You are on page 1of 6

NASTAVNA TEMA: ŠKOLA:

Križarski ratovi i njihove posljedice

NASTAVNA JEDINICA: UČITELJ/ICA:


8.2. Uzroci, tijek i posljedice križarskih ratova
REDNI BROJ: 35. RAZRED:
TIP NASTAVNOG SATA: obrada DATUM:
SADRŽAJ ZA OSTVARIVANJE ODGOJNO- DOMENA:
OBRAZOVNIH ISHODA: DRUŠTVO
Utjecaj križarskih ratova na europska i hrvatska društva
ISHOD PREDMETA: ISHOD TEME:
POV OŠ A.6.1. Učenik
Učenik objašnjava dinamiku i promjene u pojedinim - objašnjava utjecaj vjerskih gibanja i ratova na srednjovjekovno i
društvima u srednjem i ranom novom vijeku. ranonovojekovno društvo
ISHODI NA RAZINI AKTIVNOSTI NASTAVNE JEDINICE:
Učenik
- objasniti uzroke križarskih ratova
- opisati tijek križarskih ratova
- objasniti posljedice križarskih ratova
OBLICI RADA:
frontalni rad, individualni rad, rad u paru

NASTAVNE METODE:
razgovor, čitanje i rad na tekstu u tiskanom i digitalnom udžbeniku, metoda pisanja, usmeno izlaganje
(*napomena: DDS je kratica za dodatni digitalni sadržaj dalje u tekstu kratica u DDS)
KLJUČNI POJMOVI:
križari, križarski ratovi, ivanovci, templari
NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA:
udžbenik, računalo i LCD projektor/pametna ploča, tablet, dodatni digitalni sadržaji (mozaBook i e-sfera), video prilog, slikovni prilozi
POVEZANOST S NASTAVNIM PREDMETIMA: POVIJESNI TEHNIČKI KONCEPTI:
Vjeronauk, Geografija, Hrvatski jezik Vrijeme i prostor; Uzroci i posljedice; Rad s povijesnim
POVEZANOST S MEĐUPREDMETNIM TEMAMA: izvorima
UKU, OSR, IKT

ORGANIZACIJA I TIJEK NASTAVNOG SATA

STRUKTURA NASTAVNOG
SATA Prijedlog AKTIVNOSTI VREDNOVANJE
VZU – vrednovanje za učenje
VKU – vrednovanje kao učenje
VN – vrednovanje naučenog

UVODNI DIO - prezentirati sliku križara (u udžbeniku na str. 63 ili na DDS-u) i - pitanja radi provjere
vođenim razgovorom voditi učenike u analizi slike: Koji je simbol razumijevanja (VZU) učitelj/ica
prikazan na slici? Što on simbolizira? Što čovjek drži u ruci? Što mislite postavlja pitanja kako bi
koji je njegov zadatak? Je li korištenje oružja u skladu s učenjem potaknuo/la učenike na
Crkve? razmišljanje i usmjerio/la ih
jasnim povratnim informacijama
- najaviti cilj današnjeg nastavnog sata – opisati uzrok, tijek i posljedice
križarskih ratova
- učenici gledaju video https://www.youtube.com/watch?v=y- - pitanja radi provjere
tOz7QimDs i odgovaraju na pitanja u bilježnicu razumijevanja – povratne
GLAVNI DIO 1. Tko je i kada pozvao na križarski rat? informacije učitelju/ici;
2. Koji je uzrok križarskom ratu? potvrđuje točnost njihovih
3. Koji su sve slojevi stanovništva činili prve križare? odgovora dajući im dodatne
4. Koji je bio glavni cilj križarskog pohoda? informacije (VZU)
- nakon što su riješili zadatak, u paru provjeravaju odgovore - vršnjačko vrednovanje (VKU)

- učenici koristeći se tekstom u udžbeniku (Tijek križarskih ratova)


izrađuju grafički prikaz tijeka rata u digitalnom alatu Coggle; nakon što
izrade grafički prikaz prosljeđuju ga učitelju/ici koji ih pregledava i
daje učenicima povratne informacije; s pomoću svog grafičkog prikaza,
nekoliko učenika prezentira tijek križarskih ratova; na kraju aktivnosti
učenici će samovrednovati svoj rad

Teško mi je Da - izrada grafičkog prikaza u


izraditi grafički digitalnom alatu (VZU)
prikaz. Donekle - razvijanje vještine javnog
Ne izlaganja (VZU)
- samovrednovanje (VKU)
Grafički prikaz Da
pomaže mi u
učenju. Donekle
Ne
Volim Da
izrađivati
grafičke Donekle
prikaze. Ne
Nastavit ću se Da
koristiti
grafičkim
prikazima i kod
učenja kod Ne
kuće.

- s pomoću zemljovida na str. 63 učenici opisuju smjerove kretanja


križara te izdvajaju područja Europe iz kojih su bili uključeni križari

- učenici analiziraju sliku Predaja križarske vojske Saladinu na str. 64 u - uočavanje detalja i
udžbeniku (dostupno i na DDS-u) i odgovaraju na pitanja: zaključivanje uz pomoć
1. Opišite kako je prikazana predaja vojske. zemljovida (VZU)
2. Koja oružja koriste križari?
3. Koje su razlike u prikazu križara i Saladinove vojske?
4. U tekstu ste čitali o postupanju kršćanske i muslimanske vojske.
Kakve su razlike? - razvijanje vještine analize
5. Čiji su postupci prihvatljiviji? Obrazloži. slikovnih povijesnih izvora
(VZU)
- učenici čitaju tekst na str. 66 (Posljedice križarskih ratova) te zapisuju - provjera točnosti odgovora te
posljedice križarskih ratova i crvenom bojom podcrtavaju onu povratne informacije učitelja/ice
posljedicu koju smatraju najvažnijom; sa svojim parom diskutira o (VZU)
izboru najvažnije posljedice i je li ta posljedica pozitivna ili negativna

- izdvajanje bitnog iz teksta


(VZU)
- provjera razumijevanja sadržaja
(VZU)

ZAVRŠNI DIO - učenici igraju Kahoot kviz https://create.kahoot.it/details/krizarski- - provjera točnosti odgovora
ratovi/5f0f86f9-c725-4ff7-888f-2f71143bcee3 (VZU, VKU)

- najava domaće zadaće: pročitati Izvor 1 ili Izvor 2 na str. 65 u


udžbeniku te odgovoriti na postavljena pitanja za taj izvor

- podsjetiti učenike za domaću zadaću za tematsko ponavljanje (izraditi - domaća zadaća


infografiku u jednom od digitalnih alata u kojoj će se prikazati ključni
pojmovi za razumijevanje procesa pokrštavanja u Europi i Hrvatskoj te
razvoja obrazovanja)
Plan ploče
Uzroci, tijek i posljedice križarskih ratova

- Osmanlije Seldžuci osvajaju Malu Aziju, Siriju i Palestinu


- širenje arapskog jezika i islama te ometanje hodočašća kršćana
- papa Urban II. na saboru u Clermontu pozvao na križarski rat
- osam križarskih ratova; od XI. do XIII. stoljeća
- vođeni zbog vjerskih, ali i političkih interesa
- križarska osvajanja: 1099. Jeruzalem
1202. Zadar
1204. Konstantinopol – srušili Bizantsko i uspostavili Latinsko Carstvo
- posljedice: - razvoj trgovine i upoznavanje novih obrta
- kulturni razvoj Europe
- pogoršanje odnosa kršćana i muslimana
- stvaranje duhovno-viteških redova: templari i ivanovci

You might also like