You are on page 1of 7

Prijedlog PRIPREME ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA POVIJESTI

NASTAVNA TEMA: Doba prosvjetiteljstva ŠKOLA:


NASTAVNA JEDINICA: 1.1. Doba prosvjetiteljstva UČITELJ/ICA:

REDNI BROJ: 1. RAZRED:


TIP NASTAVNOG SATA: obrada DATUM:
SADRŽAJ ZA OSTVARIVANJE ODGOJNO- DOMENA:
OBRAZOVNIH ISHODA: Filozofsko-religijsko-kulturno područje
Doba prosvjetiteljstva
ISHOD PREDMETA: ISHOD TEME:
POV OŠ E.7.1. Učenik:
Učenik analizira ideje, ideologije i umjetničke dosege od 18. analizira prosvjetiteljske ideje na području filozofije, znanosti, religije,
stoljeća do početka 20. stoljeća. politike i ekonomije 
ISHODI NA RAZINI AKTIVNOSTI NASTAVNE JEDINICE:
Učenik
- definira svojim riječima pojmove prosvjetiteljstvo, enciklopedija, liberalizam, merkantilizam, fiziokratizam
- navodi imena triju prosvjetitelja i njihove ciljeve na temelju teksta
- navodi po jedno postignuće/značaj Isaaca i Johna Lockea
- analizira slike i/ili pisane izvore u radu sudjelujući u grupnoj raspravi i donoseći
zaključke
OBLICI RADA:
frontalni rad, individualni rad, rad u skupini

NASTAVNE METODE:
razgovor, čitanje i rad na tekstu u tiskanom i digitalnom udžbeniku, rad sa slikovnim materijalom u tiskanom udžbeniku, rad s digitalnim
materijalima
(*napomena: DDS je kratica za dodatni digitalni sadržaj dalje u tekstu kratica u DDS)
KLJUČNI POJMOVI:
prosvjetiteljstvo, enciklopedija, liberalizam, merkantilizam, fiziokratizam

NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA:


udžbenik str. 8-14, radna bilježnica, računalo i LCD projektor/pametna ploča, tablet, dodatni digitalni sadržaji (Mozabook i e-sfera), prezentacije,
slikovni materijali
POVEZANOST S NASTAVNIM PREDMETIMA: POVIJESNI TEHNIČKI KONCEPTI:
Hrvatski jezik, Fizika, Tehnička kultura, Informatika Povijesna perspektiva; Usporedba i
sučeljavanje; Vrijeme i prostor; Kontinuitet
POVEZANOST S MEĐUPREDMETNIM TEMAMA: i promjena; Rad s povijesnim izvorima
UKU, OSR, IKT, GOO, POD

ORGANIZACIJA I TIJEK NASTAVNOG SATA

STRUKTURA NASTAVNOG VREDNOVANJE


SATA Prijedlog AKTIVNOSTI VZU – vrednovanje za učenje
VKU – vrednovanje kao učenje
VN – vrednovanje naučenog
- u uvodnom dijelu sata učenici će biti upoznati s načinom
UVODNI DIO korištenja udžbenika proučavajući stranice Upute za uporabu
udžbenika
- važno je upoznati učenike s načinom uporabe udžbenika,
pojedinih ikona, zadataka vezanih uz koncepte te rubrika
Ponovimo i Zavičajni kutak na kraju svake nastavne teme
- jedan učenik će pročitati Uvod u cjelinu (U/str.8), a drugi
kratki tekst o dobu prosvijećenog apsolutizma uz kočiju
(U/str.9). Potom će svi učenici u aplikaciji e-sfera otvoriti 3D
model kočije i ukratko prokomentirati njen izgled
- na početku glavnog dijela sata učitelj/ica će kratkim
GLAVNI DIO izlaganjem o konceptu prosvjetiteljstva pobuditi interes učenika
za temu, naglašavajući kako je to pokret u čijem je središtu
čovjekov razum, a fokus je na obrazovanju pojedinca i
stvaranju čovjeka koji će biti razuman, tolerantan, sklon
vjerovati znanstvenim činjenicama i ideji napretka ljudske
zajednice nepokoravajući se autoritetima vlasti ili Crkve

- u prvoj aktivnosti jedan učenik će pročitati tekst Europa u


XVIII. st. (U/str.10), a potom će učitelj/ica postaviti pitanja:
Gdje se pojavilo prosvjetiteljstvo i kamo se proširilo? Što znači
prosvijetliti i zašto baš taj izraz? Iz kojih slojeva su dolazili
prosvjetitelji? Kakav je bio stav seljaka i siromašnog sloja u
doba prosvjetiteljstva?

- u drugoj aktivnosti učenici će sami izraditi pojmovnu mapu


- pitanja radi provjere razumijevanja (VZU)
koristeći grafički organizator znanja; samostalno će pročitati
- učitelj/ica postavlja pitanja kako bi
tekst Prosvjetiteljske ideje (U/str.10-12) i izdvojiti ključne
potaknuo/la učenike na razmišljanje i
ideje prosvjetiteljstva i pojedinog istaknutog prosvjetitelja
usmjerio ih jasnim povratnim informacijama
- nekoliko učenika će pročitati i prikazati svoj rad, a mogu i
dopunjavati već pripremljenu shemu na pametnoj ploči

*bilješke u bilježnici ili digitalno

- u nastavku sata učenici će u trećoj aktivnosti ukratko


proanalizirati slike prosvjetitelja (U/str. 12) i usmeno grafički organizator znanja u bilježnici ili
odgovoriti na 1. pitanje. Učitelj/ica će naglasiti kako su digitalno (VZU)
prosvjetitelji isticali povratak prirodi i prirodnim načelima te ih
uputiti na izvor (U/str. 12) Povijesna perspektiva, koji će
učenici pročitati i odgovoriti u bilježnicu na 1. i 3. pitanje
- učitelj/ica je moderator u aktivnosti;
- učitelj/ica će odabrati nekoliko učenica da pročitaju svoje promatra učenike i njihov rad (VZU) i
odgovore i zatim pokrenuti kratku raspravu o nejednakostima i ispravlja moguće pogreške
nepravdama i njihovim uzrocima u društvu tada i u današnje
vrijeme

*bilješke u bilježnici ili digitalno

- u četvrtoj aktivnosti učitelj/ica će učenike uputiti na tablicu


(podijeliti im ili digitalno) u kojoj moraju koristeći pojmovnik
pronaći definicije liberalizma, merkantilizma i fiziokratizma, te
istaknute ideje i značaj Johna Lockea i Isaaca Newtona

- učitelj/ica će pokrenuti video o Newtonu u dodatnim


digitalnim sadržajima (DDS) ili na Mozawebu

- u posljednoj, petoj aktivnosti učenici će radom u paru


odgovarati na pitanja o enciklopediji koja su projicirana na
ploči (ili sastavljena na listiću) koristeći udžbenik (U/str. 13-
-rasprava (VZU, VKU), ciljana pitanja
14):
tijekom nastave radi provjere razumijevanja
1. Što je enciklopedija? i poticanja na razmišljanje i stvaranje stava
2. Gdje je nastala prva enciklopedija i kako se zvala?
3. Čija je enciklopedija ipak bila utjecajnija?
4. Što je bila namjera pisaca?
5. Zašto je bila cenzurirana?
- radni list/ tablica - izdvajanje osnovnih
-jedan učenik/ca će se fokusirati na početak teksta Širenje i
podataka (VZU)
primjena… (U/str. 13), a drugi na izvor na sljedećoj stranici
(U/str. 14) i potom pročitati odgovore - učitelj/ica promatra učenike i njihov rad
(VZU) i ispravlja moguće pogreške

- učitelj/ica je moderator u aktivnosti;


promatra učenike i njihov rad (VZU) i
ispravlja moguće pogreške

- dogovor o domaćoj zadaći – učenici će riješiti zadatke u


ZAVRŠNI DIO radnoj bilježnici (RB/str. 5) i odgovoriti na pitanja u udžbeniku
(U/str. 11) u dijelu Kontinuitet i promjena - domaća zadaća (VZU)

Plan ploče:

Doba prosvjetiteljstva

PROSVJETITELJSTVO – kulturni i intelektualni pokret u XVIII. stoljeću čiji su ciljevi napredak čovječanstva, opće obrazovanje i jednakost
- 17. i 18. st. - u Velikoj Britaniji i Francuskoj – širi se u Sj. Ameriku
- prosvjetitelji su pripadnici visokoj građanstva i plemstva

Pojmovna mapa:
Voltaire:

Ideje:

PROSVJETITELJSTVO Rousseau:

Diderot:

Tablica:

TEORIJE I SMJEROVI

NAZIV: OSOBA: DEFINICIJA:

Liberalizam

Merkantilizam

Fiziokratizam

Sila teža (gravitacija)


ENCIKLOPEDIJA je knjiga koja sadržava opća znanja u sažetom obliku, prva u Velikoj Britaniji (Cyclopædia), poznatija francuska
L’Encyclopédie koju su stvarali poznati prosvjetitelji

Literatura:
Erdelja, Krešimir; Stojaković, Igor, Povijest 7, čitanka, Školska knjiga, Zagreb, 2002.
Kutleša, Stipe, Prirodno-flozofjski pojmovi Ruđera Boškovića, Moraze, Charles (urednik), Historija čovječanstva, kulturni i naučni razvoj;
Devetnaesto stoljeće (1775. – 1905.), prvi dio, Naprijed, Zagreb, 1976.
Relković, Matija Antun, Satir iliti divji čovik, https://lektire.skole.hr/
Rousseau, Jean-Jacques, O podrijetlu i temeljima nejednakosti među ljudima, Feniks knjiga, Zagreb 2012.
Voltaire, Candide ili optimizam, August Cesarec, Zagreb,1990.
Bertoša, Slaven, Svjetska povijest modernoga doba, Profil International, Zagreb, 2004.
Carpentier, Jean; Lebrun, Francois (urednici), Povijest Francuske, Barbat, Zagreb, 1999.
Cravetto, Enrico; Goldstein, Ivo (urednici), Povijest 11, Europapress holding, Zagreb, 2008.
Cravetto, Enrico; Goldstein, Ivo (urednici), Povijest 12, Europapress holding, Zagreb, 2008.

You might also like