You are on page 1of 18

GRADE 1-12

LESSON LOG

SCHOOL. CADUANG TETE ELEMENTARY SCHOOL

GRADE ONE-MATAPAT

STUDENT TEACHER. TORRES ANGELA D.

LEARNING AREA. ARALING PANLIPUNAN (THIRD QUARTER)

I. LAYUNIN Asasabi ding miyayaliwang parti o lugal king


iskwela Aibye ring ulaga o gamit da ring
balang parti o lugal king iskwela

II. PAKSANG ARALIN

A. Nilalaman • Ding parti o lugal king iskwela

B. Pamantayang pangnilalaman • Naipamamalas ang pag- unawa sa


kahalagahan ng pagkilala ng mga batayang
impormasyon ng pisikal na kapaligiran ng
sariling paaralan at ng mga taong bumubuo
dito na nakakatulong sa pag hubog ng
kakayahan ng bawat batang mag-aaral.

C. Pamantayang Pangganap • Ang mag-aaral ay buong pagmamalaking


nakapagpapahayag Ng pagkilalaat
pagpapahalaga sa sariling paralan.

D. Pamantayan sa Pagkatuto • Nasasabi ang mga batayang impormasyon


tungkol sa sariling paaralan: pangalan nito(at
bakit ipinangalan ang paaralan sa taong
ito),lokasyon,mga bahagi nito,taon ng
pagkakatatag at ilang taon na ito,at mga
pangalan ng gusali o silid (at bakit
ipinanagalan sa mga taong ito)

(AP1PAA-III-a-1)

III. MGA KAGAMITAN

1. Teacher's Guide • Pahina:

2. Learner's Materials/Modules • Pahina: 1-23 (Module 2 / Week 2)

3. Curriculum Guide / MELC Pahina 26

B. Other Learning Resources Mga larawan, Video clips

Integration Health, Esp, Music (Pagkamasunurin)

Gawain Ng Guro Gawain Ng Mag-aaral


A. Balik- Aral sea nakaraang aralin at/o
pagsisimula Ng bagong Aralin :

Mayap a abak kekayu anak! Bayu ing sabla,


umpisan Taya pa ING kekatamung klasi king
panalangin.

Ibpa mi

Ibpa mi, a atsu banua,

Misamban ya ing lagyu mu.

Datang ing cayarian mu,

Mipamintuan ing lub mu

Queti sulip anti banua.

Ing cacanan mi queng aldo'ldo, ibie mu


quing aldo ngeni.

Ampo ning pamatauad mu quecami, quing


sala mi queca.

Anti ing pamamatauad mi, careng micasala


quecami.

Emu que paisawul quing tucsu,

Nune icabus mi quing sablang marok yanasa.

[Uling queca ing cayarian, anting kalupaan


at kalualhatian

Ngeni anting capilan paman.]

Amén

Ngeni anak Ganakan ta la rin ding kekatamung


heath protocols a kailangan tamung gawan
para king kaligtasan da ring sabla lalu na
kareng kayabe tamu king bale. Ninu kekayu
ing makaibye alimbawa?

-Magsulud facemask

-Panatilyan ing social distancing


-Laging mag-alcohol pung gamat

Awa ustu kayu!

Checking of attendance:

Ngeni, lawen tamu kung ninu kekayu ring


Ali nilub ngening Aldo

Mumunang grupu

Kadwang grupu

Katlung grupu

Balik-aral

Ngeni pakibatan tala pa dening tutuking


kutang tungkul king kekatamung iskwela.

1). Nanu ya lagyu ing kekatamung iskwela?

2). Nukarin ya akit ing kekatamung iskwela?


Caduang Tete Elementary school pu.

3). Ninu reng akit tamu iskwela?


King Caduang Tete Macabebe Pampanga pu.

4).Nanu ing gagawan tamu king iskwela?


Ding mestra pu,Principal,tsaka Janitor pu.

Magaling! Magaral pu, mamulang, mamasa at


mamyalung

Panimulang Gawain:

-Bayu taya umpisan ing kekatamung lisyun,


panigaralan ta la pa ding makatuking litratu.
Dening atsu king litratu apin deni ring
miyaliwang lugal a akit tamu king kilub naning
keketang iskwela.

Ngeni naman, sabayan taya ining kanta king


video. kayari tayang ilben sabayan taya ngan
ing magkanta.

Makayadya na kayu ba anak?

B. Paghahabi ng layunin ng aralin:


Opu

(Magkanta la Deng anak)


Ngeni naman pitunggal-tunggal la ring lugal a
mebanggit king kanta.

-Nanu ngan ding lugal a mebanggit king


kanta? Mamye nka mong metung.
1). Kwartung pipag-aralan

-Magaling! 2). Pipamyalungan

3).klinika

C. Pag-uugnay ng mga halimbawa sa 4).kantina


bagong-aralin:
5).kwartung pipamasan

Ngeni,atin kung basan a makuyad a kwentu


kekayu.makiramdam kayung masalese at
tandanan yula ding maulagang bage para
apakibatan yula ding kutang kayari naning
kwentu.

Makayadya na kayu ba anak?

“Bisa na kung lungub king iskwela”

kapilan kupu lungub king iskwela?”kutang


nang Andoy kang Imng Iska.

“Alika pa lungub king iskwela king


Opu
banwang iti. Keng bale kapa mag – aral. Alapa
kasing bakuna panlaban king Covid – 19 anya
epa ligtas miyabe-yabe lading dakal a anak
king metung a lugal kalupa ning
iskwela”paliwanag ng Imang Iska.

Melungkut ya i Andoy. Bisa ne talagang


lungub king iskwela,kasi buri na ng akit detang
kukwentu ng koya na kaya tungkul kareng
miyaliwang lugal king iskwela at reng madalas
ng gagawan kapag atsu ya king iskwela.

Buri ng akit Andoy nung nanu ya itsura ing


Kwartung pipag-aralan ng koya na,ing
Pipamyalungan nung nukarin ya mamyalung
kapag ali oras ning klasi, nung nukarin ya
mandam libru at dakal pang aliwa na buri na
sanang akit king iskwela pero ali pa puwedi.
Mekiramdam kayung bang masalese anak?

Sige,ngeni sagutan ta nala dening tutuking


kutang.

1). Nanu ya pamagat ing kwentu?

2). Nanu ya lagyu ing bida king kwentu?

3). Bakit aliya puweding lungub king iskwela i


Andoy? Opu

4). Bakit bisa neng lungub king iskwela i Bisa na kung lungub king iskwela.
Andoy?

Andoy pu.
5). Nanu la reng kukwentu ng koya ng Andoy
kaya na buri ng akit
Kasi pu ala papu kanung bakuna panlaban
king covid.

Kasi pu buri ng akit detang ku kwentu ng


Kagaling yo.. koya na kaya.

Ngeni anak, mamyalung tamu,atin kung pakit


a litratu kekayu,ing gawan yumu sabyan yu Deta pung Kwartung Pipag-
nung nanung parti o lugal king iskwela ini. aralan,Pipamyalungan, Kwartung Pipamasan
at dakal pang aliwa.

Makayadya na kayu ba anak?

Opu.
Awa, kagaling mo wapin ini ING kwartung
pipagaralan kung NoKarin ya tuturu ING
mestra.

Kwartung pipagaralan pu.

Ustu ka, keni tamu mamasang dakal a libru,


mandam diksyunaryu ampon miyayaliwang
babasan.

Kwartung pipamasan pu.

Awa, apin naman ini ing lugal nung nukarin la


sasaling pamangan ding anak a mag aral.

Kantina pu.

Apin ini ing lugal nung nukarin la ulwan ding


mesugat o marok pakiramdam. Malyari ka
naman manyad panulu keni.

Klinika pu.

kabiyasa mo, Apin ini ing lugal nung nukarin


la mamyalung ding anak kung iskwela.

D. Pagtalakay ng bagong konsepto at


paglalahad ng bagong kasanayan #1:

Pipamyalungan pu.
Nanung parti o lugal ning iskwela ing
mabanggit karing balang bilang.

1). Lugal nung nukarin mamasa ampon


manandam libru.

A.

B.
C.

Awa,nanu ya ing awus king litratu king letter


B?

2). Keni la mamyalung ding anak Letter B pu.

Kwartung pipamasan pu.

A.

B.

C.
Awa kagaling mo.

3. Keni tuturu ing mestra

Letter C pu pipamyalungan.

A.

B.

C.

4). Lugal nung nukarin la ulwan ding mesugat


ampon marok pakiramdam. Letter A pu kwartung pipagaralan.

A.
B.

C.
Letter A pu klinika

Awa, kagaling mo..

5). Keni la sasaling manyaman a mpon


masustansyang pamangan.

A.

B.
Letter C pu kantina.

C.

Awa magaling

E. Pagtalakay ng bagong konsepto at pag-


lalahad ng bagong kasanayan #2:

Ngeni anak, mikapangkatang gawain tamu.


Pitnan dakayu king atlung grupu. Balang grupu
atin kanya-kanyang gawan a makapekat king
pisara balang metung king grupu yu magsalita
tungkul king kekayung gewa. Rule 1: Gawang matunud.

Rule 2: Sunud king panutu.

Pero bayu kayu magumpisa, nanu ing dapat Rule 3: Gawan ya king takdang oras
yung gawan kabang magpangkatang-gawain
kayu?

Opu

Wa, very good! O sige ready nakayu ba?

Pangkat 1- “Iterak me”

Panutu: Obserban yula ding bage king litratu


nung akit yula ba king lugal a makalage karela.
Nung Awa, iterak me ing “Paro-paro G”nung
ali naman iterak me ing "Skiri"
Pangkat II- “Iaktu me” Panutu: Iaktu me ing
masayang lupa nung usta ya ing lugal a
pintalan naning anak a sasabyan king balang
bilang at malungkut naman nung ali ya.
1). Danupan ya i Carla anya minta ya king
kantina para saling pamangan na.

2). Mesugat ya i Anton kabang mamyalung la


ing gewa na minta ya king kwartung
pipamasan.
3).Bisa yang mag-aral lisyun i Dom kaya
minta ya king kwartung pipag-aralan.

4). Bisa yang mandam libru i Allen para king


kayang gawan bale anya minta ya king
kwartung pipamasan.

5). Inagkat neng Abby i Clair para mamyalung


keng kantina.

Pangkat III
“ Gumiwit ka” Panuto: Gumuwit kang pusu
nung malyari meng gawan ing atsu keng
telatag at star naman nung ali. Pangkat III
1). Mamyalung king kwartung pipamasan. “ Gumuwit ka” Panuto: Gumuwit kang pusu
nung malyari meng gawan ing atsu keng
2). Mangan king kantina. telatag at star naman nung ali.

3). Sumulat at mamilang king kwartung pipag- 1). Mamyalung king kwartung pipamasan.
aralan. 4). Manyad panulu king kantina.

5). Mag-aral king pipamyalungan


2). Mangan king kantina.

3). Sumulat at mamilang king kwartung


pipag-aralan.

4). Manyad panulu king kantina.

5). Mag-aral king pipamyalungan

Opu

F. Paglinang sa Kabihasaan (Tungo sa


Formative Assessment)
Ngeni, atin ku ulit pakit litratu kekayu ing yu,
sabyan yu ing thumbs-up nung ing litratu parti
ne ning iskwela ampon thumbs down naman 1.
nung ali ne parti neng iskwela.
Malino yaba anak

2.

1.

2.
3.

3.

4.

4.

5.

5.

Awa, kabiyasa yo!


Kwartung Pipag-aralan – keni lapu tuturu
ding mestra.
G. Paglalahat ng Aralin: Nanu la ngan ding
parti naning iskwela at nanu ing gamit da? Pipamyalungan – keni lapu mamyalung ding
anak pag atsu la iskwela.

Kantina – keni lapu sasaling pamangan ding


anak a mag-aral.

Kwartung Pipamasan – keni lapu mamasang


libru ampon mandam libru deng anak.

Klinika - Keni lapu dadala reng mesugat


ampon marok a pakiramdam.

Palikuran – Keni tamu pu mimimi, manwas


gamat at mandinat.

Awa kagaling yu naman!

H. Paglalapat ng aralin sa pang-araw-araw na


buhay: Panutu:Kilalanan la ding gamit da reng
balang lugal o parti ning iskwela ing tutukuyan
kareng balang sitwasyun. 1. kwartong pimasan

1). Bisa yang mandam librung buri ng basan i


Audrey. Nukaring parti ning iskwela ya
munta?

2. king klinika pu

2).Misakab ampon mesugat ya i Mica kabang


mamyalung ya king iskwela. Nukarin ya dapat
munta?
3. king kantina pu

3). Oras ning reces, ala yang bakal a pamangan


i Leo, atin yang perang panyaling pamangan.
Nukarin ya dapat munta?
4. pipamyalungan pu

4). Bisa lang mamyalung i Jen ampo i Faith


king duyan, nukaring parti ning iskwela la
dapat munta? 5. kwartong pipagaralan pu

5). Turwanan neng maam Liza i Carla mag


dagdag ampon mamawas bilang, Nukaring
parti ning iskwela ya dapat munta?
Panutu: Sabyan ing letra ning ustung pakibat
nung parti o lugal ne ning iskwela ing
mebanggit karing balang bilang.
Awa, kabiyasa yo..
1). Lugal nung nukarin mamasa ampon
mandam libru.
 a.Kwartung-Pipamasan
I. Pagtataya ng Aralin: Panutu: Sabyan ing b. Kwartung-Pipag-aralan
letra ning ustung pakibat nung parti o lugal ne c. Pipamyalungan
ning iskwela ing mebanggit karing balang
bilang. 2). Keni la mamyalung ding anak
 a.Pipamyalungan
1). Lugal nung nukarin mamasa ampon b. Kwartung – Pipag-aralan
mandam libru. c. Kwartung-Pipamasan
a. Kwartung-Pipamasan
b. Kwartung-Pipag-aralan 3). Keni ya tuturu ing mestra
c. Pipamyalungan a. Klinika
 b. Kwartung-Pipag-aralan
2). Keni la mamyalung ding anak c. Pipamyalungan
a. Pipamyalungan
b. Kwartung – Pipag-aralan 4). Lugal nung nukarin la ulwan ding
c. Kwartung-Pipamasan mesugat ampon marok pakiramdam.
a. Kantina
3). Keni ya tuturu ing mestra  b. Klinika
a. Klinika c. Kwartung-Pipamasan
b. Kwartung-Pipag-aralan
c. Pipamyalungan 5). Keni la sasaling manyaman ampon
masustansyang pamangan ding mag-aral.
4). Lugal nung nukarin la ulwan ding mesugat a. Klinika
ampon marok pakiramdam. b. Kantina
a. Kantina  c. Kwartung-Pipag-aralan
b. Klinika
c. Kwartung-Pipamasan

5). Keni la sasaling manyaman ampon


masustansyang pamangan ding mag-aral.
a. Klinika
b. Kantina
c. Kwartung-Pipag-aralan

I. Karagdagang Gawain ( Takdang-Aralin) Nanu ing pinaka buri mung lugal king iskwela?
Idrowing ampon kulayan ya ing kekang pakibat king metung a papil.

IV. Mga tala


V. Pagninilay
A. Bilang ng magaaral na nakakuha ng 80% of learners who earned 80% above
sa pagtataya.
B. Bilang ng mga magaaral na of learners who require additional
nangangailangan ng iba pang Gawain para sa activities for remediation.
remediation
C. Nakatulong ba ang ang remediation? Yes No
Bilang ng magaaral na nakaunawa sa aralin of learners who cought up the lesson
D. Bilang ng mga magaaral na magpapatuloy of learners who continue to require
sa remediation. remediation
E. Alin sa mga istratehiyang pagtuturo ang Strategies used that work well:
nakatulong ng lubos? Paano ito Group collaboration
nakakatulong? Games
Solving Puzzles/Jigsaw

Activities/exercise

Corousel
Diads
Think-Pair-Share (TPS)
Rereading of paragraphs/Poems/Stories
Differentiated Instruction
Role Playing/Drama
Discovery Method
Lecture Method
Why?
Complete IMs
Availability of Materials
Pupils eagerness to learn
Group members cooperation in doing
their task

Prepared by:
TORRES ANGELA D.
(Student Teacher)

Critic
RIZZA LEONES GARCIA

You might also like