You are on page 1of 4

NASTAVNA TEMA: ŠKOLA:

Križarski ratovi i njihove posljedice


NASTAVNA JEDINICA: UČITELJ/ICA:
8.1. Utjecaj Arapa i Židova na kršćansku Europu
REDNI BROJ: 34. RAZRED:
TIP NASTAVNOG SATA: obrada DATUM:
SADRŽAJ ZA OSTVARIVANJE ODGOJNO- DOMENA:
OBRAZOVNIH ISHODA: ZNANOST I TEHNOLOGIJA
Doprinosi Arapa i Židova u prijenosu i razvoju znanstvene
misli na Sredozemlju i Europi
ISHOD PREDMETA: ISHOD TEME:
POV OŠ C.6.1. Učenik
Učenik objašnjava utjecaj znanosti, izuma i tehnologije na - opisuje oživljavanje antičkih znanja u Europi pod arapskim i židovskim
razvoj društva u srednjem i ranom novom vijeku. kulturnim utjecajem
ISHODI NA RAZINI AKTIVNOSTI NASTAVNE JEDINICE:
Učenik
- objašnjava utjecaj Arapa na europsku kulturu i znanost
- opisuje odnos Židova s Arapima i s kršćanima
- koristeći se povijesnim izvorom opisuje značenje židovskih učilišta za napredak znanosti u Europi
- koristeći se povijesnim izvorom opisuje organizaciju pošte u arapskom svijetu
OBLICI RADA:
frontalni rad, individualni rad, rad u paru, rad u skupinama
NASTAVNE METODE:
razgovor, čitanje i rad na tekstu u tiskanom i digitalnom udžbeniku, metoda crtanja, usmeno izlaganje
(*napomena: DDS je kratica za dodatni digitalni sadržaj dalje u tekstu kratica u DDS)

KLJUČNI POJMOVI:
Arapi, Židovi
NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA:
udžbenik, računalo i LCD projektor/pametna ploča, tablet, dodatni digitalni sadržaji (mozaBook i e-sfera), slikovni prilozi
POVEZANOST S NASTAVNIM PREDMETIMA: POVIJESNI TEHNIČKI KONCEPTI:
Geografija, Priroda, Hrvatski jezik Vrijeme i prostor; Uzroci i posljedice; Rad s povijesnim
POVEZANOST S MEĐUPREDMETNIM TEMAMA: izvorima; Kontinuitet i promjena
UKU, OSR

ORGANIZACIJA I TIJEK NASTAVNOG SATA

STRUKTURA NASTAVNOG
SATA Prijedlog AKTIVNOSTI VREDNOVANJE
VZU – vrednovanje za učenje
VKU – vrednovanje kao učenje
VN – vrednovanje naučenog

UVODNI DIO - prezentirati fotografije (dostupne na DDS-u) predmeta i biljki - učitelj/ica postavlja pitanja kako bi
koji su u Europu uvezeni iz arapskog svijeta; učenici prepoznaju potaknuo/la učenike na razmišljanje
te predmete i biljke i pronalaze zajedničko obilježje i usmjerio/la ih jasnim povratnim
informacijama (VZU)
- najaviti cilj današnjeg nastavnog sata-opisati doprinos Arapa i
Židova razvoju europske znanosti

- rad u paru: jedan učenik u paru radi na tekstu o arapskom - izdvajanje ključnih informacija iz
utjecaju (Doprinosi Arapa razvoju europske znanosti), a drugi teksta i izrada grafičkog prikaza
GLAVNI DIO učenik u paru radi na tekstu o židovskom utjecaju (Židovska (VZU)
kultura); svaki učenik na temelju teksta izrađuje grafički
organizator znanja; pomoću organizatora objašnjava svome paru - kvalitetne povratne informacije o
ključne informacije iz pročitanog teksta, a par na temelju tog njihovom radu (VZU)
izlaganja zapisuje natuknice u bilježnice; nakon što svaki u paru
odradi svoj zadatak, učitelj će prozvati nekoliko parova koji će - razvijanje vještine javnog izlaganja
prezentirati svoj zadatak ostalim učenicima u razredu (VZU)
- rad u skupinama: učenicima usmeno dodijeliti brojeve od 1 do
4; učenici s brojem 1 čitaju Izvor 1 na str. 59., učenici s brojem 2
čitaju Izvor 2 na str. 59, učenici s brojem 3 čitaju Izvor 1 na str.
61, učenici s brojem 4 čitaju Izvor 2 na str. 62; nakon što
pročitaju svoj tekst, formiraju se skupine na temelju datih brojeva
i svaka skupina odgovara na postavljena pitanja uz svoj ishod;
naglasak staviti na problemska pitanja; nakon izvršenog zadatka,
svaka skupina prezentira rezultate rada, a učenici tijekom
izlaganja vrednuju rad skupina - provjera točnosti odgovora radi
provjere razumijevanja sadržaja
(VZU)
- povratne informacije učenika i
učitelja/ice o prezentaciji rada
(VZU)

ZAVRŠNI DIO - učenici u tablice crtaju tri asocijacije koje prikazuju arapski i - učenici prezentiraju svoj rad; na taj
židovski utjecaj na europski razvoj i kulturu način opisuju arapski i židovski
Arapi Židovi utjecaj na Europu (VZU)
Plan ploče
Utjecaj Arapa i Židova na kršćansku Europu

- Arapi - posrednici u kulturnim dostignućima: barut, brojke, kompas, papir


- škole, sveučilišta, bolnice, knjižnice
- Židovi - raseljeni po čitavom Carstvu
- suživot s Arapima na Pirenejskom poluotoku
- nepovoljan društveni položaj u kršćanskoj Europi

You might also like