You are on page 1of 3

2 x 45 min

66 Scenariusz lekcji
Scenariusz 2 x 45 min
z wykorzystaniem
burzy mózgów 45 min 45 min
45 min

Dysproporcje w rozwoju ekonomicznym


państw
Hasło programowe: • wyjaśnić istotę podziału państw świata na bo-
Globalne problemy. gatą Północ i biedne Południe.
D – Uczeń potrafi:
Zakres treÊci: • ocenić możliwości zniwelowania różnic pomię-
Dysproporcje w rozwoju ekonomicznym państw. dzy najbogatszymi i najbiedniejszymi państwa-
mi świata,
• uzasadnić, że długofalowe działania poprzez
Cel ogólny: edukację i dynamizowanie rozwoju gospo­
Poznanie zagadnień związanych z dysproporcjami darczego (tzw. wędka) dadzą lepsze efekty
w rozwoju społeczno-ekonomicznym państw. w zmniej­szaniu dysproporcji w rozwoju państw
niż bezpośrednia, doraźna pomoc finansowa
Cele szczegółowe: (tzw. ryby).
Wiadomości
Postawy
A – Uczeń zna:
Kształcenie umiejętności korzystania z różnych źró-
• nazwy państw zaliczanych do wysoko, średnio
deł informacji geograficznej.
i słabo rozwiniętych,
Kształcenie umiejętności pracy w zes­pole.
• główne cechy struktury gospodarki państw
Kształcenie umiejętności przekazywania zdobytych
o różnym stopniu rozwoju gospodarczego,
informacji innym.
• rodzaje działań podejmowanych w celu zniwe-
lowania różnic pomiędzy państwami najbogat-
szymi i najbiedniejszymi. Formy pracy:
B – Uczeń wyjaśnia: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
• z naczenie terminów: produkt krajowy brutto,
wskaźnik rozwoju społecznego (HDI), Metody:
• przyczyny dysproporcji w rozwoju społeczno-
-gospodarczym świata. burza mózgów, pogadanka, wykład, dyskusja, praca
z podręcznikiem i atlasem geograficznym, układan-
Umiejętności ka dydaktyczna.
C – Uczeń potrafi:
•w  skazać na mapie świata państwa o najwięk- Środki dydaktyczne:
szej i najmniejszej wartości HDI oraz PKB podręcznik (s. 129–134), atlas geograficzny (s. 26–29),
w przeliczeniu na 1 mieszkańca, ścienna mapa fizyczna świata, koperty z układanką
• porównać cechy krajów wysoko, średnio i słabo dydaktyczną zamieszczoną na Płycie Nauczyciela,
rozwiniętych, płyta CD E-mapy i dane ekonomiczne, karta pracy.

Strony z podr´cznika Oblicza geografii


d
c

s. 129 s. 132–133

a s. 130–131 s. 134
Scenariusz lekcji 67

Przebieg lekcji: 2. Po upływie wyznaczonego czasu wybrane grupy


prezentują swoje układanki. Nauczyciel sprawdza
Faza wprowadzająca poprawność wykonania zadania c .
1. Czynności organizacyjne. 3. Nauczyciel dzieli uczniów na sześć grup. Każda
2. Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę zajęć grupa otrzymuje kartę pracy oraz tabelę danych
i przedstawia cele lekcji. statystycznych (załącznik 2). Członkowie zespo-
3. Nauczyciel przypomina znaczenie terminów pro- łów wybierają lidera odpowiedzialnego za prezen-
dukt krajowy brutto i wskaźnik rozwoju społecz- tację wyników pracy grupy.
nego (HDI). Równocześnie uczniowie porównują 4. Nauczyciel wyznacza czas na wykonanie zadań
treści map przedstawiających wartość PKB (20 minut). Kontroluje pracę uczniów, w razie
na 1 mieszkańca oraz HDI znajdujących się w pod- potrzeby pomaga im i wyjaśnia wątpliwości.
ręczniku a lub atlasie. Na ich podstawie ucznio- Uczniowie, na podstawie podręcznika a , b , c , d
wie formułują wniosek dotyczący zależności mię- i atlasu geograficznego, wykonują zadania z kart
dzy wartością tych wskaźników. Nauczyciel prosi, pracy.
aby uczniowie – wykonując to zadanie – uwzględ- 5. Po upływie wyznaczonego czasu liderzy przedsta-
nili również wartość PKB i HDI w Polsce. wiają wyniki pracy swoich grup i krótko uzasad-
4. Nauczyciel przeprowadza pogadankę dotyczącą niają, dlaczego zakwalifikowali kraje wymienione
przyczyn dysproporcji w rozwoju społeczno- w tabeli do wysoko, średnio lub słabo rozwiniętych.
-gospodarczym państw świata b . Włącza w dys- 6. Nauczyciel wyjaśnia genezę podziału świata na
kusję uczniów, którzy rozważają uwarunkowania bogatą Północ i biedne Południe oraz zwraca uwa-
przyrodnicze, historyczne, polityczne i ekonomicz- gę na jego dezaktualizowanie się.
ne przyczyn dysproporcji w rozwoju państw.
5. W trakcie dyskusji nauczyciel za pomocą rzutnika Faza podsumowująca
wyświetla mapy przedstawiające wartość PKB na
1. Nauczyciel, w celu podsumowania zajęć, prosi
1 mieszkańca, wartość HDI, dostęp do internetu
uczniów, aby – pracując w parach – spróbowali
oraz produkcję energii na świecie zamieszczone
rozwiązać dylemat związany z udzielaniem pomo-
na płycie CD E-mapy i dane ekonomiczne.
cy najbiedniejszym krajom (ryba czy wędka). Każ-
da para uczniów ma podać co najmniej dwa dzia-
Faza realizacyjna łania określane jako wędka i dwa nazywane rybą,
1. N auczyciel rozdaje koperty (jedna na parę a następnie wykazać, które z tych inicjatyw przy-
uczniów) z jednakowymi elementami układanki. noszą lepsze skutki długofalowe.
Wyjaśnia, na czym polega zadanie. Uczniowie 2. Nauczyciel ocenia pracę uczniów podczas lekcji.
samodzielnie układają elementy w dwóch kolum-
nach, tak aby przedstawiały wskaźniki ekonomicz-
ne i społeczno-demograficzne opisujące poziom
Zadanie domowe:
rozwoju państw (prawidłowo ułożone elementy Wykonaj zadania 2, 4 i 5 (s. 84–85) zamieszczone
przedstawiono w załączniku nr 1). Nauczyciel w Kartach pracy ucznia.
wyznacza czas na wykonanie zadania (5 minut).

Załącznik nr 1. Prawidłowo ułożone elementy układanki

Wskaźniki ekonomiczne Wskaźniki społeczno-demograficzne

wartość PKB na 1 mieszkańca średnia długość trwania życia

struktura zatrudnienia poziom analfabetyzmu

stopa bezrobocia śmiertelność niemowląt

wydajność rolnictwa (plony) dostęp do wody pitnej i kanalizacji

zużycie energii elektrycznej na 1 mieszkańca poziom opieki medycznej

struktura zatrudnienia w głównych sektorach gospodarki średnie dzienne spożycie kalorii i białka na 1 mieszkańca

struktura towarowa handlu zagranicznego wielkość przyrostu naturalnego i rzeczywistego

wyposażenie gospodarstw domowych


wartość eksportu na 1 mieszkańca
w środki konsumpcji
Scenariusz lekcji

Załącznik nr 2. Dane statystyczne

Średnia Struktura zatrudnienia (%)


Poziom Umieralność
Nazwa PKB długość trwania analfabetyzmu niemowląt
państwa (USD/os.) życia (%) (‰) rolnictwo przemysł usługi
(lata)

Afganistan  1 000 47,9 37,8 136,2 78,6 5,7 15,7

Arabia Saudyjska 24 000 73,6 15,9 22,3 6,7 21,4 71,9

Bangladesz 1 700 66,6 52,1 50,7 45,0 30,0 25,0

Białoruś 14 900 70,4 0,2 6,2 14,0 34,7 51,3

 Brazylia 11 600 72,7 10,0 19,4 20,0 14,0 66,0

 Chiny 8 400 73,3 5,8 16,1 43,0 25,0 32,0

Czechy 25 900 77,1 0,1 3,7 3,6 40,2 56,2

 Egipt 6 500 72,1 33,6 20,6 32,0 17,0 51,0

Etiopia 1 700 55,7 64,1 77,1 85,0 5,0 10,0

Francja 35 000 81,1 0,1 3,3 3,8 24,3 71,9

Japonia 34 300 83,2 0,1 2,8 4,5 27,8 67,7

Kanada 40 300 80,6 0,1 5,0 2,0 19,0 79,0

Kazachstan 13 000 65,8 0,3 33,2 28,2 18,2 53,6

Kenia 1 700 54,9 26,4 52,3 75,0 7,0 3,0

Niemcy 37 900 79,9 0,1 3,5 2,1 25,5 72,4

Nigeria 2 600 48,1 25,2 91,5 70,0 10,0 20,0

Norwegia 53 300 81,0 0,1 3,8 2,9 21,1 76,0

Polska 20 100 75,7 0,2 6,5 15,2 27,4 57,4

RPA 11 000 49,3 13,6 43,2 9,0 26,0 65,0

Szwajcaria 43 400 81,8 0,1 4,3 3,9 22,8 73,3

Stany Zjednoczone 48 100 78,1 0,1 7,5 0,6 22,6 76,8

Australia 40 800 81,5 0,1 4,8 3,6 21,3 75,1

èródło: The World Bank (2009), The World Factbook (2011), Unesco Institute for Statistic (2010),
United Nations Development Programme (2010–2011).

You might also like