You are on page 1of 8

ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ НАСТАВЕ

Предмет:Техничко и информатичко образовање


Наставна тема:МЕРЕЊЕ И КОНТРОЛА
Наставна јединица:- Мерења и мерна средства: дужине, угла, масе и момента
-Размеравање и обележавање на металу.Појам контроле
Час: 27-28
Разред:7. разред
Место рада:Кабинет за техничко образовање
Облик рада:Фронтални, индивидуални
Метод рада :Излагање, демонстрација, увежбавање
Средства рада:
Радна свеска, помично мерило, микрометар, угаоници, прибор за обележавање на металу
Тип часа:Обрада, вежба
Задаци:
- Упознати ученике са уређајима за мерење и контролу и са прибором за обележавање
- Оспособити ученике да правилно користе мерне инструменте (помоћно мерило, микрометар...)
- Стицање навика као што су: прецизност, уредност, итд.
Исходи:
У 7. разреду ученик треба да:
- разликује мерење од контроле, те да самостално користи мерне инструменте
Уводни део часа
(10')

Активност наставника:
Поновите са ученицима основне физичке величине и јединице мере из Међународног си-система.
Шта је мерење? Шта је маса тела и како се мери? Како дефинишемо момент силе? Која је јединица
момента силе?
Најава циља: Данас ћемо се више упознати са мерењем и контролом, мерним средствима, и начином
размеравања и обележавања на материјалу.

На табли написати назив наставне јединице:


 Мерење и мерна средства
 Размеравање и обележавање на материјалу
Активност ученика:
- Ученици прате излагање наставника
- Одговарају на питања
- Коментаришу
- Записују назив наставне јединице

Главни део часа


(70')
Активност наставника:
Садржаји и појмови које методом разговора, усменог излагања, и
демонстрације ученицима треба објаснити:
 Појам мерење
 Појам контрола
 Мерење дужине (помично мерило, микрометар, мерна летва, мерни лењир, мерна трака)
(сл. 5.4; сл. 5.5)
 Мерење углова
 Мерење масе
 Мерење момента силе
 Размеравање и обележавање на металу
 Прибор за обележавање на металу (челична игла, тачкасти обележивач, шестар, угаоник...)

Мерење и контрола

Приликом израде неког предмета (производа), неопходно је, при његовој изради,
повремено га мерити и контролисати мере.

Мерење је упоређивање величине која се мери са одговарајућим системом мера,


при чему се добија вредност измерене величине.
Могу се мерити: дужина, угао, маса, сила, тежина, време итд.
Систем мера предвиђа све стандардне јединице за упоређивање свих врста
величина.
Мерење може да буде посредно и непосредно.

Контрола подразумева упоређивање при чему се не добијају никакве бројне


вредност, већ се само утврђује да ли је одређени радни предмет у оквиру одређених
граница.

МЕРЕЊЕ ДУЖИНЕ И УГЛА

Алат за непосредно(директно очитавање) мерење: радионички лењири, метри,


пантљике од дрвета, челика или платна са милиметарском поделом.
Као најчешће примењивано радионичко прецизно мерно средство за мерење
дужине у машинству се користи:
 Помично мерило са нониусом којег још називамо и кљунасто мерило или
шублер и
 Микрометарски завртањ
Помично мерило са нониусом

1. Чељуст за мерење спољашњих димензија


2. Чељуст за мерење унутрашњих димензија
3. Продужетак за мерење дубине отвора
4. Непомични део са милиметарском поделом
5. Цоловна подела
6. Покретни део са подеоцима за мерење делова милиметра
7. Покретни део са подеоцима за мерење делова цола
8. Кочниса
Мерење угла
Угломерима: простим, са померљивим кораком, универзални и оптички(степени,
делови степена минути и секунде)
Алат за посредно мерење дужина и пречника

Прибор и алат за мерење угла: угаоници


Контролори зазора-мерни листићи
Разни калибри за проверу мера
Контролници- чешљеви за навоје(корак и врста навоја)
Контролници- чеп и рачва
Шестари за преношење мера, компаратори
Мерење масе, силе и момента-величина којимасе мери пренос оптерећења

Мерење масе врши се директним упоређењем са упоредном масом од 1 килограм


помоћу ваге која функционише по принципу равнотеже двокраке полуге.У
употреби су и прецизне електронске ваге.

Мерење силе(мера узајамног дејства тела), користе се динамометри са опругом на


затезање.Јединица за силу је њутн или килоњутн. У машиноградњи мерење силе је
јако значајно јер она претставља оптерећење машине. Мерење силе се данас врчи
помоћу електронских динмомерта.

Мерење момента (обртно дејство силе-производ силе и најкраће нормалног


растојања од моментне тачке), изражава се у њутнметрима.

Мерење времена, брзине и убрзања(часовници-механички,кварцни,аутоматски)


Брзина-метар/секунда
Убрзање-метар2/секунда

Обележавање-преношење изгледа предмета са стварним мерама на материјал. За


успешно обликовање неког предмета неопходно је претходно на самом материјалу
линије сечења, савијања, резања , места за отворе сл. ,према техничком цртежу у
размери.-челични лењир,угаоник,угломер,игла, честар са челичним иглама,тачкасти
обележивач
Активност ученика:

- Ученици прате излагање

- Одговарају на питања

- Гледају мерне уређаје и врше пробна мерења по упутству наставника

- Записују

- Посматрају цртеже и са наставником их коментаришу

- Решавају задатке

Завршни део часа


(10')
Активност наставника:

Питања за понављање:
1. Шта је мерење, а шта контрола?
2. Објасните поступак мерења помичним мерилом.
3. Објасните поступак мерења микрометром.
4. Наведите прибор заобележавање на металу.

Најава наставне јединице за следећи наставни час.

Активност ученика:
- Ученици одговарају на питања

You might also like