You are on page 1of 2

Nastavna oblast: Književnost

Nastavna jedinica: 20 000 milja pod morem


Struktura i tip časa: obrada novog sadržaja
Razred: VI
Odgojno – obrazovni
ciljevi:
Odgojni : razvijanje ljubavi prema knjizi, razumijevanje djetinjstva kao faze odrastanja,
izgrađivanje pozitivnih osobina ličnosti, razvijanje slobode govora,
Obrazovni : upoznavanje s pojmom znanstvena fantastika, sadržajna analiza, motivi u
priči, kompozicija proznog djela (tema, fabula, likovi), uočavanje i imenovanje
pojedinosti u priči, oblici piščevog kazivanja (opisivanje, pričanje, dijalog)
Funkcionalni : razvijanje, izgrađivanje i formiranje perceptivnih, mentalnih i komunikativnih
sposobnosti
Nastavne metode: tekst-metoda, metoda usmenog izlaganja i razgovora, metoda
demonstriranja, heuristička metoda, metoda slušanja, monološka metoda,
dramatizacija teksta
Oblici komunikacije: frontalni rad, grupni rad, individualni rad, individualizirani rad, igraonica-
maštaonica, igraonica-pričaonica, vođena fantazija
Nastavna sredstva: Lektira „20 000 milja pod morem“
Tematska korelacija:
Međupredmetna : muzička kultura, likovna kultura,
Međupodručna : jezik, kultura izražavanja

TOK IZVOĐENJA NASTAVNOG SATA

Uvodni dio :
Pregledati učeničke sveske za lektiru i utvrditi koliko su razumjeli pročitano. Na prvom času pogledati
film.

Glavni dio:
Najava nastavne jedinice: „20 000 milja pod morem „ Žil Vern
Nekoliko učenika će naizmjenično , dopunjavajući se, prepričati lektiru.

LICA : profesor Arronax,Savjet,Kanađanin,Ned Land,kapetan Nemo


MJESTO RADNJE : U dubinama mora
VRIJEME RADNJE : 19.stoljeće
TEMA:Pustolovine i plovidba podmornicom
OSNOVNA MISAO : Normalan život na zemlji je privlačnij od svega blaga i zlata pod morem
SADRŽAJ:
Godine 1886. svi ljudi po pojavi morskog čuda.Koji god brodovi išli na istraživanj vratili su se bez
rezultata.Neki su mislili da je to čudovište neprirodne snage, a druči su mislili sa je to podmornica sa
beskrajno jakom pokretnom snagom:Tako je jedan brod krenuo u istraživanje namjerom da se ne
vrati dok nešto ne sazna.Na tom brodu je bio profesor Arronax,njegov vječni pratilac Savjet i
Kanađanin Ned Land.Profesor Arronax je rekao svim mornarima da gledaju u more ne bi li ugledali
čudovište.Na moru se pojavila velika riba i prevrnula brod.Arronax,Savjet i Ned Land su skočili u
more.Ugledali su podmornicu i popeli se na nju.Vrata podmornice im je otvorio kapetan
Nemo.Sutradan je kapetan Nemo vodio Arronax,Savjeta i Ned Landa na ronjenje da upoznaju svijet
pod morem.Tu su bile razne Školjke,ribice i različite morske trave.Arronax,Savjet i Ned Land su se
čudili ljepoti morskog dna.Kapetan Nemo se hvalio podmornicom koja se zvala
"NAUTILUS".Podmornica je bila vrlo lijepa.Imala je muzej u kojoj su se držali zlato,bisere i drago
kamenje.Kapetn Nemo im je rekao da tko god dođe na podmornicu mora na njoj ostati do kraja
života.Prolazili su dani i tjedni.Jednog dana Savjet je gledao kroz prozor pa
povika:"profesore,dođite!"profesor priđe prozoru,pogleda i vidi čamac.Na palubi je bilo nekolko
leševa jer ih je zatekao brodolom.Plovili su ka ostrvu Vanikovo.Nakon tjedan dana bili su na ostrvima
Australije.Profesor je zamolio kapetana Nema da ih pusti da odu na ostrvo.Kapetan Nemo je
dozvolio.Ušli su u čamac i bili naoružani električnim puškama.Ostrvo je bilo prekriveno divnom
šumom.Iz dana u dan su išli na ostrvo.Jednog dana kada su bili na ostrvu i grijali se na vatri,počne
padati kamenje na njih.Uhvatiše puške i pobjegoše u čamac.Uto iz šume izađoše divljaci i počnu ih
gađati strijelama.Zaveslaju i odu na podmornicu.Prolazili su mjeseci plovidbe na podmornici.Jednog
dana Arronax,Savjet i Ned Land se dogovore za bijeg.No nisu uspijeli jer je podmornica zaronila u
morske dubine,ali nisu odustajali nego su čekali novu priliku.Podmornica je plovila prema jugu do
južnog pola.Dok su plovili našli su se u klopci od ledenih stijena.Podmornica je radila punom parom i
sljedećeg dana su se probili.Podmornica je jurila velikom brzinom ka sjeveru.Jednog dana Ned reče
profesoru :"noćas bježimo!"Došla je noć.Profesor,Savjet i Ned ukrcaše se u čamac.U tom trenutku
podmornica se našla u vrtologu.
Čamac se otkvačio i našao usred vrtloga.Ujutro kada su se probudili bili su u kolibi .Pitali su se da li se
podmornica izvukla?Svi troje bili su sretni što su živili

Vrsta djela: Pustolovni i znanstveno-fantastični roman


Mjesto radnje: Brod Nautilus, svjetska mora i neistraženi otoci
Vrijeme radnje: Razdoblje od deset mjeseci, prijelaz s 1867. na 1868. godinu
Tema: Pustolovina profesora Aronnaxa, Conseila i Neda na čudesnoj podmornici kapetana Nema koja
ih vodi na čudesna putovanja morskim dubinama.

Završni dio:
Ocijeniti najbolju analizu lektire. Najaviti za slijedeći čas da ćemo gledati film 20000 milja pod morem.

You might also like