You are on page 1of 5

Prijedlog PRIPREME ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA POVIJESTI

NASTAVNA TEMA: ŠKOLA:


Hrvatska u ranome srednjem vijeku
NASTAVNA JEDINICA: UČITELJ/ICA:
6.3. Hrvatsko kraljevstvo u XI. stoljeću
REDNI BROJ: 23. RAZRED:
TIP NASTAVNOG SATA: obrada DATUM:
SADRŽAJ ZA OSTVARIVANJE ODGOJNO-OBRAZOVNIH DOMENA:
ISHODA: POLITIKA
Hrvatska kneževina, kraljevstvo, zajednica s Ugarskom, dio habsburških
zemalja
ISHOD PREDMETA: ISHOD TEME:
POV OŠ D.6.1. Učenik objašnjava oblike vlasti i načine upravljanja Učenik
državom u srednjem i ranom novom vijeku. - objašnjava razvoj hrvatske srednjovjekovne države i njezin
položaj u različitim državnim zajednicama.

ISHODI NA RAZINI AKTIVNOSTI NASTAVNE JEDINICE:


Učenik
- opisuje uzroke slabljenja hrvatske države na prijelazu X. u XI. stoljeće
- opisuje vladavinu Petra Krešimira IV.
- opisuje vladavinu Dmitra Zvonimira
OBLICI RADA:
frontalni rad, individualni rad, rad u paru

NASTAVNE METODE:
razgovor, čitanje i rad na tekstu u tiskanom i digitalnom udžbeniku, usmeno izlaganje, pisanje
(*napomena: DDS je kratica za dodatni digitalni sadržaj dalje u tekstu kratica u DDS)
KLJUČNI POJMOVI:
Petar Krešimir IV., Dmitar Zvonimir
NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA:
udžbenik, računalo i LCD projektor/pametna ploča, tablet, dodatni digitalni sadržaji (mozaBook i e-sfera), radni listić za ponavljanje
POVEZANOST S NASTAVNIM POVIJESNI TEHNIČKI KONCEPTI:
PREDMETIMA: Kontinuitet i promjena; Usporedba i sučeljavanje; Uzroci i posljedice
Geografija, Vjeronauk
POVEZANOST S MEĐUPREDMETNIM
TEMAMA:
UKU, OSR

ORGANIZACIJA I TIJEK NASTAVNOG SATA

STRUKTURA
NASTAVNOG SATA Prijedlog AKTIVNOSTI VREDNOVANJE
VZU – vrednovanje za učenje
VKU – vrednovanje kao učenje
VN – vrednovanje naučenog

UVODNI DIO - prikazati fotografiju Bašćanske ploče; pomoću pitanja voditi - provjera predznanja i uvod u temu (VZU)
razgovor s učenicima: Što je prikazano na fotografiji?, Kojim je
pismom napisano?, Gdje je pronađena?, Iz kojeg vremena
potječe?, Koji se hrvatski vladar spominje u tekstu?

- najava cilja današnjeg sata: opisati stanje Hrvatskog kraljevstva


u XI. stoljeću

- učenici čitaju tekst u udžbeniku na str. 77 i 78 i odgovaraju na - učenici u paru provjeravaju točne odgovore
pitanja: Zašto je došlo do slabljenja Hrvatske na prijelazu iz X. u služeći se tablicom (VZU)
GLAVNI DIO XI. stoljeće?, Koja je sila i zašto htjela zagospodariti istočnom Odgovor je Odgovor je Odgovor
obalom Jadrana?, Tko je podržavao Veneciju u njezinim u djelomično je
nastojanjima?, Koje je dijelove hrvatskog prostora osvojila potpunosti točan i netočan.
Venecija? točan. potrebno ga
je doraditi.
1.
2.
3.
4.
- učenici čitaju tekst o vladavini Petra Krešimira IV. u udžbeniku
na str. 77 i 78 te zapisuju u bilježnice najznačajnija obilježja
vladavine - izdvajanje bitnog iz teksta (VZU)
- pomoću tih natuknica učenici sastavljaju i usmeno prezentiraju
sebe kao da su Petar Krešimir IV. (npr. Ja sam kralj Petar - razvijanje vještine usmenog izlaganja (VZU)
Krešimir IV. Vladao sam Hrvatskom u XI. stoljeću. Vratio sam - vršnjačko vrednovanje-učenici pomoću liste
pod hrvatski utjecaj dalmatinske gradove te sam s razlogom za procjenu vrednuje izlaganje drugih učenika;
nosio titulu kralja Hrvatske i Dalmacije. Osim Dalmacije, vrednuju s bodovima od 1 do 3; 1 - dobro, 2 -
proširio sam hrvatski utjecaj na dio Bosne i Slavoniju. Nastojao vrlo dobro, 3 - izvrsno (VKU)
sam ojačati dalmatinske gradove, a izgradio sam i novi veliki Ime i prezime učenika:
grad Šibenik. U svojoj vladavini uživao sam podršku
benediktinaca kojima sam davao posebne povlastice i zemljišne Tvrdnja Bodovi
posjede.) Učenik je siguran u
svom izlaganju.
Iznesene tvrdnje su
točne.
Jasno i razumljivo
- učenici čitaju povijesni izvor u udžbeniku na str. 86 u izlaganje.
udžbeniku i odgovaraju na postavljena pitanja uz izvor
Ukupno:
- učenici gledaju video (https://www.youtube.com/watch?
v=zPagcv9aMpU) i odgovaraju na pitanja
1. U kojem je gradu okrunjen Dmitar Zvonimir?
_________________
2. Tko je okrunio kralja Zvonimira? - provjera točnosti odgovora radi razumijevanja
_________________ sadržaja (VZU)

3. Koje je simbole kraljevske vlasti dobio Zvonimir?


_____________________________ - provjera točnosti odgovora radi razumijevanja
4. Koji je najznačajniji spomenik iz razdoblja Zvonimirove sadržaja (VZU)
vladavine? __________________
- učenici provode samovrednovanje svojih aktivnosti na - učenici dodirom na odgovarajuće svjetlo na
ZAVRŠNI DIO današnjem satu „semaforu“ vrednuju svoje aktivnosti; pitanje
koje se postavlja je: Koliko si zadovoljan/na
svojom aktivnošću na današnjem satu? (VKU)
- crvena boja: Nisam zadovoljan. Sljedeći put
ću se više potruditi.
- žuta boja: Nisam ni zadovoljan/na ni
nezadovoljan/na, ali smatram da mogu više.
- zelena boja: U potpunosti sam zadovoljan/na
svojom aktivnošću na današnjem satu.

Plan ploče
Hrvatsko kraljevstvo u XI. stoljeću
- Petar Krešimir IV – kralj Hrvatske i Dalmacije
- upravlja Slavonijom i dijelom Bosne
- dao sagraditi Šibenik
- Dmitar Zvonimir – kralj Hrvatske i Dalmacije
- papin vazal

You might also like