You are on page 1of 7

Óraterv – Fogalmazás

A pedagógus neve: Nagy Olívia


Műveltségi terület: Magyar nyelv és irodalom
Tantárgy: Fogalmazás
Osztály: 3. osztály
Az óra témája: Szóbeli szövegalkotás
Az óra cél- és feladatrendszere: Rövid szövegek alkotásának gyakorlása. Egyéni közlési stratégia kialakítása.
Fejlesztendő attitűd, készségek, képességek:
- Önállóság
- Kreatív szövegalkotás
- Gondolkodás
- Kritikai készség
- A szóbeli és írásbeli kifejezőkészség fejlesztése
- Szókincs fejlesztése, szókincs aktivizálása
- Árnyalt nyelvhasználat fejlesztése
Az óra didaktikai feladatai:
- A figyelem felkeltése
- Új ismeretek nyújtása
- Fogalomalkotás és következtetés
- Új ismeretek alkalmazása
- Differenciálás: egyéni képességek, készségek figyelembevétele

Tantárgyi kapcsolatok: Magyar nyelv és irodalom

Felhasznált források:
- Földvári Erika: Fogalmazás munkatankönyv harmadik osztályosoknak, Mozaik Kiadó, Szeged, 2018.
Dátum: 2020. 11. 11.

Nevelési-oktatási stratégia
Időkere
Az óra menete Tanulói Megjegyzések
t Módszerek Eszközök
munkaformák
10’ I. rész: Bevezető rész
5’ Ráhangolódás Didaktikus Csoportmunka Cédulák, smile- Labda, pohár, takaró,
Mire gondoltam? Írd körbe azt a szót, ami a játék, Egyéni munka k radír, bicikli, telefon,
kezedben lévő papírra van írva. Magát a szót megbeszélés tolltartó.
nem mondhatod ki, a többieknek ki kell
találniuk mi van a papírra írva. Elmondhatod,
hogy néz ki, mire használjuk.
Mindenki sorra kerüljön! Mérni kell az időt!
fél-fél perc mindenkinek! Aki jól mondja és
aki jól találja ki annak is külön-külön
jutalom! Így tempósabb a munkavégzés!
Lehet többféle smile jutalom! nevetős,
kaccsintós,, stb.

5’ 2. Memóriafejlesztés Folytasd a szöveget! A Didaktikus játék Egyéni munka Az első dolgom


táblán látható megkezdett mondathoz, megbeszélés amikor pénteken
Csoport munka
egymás után tegyetek hozzá még egy hazaérek az
mondatot úgy, hogy a mondatok Páros munka iskolából….
kapcsolódjanak egymáshoz és értelmes
szöveg kerekedjen belőle! (Ádám és Csongi
kezdi a mondat befejezését)
Lehet szóban is párosával, itt párosok is
kaphatnak külön mondatot, vagy hasonló
mondattal
20’ II. rész: Fő rész
10’ Az általatok elmondott mondatok Tanári közlés
láncszemekként kapcsolódnak egymáshoz a
szövegben. A mai órán a szövegalkotással
fogunk megismerkedni.
Mesélj a képről!
Differenciálás: Ádi, Csongi 2 mondat. értelmezés frontális osztálymunka Tk. 23/1
Beni, Boti 3 mondat. szövegalkotás
Luca, Benya, Andris 4 mondat.

8’ Párosítsd a mondatkezdéseket a megfelelő tevékenykedteté önálló munka egyéni Papírra írt Kinyomtatva, a
befejezésekkel! Párosan is lehet ügyesebb- s megsegítéssel mondatok mondatkezdéseket és
gyengébb egyik a szóvivő-alkotó, majd a mondatok
fordítva! befejezését külön
kapják meg a
Diferrenciálás: Ádi, Csongi 3 mondat gyerekek, ezeket kell
Beni, Boti 5 mondat egymás mellé
rakniuk a padjukon.
Luca, Benya, Andris 8 mondat
Ádi, Csongi 1
frontális melléklet
2’
ellenőrzés Beni, Boti 2
Feladatok ellenőrzése, helyes megoldások melléklet
megbeszélése megbeszélés
Luca, Benya, Andris
1+2 melléklet
5’ I. rész: Befejező rész
4’ Elbújt mondatok. Játék tevékenykedtetés Papírra írt 3.sz. melléklet
mondatok
Hét mondatkezdést láttok a táblán, de a megbeszélés csoportmunka
befejezések elbújtak valahol a teremben. A ti
feladatotok lesz megkeresni, hogy hova
bújtak, miután megtaláltátok, rakjátok fel a
megfelelő mondatkezdés mellé a táblára!

1’ Óra értékelése Tanári közlés Frontális A gyerekek


dicsérete, jól
dolgoztak és
ügyesek voltak.
Az esetleges
magatartásproblémá
k megbeszélése.
1.sz. melléklet

1. Bélyeget a) egy kilót.


2. Papa hozott egyszer b) nem gyűjtök bélyeget
3. Azóta c) gyűjtöttem

2.sz. melléklet

1. Három éve tanulok zenét, a) a fellépésem után.


2. A hétvégén szerepeltem b) mindegyiket Bartók írta.
3. Három zeneművet játszottam, c) zongorázom.
4. Bár nagyon izgultam, d) először hangversenyen.
5. A közönség lelkesen tapsolt e) hibátlanul előadtam a művek

3.sz.melléklet

1. Aki korán kel………………………………………….aranyat lel.


2. Ki, mint veti ágyát……………………………………úgy alussza álmát.
3. Sok jó ember…………………………………………kis helyen is elfér.
4. Bámul mint…………………………………………….borjú az új kapura.
5. A hazug embert hamarabb utolérik ……………………………………………….mint a sánta kutyát.
6. Aki másnak vermet ás……………………………………………..maga esik bele.
7. Addig jár a korsó a kútra…………………………………………..míg el nem törik.

You might also like