You are on page 1of 4

Foglalkozási- tevékenységi terv- A külső világ tevékenység

megismerése

Negyedik tervezet

Az óvodapedagógus neve:

Csoport:

Tevékenységforma: A külső világ tevékenység megismerése

A tevékenység foglalkozás időpontja: 2019. 10. 11.

A tevékenység előzménye: Séta az óvoda körül, a természet megfigyelése, levelek


gyűjtése, beszélgetés az állatokról, növényekről, sündisznóról albumkészítése,
lisztgyurmából sündisznó készítése, mese, vers a sündisznóról, sündisznó
hajtogatása.

A tevékenység tartalma/ témája: állatképek válogatása, csoportosítása és


rendszerezése. Filmvetítés a sündisznó életmódjáról, külső jegyeiről, kicsinyeiről.

A tevékenység célja: az állatokkal kapcsolatos tapasztalatok élmények felidézése,


új ismeretek elmélyítése, játékos megismerés, tapasztalatszerzés. Élettelen és élő
környezeti tényezők kapcsolatuk, védelmük fontosságának bemutatása.

A tevékenység feladata: a gyermekek ismeretanyagának, tudásának bővítése, a


téma több oldalú megközelítésével.

Nevelési feladatok: türelmesen hallgassák meg egymást, közepes hangerővel


beszéljenek, ne kiabáljanak közbe, tisztán, érthetően fejezék ki mondanivalójukat,
emlékezet fejlesztés, erkölcsi nevelés, közöségi érzés fejlesztése, együtt működés a
közös játék során, a természethez való pozitív érzelmek alakítása, környezetünk,
állatok megszerettetése, a „szép” meglátása, szókincsbővítés, egészséges
életmódra nevelés, személyes, bensőséges kapcsolat a gyermekekkel.

Didaktikai feladatok: előző ismeretek felelevenítése, (összehasonlítás, becslés,


tapintás különbségek, több-kevesebb-ugyanannyi, halmaz alkotás megadott
szempont szerint, figyelem, gondolkodás, emlékezet, beszéd fejlesztése.
Képesség- és készségfejlesztése: logikus gondolkodás fejlesztése,
megfigyelőképesség fejlesztése, verbális képeségek fejlesztése, koncentráció,
türelem fejlesztése, finommotorika, szem- kéz kordináció fejlesztése, kommunikáció
és metakommunikációs kifejező készség fejlesztése, fantázia, figyelem, gondolkodás
fejlesztése, türelem, egymásra figyelés fejlesztése, élmények megélése.

Alkalmazott módszerek, eljárások: beszélgetés, játékos cselekedtetés,


differenciálás, motiválás, szemléltetés, bemutatás, magyarázat, megfigyelés,
összehasonlítás, játékos tapasztalat szerzés, ellenőrzés, értékelés, dicséret,
segítségadás

Eszközök: képek az állatokról, sündisznóról, CD, kosár, tálca, laptop, projektor,


vetítővászon

A tevékenység kidolgozása
Idő A fejlesztő tevékenység felépítése A fejlesztés módszerei, munkaformák,
a foglalkozás menete eszközök, megjegyzések
3p Szervezési feladatok:
A csoportszoba elrendezése, nagy A tevékenység gördülékenységét segítik
tér biztosítása, kedvező fényhatások az előkészített eszközök, valamint felkelti
megteremtése, gyermekek a gyermekek figyelmét és érdeklődését.
figyelmének felhívása motivációs A szabad játék biztosítása a tevékenység
segítséggel, eszközök előkészítése, közben.
szükséges hely kialakítása a
szőnyegen

3p Motiváció:
Bekapcsolom a CD-t, ahol Grylus Érdeklődés, figyelem felkeltése és
Vilmos: Szúrós gombóc című megtartása a cél a dal és az eszközök
gyermekdal megszólal. együttes alkalmazásával,
Színes tálcákat letakarva a szőnyeg belső hallásfejlesztése, zenei emlékezet
közepére helyezek, fejlesztése,
-Mit gondoltok mi lehet a letakart gondolkodásra ösztönzés
tálcán?
Minden kisgyermek elmondja, hogy
mire gondol.
15p Megvalósítás:
Itt vannak a tálcán a szép színes Kommunikációs készség fejlesztése
állatképek, szedjétek ki, fogjátok Önálló döntés, önkifejezés elősegítése,
meg, nézzétek meg, hogy milyen differenciált csoportmunka- melyik
állatot látok a képen. karikába?
Közösen válogassuk szét az matematikai tapasztalatok szerzése,
állatokat a karikákba, el kell dönteni, képességek fejlesztése, képek
hová kerüljenek, melyik színű összehasonlítása, halmazok létrehozása,
karikába az állatok. Zöld karikába együttműködés képességének
csak a sündisznók kerüljenek, a piros fejlesztése,
karikába pedig a többi a többi fajta
állatok.
Tevékenység közben beszélgetünk
az állatokról, ki milyen állatképet
választott, megnevezzük,
beszélgetünk róla, vajon hol
láthatunk ilyen állatot.

-Számoljuk meg, hogy a zöld


karikában hány sündisznót tettetek? Halmazok elemeinek megszámolása,
Ügyesek vagytok. több- kevesebb fogalom gyakorlása,
-Most számoljuk meg a piros mennyiség fogalmának erősítése,
karikában, hány állat került? „Nagyon Ha kell együtt számolunk, helyes
ügyesek vagytok.” számolás segítése
-Mondjátok meg, hol van a legtöbb Dicséret folyamatosan, mert a dicséret
és a legkevesebb állat? „Nagyon jó,” ösztönző, pozitív hatású,
önismeret fejlesztése, logikus
gondolkodás fejlesztése,

-Mindenki válasszon egy képet


amelyik tetszik neki, Egyéni választási lehetőségének
-Kinek a képén van egy róka? biztosítása, differenciálás,
-Kinek a képén van egy fa? segítségnyújtás, az egyéni képességek
-Kinek a képén van egy kismadár? figyelembevétele.
-Kinek a képén van egy hangya? Biztosítom a gyermekek sikerélményhez
-Kinek a képén van egy falevél? juttatását, az egészséges önbizalom
-Kinek a képén van egy katica? fejlődését, megfigyelő képességük
-Kinek a képén van egy kutya? fejlődése, figyelem, gondolkodás
-Kinek a képén van egy egér? fejlődése, önálló önkifejezésre ösztönzés,
emelje fel! játékosság a gyermekek életkori
sajátosságainak megfelelően,
Folyamatos ellenőrzés, dicséret, ha
szükséges segítségnyújtás
-Aki úgy érzi, hogy ugyanolyan kép
van a kezében, mint másnak az
álljon fel! (ezek a sündisznók
lesznek),
-Egy nagyon érdekes filmet hoztam
nektek a sündisznóról. Megnézzük?
Szervezés:
az állatos képeket felcsíptetjük a dadus néni segítése
kifeszített madzagra,
előkészítem a filmvetítéshez az
eszközöket,
besötétítés,

3p Filmvetítés a sündisznó életéről:


-most egy kisfilmet szeretnék vetíteni Hangulat keltés, érdeklődés, kíváncsiság,
nektek a sündisznóról, hogy még fantázia, izgalom fokozása,
jobban megismerjétek. Élmények tovább élésének biztosítása,
-Figyelmesen, csöndben nézzük
végig,

Szervezés:
Vetítő kikapcsolása, redőnyök dadus néni segítése
felhúzása,
eszközök kikészítése a filmvetítés
utáni rajzhoz

3p A foglalkozás lezárása,
visszavezetés a játékba: Élmény felidézése,
A film vetítés után beszélgetünk, beszédkészség, szókincs bővítése,
hogy mit láttunk, Ismeret átadás mélyítése,
Aki szeretné lerajzolni a sündisznóról önkifejezőkészség fejlesztése,
valami fontosat, amit látott, az a
földre leterített viaszkos terítőnél A játék folyamatosságának biztosítása,
megteheti
Az udvarra indulásig rajzolhat, aki
szeretne.

You might also like