You are on page 1of 2

Наставни предмет: Српски језик

Наставна јединица: Школа - Драган Лукић


Тип часа: Вежбање
Разред: други
Наставник: Бојана Пешић
Наставне методе и технике: стваралашка метода, кооперативна, асоцијативно учење,
меморијска техника
Наставни принципи: принцип занимљивости, трајности знања, корелације
Корелација: Ликовна култура, Музичка култура, Грађанско васпитање, Свет око нас
Наставна средства и помагала: хамер, бојице, пано, табла, магнети, свеске, читанка, блок
број 2, рачунар, диск.
Циљ и задаци часа: развој способности мишљења, памћења, закључивања, синтетизовања,
трансфера наученог, социо-емоционални развој, развој упорности, систематичности,
сналажљивости, стрпљивост, радозналост, самосталност-васпитни значај
Активности ученика: откривачке активности, посматрачке активности, рецептивне,
активности резоновања
Активности наставника: даје упутства, поставља питања, објашњава, усмерава, подстиче,
анализира, организује, сумира
Резултати часа-исходи: Научити песму напамет асоцијативним учењем; навикавају се на рад
у групи

Ток часа:
Припремна фаза око 10 минута
Ученица стоји поред врата са корпицом у руци пуном цветова и дели колегиницама за
добродошлицу. Цветови су направљени на часовима ликовног васпитања од различитих
салвета. Уникатни су.
Ученици су се поделили у групе слободним избором.
Преглед домаћег задатка.
Игра Асоцијације
На табли је пано са четири колоне и пет редова. Ученици отварају поље по жељи која су
обележена словима А, Б, Ц, Д са индексом од 1 до 4.

Пролећни школска црквено Бојана


Летњи шаховска школско дневник
Јесењи чоколадна гвоздено оцене
Зимски огласна гласно подучавање
Распуст табла звоно учитељица
Ш К ОЛА

Оперативна фаза: 20-25 минута


Најава рада: Данас ћемо напамет учити песму Школа Драгана Лукића.
Уместо записивања као најаву часа лепим на таблу апликацију школе и име писца.
Слушање песме са диска.
Следи објашњење учења песме.
Како смо до сада учили песме напамет? До сада смо учили песму напамет овако: најпре једну
строфу понављајући је више пута, затим другу строфу, онда смо спајали прву и другу строфу
у једну целину, потом трећу и понављали прву, другу и трећу ако песма има три строфе.
Данас ћемо на другачији начин учити песму напамет.
Пошто смо се поделили у групе, свака група ће имати по једну строфу да научи напамет,
односно сваки ученик у групи ће научити по једну строфу на часу, а поделили смо се у групе
због коришћења заједничког прибора.
Вођа групе узима заједнички прибор и односи својој групи.
Сваки стих у песми приказаћете цртежом и покушати да помоћу асоцијације научите песму.
Сваком од вас наравно сваки стих буди различиту асоцијацију. Ученици крећу са радом.
На таблу лепим четири магнета са ознакама: звоно, оловка, овца, авион.
Из сваке групе излази по један члан. На табли су залепљени магнети. Испод магнета за
одређену групу ученик лепи свој рад.
Преостали ученици који не буду одрецитовали, они ће изаћи по групама да покажу своје
радове и остаје да следећи час одрецитују.

Верификативна фаза:
Евалуација рада на часу
Вербално понављање о данашњем раду и задавање домаћег задатка, а колегинице и колеге
сам замолила и поделила украшена писма са апликацијом школе да запишу своје мишљење и
утиске о протеклом часу како би ми рад са децом у будуће био још успешнији.
За домаћи задатак: Научити песму напамет на исти начин као и на часу помоћу приказивања
стиха цртежом.

Определила сам се за овакав начин учења јер одвајкада постоји снажна веза између говора и
ликовног изражавања. Писање помоћу слика познато је још у пихтогравском, идеографском
и египатском хијероглифском писму, из којих су се касније јавиле азбука и абецеда. Оваква
повезаност омогућава детету развој синапси то јест повезаност између нервних ћелија што
доприноси бољем доживљају песме, већој емоционалности, разиграности, сликовитости и на
тај начин се песма научи брже и лакше остварујући не само репродукцију већ и
функционалност знања.
Сматрам да је корелација између писане речи и ликовног изражавања неопходна и нужна,
што се показало и на овом часу.
На овом часу желела сам да будем иза сцене као аранжер или режисер да уредим услове да
ученици буду самостални актери наставне делатности а не извор знања нити учитељица која
преноси знање.

You might also like