You are on page 1of 12

ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent

Educatieve bachelor lager onderwijs

Naam student: Ebru Ozbugday Leergroep OLO2B3


Naam mentor: Kim Wauman Klas 5b Aantal lln.: 21
School: GBS De Vlinderdreef Moerbeke-Waas

MAANDAG 13 /12/ 2021 Handtekening mentor + datum:

Van 10u25 Tot 11u10


Leergebied(onderdeel): Taalbeschouwing
Lesonderwerp: Thema 4 (Les 7): Ladder op, ladder af

Leerplandoelen: Leerplan: ZILL – OVSG – GO! – andere


DL-NL-TBS-02.16 De leerlingen reflecteren op het gebruik van woordgroepen, bovenliggende
begrippen, onderliggende begrippen, synoniemen en tegenstellingen.

DL-NL-TBS-02.14 De leerlingen noemen een bovenliggend begrip indien een aantal onderliggende
begrippen zijn gegeven en omgekeerd.

DL-NL-SCH-D4.02 De leerlingen kunnen overtollige herhalingen voorkomen door gebruik te maken


van verwijswoorden of synoniemen.

LOD-ICT-O3.01 De leerlingen zijn bereid voor hen bestemde programma’s te gebruiken voor het
inoefenen van de leerinhoud.    

Leerinhoud:
Bovenliggende begrippen
Bovenliggende begrippen zijn woorden die een verzameling weergeven. Ze zorgen voor structuur en
orde.
Bijvoorbeeld: peper – zout – oregano à Het bovenliggend begrip is “kruiden”

Onderliggende begrippen
Onderliggende begrippen zijn woorden die deel uitmaken van de verzameling. We kunnen ze
groeperen onder verschillende verzamelnamen.
Bijvoorbeeld: Drank (bovenliggend begrip) –> cola – fruitsap – water (=onderliggende begrippen)

Synoniem
Een synoniem is een ander woord dat (bijna) hetzelfde betekent.
Bijvoorbeeld: proper – schoon

Navigeren binnen een website:


Doorklikken, knoppen (vorige/volgende) gebruiken, ...

Lesdoelen:
De leerlingen kunnen...
1. De leerlingen kunnen een bovenliggend begrip noemen, indien een aantal onderliggende
begrippen gegeven zijn. ( DL-NL-TBS-02.14)

1
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs

2. De leerlingen kunnen een aantal onderliggende begrippen geven, indien een bovenliggend
begrip gegeven is.( DL-NL-TBS-02.14)
3. De leerlingen kunnen synoniemen noteren. (DL-NL-SCH-D4.02, DL-NL-TBS-02.16)
4. De leerlingen kunnen zich navigeren binnen een website. (LOD-ICT-O3.01 )

Beginsituatie specifiek voor deze les:


Situering in het leerproces: Aanbrengen Inoefenen
Waarop bouwt deze les verder?
Deze leerinhoud is nieuw voor de leerlingen, maar het is wel nieuwe leerinhoud die zeer logisch is
voor de leerlingen.

De leerlingen weten wat synoniemen zijn en hebben hier ook al oefeningen op gemaakt. Deze best
nog eens verder oefenen tijdens deze les.
Leerling specifieke gegevens + acties:
Aleksander en Seppe: Zijn twee drukke leerlingen. Tijdens dat de leerlingen groepjes vormen met
hun woorden, kan het misschien druk worden. Voor de leerlingen rondlopen, duidelijk afspreken
dat er niet wordt geroepen.
 
Ilyana, Xander en Dion : Volgen logo voor taal en spelling (Dion volgt logo voor alles).Duidelijke
instructies geven + extra uitleg geven als ze iets niet begrijpen.  
 
Jasper: Taal gaat moeilijk voor hem. Duidelijke instructies geven en hem extra helpen waar nodig. 
 

Bronnen: volgens de APA-normen


Tijd voor taal accent: Taal 5: Taal p90-93

Bijlagen: bordschema, ingevulde werkbladen, teksten …


QR code

Materiaal / locatiewijziging:
10 iPads
Woordkaartjes
https://bouncyballs.org/

2
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs

Lesopbouw

1. Klassikaal: Bovenliggende/onderliggende begrippen en synoniemen. (15’)


Oriënteren Verwerven Verwerken Afronden
1, 2 en 4
Opdracht:
De leerlingen krijgen elk een kaartje met een woord op. Sommige leerlingen zullen een kaartje
met een bovenliggend begrip krijgen en sommige leerlingen zullen een kaartje met een
onderliggend begrip krijgen. Het is de bedoeling dat de leerlingen rondwandelen en zo groepjes
vormen met een bovenliggend begrip en 3 onderliggende begrippen. Als de leerlingen elkaar hebben
gevonden. vraag ik eerst aan hen, waarom ze bij elkaar zijn gaan staan. De groepjes die elkaar
hebben
gevonden, krijgen van mij een Ipad . Ze mogen de QR-code die op het bord staat eens scannen . Zo
komen ze meteen op mijn website.

Op de padlet mogen de leerlingen, aanvullen onder elk bovenliggend begrip, welke onderliggende
begrippen er bijhoren. Als iedereen klaar is overlopen we de Padlet eens klassikaal (ik projecteer dit
op het bord.)

Groepjes die sneller klaar zijn, mogen zelf eens een bovenliggend begrip op de padlet zetten, met
een aantal onderliggende begrippen die erbij horen.

2. Individueel: Definitie bovenliggend/onderliggend begrip puzzelen. (5’)


Oriënteren Verwerven Verwerken Afronden
1, 2 en 4
Opdracht:
De leerlingen hebben dankzij mijn intro, al voor een eerste keer gehoord over de twee nieuwe
begrippen (bovenliggend/onderliggende begrippen), maar weten de definitie hiervan nog niet. Dit
mogen ze eens in elkaar puzzelen. nadien overlopen we deze klassikaal.

3. In duo’s: Oefeningen op de website maken. (20’)


Oriënteren Verwerven Verwerken Afronden
3 en 4
Organisatie:
Timer op het bord (classroomscreem) + bouncy balls

Opdrachten:
De leerlingen mogen oefeningen 1, 2, 3, 4 en 5 per twee oplossen. (Ik toon op het bord waar de
oefeningen staan.

3
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs

4. In duo’s: Kahootquiz. (15’)


Oriënteren Verwerven Verwerken Afronden
1, 2, 3 en 4
Opdracht:
De leerlingen weten wat een kahoot is. Ze hebben hier eerder tijdens andere lessen ook mee
gewerkt. De leerlingen spelen dit spel als duo tegen de ander duo’s. Op mijn website vinden de
leerlingen de link naar de website van Kahoot.

Evaluatie: Evalueer hier je eigen pedagogisch, didactisch en/of organisatorisch handelen. Wat deed je goed en
waarom? Wat ging niet goed en waarom? (Denk aan voorbereiding en realisatie.) Doe een verbetervoorstel.

QR-Code

4
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs

5
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs

Bijlage 2

Bus
Fiets
6
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs

Brommer
Vervoersmid
delen

Dolfijn
Paard
7
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs

Dieren
Kat

Tulp
Roos
Madeliefje
8
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs

Bloemen

Balpen
Schrijfgerief
Stylo
Potlood
9
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs

Tennis
Sport
Voetbal
Basketbal

10
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs

Bijlage 3

11
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs

12

You might also like