/szem%C3%A9lyes-vagy-
mutat%C3%B3-n%C3%A9vm%C3%A1s
5’
A második játékban ki kell választani a személyes névmások közül azt az
egyet, ami beleillik a mondatba.
tevékenykedteté frontális
https://wordwall.net/hu/resource/11362292/nyelvtan/szem%c3%a9lyes-n s osztálymunka
%c3%a9vm%c3%a1s-kv%c3%adz-4
III. rész: Befejező rész
2’ Óra értékelése Tanári közlés frontális A gyerekek
dicsérete, jól
dolgoztak és ügyesek
voltak.
1.sz. melléklet
2. sz. melléklet

You might also like