You are on page 1of 17

Učitelj/ica (student/ica): Skupina: Ustanova:

Matea Čubelić Hrvatski jezik i književnost i mađarski jezik I. gimnazija Osijek


i književnost
e-pošta:
cubelic333@gmail.com

Priprava za nastavu iz predmeta Hrvatski jezik

Nastavna jedinica
Pindar, Pjesnik o ratu

Nastavni sustav: Nadnevak:


interpretacijsko-analitički 20. travnja 2018.

TIP SATA: OBLICI RADA: NASTAVNE NASTAVNA


sat interpretacije METODE: SREDSTVA I
frontalni rad POMAGALA:
rad u grupi m. čitanja i rada na
rad u paru tekstu ploča
m. pisanja kreda
m. razgovora računalo
m. usmenog projektor
izlaganja fotografija
Vennov dijagram papir
literarni kviz olovka
ratno pismo radni listići
živa riječ nastavnika
živa riječ učenika
Odgojni:

- širenje svjetonazora pod sredstvom književnoga djela


- prepoznavanje općeljudskih vrijednosti – hrabrost i brižnost

Obrazovni:

- upoznavanje života i književnog stvaralaštva starogrčkog pjesnika


Nastavni ciljevi i
Pindara
zadaće
- smještanje ode Pjesnik o ratu u okvir korske lirike
- određivanje tematike ode Pjesnik o ratu

Funkcionalni:

- poticanje razvijanja organizacijske vještine kod učenika


- poticanje razvijanja vještine komunikacije u socijalnoj grupi – rad u
grupi
- poticanje razvijanja vještine pisane komunikacije kod učenika
- poticanje razvijanja vještine usmene komunikacije kod učenika

ISHODI UČENJA Nakon obradbe nastavne jedinice učenici će moći:

- nabrojiti i prepoznati vrste korske lirike


- odrediti temu u pojedinoj odi
- smjestiti pojedino djelo u okvir književnog stvaralaštva određenog
pisca

Literatura i izvori: 1. Dujmović – Markusi D. 2015. Književni vremeplov - čitanka iz hrvatskog


jezika za prvi razred gimnazije, Profil International, Zagreb
2. Rosandić. D. 2005., Metodika književnoga odgoja, ŠK, Zagreb.
3. Solar. M., 2003., Književni leksikon, Matica hrvatska, Zagreb
4. https://hr.wikipedia.org/wiki/Pindar (2. travnja 2018.)
TIJEK SATA
1. MOTIVACIJA Pomoću računala i projektora učenicima prikazujem fotografiju
rata (Prilog 1.) te im postavljam pitanja:
(3 minuta) 1. Što možemo vidjeti na slici?
Očekivani odgovori: rat, borba, vojnici, oružje, konji, ...
2. Koje osjećaje kod vas budi riječ rat?
Očekivani odgovori: bol, žaljenje, snaga, hrabrost, tuga, strah, ...

2. NAJAVA TEME I Rat s kojim ćemo se danas susresti opisao je Pindar u odi Pjesnik
LOKALIZACIJA o ratu.
Na ploču ispisujem naslov i autora ode (Plan ploče 1.) te
(10 minuta) govorim učenicima da isto učine u svoje bilježnice.
Nakon ispisivanja naslova, učenicima ukratko predstavljam život
i rad lirskog pjesnika Pindara.
Tijekom iznošenja detalja iz pjesnikova života, na ploču
zapisujem najbitnije informacije (Plan ploče 2.).
Starogrčki pjesnik Pindar rođen je 552. godine u okolici Tebe.
Ostao je zapamćen kao jedan od prvih pjesnika koji su pisali po
narudžbi. Naručitelji su najčešće bili pripadnici višeg staleža ili
sam grad.
Pindar se drži najvećim predstavnikom korske lirike. Korska
lirika razvija se još kod Dorana, a najviše se ističu Alkman,
Arion, Stezihor, Simonid, Bakhilid te posebno Pindar. Kako i
sam naziv korske lirike kaže, izvodi je kor. Postoji nekoliko vrsta
korske lirike, a one su: 1. tren - tužaljka u čast pokojnika 2.
epinikij - pjesma koja slavi pobjednika na natjecanju 3. partenij -
pjesma u čast božanstva koju izvod djevojački kor 4. epitalamij -
pjesma koja se izvodila na svadbi 5. himenej - pjesma s kojom se
prati nevjesta u kuću budućeg muža 6. himna - pjesma u čast
boga 7. pean - pjesma u čast Apolonu 8. ditiramb - pjesma u čast
bogu Dionizu.
Pindar je pisao sve vrste korske lirike od kojih treba izdvojiti
epinikije po kojima je ostao najviše zapamćen. Sačuvano je
nekoliko fragmenta i njegove četrdeset i četiri ode koje su dobile
naziv po mjestu gdje je pobjeda postignuta: olimpijske, pitijske,
nemejske i istamske.
3. INTERPRETACIJSKO Govorim učenicima neka zatvore svoje bilježnice i čitanke, a
ČITANJE potom neka se naslone na stolicu i poslušaju pjesmu Pjesnik o
ratu koju ću pročitati.
(6 minuta)
4. EMOCIONALNO- Učenike ostavljam u kratkoj tišini kako bi što bolje doživjeli
INTELEKTUALNA STANKA pjesmu.

(1minuta)

5. IZRAŽAVANJE Učenicima postavljam nekoliko pitanja čiji je cilj potaknuti


DOŽIVLJAJA učenike da iznesu svoje zapažanje ili mišljenje o pročitanoj
pjesmi.
(5 minuta)
1. Je li vas nešto iznenadilo u pjesmi?
Očekivani odgovori: Opis rata. Ton pjesme. Izbor riječi.
2. Jeste li pretpostavili o kakvom je ratu riječ prije nego što ste
čuli sam tekst pjesme?
Očekivani odgovori: Da. Ne.
3. Razlikuje li se vaš prvi doživljaj pjesme od onog nakon njenog
čitanja?
Očekivani odgovori: Da, pjesma je veselija nego što sam mislio /
mislila. Ne.
4. Koji osjećaj prepoznajete u tonu pjesme i zašto to mislite?
Očekivani odgovori: Molba i ljutnja. Pjesnik je pomalo
razočaran i ljut jer ljudi pričaju o ratu na veseo način, a nikada
u njemu nisu bili, a u drugom dijelu pjesme moli da se vrati mir u
grad.
5. Postoji li neki dio pjesme koji biste htjeli izdvojiti? Zašto ste
izdvojili baš taj dio pjesme?
Mogući odgovori: Posljednji dio pjesme. Pjesnik želi da se vrati
mir u grad i među građane kako i treba biti.
6. INTERPRETACIJA Učenicima ponovno postavljam niz pitanja čiji je cilj prikazati
analizu same pjesme.
(10 minuta) Odgovore učenika ispisujem na ploču (Plan ploče 3.).

1. Što je tema ove pjesme?


Očekivani odgovori: Slavljenje rata. Rat. Molba za prestanak
rata. Povratak mira.
2. Kojoj vrsti pripada pjesma?
Očekivani odgovori: Oda. Epinikij.
3. Kakva je forma pjesme?
Očekivani odgovori: Dvije strofe. Oktava i kvinta. Strofa i
antistrofa,
4. Kakav stih prevladava u pjesmi?
Očekivani odgovori: Slobodan stih. Sedmerac. Deveterac.
5. Kojim je stilom pisana pjesma?
Očekivani odgovor: Svečani stil.
6. Koji su glavni motivi u pjesmi?
Očekivani odgovori: Rat, sloga i dijete. Rat i sloga. Rat.
7. Koja stilska sredstva prepoznajete u pjesmi?
8. Koje su pjesničke slike prisutne pjesme? Možete li svoje
navode potkrijepiti stihovima?
Očekivani odgovori: Vizualna slika je prisutna u posljednjem
stihu: " ... nejako dijete prosi". Vizualne slike prevladaju.
9. Koja je pouka pjesme? Nalazi se na kraju pjesme: " nesloga je
uzrok svih ljudskih nedaća".

Nakon provedene analize pjesme, učenicima govorim da će sada


raditi u grupama po troje. Nakon što su učenici formirali skupine,
dijelim im radni listić (Prilog broj 2.). Na radnom listiću se
nalaze dva zadataka. U prvom se zadatku traži od učenika da
pozorno pročitaju dvije pjesme, Pindarevu pjesmu Pjesnik o ratu
i Domjanićevu pjesmu Ciklame, krvave ciklame.
Nakon što su to napravili, sljedeći zadatak je popunjavanje
Vennova dijagrama pomoću sličnosti i razlika između dviju
pjesama.
Dok učenici ispunjavaju radni listić, obilazim ih i odgovaram na
moguća pitanja.
Kada su sve grupe završile s radom, zajednički provjeravamo
rješenja.
7. SINTEZA Na kraju sata kao svojevrsni zaključak učenicima dijelim radni
listić (Prilog 3.) na kojemu se nalazi kratak literarni kviz koji oni
(6 minuta) rješavaju u paru.
Dok učenici ispunjavaju radni listić, obilazim ih i odgovaram na
moguća pitanja.
Kada su svi učenici završili s radom, zajednički provjeravamo
rješenja.
8. ZALIHA Za domaću zadaću učenici dobivaju radni listić (Prilog 4.) na
kojemu se nalazi zadatak „Ratno pismo“.
(5 minuta) Prvi zadatak učenika je odabrati jedan od ponuđenih likova
(vojnik, lokalni trgovac, samohrana majka, devetnaestogodišnji
mladić, udovica i general). Kada je učenik odabrao jedan po
ponuđenih likova, sljedeći korak je zamišljanje rata u Hrvatskoj
koji se odvija 2045. godine.
Nakon što je učenik odabrao lik i zamislio rat u Lijepo našoj,
njegov je zadatak pisanje pisma, u kojemu će opisati stanje u
Hrvatskoj i iznijeti svoje viđenje rata, prijatelju Pindaru iz Grčke,
na kraju i tražiti njegov savjet.
PLAN PLOČE

Plan ploče 1.

Pindar, Pjesnik o ratu

Plan ploče – prvi dio

Pindar, Pjesnik o ratu

Pindar:
- starogrčki lirski pjesnik
- rođen je 552. godine u okolici Tebe
- pisao je po narudžbama (osoba ili grad)
- korski pjesnik
-tvorac oda
- epinikij
- ode je pisao u čast pojedinih natjecatelja, koje se prema mjestima natjecanja dijele na:
1. Olimpijske
2. Pitijske
3. Nemejske
4. Istamske
Plan ploče 2. – drugi dio

Pindar, Pjesnik o ratu

Korska lirika:
- duža od monodijske
- nastaje u doba Dorana
- izvodi je kor
- predstavnici: Alkman, Arion, Stezihor, Simonid, Bakhilid, Pindar
- vrste:
1. tren - tužaljka u čast pokojnika
2. epinikij - pjesma koja slavi pobjednika na natjecanju
3. partenij - pjesma u čast božanstva koju izvodi djevojački kor
4. epitalamij - pjesma koja se izvodila na svadbi
5. himenej - pjesma s kojom se prati nevjesta u kuću budućeg muža
6. himna - pjesma u čast boga
7. pean - pjesma u čast Apolonu
8. ditiramb - pjesma u čast bogu Dionizu

Plan poče 3.

Pindar, Pjesnik o ratu

- tema: rat
- vrsta pjesme: oda (epinikij)
- strofa: oktava, kvinta
- stih: slobodan, sedmerac i deveterac
- stil: svečani
- motivi: rat, dijete, sloga
- stilska sredstva: inverzija, asonanca, aliteracija, opkoračenje
- pjesničke slike: vizualna slika - "... nejako dijete prosi"
- pouka pjesme: Nesloga je uzrok svih ljudskih nedaća!
PRILOZI

Popis priloga:

1. Fotografija „Rat“

2. Radni listić 1.

3. Radni listić 2.

4. Radni listić 3.

5. Književni predložak

Prilog 1. fotografija „Rat“


Prilog 2. Radni listić 1.

Zadatak 1. Pročitajte pažljivo obje pjesme.

Pindar Dragutin Domjanić

Pjesnik o ratu Ciklame, krvave ciklame

Rat je onima mio, Tam sunce je strusilo zlato

koji ga iskusili nisu. Čez listje na preprut i na me,

Ali oni, koji su ga propatili, Iz luga su lukale guste

sa zebnjom u srcu dršću, Dišeće črlene ciklame.

kad vide, da se približuje.

............................................. Ciklame, krvave ciklame,

O da se sloga među građane Da broja ni moći im znati,

opet vrati, Tak puno, da čoveku čisto

da bi se svjetlo Mira moglo I smililo nakel se stati.

u srce njihovo da se sjati!

Veliju, da negda je zdavna

O da od nesloge osvetne i mrske Tam grobje zapušćeno bilo

svi svoje oslobode srce, I vsega je preprut prerasla

jer siromaštvo ona donosi I cvetje ciklamah je skrilo.

i čini da nejako dijete prosi.

Vuz reku železna je cesta,

Železna tam ružiju kola

I voziju naše soldate

Bez broja prek brega i dola.

I tam, gde su najgorši boji,

Gde nigdo se smrti ne straši,

I najviše gde ih pogiba,


Sigurno tam budeju naši.

I došla je noć ili žalost

Po celomu svetu su boji Na nebo, na zemlju i na me

Na hiljade zmirom ih pada I videl sem vsigde po svetu

I samo se širiju grobja Ciklame, krvave ciklame.

Prek zemlje i sela i grada.

Zadatak 2. Nakon što ste pročitali pjesme, usporedite ih.

(tema pjesme, ritam, vrsta strofe, vrsta stiha, rima, pjesniče slike, stil pjesme, pouka, ...)

Pjesnik o ratu Ciklame, krvave ciklame

Razlike: Razlike:

Sličnosti:
Moguća rješenja:

Pjesnik o ratu Ciklame, krvave ciklame

Razlike: Razlike:

- vrsta pjesme: oda (epinikij) - vrsta pjesme: dijalektna pjesma

- stih: slobodan - stih: vezan (rima drugi i četvrti


stih)
- stil: svečani
- motivi: črlene ciklame, cesta,
- motivi: rat, dijete, sloga noć

Sličnosti:

- tema: rat

- vrsta strofe: katrena

- stih: deveterac

- - ritam: umjeren
Prilog 3. Radni listić 2.

Ime i prezime: _______________________

Razred: ______________________________

Pozorno pročitajte sljedeće zadatke. Sretno! :)

Pindar, Pjesnik o ratu - ponavljanje


1. Koristeći se čitankom, bilježnicom (i Internetom) nadopuni praznu umnu mapu podacima o
Pindarevom životu i stvaralaštvu.

PINDAR

2. Pindar je pisao sve vrste korske lirike, no po jednoj je ostao zapamćen:

a) himna c) ditiramb

b) peana d) epinikij

3. Po čemu se korska lirika razlikuje od monodijske lirike?

________________________________________________________
4. Nabroji sve vrste korske lirike.

______________________________________________________

5.Korsku liriku izvodi:

a) kor

b) pojedinac

c) zbor

6. Navedi tri predstavnika korske lirike.

___________________________________________

7. Smjestite pjesmu u vrijeme i odredite joj vrstu.

_________________________________________________

8. Tema pjesme je ________________________, a pouka ______________________________.

9. Koji je osnovni motiv u pjesmi? I zašto?

________________________________________________

10. Zašto je ova pjesma i danas aktualna?

____________________________________________________
Moguća rješenja:

1. Koristeći se čitankom, bilježnicom (i Internetom) nadopuni praznu umnu mapu podacima o


Pindarevom životu i stvaralaštvu.

- korska lirika
- epinikij
- starogrčki pjesnik

- rođen je 552. godine u


okolici Tebe

PINDAR

- sačuvane 44 ode: postignuta:


- piše po narudžbi: olimpijske, pitijske, nemejske
viši stalež, grad i istamske

2. Pindar je pisao sve vrste korske lirike, no po jednoj je ostao zapamćen:

a) himna c) ditiramb

b) peana d) epinikij

3. Po čemu se korska lirika razlikuje od monodijske lirike?

Korska lirika je duža monodijske i izvodi je kor.

4. Nabroji sve vrste korske lirike.

1. tren - tužaljka u čast pokojnika

2. epinikij - pjesma koja slavi pobjednika na natjecanju

3. partenij - pjesma u čast božanstva koju izvod djevojački kor

4. epitalamij - pjesma koja se izvodila na svadbi

5. himenej - pjesma s kojom se prati nevjesta u kuću budućeg muža


6. himna - pjesma u čast boga

7. pean - pjesma u čast Apolonu

8. ditiramb - pjesma u čast bogu Dionizu.

5.Korsku liriku izvodi:

a) kor

b) pojedinac

c) zbor

6. Navedi tri predstavnika korske lirike.

Alkman, Arion, Stezihor, Simonid, Bakhilid i Pindar

7. Smjestite pjesmu u vrijeme i odredite joj vrstu.

Pjesma je po vrsti oda, epinikij i pripada starogrčkoj lirici.

8. Tema pjesme je rat, a pouka " nesloga je uzrok svih ljudskih nedaća".

9. Koji je osnovni motiv u pjesmi? I zašto?

Rat. Pjesnik progovara da je rat razorio tadašnje društvo i da je narodu potrebna sloga i mir.

10. Zašto je ova pjesma i danas aktualna?

Rat je nepresušna tema prošli, ali, nažalost, i današnjih dana. Tako će i biti dok vlada ljudska
glupost, a ne razum.
Prilog 4. Radni listić 3.

RATNO PISMO

Prvi korak: Odaberi jedan lik: vojnik, lokalni trgovac, samohrana majka, devetnaestogodišnji
mladić, udovica i general.

Drugi korak: Zamisli da si usred rata koji se odvija u Hrvatskoj 2045. godine.

Treći korak: Napiši pismo svom prijatelju Pindaru iz Grčke u kojemu će opisati stanje i svoje
viđenje rata u Hrvatskoj, ali i tražiti njegov savjet.

Četvrti korak: Pusti mašti na volju! :)

______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Prilog 5. Književni predložak

Pindar

Pjesnik o ratu1
Rat je onima mio,

koji ga iskusili nisu.

Ali oni, koji su ga propatili,

sa zebnjom u srcu dršću,

kad vide, da se približuje.

.............................................

O da se sloga među građane

opet vrati,

da bi se svjetlo Mira moglo

u srce njihovo da se sjati!

O da od nesloge osvetne i mrske

svi svoje oslobode srce,

jer siromaštvo ona donosi

i čini da nejako dijete prosi.

1Preuzeto iz Dragica Dujmović - Markusi, Književni vremeplov - čitanka iz hrvatskog jezika za prvi razred gimnazije,
2015., Profil International, Zagreb (247.)

You might also like