You are on page 1of 8

Csoportos és egyéni óvodai gyakorlati képzés segédletei 4.

félév

Segédlet a tevékenységek tervezéshez

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem által kiadott tájékoztató szerint a


tevékenységek/tervezetek formai követelményei megegyeznek az Oktatási Hivatal által
kidolgozott és előírt formátummal. Megtalálhatóak az alábbi linken:
https://www.oktatas.hu/kiadvanyok

A 4. félévben gyakorolt tevékenységek:


Ének, zene, énekes játék, gyermektánc tevékenység tervezése, megvalósítása, önértékelés
Rajzolás, festés, mintázás, kézimunka tevékenység tervezése, megvalósítása, önértékelés

MINTA:

Tevékenység-/foglalkozásterv
Az óvodapedagógus neve:
Csoport:
Tevékenységi forma: Ének, zene, énekes játék, gyermektánc
A tevékenység/foglalkozás időpontja:
A tevékenység előzménye: pl. Hold, hold… új énekes játék első ismétlése; Egyenletes
lüktetés hangoztatása többféle módon.
A tevékenység tartalma/témája: pl. Új dal: Aki nem lép egyszerre… (ÉNO.82.)
Ismétlés: ismétlésre szánt dalok, énekes játékok és mondókák címe, ill. az Ének az
óvodában könyv szerinti száma
Képességfejlesztés: pontos leírás
Zenehallgatás: Szerző, cím, oldalszám

A tevékenység célja: Vonatkozhat az új elsajátítására, valamilyen zenei képesség


fejlesztésére, a zenehallgatásra
pl. Legyenek képesek hangoztatni a dalok ritmusát csoportosan és egyénileg is
A tevékenység feladatai:
Nevelési feladatok: lehet önuralom, közösségi érzés, esztétikai élmény, erkölcsi nevelés,
türelem, zenei ízlés fomálása stb.
Didaktikai feladatok: Minden egyes részhez tartozzon egy feladat:
új mondóka vagy ének,
ismételt mondóka és énekes játékok,
zenei képességfejlesztés
és a zenehallgatáshoz is
Képesség- és készségfejlesztés: a leggyakrabban előforduló területek: tiszta éneklés,
ritmusérzék, térformák alakítása, zenei hallás és memória fejlesztése, pozitív viszony alakítása
a zenéhez stb.
Kapcsolat más területekkel:
Alkalmazott módszerek, eljárások:
Eszközök:
Felhasznált források:
A tevékenység/foglalkozás kidolgozása

Idő A fejlesztő tevékenység felépítése, A fejlesztés módszerei,


a foglalkozás menete munkaformák,
eszközök,
megjegyzések
1. Szervezési feladatok: A foglalkozást megelőző … foglalkoztatási forma.
óvónői feladatok. Kezdeményezés
kb. 3-5 2. Motiváció: Érdeklődés felkeltésének módja módja….
perc röviden leírva. Koncentráció

3. Tevékenység menete:
Kis- Célkitűzés: Egy mondatban Képességfejlesztések
csoport: 4. Új énekes játék vagy mondóka vagy dal Ellenőrzés és értékelés
5-10 bemutatása: megtervezése
perc Az új ének bemutatása eredeti tempóban, majd
közösen énekeljük a gyerekekkel 3-4-szer Differenciálás
lassabb tempóban, hozzákapcsoljuk a játékát. megtervezése
Középső Játékának leírása:
: Ismétlésszám
10-15-20 Óvónői feladatok
perc Differenciálási lehetőségek felsorolása

Nagy- 5. Ismétlések:
csoport Ismételni kívánt dal vagy mondóka címe.
20-30 Átvezetés pl. felismertetése dallamának
perc dúdolásáról
Játéka
Differenciálás, ill. mire figyel az foglalkozást
vezető pedagógus
Ismétlésszám

6. Képességfejlesztés:
Részletes leírása a tevékenység menetének.
Fontos, hogy CSAK ismert, a gyermekek
számára begyakorolt mondókán és éneken
végzünk képességfejlesztést!
Fokozatosság és játékosság elvének betartása.
A Forrai K. könyvben minden egyes zenei
képességfejlesztéshez részletes leírás van, ami alapján
megtervezhető a menete.
7. A tevékenység hangulati lezárása:
Zenehallgatás legyen elsősorban óvónői ének,
hangszeres játék, lehet
mű- vagy népzene, ill. zenelejátszón játszott
dallam.

8. Átvezetés más tevékenységekbe: pl. „Aki Szabad játéktevékenység


szeretne, felpattanhat a vesszőparipákra és biztosítása, téma tovább
tovább lovagolhat, itt a szőnyegen!” vitelével.
Egyéb felajánlott tevékenységek:

A reflexió megírását segítő szempontsor megtalálható az Útmutató a pedagógusok minősítési


rendszerében a Pedagógus I. és Pedagógus II. fokozatba lépéshez című dokumentumban.
https://www.oktatas.hu/kiadvanyok, ill. az egyetem által kiadott gyakorlati útmutatóban.

Segédlet a reflexióhoz:

Az „Ének, zene, énekes játék, gyermektánc” tevékenység megtartása után az alábbi


szempontok szerint tudják magatokat értékelni:

1. Hogyan sikerült a játéktevékenységbe való bekapcsolódásom, ötletadásom,


irányításom?
2. Motíváció kiválasztásának okai, sikeressége, mennyire sikerült aktivizálni a
gyerekeket?
3. Hogyan és milyen mértékben sikerült elsajátítattni az új éneket/ énekes játékot/
mondókát?
4. Megvalósultak-e a zenei képességfejlesztések, hogyan?
5. Elegendő volt-e a gyakorlás a rögzítéshez?
6. Milyen eszközöket használt, kiválasztásának okai, ezek esztétikuma, praktikuma
megfelelő volt-e?
7. Hogyan történt az esetleges konfliktus-helyzetek elhárítása vagy ép a konfliktusok
megoldása?
8. Hogyan történt a gyermekek ellenőrzése, értékelése?
9. A zenehallgatás kiválasztásának oka?
10. Milyen módon differenciáltam?
11. Sikerült-e a harmónikus átmenet, átvezetés a játéktevékenységbe?
12. Megvalósult-e a kitűzött cél és az azokhoz kapcsolódó feladatok, miért?
13. Milyen tanulságokkal szolgált számodra a tevékenység, mi az ami sikerélményt
nyújtott, mit csinálnál legközelebb másként?

MINTA

Tevékenység-/foglalkozásterv
Az óvodapedagógus neve:
Csoport: Csoportnév és osztott (életkor feltüntetése) vagy osztatlan (ún. vegyes)
Tevékenységi forma: Rajzolás, festés, mintázás, kézimunka
A tevékenység/foglalkozás időpontja:

A tevékenység előzménye:

Példák: falevelek gyűjtése majd nyomat készítése a falevelek segítségével; madarak


megfigyelése az etetőnél stb.

A tevékenység tartalma/témája: Ide kerül a tevékenység során feldolgozandó anyag


felsorolása. („Mit szeretnék csinálni? Milyen új vagy ismételt elemek lesznek a tevékenység
során?”)

Példák: A munka témája, a kivitelezés technikája.

A tevékenység célja: mindig a gyermekre vonatkozik. Kulcsszavak: legyenek képesek,


ismerjék meg, alapozódjon, fejlődjön, hozzanak létre stb.

Példák: Legyenek képesek a festés technikájának megfelelő kivitelezésére, a lap kitöltésére.


(„Mi a célom a tevékenységgel?”)

A tevékenység feladatai az óvónőre vonatkoznak, milyen feladatai vannak a cél eléréséhez,


illetve a foglalkozás megvalósításához. („Mit teszek érte, hogy megvalósuljanak céljaim?”)

Nevelési feladatok: Ide azokat a feladatokat soroljuk fel, amelyek nevelési célok
megvalósítását segítik elő (pl. közösségi nevelés, gondozási feladatok).

Példák: A munka megkezdése előtt kérem, hogy húzzák fel a ruhájuk ujját, hogy ne legyen
festékes.
Didaktikai feladatok: Ide kerülnek azok a feladatok, amelyek a tanulási célok megvalósítását
segítik elő.

Példák: Figyelek a helyes ecsetfogásra, felhívom a gyerekek figyelmét a takarékos festék-


felhasználásra.

Képesség- és készségfejlesztés:

Kapcsolat más területekkel: Azok a műveltségterületek kerülnek ide felsorolás-szerűen,


amelyekkel kapcsolódik a tevékenység tartalma. A kidolgozásnál kell pontosan megjelölni,
hogy hol.

Alkalmazott módszerek, eljárások:

További ajánlott szakmai oldal:


https://ovoneni.blog.hu/2017/02/07/adottsag_kepesseg_keszsegek_jartassag

https://regi.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/2011_0001_520_neveleselmelet/
adatok.html

https://regi.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/2011_0001_519_42498_2/adatok.html

https://ofi.oh.gov.hu/tudastar/problemak-kerdesek/oktatasi-modszerek

http://www.kormocikatalin.hu/

A tevékenység/foglalkozás kidolgozása

Id A fejlesztő tevékenység felépítése, A fejlesztés módszerei,


ő a foglalkozás menete munkaformák,
eszközök, megjegyzések
1. Szervezési feladatok: Felsorolás a tevékenység
megkezdése előtti feladatokról pl. az eszközök
előkészítése
2. Motiváció: Részletesen leírva. Fontos, hogy
mindig játéktevékenységből kezdeményezünk!
.
3. A tevékenység menete:
Célkitűzés: Egy mondatban leírni, mit fogtok
csinálni! pl. „Ma egy madarat fogunk készíteni!”
Ezután következik a foglalkozás menetének a
leírása. Legyen mindig kész, bemutatható
mintadarab. A munkadarab kiválasztásánál
figyelembe kell venni a heti témát, a gyerekek
fejlettségi szintjét, fontos, hogy mit fejleszthetünk
a munkadarab elkészítésével és milyen technikát
gyakorolhatunk ezzel!
Szervezési feladatok, technika bemutatása:
eszközök kiosztása, az egyszerre alkotók száma, a
technika leírása
Munka megindítása:
Munka folyamata: Differenciálás módja
feltétlenül, szerepeljen benne!
Munka befejezése:
Munka értékelése:

3. Átvezetés más tevékenységekbe:


A felajánlott tevékenységek felsorolása. Lehetőleg
vigye tovább a témát.

A „Rajzolás, festés, mintázás, kézimunka” tevékenység megtartása után az alábbi szempontok


szerint tudják magatokat értékelni:

1. Hogyan sikerült a játéktevékenységbe való bekapcsolódásom, ötletadásom,


irányításom?
2. Sikerült-e áttekinteni az egész csoportot?
3. Motíváció kiválasztásának okai, sikeressége, mennyire sikerült aktivizálni a
gyerekeket?
4. Munkadarab kiválasztásának okai, beválása?
5. A kivitelezés során a választott technika elsajátítatásának, gyakorlásának sikeressége?
6. Milyen módon differenciáltam?
7. Megjelent-e a gyermeki kreativitás a tevékenység során?
8. Mi lett az elkészült munkadarabok sorsa?
9. Sikerült-e a harmónikus átmenet, átvezetés a játéktevékenységbe?
10. Megvalósult-e a kitűzött cél és az azokhoz kapcsolódó feladatok, miért?
11. Milyen tanulságokkal szolgált számodra a tevékenység, mi az ami sikerélményt
nyújtott, mit csinálnál legközelebb másként?

You might also like