You are on page 1of 4

Csoport: vegyes életkorú

Tevékenységi forma: Rajzolás, festés, mintázás, kézimunka

A tevékenység/foglalkozás/ időpontja:

A tevékenység előzménye:

- Ismerkedés az őszi zöldségekkel

- Sokrétű tapasztalatszerzés a zöldségekről

- Gömbölyítés gyakorlása gyurmával

A tevékenység tartalma/témája:

Zöldségek készítése krepp papír golyókból ragasztással

A tevékenység célja: Új anyag megismerése (krepp papír), éljék át az alkotás örömét.

A tevékenység feladatai:

Nevelési feladatok:
- Önállóságra nevelés
- Sikerélmény biztosításával, pozitív megerősítéssel reális önértékelés kialakítása
Didaktikai feladatok:

- Motiválás az új alapanyag bemutatásával


- Gömbölyítés technikájának gyakorlása
- Egyéni segítségadás

Képesség- és készségfejlesztés:

- Kézügyesség, finommotorika fejlesztése


- Figyelem, kitartás, monotónia tűrés fejlesztése a tevékenység végzése közben
- Taktilis érzékelés fejlesztése az új anyag felhasználása közben

Kapcsolat más területekkel:

Alkalmazott módszerek, eljárások: Beszélgetés, magyarázat, bemutatás, gyakoroltatás,


ellenőrzés, bíztatás, dicséret, segítségnyújtás.

Eszközök: Krepp papír, előre elkészített krepp papír golyók, ragasztó, rajzlap

Felhasznált források:
A tevékenység/foglalkozás kidolgozása

A fejlesztő tevékenység felépítése, a A fejlesztés módszerei, munkaformák,


Idő
foglalkozás menete eszközök, megjegyzések
Szervezés:
Óvónő: Eszközök előkészítése
Az előkészített eszközök segítik a
Mesélés után a gyerekek motiválása, a tevékenység folyamatosságát.
tevékenység elvégzésére.

Dajka: Asztalok leterítése, az A harmonikus együttműködés


előkészített eszközök asztalra helyezése. megszervezése.
feladat kiosztása.

Motíváció: Mikrocsoportban végezzük, hogy a


Az előre elkészített mintákat elhelyezem megfelelő segítségnyújtás lehetősége
az asztalon. minden gyerek számára biztosítva
legyen.
A téma kitűzése:
- Szerintetek milyen zöldségek Kíváncsiság, érdeklődés felkeltése.
vannak az asztalon?
- Ma krepp papírt fogunk használni Differenciálás: megszólítom a kevésbé
a zöldségek készítéséhez. beszédes, bátortalan gyermekeket.
Szókincsbővítés.

Technikai megoldások megbeszélése:


Bemutatom a technikát, a A célkitűzés rövid, érthető. Tartalmazza
felhasználáshoz szükséges anyagokat a a témát és a technikát, segíti a vizuális
munka menetét. probléma megértetését.
Célom a gyermekek figyelmének a
Felhívom a figyelmet, hogy a krepp
témára terelése, az érdeklődés további
papírt addig gömbölyítjük amíg egy kis
fokozása, a gyermekek megismertetése a
kemény gombócunk, labdánk nem lesz.
feladattal.

A gyerekek cselekedtetése: Módszer: bemutatás, értékelés, önálló


munka, ellenőrzés, biztatás, pozitív
A munka megkezdésekor figyelek az
munka kiemelése.
eszközök elosztására, helyes
használatra, szükség esetén pótlom az Nyugodt légkör megteremtése.
anyagokat.
Sikerélményhez juttatom a jól dolgozó
gyermekeket.
Szükség esetén technikai segítséget,
ötletet adok. Folyamatos, egyéni tempójú
tevékenykedés.
A feladat megértésének ellenőrzése:
A tevékenység végzése közben Differenciálás, egyéni bánásmód
folyamatosan. alkalmazása: Segítségnyújtás igény,
egyéni fejlettség szerint, választási
lehetőség, hogy az előre elkészített
anyagokat (golyó, rajz) használják,
vagy kipróbálják a technikát.
Kézügyesség, forma, méret, szín látása,
szem-kéz koordináció,
kudarctűrőképesség, alkalmazkodás
fejlesztése, a munka közben.
Pozitív megerősítés, biztatás, dicséret,
folyamatos értékelés. Monotónia tűrés
erősítése.

A tevékenység alatt többször felidézzük Az érdeklődés fenntartása, a jó hangulat


a már megismert dalokat, verseket, megteremtése.
mondókákat. Tevékenységi formák közötti
komplexitás.
A munkák értékelése: A folyamatosan érkező gyerekeknek
lehetőséget biztosítok a
Munka közben folyamatosan történik. bekapcsolódásra, ha megfelelő hely áll
rendelkezésre. A nehezen motiválható
gyerekeket többször megszólítom, és
biztatom őket a tevékenységben való
részvételre.

Figyelembe veszem az egyéni


Utalás a munka befejezésére: munkatempót, ugyanakkor a lassabban
Sürgetés nélkül felhívom a figyelmet, dolgozó gyerekeket is buzdítom a
hogy aki elkészült a munkáját tegye a munka befejezésére.
polcra.

Visszavezetés a játékba:
Szabad játék választása, a tevékenység
befejezése után.

You might also like