You are on page 1of 4

Óraterv – Nyelvtan

Az intézmény neve és címe:


Tanárjelölt neve:
Gyakorlatvezető:
Műveltségi terület: Magyar nyelv és irodalom
Tantárgy: Magyar Nyelvtan
Osztály: 8. osztály (Gyógypedagógiai tagozat)
Az óra témája: A szófajok gyakorlása
Az óra cél- és feladatrendszere: Szófajok csoportosítása. Nyelvi- nyelvtani jelenségek felismerése a gyakorlati tudás alapján.
Fejlesztendő attitűd, készségek, képességek:
- Felelősség
- Kooperativitás
- A nyelvi problémaészlelés folyamatos fejlesztése
Az óra didaktikai feladatai:
- A figyelem felkeltése
- Meglévő ismeretek előhívása
- Fogalomalkotás és következtetés
- Gyakorlás
Tantárgyi kapcsolatok: Magyar irodalom, fogalmazás
Dátum: 2021. 02. 12.
Nevelési-oktatási stratégia
Időkeret Az óra menete Tanulói Megjegyzések
Módszerek Eszközök
munkaformák
5’ I. rész: Bevezető rész

5’ Ráhangolódás Tanári közlés


A mai órán a szófajok közül az igét,
melléknevet, főnevet fogjuk gyakorolni. tevékenykedtetés Csoportmunka
Mondjatok minden szófajra egy-egy példát! Felírom a táblára a
Főnév: pl. ember, asztal, autó, ceruza stb. szavakat, amit a
gyerekek mondanak.
Melléknév: szép, okos, elfoglalt, álmos stb.
Ige: tanul, fut, ír, játszik, alszik stb.

35’ II. rész: Fő rész


15’ Szeretném, ha csinálnánk közösen egy élő Tanári közlés
társasjátékot, amelynek együtt alkotjuk meg a tevékenykedtetés osztálymunka Színes lapok
szabályait!
megbeszélés Filc vagy
Az általatok mondott igéket, főneveket, zsírkréta
mellékneveket közösen felírjuk egy-egy színes
papírra, ezek lesznek a mezők, amelyeken Füleskocka a
végig kell mennetek. Mert a bábuk ti magatok dobáshoz.
lesztek.
A dobókocka hat oldalára felírunk egy-egy
szófajt.
1. Főnév
2. Melléknév
3. Ige
4. Főnév
5. Melléknév
6. Ige

Csinálhatunk joker és visszalépős (pl. a szó alá


oda lehet írni, hogy lépj vissza kettőt, vagy
csak akkor mehetsz tovább, ha igét dobsz)
mezőt is.
20’ Miután ezeket a szabályokat megbeszéltük,
mindenki kap színes lapot, amelyre felírjuk a
játék osztálymunka
közösen kitalált főneveket, mellékneveket,
igéket a dobókockára írt szófajok alapján.
Lerajuk a lapokat és kezdődhet a játék. Ebben
a játékban nincs vesztes, mindenki végigmegy
rajta.
5’ I. rész: Befejező rész
4’ Hogy tetszett a társasjáték? Mi tetszett a megbeszélés Frontális
legjobban benne? Könnyebb volt betartani a osztálymunka
szabályokat, így, hogy közösen alkottuk meg
őket? Volt olyan, ami nem tetszett?

1’ Óra értékelése Tanári közlés Frontális A gyerekek


dicsérete, jól
dolgoztak és ügyesek
voltak.
Az esetleges
magatartásproblémák
megbeszélése.

You might also like