You are on page 1of 43

SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

TAJUK2 RANCANGAN PELAJARAN

2.1 RANCANGAN PELAJARAN


2.2 PENULISAN OBJEKTIF DAN HASIL PEMBELAJARAN
2.3 MENULIS RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

2.1 RANCANGAN PELAJARAN

SINOPSIS

Tajuk dua menerangkan apakah rancangan pelajaran, tujuan, perkara yang perlu
dipertimbangkan dalam menghasilkan rancangan pelajaran selaras dengan apa yang
terdapat dalam Kurikulum Bersepadu Sekolah Menengah. Sub tajuk pertama ialah
rancangan pelajaran, sub tajuk kedua ialah Penulisan Objektif Dan Hasil Pembelajaran. Sub
tajuk ketiga ialah menulis rancangan pelajaran harian.

HASIL PEMBELAJARAN

Di akhir topik ini, guru-guru boleh:


1. menyediakan rancangan pengajaran tahunan, mingguan dan harian.
2. menulis objektif dan hasilpembelajaran untuk pengajaran dan pembelajaran sains.

KERANGKA TOPIK

Rancangan Pelajaran

Tujuan Jenis Rancangan Pelajaran

Tahunan

Mingguan

Harian

1
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

ISI KANDUNGAN

Rancangan Pelajaran

Rancangan pengajaran boleh didefinisikan sebagai rangka kerja aktiviti pengajaran dan
pembelajaran untuk dilaksanakan oleh guru di dalam bilik darjah atau makmal dalam satu
jangka masa tertentu. Menurut Esah Sulaiman (2004), perancangan pengajaran merupakan
keputusan dan tindakan yang harus dibuat oleh guru mengenai perkara yang hendak diajar
dan bagaimana untuk diajarkan supaya dapat difahami pelajar. Rancangan pengajaran juga
boleh didefinisikan sebagai rangka kerja aktiviti pengajaran dan pembelajaran untuk
dilaksanakan oleh guru di dalam bilik darjah atau makmal dalam satu jangka masa
tertentu.Ia bertujuan mengatur aktiviti pelajar dan guru yang merangkumi adunan arahan,
sumber, pendekatan, kaedah dan teknik dalam sesuatu pengajaran dan pembelajaran
Terdapat tiga jenis rancangan pelajaran yang perlu disediakan oleh seorang guru iaitu
rancangan pelajaran tahunan, rancangan pelajaranmingguan serta rancangan pelajaran
harian.

2.1.1 TUJUANRANCANGAN PELAJARAN

Trotter (1986), menyatakan bahawa terdapatlima peringkat perkembangan guru iaitu


peringkat novis, novis lanjutan, cekap, mahir dan peringkat pakar. Antara cabaran yang
dihadapi oleh guru permulaan (novis) ialah tidak kreatif, masalah mengaplikasikan kaedah
mengajar.

Perancangan yang teliti akan memberi kesan yang positif kepada pembelajaran pelajar.
Melalui perancangan pengajaran yang teliti, guru dapat menentukanjangka masa, urutan
dan penekanan kepada isi setiap pelajaran. Perancangan juga akan memastikan tempoh
masa pengajaran guru sepanjang setahun memberi kesan yang bermakna kepada guru dan
pelajar. Ini dapat memberi panduan kepada guru agar dapat menggunakan masa yang
diperuntukkan dengan lebih teratur. Menyusun atur masa dengan tepat juga dapat
memastikan sukatan pelajaran dihabiskan pada masa yang telah ditetapkan mengikut
perancangan.Melalui perancangan pengajaran, guru juga dapat menyediakan bahan –
bahan pengajaran yang bersesuaian dengan isi pelajaran mengikut kebolehan pelajar.
Dalam menyediakan perancangan, isi kandungan dan bahan yang hendak disampaikan

2
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

perlu lengkap dan menepati kehendak sukatan dan huraian sukatan pelajaran yang telah
ditetapkan oleh Kementerian Pendidikan Malaysia.

Selain itu, guru juga dapat menentukan strategi pendidikan, pemulihan dan pengajaran
secara tersusun dan bersistem. Melalui perancangan pengajaran, objektif pengajaran dapat
dicapai. Guru juga mengetahui sasaran yang ingin dituju serta mengelak guru dari terkeluar
daripada perkara yang diajar. Diantara tujuan menyediakan rancangan pelajaran adalah
untuk kebaikan bersama guru dan pelajar iaitu :
a. Merancang pengajaran yang sistematik dan teratur serta memenuhi kehendak
sukatan pelajaran.
b. Mengenal pasti skop dan urutan proses pengajaran berdasarkan kurikulum.
c. Menentukan pendekatan, strategi, kaedah dan teknik pengajaran yang sesuai
dengan objektif.
d. Membantu guru memilih bahan dan sumber aktiviti yang sesuai.
e. Membantu guru supaya pengajarannya lebih sistematik dan berkesan.
f. Memberi keyakinan kepada guru-guru terutamanya guru permulaan.
g. Memastikan sukatan pelajaran dihabiskan pada masa yang telah ditetapkan
mengikut perancangan.
h. Memastikan penerusan PdP terus berlaku walau dengan guru ganti yang berlainan.
i. Memilih strategi pengajaran yang sesuai menyebabkan masa tidak terbazir bagi
memastikan pemindahan pembelajaran yang bermakna berlaku dan tiada masalah
kawalan kelas.
j. Sebagai tanda profesionalisme di mana dokumen rasmi disediakan untuk dirujuk
oleh guru, pihak pengurusan sekolah, nazir dan pegawai pendidikan.

Perancangan pengajaran perlu dilakukan bagi memastikan proses pengajaran dan


pembelajaran (PdP) dapat berjalan lancar tanpa gangguan dan guru perlu merancang dalam
pengajaran dengan baik. Hasil kajian mendapati punca kegawatan tingkah laku pelajar,
prestasi rendah pelajar di sekolah-sekolah adalah berpunca daripada pengajaran tidak
dirancang dengan baik dalam bilik darjah. Kemahiran dan kecekapan guru dalam
perancangan menguruskan bilik darjah akan dapat menghindari pengajaran dan
pembelajaran yang tidak efektif. Pengurusan bilik darjah yang berkesan adalah pemangkin
kepada kecemerlangan murid bagi melahirkan modal insan yang seimbang daripada segi
intelek, rohani dan jasmani selaras dengan hasrat Falsafah Pendidikan Kebangsaan (FPK).

3
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

Layari Laman Web

http://apps2.moe.gov.my/kurikulum/v2/index.php?option=com_weblinks&view=catego
ry&id=88&Itemid=380&lang=en

Perancangan guru seharusnya mengambil kira takwim sekolah supaya memenuhi masa
yang diperuntukan serta semua menepati kehendak objektif/matlamat kurikulum.
Penyediaan rancangan pengajaran memerlukan ketelitian dan kreativiti guru. Proses ini
boleh dilakukan secara berkumpulan di dalam panitia mata pelajaran masing-masing. Model
perancangan yang sesuai seperti plan, do, check and act boleh digunakan sebagai garis
panduan penyediaan rancangan pengajaran.

(a) Merancang(Plan)
Guru perlu menyemak Dokumen Standard Kurikulum dan Pentaksiran (DSKP)
sesuatu mata pelajaran disamping menjadikan DSKP sebagai panduan untuk
merancang aktiviti pengajaran yang lebih kreatif dan inovatif. Semua kemahiran
dalam pembelajaran Sains yang perlu dikuasai oleh seseorang murid harus dicakupi
dalam perancangan pengajaran.

(b) Buat (Do)


Setelah perancangan dihasilkan, guru melaksanakan dengan sepenuhnya. Peringkat
ini adalah paling penting dan kritikal kerana dapat menentukan kejayaan setiap
perancangan.

(c) Semak (Check)


Semakan perlu dilakukan oleh guru-guru supaya perancangan yang telah dilakukan
mencapai objektifnya. Dengan ini, penambahbaikan dapat dibuat agar sesuai
dengan murid dan persekitaran pembelajaran. Kaedah pentaksiran juga begitu
penting dalam pengajaran dan pembelajaran, oleh itu, semakan perancangan dapat
menambah baik lagi pentaksiran yang telah dirancang supaya mencapai objektif
seperti terkandung dalam sukatan pelajaran.

4
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

Perbincangan

Bincangkan kepentingan semakan perancangan pengajaran harian.

2.1.2 RANCANGAN PELAJARAN TAHUNAN, MINGGUAN DAN HARIAN

Terdapat tiga tahap perancangan rancangan pelajaran iaitu rancangan tahunan, mingguan
dan harian yang perlu disediakan oleh guru. Ketiga-tiga rancangan pelajaran ini boleh
membantu guru menepati objektif kurikulum supaya tidak menyeleweng daripada
hasilpembelajaran yang disediakan oleh Kementerian Pelajaran Malaysia.

(a) Rancangan Pelajaran Tahunan (RPT)

Rancangan Pelajaran Tahunan (RPT) mengandungi secara ringkas isi pengajaran dan
pembelajaran berdasarkan sukatan pelajaran kebangsaan yang dikeluarkan oleh
Kementerian Pendidikan Malaysia. Ia adalah berdasarkan takwim minggu persekolahan.
Rancangan Pelajaran Tahunan perlu disediakan pada awal tahun sebelum sesi
persekolahan bermula dimana ia berfungsi sebagai panduan bagi perlaksanaan pengajaran
dan pembelajaran. Penyediaan RPT juga bertujuan untuk memastikan susunan topik-topik
dalam sesuatu mata pelajaran teratur mengikut perkembangan dan kebolehan murid. Selain
itu RPT juga menjadi panduan kepada guru untuk menyelaras dan menyediakan soalan
ujian bulanan dan peperiksaan. Guru dapat menyemak topik yang telah diajar dan topik
yang akan diajar dengan lebih mudah sekiranya RPT disediakan dengan jelas dan lengkap.

Perancangan ini perlu dibuat untuk tempoh satu tahun bagi setiap mata pelajaran yang
diajar oleh guru. Rancangan Pelajaran Tahunan merangkumi skop berikut :
i) Bilangan Minggu
ii) Topik
iii) Objektif Pembelajaran
iv) Aktiviti Pembelajaran yang dicadangkan
v) Hasil Pembelajaran
vi) Nota/Catatan
vii) Senarai kemahiran-kemahiran bagi setahun.

5
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

Penyediaan RPT perlu mengambil kira bilangan minggu yang diperlukan untuk
menghabiskan sesuatu tajuk dan juga bilangan minggu persekolahan pada setiap tahun.
RPT boleh dicetak atau difotostat dengan jelas dan terang. Ia hendaklah disahkan oleh
Guru Besar atau Pengetua atau wakilnya sebelum digunakan. Sekiranya RPT ini ditulis,
hanya pen berdakwat biru atau hitam sahaja dibenarkan. Jika disediakan dalam bentuk
media elektronik (komputer), salinannya hendaklah disahkan oleh guru besar atau pengetua
atau wakilnya. Dalam menyediakan rancangan tahunan, langkah-langkahnya ialah:
a. Bahagikan sukatan pelajaran kepada semester 1 dan 2 dan setiap semester (19 - 23
minggu).
b. Teliti objektif pembelajaran, cadangan aktiviti, hasil pembelajaran dan rangka masa
yang diperuntukkan.
c. Rujuk cadangan aktiviti pembelajaran dan tentukan strategi pembelajaran untuk
setiap objektif pembelajaran.
d. Gunakan buku teks sebagai panduan untuk memilih kaedah pengajaran dan
pembelajaran.

Rajah: Rancangan Pelajaran Tahunan Sains Tingkatan 2

6
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

(b) Rancangan Pelajaran Mingguan (RPM)

Rancangan Kerja Mingguan merupakan perincian rancangan yang dibentuk daripada


rancangan kerja tahunan. Ia mempunyai rancangan yang mengandungi pernyataan objektif
yang hendak dicapai dalam satu minggu.Ianya mengandungi:
a. Minggu, mata pelajaran dan kelas
b. Hari/masa
c. Tajuk/Objektif pembelajaran
d. Hasil Pembelajaran/Kemahiran
e. Strategi
f. Sumber Pengajaran dan Pembelajaran

Aktiviti1: Rancangan Pengajaran Mingguan

Rujuk satu rancangan pengajaran tahunan dan sediakan rancangan pengajaran mingguan
bagi satu tajuk yang dipilih. Berapa minggu pengajarankah yang diperlukan supaya semua
hasil pembelajaran dalam tajuk tersebut tercapai?

(c) Rancangan Pelajaran Harian (RPH)

Rancangan Pelajaran Harian merupakan terjemahan Rancangan Pelajaran Tahunan yang


mengandungi sekurang-kurangnya maklumat seperti objektif,cara bagaimana hendak
mencapai objektif dan kenyataan sejauh mana objektif itu tercapai. Rancangan Pengajaran
Harian merupakan rangka kerja aktiviti pengajaran dan pembelajaran yang perlu disediakan
oleh guru untuk beberapa waktu pelajaran dan juga merupakan pelan pengajaran yang
tersusun dan terperinci yang mengandungi beberapa elemen yang perlu ditulis bagi
bertujuan memudahkan guru mencapai objektif yang telah ditetapkan.

Rancangan pelajaran harian hendaklah disediakan sehari sebelum digunakan dan ia


hendaklah disediakan berdasarkan rancangan tahunan. Rancangan tahunan yang dipilih
untuk diajarkan pada minggu tertentu hendaklah mencapai 'hasil pembelajaran yang

7
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

dihasratkan' bagi minggu tersebut.Rancangan harian yang disediakan hendaklah mencapai


hasil pembelajaran yang dihasratkan. Ini dilaksanakan melalui perancangan aktiviti
pembelajaran yang menarik, sesuai dan berkesan.

Rancangan Pengajaran Harian ini dibina sebagai panduan kepada para guru untuk
mengajar dengan lebih sistematik dan efektif serta mampu untuk mencapai objektif
pengajaran. Dokumen ini sangat penting dan berguna supaya guru dapat menyampaikan
input pembelajaran kepada para murid dengan teratur. Selain itu RPH adalah bahan bukti
bahawa guru telah membuat perancangan rapi terlebih dahulu sebelum melaksanakan
pengajaran dan pembelajaran di bilik darjah.

Oleh kerana pengalaman dan penguasaan isi kandungan guru adalah berbeza antara satu
sama lain maka dengan adanya RPH, persamaan daripada segi maklumat yang
disampaikan akan dapat dilakukan. Guru dapat menggunakan kreativiti masing-masing
semasa merancang aktiviti pembelajaran yang akan dilaksanakan. Siri aktiviti yang
dirancang ini akan membolehkan perubahan tingkah laku dan penguasaan isi kandungan
mata pelajaran yang disampaikan.

Kepentingan-kepentingan Rancangan Pengajaran Harian adalah seperti berikut :


 Menentukan objektif pelajaran supaya guru tidak terkeluar dari apa yang
dirancang.
 Memahami dan menentukan isi pelajaran yang cukup disampaikan dalam masa
yang diperuntukkan.
 Menentukan strategi pengajaran yang sesuai dengan peringkat, kebolehan dan
minat pelajar.
 Menentukan dan menyediakan BBM yang perlu.
 Merancang aktiviti murid-murid.
 Mengawal bilik darjah dengan baik.
 Menilai keberkesanan pengajaran dan pembelajaran murid.
 Guru lebih berkeyakinan semasa menghadapi murid.
 Mengingati bahan pengajaran yang akan disampaikan.
 Menjimatkan masa kerana segala pengajaran dan aktiviti dapat dijalankan
dengan teratur.
 Memilih jenis soalan yang sesuai serta mencabar untuk dikemukakan semasa
pengajaran.

8
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

 Memikirkan cara untuk memotivasikan murid dalam proses pengajaran dan


pembelajaran.
 Merancang bagaimana nilai murni dapat diterapkan dalam proses pengajaran
dan pembelajaran.
 Meningkatkan keyakinan dalam diri guru pelatih sebelum masuk mengajar ke bilik
darjah.

Sebelum merancang dan melaksanakan P&P seseorang guru perlulah:


 Mengkaji dan mentafsir sukatan pelajaran secara mendalam
 Memilih kemahiran-kemahiran dan isi pelajaran yang sesuai
 Merancang pengajarannya
 Menentukan strategi P&P
 Menyediakan bahan bantu pengajaran
 Menyediakan penilaian

Contoh Rancangan Pengajaran Harian Sains Tingkatan 1

Kelas : Tingkatan 1 Arif


Tempoh : 80 minit
Bilangan murid : 27 orang
Mata Pelajaran : Sains
Tema : Jirim
Liputan Kurikulum :
a. Mengetahui semua jirim mempunyai jisim dan memenuhi ruang.
b. Mentakrifkan ketumpatan.
c. Menerangkan kenapa terdapat objek dan cecair terapung.
d. Menyelesaikan masalah berkaitan ketumpatan.

Hasil Pembelajaran : Memahami konsep ketumpatan.


Objektif Pembelajaran: Di akhir pengajaran ini, murid dapat:
a. Matapelajaran
 Mentakrifkan definasi ketumpatan.
 Memberikan secara lisan takrif ketumpatan.
b. Kemahiran saintifik (Kemahiran Proses Sains)
 Berkomunikasi dengan rakan sebaya dan guru di dalam
keadaan terkawal semasa aktiviti sedang dijalankan.
c. Sikap saintifik dan nilai murni
 Hormat-menghormati dan bekerjasama antara guru dan rakan
sebaya di dalam aktiviti pembelajaran.

Pengetahuan Perlu Ada :


9
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

a. Murid perlu tahu jisim dan isipadu serta unit bagi jisim dan isipadu.

Keperluan khas :
a. Sebuah computer dan satu projector LCD untuk keperluan guru.
b. Transparensi dan OHP untuk perbentangan dan perbincangan murid
dalam kumpulan.

Persediaan Guru :
a. Video mengenai ketumpatan.
b. Sampul surat yang mengandungi soalan.
c. Laman web yang mengandungi perisian berkaitan dengan ketumpatan
dan kebolehan untuk terapung.
d. Lembaran kerja yang meminta murid melengkapkan nota tidak
lengkap.
e. Buku teks dan buku kerja ‘spotlight’

Langkah Isi Pelajaran Kaedah Penyampaian Catatan


Pemulaan Guru sediakan alat-alat yang akan
digunakan dalam pengajaran dan
pembelajaran.
Set Induksi Pengenalan Guru memaparkan video mengenai batu Strategi P&P:
kepada tajuk: yang dimasukkan ke dalam balang kaca
tenggelam dan air tersesar dari balang. Kaedah: Kelas
Teknik: Soal Jawab
Ketumpatan ialah Minta murid jawab soalan berikut: Alat:
1. Senaraikan jirim yang terdapat - Komputer
dalam video tersebut. Kemahiran berfikir:
Istilah: 2. Jirin manakah yang tenggelam? Kritis dan Kreatif
Ketumpatan Nilai:
Jisim Perkenalkan tajuk pembelajaran hari ini. Hormat menghormati
Isipadu
Langkah 1 Penerangan Buat perkaitan tentang video tadi dengan Strategi P&P:
mengenai takrif tajuk bagi menjelaskan takrif
ketumpatan iaitu ketumpatan: Kaedah: Kelas
jisim per unit Ketumpatan = Jisim(g)/ Isipadu(cm3) Teknik: Soal Jawab
isipadu. Alat:
Unitnya ialah Murid pula perlu menjawab soalan - Komputer
g/cm3 atau kg/m3 berdasarkan lembaran kerja yang
diberikan oleh guru. Kemahiran berfikir:
Kritis dan Kreatif
Nilai:
Yakin diri
Langkah 2 Penerangan Arahkan murid meneliti kandungan Strategi P&P:
mengenai perisian pembelajaran di laman web Pemerhatian
kebolehan http://www.thinkingfountain.org/d/densi Kaedah: Kelas
terapung ty/density.html yang menunjukkan Teknik:
berdasarkan teori perkaitan ketumpatan dengan kebolehan - Perbincangan
ketumpatan. untuk terapung. - Penerangan
Alat:
Istilah: Minta murid menjawab soalan - Komputer
Terapung berdasarkan lembaran kerja yang

10
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

Tenggelam diberikan oleh guru Kemahiran berfikir:


Kritis dan Kreatif
Nilai:
Yakin diri
Langkah 3 Perbincangan Bentuk 6 kumpulan dan lantik ketua. Strategi P&P:
dalam kumpulan:
Menyelesaikan Arahkan setiap kumpulan menjawab Kaedah: Kelas
masalah berkaitan soalan yang diberikan di dalam sampul Teknik:
ketumpatan surat. - Perbincangan
- Penerangan
Guru bertindak sebagai fasilitator dan Alat:
beredar dari satu kumpulan ke satu - Sampul surat
kumpulan lain. mengandungi
soalan.
- Tranparensi

Kemahiran berfikir:
Kritis dan Kreatif
Nilai:
Yakin diri
Tolong menolong
Langkah 4 Pembentangan Minta ketua membentangkan hasil Strategi P&P:
perbincangan yang dijalankan dalam
kumpulan. Kaedah: Kelas
Teknik:
Setelah selesai perbincangan,setiap - Perbincangan
pelajar di minta menyalin tugasan di - Penerangan
dalam buku latihan. - Sumbangsaran
Alat:
- Papan putih
- ‘Marker pen’

Kemahiran berfikir:
Kritis dan Kreatif
Nilai:
Yakin diri
Rumusan Kesimpulan Edarkan lembaran kerja dan minta murid Strategi P&P:
lengkapkan lembaran kerja yang
mengandungi nota tidak lengkap dengan Kaedah: Kelas
bimbingan guru. Teknik:
- Bimbingan
Guru membincangkan kembali apa yang Alat:
dipelajari hari ini. - Lembaran kerja

Kemahiran berfikir:
Kritis dan Kreatif

Penutup Membuat latihan Murid diarahkan menjawab soalan


latihan di dalam buku teks dan buku
kerja serta portal pendidikan.

11
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

Aktiviti 2: Banding beza antara RPT, RPM, RPH

Berdasarkan jadual berikut tulis satu esei 100 patah perkataan membanding bezakan
rancangan pelajaran tahunan, mingguan dan harian.

Tahap Matlamat perancangan Bentuk/Penyusunan perancangan


Rancangan 1. Menjelaskan kandungan untuk 1. Mengesahkan sukatan bagi
pelajaran minggu 38-42 satu tahun
tahunan 2. Menentukan jadual mingguan 2. Jadual mingguan sesuai
bagi setiap semester. dengan strategi aktiviti dan
tempoh masa
Rancangan 1. Menyusun aktiviti-aktiviti untuk 1. Namakan aktiviti dan jangka
pelajaran satu minggu. masa.
mingguan 2. Mengubah aktiviti lain 2. Sumber pengajaran dan
berdasarkan kepada takwim pembelajaran yang diperlukan.
sekolah.
3. Mengekalkan perjalanan aktiviti
secara berterusan.

Rancangan 1. Menentukan langkah-langkah 1. Peruntukan masa berdasarkan


pelajaran bagi setiap aktiviti kepada langkah pengajaran
harian 2. Cadangan penggunaan masa dan pembelajaran.
untuk pengajaran dan 2. Penyediaan bahan-bahan dan
pembelajaran dengan jelas. penilaian diperlukan.

12
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

2.2 PENULISAN OBJEKTIF DAN HASIL PEMBELAJARAN

SINOPSIS

Dalam topik ini anda akan didedahkan kepada objektif dan hasil pembelajaran dalam
kurikulum sains sekolah menengah, ciri-ciri hasil pembelajaran yang baik dan pembinaan
hasil pembelajaran. Anda juga akan diberi aktiviti-aktiviti yang boleh anda cuba sendiri
untuk meningkatkan kemahiran dan kefahaman dalam topik ini. Latihan dan soalan-soalan
yang diberikan bukan sahaja akan membantu anda menilai diri dan meningkatkan
pemahaman anda sebagai seorang guru bahkan menjadikan anda seorang guru yang
kreatif dan kritis.

HASIL PEMBELAJARAN

Di akhir topik ini, guru-guru boleh:


1. menerangkan maksud objektif dan hasil pembelajaran dalam kurikulum sains sekolah
menengah.
2. menyatakan ciri-ciri hasil pembelajaran yang baik.
3. membezakan hasil pembelajaran domain kognitif, domain psikomotor dan domain
afektif.
4. memberikan contoh-contoh hasil pembelajaran dalam bentuk tingkah laku
berdasarkan tajuk yang dipilih.
5. mengaplikasikan taksonomi hasil pembelajaran kognitif oleh Bloom dalam membina
hasil pembelajaran.

KERANGKA TOPIK

Penulisan Objektif dan Hasil


Pembelajaran

Objektif dan Hasil Ciri-ciri Hasil Pembinaan Hasil


Pembelajaran pembelajaran yang Pembelajaran
Baik
Domain kognitif

Domain psikomotor
13
Domain afektif
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

ISI KANDUNGAN

Apabila guru diberi tanggungjawab mengajar sesuatu mata pelajaran, tanggung jawab itu
tidak setakat mengajar sahaja malah merancang pengajarannya supaya pada akhir
pengajaran pelajarnya dapat menguasai kemahiran yang diajarnya. Oleh itu, guru perlu
mengenal pasti dahulu pengetahuan dan kemahiran yang akan diperoleh oleh pelajar
selepas sesuatu pengajaran disampaikan.

2.2.1 OBJEKTIF DAN HASIL PEMBELAJARAN DALAM KURIKULUM SAINS


SEKOLAH MENENGAH

Pengetahuan dan kemahiran dalam sesuatu mata pelajaran adalah objektif pengajaran yang
hendak dicapai oleh guru selepas pengajarannya. Objektif pengajaran juga memberi
panduan kepada guru dalam menyampaikan pengajarannya. Mager (1994) mendefinisikan
objektif pengajaran sebagai pemerihalan tingkah laku yang dikehendaki dan pelajar boleh
tunjukkan sebelum mereka dikatakan berkebolehan. Menurut Gunter (1990) pula, objektif
adalah pernyataan tentang pembelajaran yang boleh diukur yang telah ditentukan sebagai
akibat daripada pengajaran. Objektif pengajaran perlulah spesifik, boleh diukur
(measurable), boleh dicapai (attainable) sebenar dan relevan (realistic and relevant)

Jika dirumuskan objektif pengajaran ini adalah satu penyataan tentang hasil pembelajaran
atau pencapaian sesuatu kemahiran selepas pengajaran dilaksanakan. Dengan ini
penyataan hasil pembelajaran atau tingkah laku itu hendaklah eksplisit dan boleh diukur.

Kurikulum sains disusun atur mengikut beberapa tema. Setiap tema mengandungi beberapa
bidang pembelajaran, setiap bidang pembelajaran mempunyai beberapa objektif
pembelajaran. Objektif pembelajaran pula mempunyai satu atau lebih hasil pembelajaran.
Terdapat dua jenis objektif dan hasil pembelajaran, iaitu objektif dan hasil pembelajaran
umum dan objektif dan hasil pembelajaran khusus.

14
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

Pelajar harus juga tahu apa hasil pembelajaran yang mesti dikuasai supaya mereka boleh
memberi tumpuan untuk belajar dan menguasai apa yang dikehendaki.

2.2.2 CIRI-CIRI HASIL PEMBELAJARAN YANG BAIK

Penentuan hasil pembelajaran adalah penting kerana penentuannya dapat:


a. menyatakan apa yang perlu dikuasai oleh pelajar.
b. menolong guru memberi tumpuan dalam penguasaan hasil pembelajaran.
c. membantu guru merancang dalam menggunakan pelbagai kaedah pengajaran dan
alat bantu mengajar yang berkesan untuk pelajar menguasai hasil pembelajaran
itu.
d. membantu guru menentukan tugasan atau aktiviti yang hendak dijalankan.
e. menolong guru dalam menentukan bentuk penilaian dalam membina ujian formatif
dan sumatif.
f. menentukan masa dan ruang.
g. menganggarkan kadar pencapaian pelajar.

Elemen-elemen hasil pembelajaran

a. Spesifik – Menyatakan dengan jelas apa yang guru rancang agar dicapai oleh
murid. Contoh: menyebut, menulis, menyenarai, mengklasifikan

b. Boleh diukur – Menyatakan dengan jelas tahap hasil pembelajaran dan kemahiran
yang perlu dicapai oleh murid. Contoh: dua dari lima soalan.

c. Boleh dicapai – Menyatakan hasil yang ingin dicapai adalah munasabah mengikut
tahap kebolehan murid menggunakan bahan-bahan bantu mengajar yang
disediakan dalam tempoh masa yang ditetapkan.

Secara am, hasil pembelajaran dalam sesuatu objektif pembelajaran disusun secara
berurutan daripada mudah kepada yang kompleks. Maka hasil pembelajaran sebaik-baiknya
dipelajari mengikut urutannya. Walau bagaimanapun, dalam pengajaran dan pembelajaran,
urutan hasil pembelajaran boleh diubah suai mengikut keperluan dan konteks.

2.2.3 PEMBINAAN HASIL PEMBELAJARAN

15
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

Pembinaan hasil pembelajaran boleh dibuat berdasarkan kepada tiga domain iaitu domain
kognitif, domain afektif dan domain psikomotor.

(a) Domain Kognitif


Hasil pembelajaran dalam domain kognitif menegaskan hasil intelek seperti pengetahuan
dan pemahaman sesuatu istilah, fakta, konsep, prinsip, hukum, kaedah, cara dan prosedur
serta kemahiran berfikir secara kritis dan kreatif. Hasil pembelajaran yang diharapkan boleh
dikategorikan kepada enam kategori Taksonomi Bloom iaitu pengetahuan, kefahaman,
aplikasi, analisis, sintesis dan penilaian. Aras pengetahuan, kefahaman dan aplikasi adalah
aras rendah kognitif. Aras analisis, sintesis dan penilaian adalah aras tinggi kognitif. Justeru
itu, dalam membina hasil pembelajaran, guru digalakkan membina hasil pembelajaran yang
sesuai dengan kebolehan pelajar. Guru perlu merancang hasil pembelajaran aras rendah
dahulu sebelum mengaplikasikan hasil pembelajaran aras tinggi dalam pengajarannya. Jika
guru terus merancang hasil pembelajaran aras tinggi kognitif, ada kemungkinan hasil
pembelajaran sukar dicapai kerana kemahiran baru belum lagi dipelajari atau kebolehan
pelajar adalah rendah.

Hasil pembelajaran umum dan hasil pembelajaran khusus dalam domain kognitif ditulis
menggunakan perkataan mengikut prinsip yang telah digubal bersesuaian dengan hierarki
aras berfikir seperti dalam Jadual berikut:

Hasil Pembelajaran Umum Hasil Pembelajaran Khusus


 Mentakrifkan
Mengetahui  Memerihalkan
 Melabelkan
- mengingat kembali  Menyenaraikan
 Memadankan
 Menamakan
 Melukis
 Menulis
 Melakar

16
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

 Mengubah
Memahami  Menganggar
 Menerangkan
- menterjemahkan bahan atai idea  Memberi contoh
daripada satu bentuk ke bentuk lain;  Mengukur
mentafsir bahan atau idea,  Menyukat
menganggar trend masa depan.  Menentukan
 Menukar
 Membanding dan membezakan
 Meramalkan
 Membuat inferens
 Menghububgkaitkan
 Mencirikan
 Mengelaskan

 Mengira
Mengaplikasikan  Menghitung
 Menunjuk cara
- Menggunakan bahan/idea dalam  Menguibah suai
situasi baru dan konkrit  Menjana idea
 Mengitlakan
 Menjelaskan dengan contoh

 Mencerakinkan
Menganalisis  Menjelaskan melalui contoh
 Memilih
- Mengasingkan maklumat kepada  Mengasingkan
komponen-komponennya untuk  Membuat andaian
memahami struktur organisasinya  Menghuraikan
dan perhubungan antara komponen  Menyelesaikan masalah
 Membuat urutan
 Menyusun mengikut keutamaan
 Menggunakan perhubungan ruang dan
masa
 Mengawal pemboleh ubah

 Menggabungkan
Mensintesiskan  Merancang
 Meringkaskan
- Menggabungkan komponen-  Membina
komponen untuk menghasilkan  Merangkakan
keseluruhan idea atau struktur yang  Mereka cipta
baru dan kreatif  Mereka bentuk
 Mengkonsepsikan
 Menanalogi
 Membuat gambaran mental
 Mendefinisi secara operasi
 Berkomunikasi
 Mengeksperimen
 Membuat hipotesis

17
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

 Menaksir
Menilai  Mengkritik
 Mentafsir
- Menilai idea/bahan/maklumat/kaedah  Menyokong
berdasarkan kriteria yang spesifik  Mewajarkan
 Mengesan kecondongan
untuk tujuan yang tertentu  Membuat keputusan

Jadual: Hasil Pembelajaran Dalam Domain Kognitif

(b) Domain Afektif


Domain afektif melibatkan aspek kerohanian dan memberi penekanan kepada pertumbuhan
dan perkembangan sikap, perasaan, emosi, dan nilai yang wujud diri seseorang khususnya
pelajar. Perasaan pelajar yang suka atau benci sesuatu mata pelajaran itu adalah penting
dalam pengajaran guru. Begitu juga halnya dengan minat dan penghargaan, kedua-duanya
tidak harus diketepikan dalam sesuatu pengajaran. Dalam konteks pengajaran dan
pembelajaran, minat ditakrifkan sebagai menyukai, merasa seronok, atau membenci
sesuatu mata pelajaran itu. Penghargaan pula adalah satu ukuran terhadap kepuasan
berinteraksi atau menghayati sesuatu persekitaran. Kesemua ini harus dipertimbangkan
dalam sesuatu pengajaran dan pembelajaran. Guru-guru harus tahu menggunakan unsur-
unsur ini bagi mewujudkan satu suasana pembelajaran yang baik. Pelajar harus
membentuk satu sikap yang positif terhadap pelajaran mereka dan dapat pula menghargai
ilmu pengetahuan yang diberi.

Hasil pembelajaran dalam domain afektif adalah tersirat dalam aktiviti pembelajaran yang
dicadangkan.Hasil pembelajaran umum dan hasil pembelajaran khusus dalam domain
afektif ditulis menggunakan perkataan mengikut satu prinsip yang telah digubal bersesuaian
dengan peringkat penerapan sikap saintifik dan nilai murni seperti dalam Jadual berikut:

Hasil Pembelajaran Umum Hasil Pembelajaran Khusus


 Memerihalkan
Menyedari  Menjawab
 Melaporkan
 Memberitahu
 Menyoal
 Menerangkan
 Mengenali

18
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

 Mengenal pasti

 Memilih
Menghargai  Menunjukkan minat
Menghayati  Mempertahankan
Mengagumi  Membandingkan dan membezakan
 Mencadangkan
 Mengitlakkan
 Menyepadukan
 Menghubungkaitkan
 Mewajarkan
 Menerima
 Meramalkan

 Menolong
Menyayangi  Mengambil bahagian
Mensyukuri  Menderma
Mendalami  Memberi
Mengamalkan  Mempraktikkan
 Melakukan
 Membina
 Mengerjakan
 Memulihara
 Mengendalikan
 Memelihara
 Mengendalikan
 Memelihara
 Menyertai
 Membantu Menggunakan
 Menyelesaikan
 Melaksanakan
 Menyediakan
 Mengucapkan
 Mengambil
 Menjaga
 Menghormati

Jadual: Hasil Pembelajaran Dalam Domain Afektif

(c) Domain Psikomotor


Hasil pembelajaran dalam domain psikomotor pula menegaskan tingkah laku atau
kemahiran pergerakan yang melibatkan fizikal iaitu menggunakan anggota badan seperti
menulis, melukis, memasak, menjahit, memasang, bermain, berenang dan mengoperasi
mesin dan alat. Ia memberi penekanan kepada perkembangan pergerakan anggota
seseorang pelajar secara sistematik dan guru perlu berusaha untuk memastikan pelajar
melakukan sesuatu tindakan atau aktiviti yang melibatkan anggota fizikal dengan cara yang

19
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

teratur.Hasil pembelajaran dalam domain psikomotor adalah tersurat dalam aktiviti


pembelajaran.

Layari Laman Web

http://www.teachersrock.net/masteri2.htm
http://www.teaching.utoronto.ca/topics/coursedesign/learning-outcomes.htm
http://www.slideshare.net/shyh193/objektif-pengajaran-7321583
http://ctl.byu.edu/developing-learning-outcomes

Aktiviti 1: Menentukan perkataan-perkataan yang boleh menunjukkan


perlakuan yang khusus

Berikut adalah beberapa perkataan yang digunakan oleh guru dalam membuat kenyataan-
kenyataan objektif. Tandakan ( √ ) pada perkataan yang boleh memberi makna yang
khusus iaitu yang boleh menunjukkan perlakuan yang khusus.

Tandakan ( √ ) mana
Perkataan-perkataan
yang sesuai

Mengetahui
Menulis
Memahami
Menyatakan
Memahami betul-betul
Membezakan
Menikmati dengan sepenuhnya
Menyelesaikan
Mempercayai
Membangunkan
Mengasingkan
Menyayangi

20
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

Membandingkan
Memerihalkan
Menghargai
Menyedari
Meminati
Mencadangkan

Aktiviti 2: Mengenal ketiga-tiga jenis objektif

Suatu kenyataan itu biasanya boleh di golongkan kepada salah satu atau lebih jenis objektif
(kognitif, afektif atau psikomotor). Tentukan dalam jenis (atau jenis-jenis) manakah
kenyataan-kenyataan objektif berikut boleh dikelaskan. Tandakan pada kotak yang sesuai
untuk menunjukkan pilihan anda ( K- kognitif; A- afektif; P- psikomotor )

Bil Kenyataan K A P
1. Bahan-bahan yang lengkap diberi untuk membina litar, pelajar
sepatutnya dapat membina litar selari dan litar sesiri.
2. Pelajar dapat menyatakan persamaan dan perbezaan antara
litar selari dengan litar bersiri berdasarkan arus, voltan dan
rintangan
3. Pelajar dapat memerihalkan cara memulihara elektrik dan
mengaitkannya dengan kehidupan seharian
4. Dalam kumpulan kecil pelajar sepatutnya dapat berbincang
tentang tajuk “Kesan Pencemaran Air Terhadap Benda Hidup”
dan membuat kesimpulan darinya serta dapat memilih seorang
ketua bagi kumpulan itu untuk menyampaikan keputusan hasil
perbincangan yang telah dilajalankan.
5. Pelajar menjalankan eksperimen untuk menyiasat hubungan
antara rintangan dengan arus dan mencatatkan dengan cermat
dan teliti akan bacaan-bacaan yang telah diperolehi ke dalam
buku amali dan seterusnya merumuskan eksperimen itu.
6. Jika diberi topik “Kepentingan Penyelidikan Dalam Pembiakan
Manusia”, pelajar sepatutnya mempunyai keyakinan untuk
berbual dengan senang dan tanpa segan sesama sendiri.

21
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

7. Diberi bahagian-bahagian sebuah basikal, pelajar sepatutnya


dapat memasangkan semula bahagian-bahagian itu dalam
masa tidak melebihi setengah jam.
8. Diberi satu set buku cerita, pelajar sepatutnya dapat menanam
perasaan minat untuk membaca.
9. Pelajar dapat menggolongkan jenis kupu-kupu ke dalam
golongan tertentu.
10. Pelajar dapat memberi definisi untuk satu set istilah dalam tajuk
“Perubahan Jirim”

Fikirkan

Jika anda dikehendaki mengajar suatu topik sains iaitu ”Kesan Aktiviti Manusia Terhadap
Keseimbangan Alam” tanpa memikirkan objektif dan hasil pembelajaran?

Latihan

1. Apakah yang dimaksudkan dengan hasil pembelajaran?


2. Nyatakan ciri-ciri penulisan hasil pembelajaran yang baik.
3. Bandingkan pembinaan hasil pembelajaran untuk setiap domain iaitu domain
kognitif, domain afektif dan domain psikomotor.
4. Jelaskan kepentingan menulis hasil pembelajaran kepada guru.

Perbincangan

1. Bincangkan kepentingan objektif dan hasil pembelajaran daripada tiga perspektif,


iaitu daripada perspektif guru, pelajar dan pentadbir.
2. Bincangkan pendapat yang menyatakan pengajaran yang menggunakan objektif dan
hasil pembelajaran sebenarnya akan menghalang kreativiti pelajar.

22
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

Rujukan

Bahagian Pendidikan Guru, Kementerian Pendidikan Malaysia (2001). Modul1 Kursus


Perguruan Lepas Ijazah KPLI (KDC). Kuala Lumpur.

Esah Sulaiman ( 2004). Pengenalan Pedagogi. Johor: Universiti Teknologi Malaysia.

Kamarudin Husin & Siti Hajar Abdul Aziz ( 2003). Pedagogi Untuk Asas Pendidikan. Kuala
Lumpur: Kumpulan Seri Budiman SDN.BHD.

Shahabuddin Hashim, Rohizani Yaakub & Mohd Zohir Ahmad (2007). Pedagogi: Strategi
dan Teknik Mengajar Dengan Berkesan. Kuala Lumpur: PTS Professional Publishing
Sdn. Bhd.

23
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

2.3 MENULIS RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SINOPSIS

Dalam topik ini anda akan didedahkan kepada format umum satu rancangan pengajaran
harian. Fokus rancangan pengajaran harian sains adalah kepada model konstruktivis,
khususnya Model Konstruktivisme Lima Fasa Needam.Latihan dan soalan-soalan yang
diberikan bukan sahaja akan membantu anda menilai diri anda sendiri dalam penulisan
rancangan pengajaran harian ini tetapi juga boleh meningkatkan pemahaman anda.

HASIL PEMBELAJARAN

Di akhir topik ini, guru-guru boleh:


1. menulis rancangan pengajaran harian dalam pengajaran dan pembelajaran sains di
sekolah menengah.
2. meningkatkan kemahiran menulis rancangan pengajaran harian berasaskan Model
Konstruktivisme Lima Fasa Needham.

KERANGKA TOPIK

Rancangan Pelajaran Harian

Model Pengajaran Inkuiri


Format umum Model 5 Fasa Needham - 5E, Induktif, Deduktif &
Penyelesaian Masalah

24
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

ISI KANDUNGAN

Rancangan pelajaran harian dirangcang secara terperinci dari rancangan minnguan. Ianya
bukan untuk dibaca di dalam kelas tetapi distrukturkan untuk kegunaan guru itu sendiri atau
guru ganti.

Langkah dalam merancang rancangan pelajaran harian:


a. Kenalpasti tajuk dari kurikulum yang hendak diajar,aktiviti dan kerja yang pelajar
perlu lakukan.
b. Kenalpasti pengetahuan sedia ada pelajar
c. Kenalpasti sekurang-kurangnya satu cara untuk menilai pelajar
d. Kenal pasti cara untuk menilai samada hasil pembelajaran tercapai

Aspek Yang Perlu di Pertimbangkan Dalam Rancangan Pelajaran

Antara aspek yang perlu dipertimbangkan dalam menyediakan rancangan pelajaran ialah
buku teks atau bahan pengajaran apa yang hendak disampaikan membentuk matlamat
sesuatu rancangan pelajaran Seterusnya bagi pengajaran dan pembelajaran di kelas teliti
Huraian guru juga perlu meneliti Sukatan Pelajaran Sains.

Lebih spesifik antara perkara-perkara yang perlu dipertimbangkan dalam menyediakan


rancangan pelajaran ialah :

a. Tajuk. Butiran lanjut mengenai tajuk dari huraian sukatan pelajaran dan buku teks.
b. Objektif dan Hasil Pembelajaran.
Objektif Pembelajaranhendaklaheksplisit, jelas, dan hasil pembelajaran yang boleh
diukur.

25
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

c. Isi Kandungan.
Isi kandungan dan skop serta kedalamannya serta organisasi urutan isi yang perlu
dicapai.
d. Aktiviti pembelajaran.
Aktiviti yang pelbagai, menarik, bermotivasi hands on dan mind on serta mengambil
kira perbezaan pelajar dengan arahan yang jelas. Kaedah, pendekatan dan teknik
yang sesuai dan berkaitan.
e. Bahan Bantu Mengajar.
Senaraikan bahan yang diperlukan untuk guru dan pelajar.
f. Penilaian. Kerja rumah, ujian, penulisan jounal atau projek tertentu untuk menilai
pembelajaran pelajar.
g. Masa, tempat dan jenis pembelajaran individu, kumpulan kecil atau kumpulan besar.

Latihan

Senaraikan 10 kepentingan menyediakan rancangan pelajaran.

2.3.1 FORMAT UMUM RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Format umum rancangan pelajaran harian terdiri daripada maklumat seperti tarikh, masa,
kelas, bilangan pelajar, mata pelajaran, tajuk, hasil pembelajaran, pengetahuan sedia ada,
kemahiran proses sains, nilai murni, sumber pengajaran dan pembelajaran dan langkah-
langkah pengajaran. Berikut adalah rangka format umum satu rancangan pelajaran harian.

1. Mata pelajaran
2. Kelas / Tahun
3. Bilangan pelajar
4. Tarikh
5. Masa
6. Tema
7. Topik
8. Objektif pembelajaran
9. Hasil pembelajaran

26
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

10. Strategi /Kaedah


11. Pengetahuan sedia ada
12. Kemahiran proses sains
13. Kemahiran berfikir
14. Sikap saintifik dan nilai murni
15. Sumber pengajaran dan pembelajaran

Aktiviti Pengajaran &


Langkah/Fasa Isi Kandungan Catatan
Pembelajaran
Set Induksi
Perkembangan
Penutup

Fikirkan

Bagaimanakah guru menyediakan rancangan pelajaran supaya pembelajaran yang


mendalam berlaku kepada pelajar.

Layari Laman Web

http://www.crlt.umich.edu/gsis/p2_5
http://www.learnatlast.com/10steps-to-developing-a-quality-lesson-plan.html
http://teaching.monster.com/benefits/articles/9177-10-steps-to-better-lesson-plans

27
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

3.2 MODEL KONSTRUKTIVISME LIMA FASA NEEDHAM

Fahaman pendekatan konstruktivisme menyatakan bahawa murid bina sendiri secara aktif
pengetahuan atau konsep berdasarkan kepada pengetahuan atau pengalaman yang sedia
ada dan tidak menerima pengetahuan secara pasif.
Model Pengajaran Konstruktivisme, khususnya Model 5 Fasa Needham terdiri dari fasa-fasa
seperti yang ditunjukkan dalam Rajah berikut.

Rajah: Model konstruktivisme 5 fasa Needham

• Fasa Orientasi
– guru berusaha untuk menimbulkan minat dalam tajuk yang akan dibelajar
– guru berusaha memotivasikan pelajar dengan pelbagai cara
• Fasa Pencetusan Idea
– murid digalakkan bertukar-tukar fikiran
– merangsang murid meninjau semula idea asal mereka
• Fasa Penstrukturan Semula Idea
– guru digalakkan merancang aktiviti yang sesuai untuk membantu murid
mengubah idea asal mereka
– murid diberi peluang untuk mencabar idea asal mereka dan juga idea rakan-
rakan mereka
– Idea baru yang dibina oleh murid sendiri biasanya lebih mudah diterima oleh
mereka sekiranya idea ini mudah difahami dan berguna
• Fasa Aplikasi Idea
– Murid boleh menggunakan idea baru mereka untuk menyelesaikan masalah
dan merenungkan fenomena yang berkaitan dengan idea-idea itu
• Fasa Refleksi

28
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

– Murid membandingkan idea asal mereka dengan idea baru dan merenung
kembali proses pembelajaran yang telah mengakibatkan perubahan ke atas
idea mereka
– Memperkembangkan kemahiran meta kognitif murid

Perbincangan

Cikgu Dominic sedang membuat persediaan pelajaran Sains Tingkatan 2 bagi tajuk
“Kepentingan Gizi Seimbang” menggunakan Model Konstruktivisme 5-Fasa Needham.
Bincangkan dalam kumpulan aktiviti-aktiviti yang sesuai dilaksanakan bagi Fasa Pencetusan
Idea dan Fasa Aplikasi Idea.

29
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

Contoh Rancangan Pengajaran Harian Model Konstruktivisme 5-Fasa Needham.

Tarikh 12 Januari 2015


Masa 9.00 – 10.00 pagi
Kelas Tingkatan 1 Melur
Bilangan Pelajar 30
Subjek Sains
Tema Udara di Sekeliling Kita
Topik Pencemaran Udara

Objektif Pembelajaran 1. Menganalisis kesan pencemaran udara.


2. Menyedari kepentingan untuk mengekalkan udara yang bersih.

Hasil Pembelajaran Di akhir pembelajaran, murid dapat


1. menyenaraikan contoh bahan pencemar udara
2. memerihalkan kesan pencemaran udara
3. mencadangkan cara mengekalkan udara supaya sentiasa bersih

Pengetahuan Sedia Ada Pelajar memahami maksud pencemaran udara

Kemahiran Sains:
Kemahiran Proses Sains Berkomunikasi hasil kumpulan kepada kelas

Kemahiran Manipulatif Tiada

Kemahiran Berfikir Membanding dan membeza maklumat

Sikap dan Nilai Saintifik Bekerjasama dan bertanggungjawab


Bersyukur kepada Tuhan kerana

Sumber Pengajaran dan 1. Gambar / Video


Pembelajaran 2. Buku Teks
3. Majalah
4. Surat khabar
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

Fasa/Masa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


Orientasi Pencemaran udara 1, Guru menunjukkan gambar/video tentang kegiatan BBM
(5 min) adalah fenomenon di manusia yang menjadi punca pencemaran udara Video / Gambar
mana bahan pencemar
dibebaskan ke udara 2. Guru bersoal jawab dengan murid.
dan membawa kesan
yang negatif terhadap
alam sekeliling

Pencetusan Idea Bahan pencemar udara 1. Murid dikumpulkan dalam beberapa kumpulan. Murid Sikap dan Nilai:
(20 min) adalah asap, jelaga, diminta untuk mencari maklumat dari buku teks, majalah Bekerjasama dan
debu, gas-gas seperti dan surat khabar tentang bahan pencemar udara. bertanggungjawab
sulfur dioksida, oksida- BBM:
oksida nitrogen, karbon 2. Murid menyusun maklumat tentang bahan pencemar udara Buku teks, majalah dan surat
dioksida, karbon adalah asap, jelaga, debu, gas-gas seperti sulfur dioksida, khabar
monoksida, oksida-oksida nitrogen, karbon dioksida, karbon Kemahiran Berfikir:
kloroflurokarbon dan monoksida, kloroflurokarbon dan zarah-zarah plumbum Membanding dan membeza
zarah-zarah plumbum dalam bentuk jadual. maklumat

Penstrukturan Sumber dan kesan 1. Murid dikumpulkan dalam beberapa kumpulan dan diminta Kemahiran Proses Sains:
Semula Idea pencemaran udara untuk mencari maklumat dari buku teks, majalah dan surat Berkomunikasi hasil penyusun
(10 min) kepada manusia dan khabar tentang sumber dan kesan pencemaran udara grafik kumpulan kepada kelas
alam sekitar kepada manusia dan alam sekitar. BBM:
Buku teks, majalah dan surat
Contoh: 2. Murid menyusun maklumat dalam satu penyusun grafik. khabar
Gas sulfur dioksida dan Kemahiran Berfikir:
oxida-oksida nitrogen 3. Murid membentangkan hasil kerja dengan bimbingan guru. Membanding dan membeza
dari ekzos kenderaan maklumat
dan kilang 4. Gurumembetulkan kesilapan dan miskonsepsi murid.
menyebabkan penyakit
bronkitis, pneumonia
dan hujan asid
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

Fasa/Masa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


Aplikasi Idea Kepentingan 1, Murid menonton gambar/video yang sama sekali lagi Kemahiran Proses Sains:
(15 min) mengekalkan udara tentang kegiatan manusia yang menjadi punca Berkomunikasi hasil lagu,
yang bersih pencemaran udara karangan pendek atau sajak kelas
BBM:
Cara-cara mengekalkan 2. Murid memberi pendapat tentang kepentingan Gambar / Video
supaya udara sentiasa mengekalkan udara yang bersih.
bersih seperti melalui
penguatkuasaan 3. Murid dengan bimbingan guru memberi cadangan cara-
undang-undang, melaui cara mengekalkan supaya udara sentiasa bersih.
pendidikan dan melaui
sains dan teknologi 4. Murid dalam kumpulan masing-masing menulis satu lagu,
karangan pendek atau sajak tentang kepentingan
mengekalkan udara yang bersih.

5. Murid membaca hasil masing-masing di hadapan kelas

Refleksi Bahan pencemar udara 1.Guru bertanya Sikap dan Nilai:


(10 min) serta kesan pencemaran “Apakah contoh bahan pencemar udara serta kesannya?” Bersyukur kepada Tuhan.
udara dan cara “Berikan contoh cara mengekalkan udara supaya sentiasa
mengekalkan udara bersih.”
supaya sentiasa bersih
2. Guru meminta murid tuliskan hasil perbincangan dalam
buku nota sains.

2. Guru ingatkan murid supaya sentiasa “Bersyukur keatas


ciptaan Tuhan dan manusia hendaklah sentiasa menjaga
alam sekitarnya.”
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

CONTOH LAGU

Nama Kumpulan:…………………………………………..

Cool people car pool!


Saving fuel! Saving cash! Saving energy and
time!
And as people know,
Car pooling helps reduce the number of cars
on the road,
And the car emmission that are a major air
pollutant!

33
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

2.3.3 MODEL PENGAJARAN INKUIRI

Membuat Inkuiri bermaksud proses mengajukan pertanyaan-pertanyaan, mencari informasi,


dan melakukan penyelidikan. Pembelajaran inkuiri ini bertujuan untuk memberikan cara bagi
pelajar untuk membangun kecakapan-kecakapan intelektual yang berkait dengan proses-
proses berfikir reflektif.

Strategi pembelajaran inkuiri adalah rangkaian kegiatan pembelajaran yang menekankan pada
proses berfikir secara kritis dan analitik untuk mencari dan menemukan sendiri jawaban dari
suatu masalah yang dipertanyakan.

Antara Model-model Pengajaran Inkuiri adalah Model Inkuiri 5-E (Engage, Explore, Explain,
Elaborate, Evaluate).

(a) Model Pengajaran Inkuiri 5-E (Engage, Explore, Explain, Elaborate, Evaluate)

Rajah: Model Pengajaran Inkuiri 5-E

34
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

35
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

Lima fasa kitar pembelajaran 5Eadalah seperti yang ditunjukkan dalam Jadual berikut:

Fasa Tujuan Tindakan Guru Tindakan murid


Penglibatan • Merangsang • Menilai • Murid menghasilkan
(Engage ) pengetahuan sedia pengetahuan sedia peta konsep,
ada (terdahulu) ada murid menjawab soalan
• Motivasi • Membaca cerita kuiz, berbincang
• Mendapat perhatian Mengemukakan terhadap kefahaman
murid soalan murid
• Demonstrasi • Murid
peristiwa mengemukakan
bercanggah kefahaman terhadap
• Tunjukkan tayangan tajuk tersebut
klip video, adakan
aktiviti ringkas yang
dapat merangsang
sifat ingin tahu serta
pengetahuan sedia
ada murid
Meneroka • Melengkapkan • Membentuk aktiviti • Bekerja secara
(Explore) aktiviti bagi dan pengalaman individu atau
membantu murid pembelajaran kolaborasi
mengaplikasikan • Menyediakan berkumpulan dalam
pengetahuan tugasan untuk menjalankan tugasan
sedia ada. diteroka atau aktiviti
• Menyediakan • Menjanakan idea,
sumber meneroka persoalan
• Memantau dan kemungkinan
penglibatan murid • Mereka dan
• Menggalakkan menjalankan inkuiri
murid berfikir awal
• Bersoal

36
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

Penjelasan • Membina • Menyediakan • Menjelaskan


(Explain) pengetahuan penerangan kefahaman sedia ada
melalui mereka terhadap
perkongsian konsep yang utama
penerangan • Menyediakan
persembahan,
berkongsi idea antara
satu sama lain,
mengulangkaji
• Membuat poster
• Mendengar
• Membaca
Perkembangan • Mengaplikasikan • Guru membantu • Murid menjelaskan
(Elaborate) dan murid membentuk kefahaman mereka
mengembangkan tugasan baru (lain), terhadap konsep
idea mengenalpasti atau melalui aktiviti
/pengetahuan membantu murid tambahan
menyelesaikan • Mengaplikasikan
masalah pengetahuan untuk
menyelesaikan
masalah
Penilaian • Membantu guru • Melakukan • Laporan
(Evaluate) dan murid menilai penilaian • Membuat penilaian
sejauh mana • Berkongsi kefahaman
kefahaman murid
terhadap konsep
serta pencapaian
hasil
pembelajaran

Aktiviti

Salah satu Hasil Pembelajaran Sains Tingkatan 2 bagi tajuk “Sokongan dan Gerakan” adalah
“membanding dan membezakan sistem sokongan antara haiwan invertebrata darat dengan
akuatik”.
Cadangkan aktiviti yang sesuai untuk Fasa Meneroka (Explore) dan Fasa Perkembangan
(Elaborate) menggunakan Model Inkuiri 5-E.

37
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

Contoh Rancangan Pelajaran Model Inkuiri 5-E

Tingkatan : 1 Bestari Tempat : Bilik Sains


Tajuk Pengajaran : Kepentingan Memulihara TempohPengajaran : 1 jam
Sumber Tenaga

Proses Pengajaran

Objektif Pembelajaran :
1. Memahami tenaga yang boleh diperbaharui dan yang tidak boleh diperbaharui
2. Menyedari kepentingan memulihara sumber tenaga
Hasil Pembelajaran :
Di akhir pembelajaran, murid dapat:
1. mengelaskan pelbagai sumber tenaga kepada tenaga yang boleh diperbaharui dan yang
tidak boleh diperbaharui
2. menerangkan sebab kita perlu memulihara sumber tenaga
3. mencadangkan cara-cara menggunakan tenaga secara cekap
Pengetahuan Sedia Ada:
1. Murid boleh menyenaraikan pelbagai sumber tenaga
Kemahiran Sains:
1. Kemahiran Proses Sains – Mengelas
2. Kemahiran Manipulatif - Tiada
Sumber
1. Video
2. Buku teks
3. Majalah
1. Surat khabar
Sikap dan Nilai Saintifik:
 Berkerja sama di dalam kumpulan semasa perbincangan
 Bersyukur kepada Tuhan

38
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

Fasa Pengajaran

Fasa 1 : Engage (Penglibatan Murid)


Aktivit Guru: Aktiviti murid:
 Menayangkan video tentang pelbagai  Menonton sambil memerhati dan
sumber tenaga kepada murid. berfikir mengenai video yang ditonton
 Bersoal jawab dengan murid tentang isi tadi.
kandungan video.  Memberi maklum balas terhadap
 Mengarahkan murid untuk kerja dalam soalan yang dikemukan oleh guru.
kumpulan dan siapkan Lembaran 1.  Menyiapkan Lembaran 1 dan
 Hasil murid dipaparkan disekeliling megelilingi kelas untuk melihat hasil
dinding kelas. murid yang lain.

Fasa 2 : Explore (Meneroka)


Aktivit Guru: Aktiviti murid:
 Memaparkan persembahan slaid kepada  Memerhati, berfikir dan memberi
murid mengenai pelbagai sumber maklum balas mengenai
tenaga. persembahan slaid yang dipaparkan.
 Meminta murid berbincang di dalam  Berbincang dengan ahli kumpulan
kumpulan bagaimana sumber tenaga mengenai pengelasan sumber
dapat dikelaskan. tenaga kepada yang boleh
 Meminta seorang wakil kumpulan untuk diperbaharui dan yang tidak boleh
membentangkan hasil perbincangan diperbaharui.
kumpulan di hadapan kelas.  Membentangkan hasilan kumpulan di
 Bersama-sama murid lain memurnikan hadapan kelas.
hasilan perbincangan.  Bersama-sama guru dan murid lain
memurnikan hasilan kumpulan dan
kumpulan lain.

Fasa 3 : Explain (Penjelasan)


Aktivit Guru: Aktiviti murid:
 Memaparkan persembahan slaid kepada  Berbincang dengan ahli kumpulan
murid mengenai kepentingan mengenai bagaimana murid dapat
memulihara sumber tenaga. menolong memulihara sumber
 Meminta murid berbincang di dalam tenaga dalam aktiviti harian.
kumpulan bagaimana murid dapat  Setiap kumpulan menghasilkan satu
menolong memulihara sumber tenaga poster bagaimana memulihara
dalam aktiviti harian. sumber tenaga dalam aktiviti harian.
39
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

 Meminta setiap kumpulan menghasilkan  Membentangkan hasilan kumpulan di


satu poster bagaimana memulihara hadapan kelas.
sumber tenaga dalam aktiviti harian.  Pamerkan poster yang dihasilkan di
 Bentangkan poster kumpulan di sudut sains kelas.
hadapan kelas dan pamerkan poster di
sudut sains kelas.

Fasa 4 : Elaborate (Perkembangan)


Aktivit Guru: Aktiviti murid:
 Membincangkan masalah yang mungkin  Berbincang dengan guru
dihadapi sekiranya kita berhadapan dengan tentang masalah yang mungkin
krisis tenaga. dihadapi sekiranya krisis
 Membimbing murid fikirkan tentang apakah tenaga berlaku.
akan terjadi jika dunia tidak mempunyai  Mendengar, bersoal jawab
elektrik, gas atau minyak. Bagaimana murid dengan guru mengenai
akan penerangan yang lebih lanjut
o simpan makanan untuk sehari tentang krisis tenaga.
o memasak
o naik ke tingkat ke-20
o mengembara
 Membetulkan kesilapan dan miskonsepsi
murid terhadap tajuk pengajaran.

Fasa 5 : Evaluate (Penilaian)


Aktivit Guru: Aktiviti murid:
 Menjalankan mini kuiz mengenai tajuk  Melibatkan diri di dalam kuiz
“Tenaga yang boleh diperbaharui dan yang mini dengan cuba menjawab
tidak boleh diperbaharui”dan kepentingan soalan kuiz tersebut.
memulihara sumber tenaga.  Menyiapkan kerja rumah yang
 Murid yang berjaya menjawab dengan betul di diberikan guru berdasarkan
beri ganjaran berupa hadiah kecil. kefahaman hasil pembelajaran
 Memberi kerja rumah kepada murid di dalam yang berlaku hari ini.
buku aktiviti murid.
 Menyemak dan menanda buku murid untuk
menilai tahap kefahaman murid tentang tajuk
pengajaran.

40
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

Lembaran 1

Nama Kumpulan:…………………………………………..

Sumber Tenaga

Boleh di Tidak boleh di


___________
____________

_________________
Definasi Definasi
____________
______________ ______________
______________ ______________

Contoh
Contoh

41
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

CONTOH POSTER

42
SCSP2203M : Pengajaran dan Pembelajaran Sains Menengah Modul DPLI (SM)

Rujukan

Abruscato, J. (2000). Teaching children science: A discovery approach. Boston: Allyn and
Bacon.

Bahagian Pendidikan Guru, Kementerian Pendidikan Malaysia (2001). Modul1 Kursus


Perguruan Lepas Ijazah KPLI (KDC). Kuala Lumpur.

Borrich, G.D. (2000). Effective Teaching Methods. (4th Ed.) New Jersey: Prentice Hall.

Esler W.K and Esler M.K (2001). Teaching Elementary Science. (8th Ed). USA: Wadsworth
Thompson Learning.

Lau, S.D., et. al. (2012). Sains Tingkatan 2. (1stEd.) KL: Hypersurf Sdn. Bhd.

43

You might also like