You are on page 1of 4

UNIVERZITET U TUZLI

FILOZOFSKI FAKULTET

PEDAGOGIJA-PSIHOLOGIJA

KOLEGIJ: Metodika rada pedagoga-psihologa

Profesor: Gabriel Pinkas, dr.sc

Asistent: Amela Kukurozović

VJEŽBA

Priprema za realizaciju sata odjeljenske zajednice

Student: Đeneta Đidić

Tuzla, decembar 2018.


Škola: Srednja Mješovita Škola u Vitezu

Školska godina: 2018/2019

PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG SATA

Nastavni predmet: Psihologija Razred: III (treći)

Nastavno područje: Motivacija

Nastavna jedinica: Motivacija, motivi i hijerarhija motiva

Tip časa: Obrada novog gradiva

Nastavne metode: dijaloška metoda,metoda diskusije, metoda usmenog izlaganja

Nastavna sredstva i pomagala: ploča, kreda, stručni članci i knjiga (Reeve,


J.(2005)Razumjevanje emocija i motivacije.Jastrebarsko:Naklada sklap)

Oblici rada: individualni oblik rada, frontalni oblik rada

Cilj sata: Upoznati učenike s pojmovima motivacija, motiv, potreba. Objasniti vrste
motivacije te odnos potreba i motiva. Kroz konkretne primjere, kod učenika povećati stepen
razumjevanja motiva koji stoje u pozadini ponašanja te upoznati učenike s hijerarhijskom
podjelom motiva i odnosom motiva.

Zadaci nastavnog sata:

a) Obrazovni

Učenici će znati definisati sljedeće pojmove: motivacija, motiv, potreba. Učenici će


razlikovati motivaciju prema vrstama te će znati kakvi motivi se nalaze u pozadini koje
vrste motivacije. Učenici će biti upoznati s odnosom motiva i potreba te hijerarhijskim
odnosom motiva/potreba.

b) Funkcionalni

Učenici će moći prepoznati različite motive u svakodnevnom životu koji se vežu za


odrađeno ponašanje te će u skladu s tim imati razumjevanja i za vlastita ponašanja i za
ponašanja drugih ljudi. Pored toga, učenici će moći prepoznati različite vrste motivacije
koje se vežu za određeno ponašanje i u skladu s tim djelovati. Moći će razlikovati različite
motive te razumjeti hijerarhijski odnos motiva.
c) Odgojni

Kroz razumjevanje motiva i vrste motivacije u pozadini određenih ponašanja učenici će u


većoj mjeri razvijati međusobnu toleranciju, suradljivost i toleranciju prema
različitostima.

Artikulacija nastavnog sata

I UVODNI DIO SATA

Nastavnik počinje predavanje kratkim upoznavanjem učenika s predviđenom nastavnom


jedinicom te objašnjava korake kroz koje će se realizovati nastavni sat. Postavlja učenicima
sljedeće zadatke:

1. Napišite svoju definiciju motivacije.

2. Odaberite jednu svakodnevnu aktivnost kao primjer i navedite razlog zašto obavljate tu
aktivnost. (nastavnik upućuje učenicima kratke sugestije npr. idem u školu, jedem, spavam)

II GLAVNI DIO SATA

Nastavnik objašnjava složenost pojma motivacija i poteškoće u definisanju istog pojma.


Navodi dva osnovna pitanja koja se vežu za motivaciju te u suradnji s učenicima formira
odgovor na ta pitanja. Na ploči ispisuje definiciju motivacije i motiva.

Kroz primjer objašnjava načine izražavanja motivacije: posmatranje, ponašanje, fiziologija i


samoiskaz.

Navodi dvije osnovne vrste motivacije (ekstrinzična i intrinzična) te navodi i objašnjava


prirodu motiva koji stoje u pozadini ove dvije vrste.

Nakon toga nastavnik definiše potrebe te navodi razliku između motiva i potreba.

Na ploči crta hijerarhijski konstruisanu shemu potreba Abrahama Maslowa. Svaku od


navedenih potreba dodatno objašnjava te postavlja zadatak učenicima da navedu primjer za
svaku.Dodatno objašnjava odnos potreba te nedostatke ove sheme. Posebno ističe potrebu za
samoaktualizacijom te navodi primjere i bliže objašnjava i upućuje učenike na dalju literaturu
u vezi sa samoaktualizacijom.

III ZAVRŠNI DIO SATA


Nastavnik daje zadatak učenicima da pročitaju svoje prvobitne definicije motivacije te da ih
međusobno uporede i nastoje da pronadju zajedničku tačku svih definicija.

Postavlja sljedeća pitanja:

1. Da li su vaše potrebe i motivi usklađeni i u kolikoj mjeri sa shemom Abrahama Maslowa?

2. Koje su to potrebe koje imaju drugačije mjesto u vašem životu u odnosu na shemu
Abrahama Maslowa?

3. Da li postoje određene potrebe koje bi vi uvrstili u ovu shemu?

Izgled školske ploče

You might also like