You are on page 1of 8

Prijedlog PRIPREME ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA POVIJESTI

NASTAVNA TEMA: Prosvijećeni apsolutizam ŠKOLA:


NASTAVNA JEDINICA: 2.1. Prosvijećeni apsolutizam UČITELJ/ICA:

REDNI BROJ: 2. RAZRED:


TIP NASTAVNOG SATA: obrada DATUM:
SADRŽAJ ZA OSTVARIVANJE ODGOJNO-OBRAZOVNIH DOMENA:
ISHODA: Filozofsko-religijsko-kulturno područje
Doba prosvjetiteljstva Društvo

ISHOD PREDMETA: ISHOD TEME:


POV OŠ E.7.1. Učenik:
Učenik analizira ideje, ideologije i umjetničke dosege od 18. stoljeća analizira prosvjetiteljske ideje na području filozofije, znanosti, religije,
do početka 20. stoljeća. politike i ekonomije 

POV OŠ A.7.1.
Učenik analizira dinamiku i odnose pojedinaca i različitih društvenih
skupina u 18. i 19. stoljeću.

ISHODI NA RAZINI AKTIVNOSTI NASTAVNE JEDINICE:


Učenik
- navodi dvije razlike između dvorskog apsolutizma i prosvijećenog apsolutizma na temelju stečenog znanja i teksta u udžbeniku
- imenuje četiri prosvijećena apsolutista na temelju teksta
- izdvaja dvije ključne reforme Fridrika II. i Katarine II. na polju školstva i gospodarstva
- objašnjava odnos između kmetova i plemstva u doba prosvijećenog apsolutizma na primjeru vladavine Fridrika II. i Katarine II.
OBLICI RADA:
frontalni rad, individualni rad, rad u skupini

NASTAVNE METODE:
razgovor, čitanje i rad na tekstu u tiskanom i digitalnom udžbeniku, rad sa slikovnim materijalom u tiskanom udžbeniku, rad s digitalnim
materijalima
(*napomena: DDS je kratica za dodatni digitalni sadržaj dalje u tekstu kratica u DDS)
KLJUČNI POJMOVI:

NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA:


udžbenik str. 15-18, radna bilježnica, računalo i LCD projektor/pametna ploča, tablet, dodatni digitalni sadržaji (Mozabook i e-sfera),
prezentacije, slikovni materijali
POVEZANOST S NASTAVNIM PREDMETIMA: POVIJESNI TEHNIČKI
Informatika KONCEPTI:
Povijesna perspektiva; Usporedba i
POVEZANOST S MEĐUPREDMETNIM TEMAMA: sučeljavanje; Uzroci i posljedice;
ZDR, GOO, IKT, OSR, UKU Kontinuitet i promjena; Rad s
povijesnim izvorima

ORGANIZACIJA I TIJEK NASTAVNOG SATA

STRUKTURA NASTAVNOG
SATA Prijedlog AKTIVNOSTI VREDNOVANJE
VZU – vrednovanje za učenje
VKU – vrednovanje kao učenje
VN – vrednovanje naučenog

UVODNI DIO -učitelj/ica će razgovorom s učenicima ponoviti gradivo s prošlog


sata o prosvjetiteljstvu, idejama i stavovima prosvjetitelja, kao i - pitanja i razgovor radi provjere
utjecaju na znanost i gospodarstvo razumijevanja (VZU)
- provjera domaće zadaće
- učenici će se prisjetiti i gradiva 6. razreda o apsolutističkoj i
parlamentarnoj monarhiji te apsolutizmu kao načinu vladanja i
njegovu odnosu prema plemstvu, građanstvu i kmetstvu
- učitelj/ica će u prvoj aktivnosti uputiti učenike na sliku susreta
GLAVNI DIO pruskog kralja Fridrika II. i seljaka (U/str.15), pročitati kratki
opis slike i zamoliti ih da opišu prizor, a potom će odgovoriti na
pitanje: Što mislite, zašto su se seljaci u početku protivili sadnji -analiza slikovnog materijala (VZU),
krumpira, a onda su je prihvatili? pitanja i razgovor radi provjere
-učitelj/ica mora napomenuti kako je krumpir u mnogim razumijevanja (VZU)
europskim zemljama bio strana biljka, no da se širila zbog svoje
hranjive vrijednosti i značaja u borbi protiv gladi i visokih cijena
hrane, da je Fridrik II. htio potaknuti sadnju krumpira na način da
ga je proglasio kraljevskom biljkom i dao zasaditi u svoj dvorski
vrt

- učenici će odgovoriti usmeno: Zašto je to potaknulo seljake da


sade krumpir? Je li njima sadnja krumpira poboljšala život? Što
ti to govori o odnosu vladara i naroda kada govorimo o općoj
dobrobiti?

- učitelj/ica će istaknuti kako je prosvijećeni apsolutizam oblik


vladavine u kojem su vladari prihvatili određene dijelove
pitanja i razgovor radi provjere
prosvjetiteljskog učenja 'za dobrobit naroda' (dok su ostale
razumijevanja (VZU)
odbijali), a da su najpoznatiji takvi vladari bili pruski kralj
Fridrik II, ruska carica Katarina II. te habsburška carica Marija
Terezija i njeni sin car Josip II.

*bilješke u bilježnici ili digitalno


- učenici će se u drugoj aktivnosti podijeliti u tri skupine, a
učitelj/ica će im podijeliti listiće s uputama i pitanjima:

1. skupina: vladavina Fridrika II


(listić 1)

2. skupina: vladavina Katarine II.


(listić 2)

3. skupina: Uloga prosvijećenog vladara i promjene u školstvu


(RB/str. 8.-zadatak 6., U/str. 16-17 – zadatak Kontinuitet i
promjena)

- svaka skupina može na tabletima izraditi kratku prezentaciju - učitelj/ica je moderator u aktivnosti;
koju će onda predstaviti razredu ili će učenici odabrati promatra učenike i njihov rad u
predstavnika grupe koji će doći pred (pametnu) ploču i napisati skupini (mogućnost za vrednovanje
odgovore u pripremljenu tablicu (VN)

*bilješke u bilježnici ili digitalno - radni list/ tablica – izdvajanje


osnovnih podataka (ili izrada
prezentacije)(VZU)

Učitelj/ica prati rad učenika i prema


potrebi ih ispravlja (VZU)
-ukoliko ostane vremena, u trećoj će aktivnosti učenici -analiza slikovnog materijala (VZU),
ZAVRŠNI DIO proanalizirati ilustraciju i odgovoriti na pitanja u RB/str.8 – Rad pitanja i razgovor radi provjere
s povijesnim izvorima razumijevanja (VZU)

- učenici će riješiti listić za vrednovanje prezentacije

- učenici će za domaću zadaću riješiti radnu bilježnicu – str. 7, - listić za vrednovanje (VKU)
zadaci 1. – 5.
- domaća zadaća (VZU)

Plan ploče

Prosvijećeni apsolutizam

PROSVIJEĆENI APSOLUTIZAM - sustav vlasti u kojemu apsolutistički vladar provodi reforme u duhu prosvjetiteljstva
- pruski kralj Fridrik II, ruska carica Katarina II, habsburška carica Marija Terezija i njen sin car Josip II.
- želja za poboljšanjem statusa kmetova → problem s plemstvom
Listić za 1. skupinu:

VLADAVINA FRIDRIKA II.

Godine vladavine
Reforme u sudstvu

Reforme u
školstvu
Reforme u
poljodjelstvu
Stav prema
plemstvu
Stav prema
kmetstvu

Listić za 2. skupinu:

VLADAVINA KATARINE II.

Osnivanje
institucija
Razvoj trgovine

Reforme u
školstvu
Stav prema
plemstvu
Stav prema
kmetstvu
Potemkinova sela

Listić za vrednovanje:

Vrednovanje izlaganja Zaokruži jedan ponuđeni


odgovor!
Jesu li te vršnjaci zainteresirali DA DONEKLE
o temi o kojoj su izlagali? NE
Misliš li da ti je njihovo DA DONEKLE
izlaganje pomoglo da naučiš NE
nove informacije o
prosvijećenim apsolutistima?
Jesi li zadovoljan/na njihovom DA DONEKLE
prezentacijom? NE
Bi li ti nešto promijenio/la u DA DONEKLE
izradi prezentacije? NE

Literatura:

Erdelja, Krešimir; Stojaković, Igor, Povijest 7, čitanka, Školska knjiga, Zagreb, 2002.
Moraze, Charles (urednik), Historija čovječanstva, kulturni i naučni razvoj; Devetnaesto stoljeće (1775. – 1905.), prvi dio, Naprijed, Zagreb,
1976.
Relković, Matija Antun, Satir iliti divji čovik, https://lektire.skole.hr/
Rousseau, Jean-Jacques, O podrijetlu i temeljima nejednakosti među ljudima, Feniks knjiga, Zagreb 2012.
Voltaire, Candide ili optimizam, August Cesarec, Zagreb, 1990.
Bertoša, Slaven, Svjetska povijest modernoga doba, Profil International, Zagreb, 2004.
Carpentier, Jean; Lebrun, Francois (urednici), Povijest Francuske, Barbat, Zagreb, 1999.
Cravetto, Enrico; Goldstein, Ivo (urednici), Povijest 11, Europapress holding, Zagreb, 2008.
Cravetto, Enrico; Goldstein, Ivo (urednici), Povijest 12, Europapress holding, Zagreb, 2008.

You might also like