You are on page 1of 30

GÜNLÜK PLAN

Tarih:06/12/2017
Ders: Matematik
Konu: Eksik sayıyı bulma
Sınıf: 1E
Süre: 40 dakika

Hedefler İçerik Yöntem- Kaynak Araç- Eğitim Durumu Değerlendirme

2
Teknik Gereç
Hedef Eksik Topları Düz Anlatım Çalışma yaprağı Dikkat Çekme: Sınıf içerisinde sorulan sorular ile
Matematikte Tamamla: Soru Cevap Öğretmenin ‘bu gün eksik değerlendirme yapılacaktır.
eksik sayıyı Tartışma toplar varmış onları
bulurken tamamlayacağız’ demesi ve Kontrol Tablosu:
izlenecek sırayı derse dikkat çekmesi. Davranı Evet Bazen Hayır
hatırlayabilme Güdüleme-İstekli Kılma: ş
Bu dersi öğrenirlerse bir 1’den
Hedef 5 sonraki derslerde 10’a
davranışlar: öğrenecekleri toplama kadar
a) 1’den 10’a konusunu kolayca doğru
kadar doğru yapacaklarını söylemesi ve şekilde
şekilde motive etmesi. sayabild
sayabilme 4 Gözden Geçirme: i mi?
b) Verilen Öğretmenin, bu derste eksik Verilen
sayıların sayıları tamamlamayı sayıların
eksiğini öğreneceğiz demesiyle konu eksiğini
bulabilme gözden geçirilir. bulabildi
c) Verilen 3 Hedef –Davranışı Söyleme: mi?
sayıların Öğretmenin, bu derste eksik Verilen
eksiğini sayıları bulmayı ve sayıların
tamamlayabilm tamamlamayı öğreneceğiz eksiğini
e demesi ve hedef davranışı bulabildi
söylemesi. mi?
Geçiş –Açıklama:
Öğretmenin, tahtaya 5
sayısını yazıp yanına 3 tane
99 top koyması ve kaç top daha
koymalıyım birlikte sayalım
demesiyle konuya geçiş
sağlanır.
Geliştirme-Sunu:

3
Öğretmenin derse 1’den 10’a
ritmik sayma yaptırarak
başlaması. Çocukların hep
birlikte sayması. Daha sonra
öğretmenin tahtaya 5 sayısını
yazması ve öğrenciler
sayarken topları yanına
çizmesi. Birkaç alıştırmadan
sonra çocukların defterlerine
önceden yapıştırılan çalışma
yapraklarını açmasını
istemesi ve çalışma yaprağını
açıklaması. Bütün çocuklar
ne yapacağını anladıktan
sonra çocukların çalışma
yapraklarını yapmaları ve
öğretmenin aralarda gezerek
değerlendirmesi. Son olarak
öğretmen defterleri toplaması
ve pekiştireç, dönüt düzeltme
vermesi.
Özetleme:
Öğretmenin, ‘bu gün sizinle
eksik topları tamamladık
çocuklar’ demesi.
Ödev Verme:
Öğretmenin defter
kontrolünden sonra defterleri
çocuklara vermesi ve evde
herkesin bu konuyla ilgili
neler yapıldığına bakmasını
söylemesi.

4
Tekrar Güdüleme:
Öğretmenin verilen konunun
önemini tekrardan
vurgulaması ve gelecek
derslerde görecekleri
konunun bununla bağlantılı
olduğunu söylemesi.
Kapanış:
Öğrencilerin yaptığı çalıma
yapraklarına pekiştireç
vermesi ve konuyla ilgili kısa
bir kapanış yapması.

GÜNLÜK PLAN
Tarih:06/12/2017
Ders: Müzik
Konu: Şarkı Öğretimi
Sınıf: 1E
Süre: 40 dakika

5
Hedef İçerik Yöntem- Kaynak Araç- Eğitim Durumu Değerlendirme
Teknik Gereç

6
Hedef 1.1 Ceviz Adam Gösterip- Şarkı Cd’si Dikkat Çekme: Sınıf içerisinde sorulan sorular ile
Müzik dersinde şarkısının sözleri: yaptırma Öğretmenin derse başlarken değerlendirme yapılacaktır.
şarkıyı dikkatlice Ceviz adam şip öğrencilere kimlerin ceviz
dinleme şap şop, yediğini sormasıyla derse Kontrol Tablosu:
Burnu uzun lü, lü, dikkat çekmesi. Davranış Evet Bazen Hayır
Hedef lü, Güdüleme-İstekli Kılma: dinlenen
Davranışlar: Saçları rüzgar vu, Öğretmenin, öğrencilere bu şarkının
a) dinlenen vu, vu, dersle birlikte ceviz adam sözlerini
şarkının sözlerini Kaşları keman şarkısını öğreneceklerini anlayabildi
anlama gıy, gıy, gıy söylemesi. mi?
b) Verilen şarkının Karnı davul güm, Gözden Geçirme: Verilen
hareketlerini güm, güm Öğretmenin, öğrencilere bu şarkının
yapma Bize güler hah, dersle birlikte ceviz adam hareketlerin
c) Verilen şarkıyı hah, hah, şarkısını öğreneceklerini i yapabildi
hareketlerini Ceviz adam gitti söylemesi. mi?
yaparak söyleme vah, vah, vah Hedef –Davranışı Söyleme: Verilen
Öğretmenin bu dersin şarkıyı
sonunda ceviz adam şarkısını hareketlerini
söyleyip hareketlerini yaparak
yapacaksınız demesi. söyleyebildi
Geçiş –Açıklama: mi?
Öğretmenin, ceviz adam
şarkısını çocuklara
dinletmesi.
Geliştirme-Sunu:
Öğretmenin öğrencilere
kimlerin ceviz yediğini
sorması. Ceviz hakkında biraz
konuştuktan sonra ceviz adam
şarkısını kimlerin bildiğini
sorması ve dönütlere göre
şarkıyı ilk olarak açması ve

7
kendi hareketlerini yaparak
söylemesi. Bunu 2 kere tekrar
etmesi daha sonra
öğrencilerin de kendine
katılmasını istemesi. Şarkı
öğrenilene kadar bunu
tekrarlaması ve şarkı
tamamen öğrenilince
öğretmenin durarak
öğrencilerin yapmasını
istemesi.
Özetleme:
Öğretmenin, bu gün ceviz
adam şarkısını öğrendik
çocuklar demesi.
Ödev Verme:
Öğretmenin, siz de bu şarkıyı
evde dinleyebilirsiniz demesi.
Tekrar Güdüleme:
Şarkının güzel olup
olmadığını sorması.
Kapanış:
Öğretmen şarkıyı güzel
söyleyenlere pekiştireç
vermesi.

GÜNLÜK PLAN
Tarih:07/12/2017
8
Ders: Hayat Bilgisi
Konu: Sağlığımız
Sınıf: 1E
Süre: 40 dakika

Hedef İçerik Yöntem- Kaynak Araç- Eğitim Durumu Değerlendirme


Teknik Gereç

9
Hedef 1.11 Elimi, yüzümü Düz Anlatım Çalışma yaprağı Dikkat Çekme: Sınıf içerisinde sorulan sorular ile
Hayat bilgisi yıkarım. Soru Cevap Tahta, tebeşir Öğretmenin bu gün değerlendirme yapılacaktır.
dersinde sağlığımız Terli terli soğuk su sizlerle sağlığımızı nasıl
konusu kavramlar içmem. koruyacağımızı Kontrol Tablosu:
bilgisi Sık sık yıkanırım. öğreneceğiz demesi ve Davranış Eve Bazen Hayır
Tırnaklarımı derse dikkat çekmesi. t
Hedef keserim. Güdüleme-İstekli Kılma: Öğretmeni
Davranışlar: Saçlarımı tararım. Bu dersin sonunda herkes dikkatli
a) Öğretmeni Meyve ve sebzeyi çok sağlıklı olacak demesi dinledi
dikkatli dinleme yıkamadan yemem. ve güdülemesi. mi?
b) Verilen yazıyı Dişlerimi her gün Gözden Geçirme: Verilen
doğru şekilde fırçalarım. Öğretmenin, sağlığımızı yazıyı
yazma Spor yaparım. korumak için neler doğru
c) Verilen boyama Sağlıklı büyürüm. yapmamız gerekir şekilde
etkinliğini yapma onlardan bahsedeceğiz yazabildi
demesi. mi?
Hedef –Davranışı Verilen
Söyleme: boyama
Öğretmenin size etkinliğini
sağlığımız için gerekli yapabildi
olan kavramları mi?
öğreteceğim demesi.
Geçiş –Açıklama:
Sağlık konusunda
öğrencilere soru sorarak
derse geçiş yapması.
Geliştirme-Sunu:
Sağlık konusunda soru
cevap tekniğini kullanarak
derse başlaması.
Öğrencilerin hepsinden
yanıt aldıktan sonra

10
öğretmenin konuyla ilgili
aktarmak istediklerini
vermesi. Daha sonra
tahtaya önceden yazılmış
sağlıkla ilgili kavramları
öğrencilerin defterlerine
yazması. Bitiren
öğrencilerin defterlerini
kontrol edilmesi ve
sağlıkla ilgili resmin
yapıştırılması. Bitiren
öğrencilerin bu resmi
boyaması.
Özetleme:
Bu gün sizlerle sağlık
hakkında ne gördük
çocuklar demesi ve
öğrencilere özet
yaptırması.
Ödev Verme:
Bu konuştuklarını eve
gidince düşünmelerini ve
hangilerini yaptıklarını
ertesi ders konuşacaklarını
söylemesi.
Tekrar Güdüleme:
Sağlık konusunda işlenen
konunun öneminin
vurgulanması.
Kapanış:
Öğrencilerin yazdıkları
kontrol edilmesi ve dönüt-

11
düzeltme, pekiştireç
verilmesi

GÜNLÜK PLAN

Tarih:15/12/2017
Ders: Beden Eğitimi
Konu: Eğitsel Oyun
Sınıf: 1E
Süre: 40 dakika

12
Hedefler İçerik Yöntem- Kaynak Araç- Eğitim Durumu Değerlendirme
Teknik Gereç
Hedef 1.20  İtfayeci eğitsel Düz Anlatım Yangın aparatı. Dikkat Çekme: Sınıf içerisinde sorulan sorular ile
Beden oyunu: Gösterip- Öğretmenin ‘bu gün yangın değerlendirme yapılacaktır.
eğitiminde yaptırma söndüreceksiniz çocuklar’
eğitsel oyuna Birbirlerinden 15 demesi. Kontrol Tablosu:
vücudu hazır metre uzaklıkta Güdüleme-İstekli Kılma: Davranış Evet Baze Hayır
duruma paralel iki çizgi Kimlerin büyüyünce itfayeci n
getirebilme çizilir. Bütün olmak istediğini sorması. Verilen
öğrenciler çizginin Gözden Geçirme: çizgilere
Hedef biri Bu gün sizlerle itfaye yerleşebildi
davranışlar: üzerinde, yüzleri oyununu oynayacağız mi?
a) Verilen diğer çizgiye demesi. Öğretmenin
çizgilere dönük olmak üzere Hedef –Davranışı komutunu
yerleşme yer alırlar. Karşı Söyleme: dinleyebildi
b) Öğretmenin çizginin biraz  Bu gün sizlerle itfaye mi?
komutunu gerisinde oyununu oynayacağız
dinleme "İtfaiyeci" demesi. Verilen
c) Verilen bulunur. Geçiş –Açıklama: komutu
komutu doğru Öğrencilerin Oyunun öğrencilere doğru
şekilde hepsine 1'den anlatılmasıyla oyuna geçiş şekilde
uygulama 26'ya kadar sağlanır. uygulayabil
numara verilmiştir. Geliştirme-Sunu: di mi?
Örneğin İtfaiyeci ; Öğretmenin itfaye ve yangın
"Yangın ! hakkında çocuklar ile kısa

13
Yangın ! 1 sohbet etmesi. Ardından
numaralı istasyon oyunu öğrencilere anlatması
" diye bağırır. Bir ve çocuklarla birlikte oyunu
numaralar oynaması.
öğretmene kadar Özetleme:
koşup yangını Bu gün sizlerle itfayeci
söndürüp geri oyununu oynadık çocuklar.
dönerler. Diğer Ödev Verme:
gruplar da bu Arkadaşlarıyla istedikleri
şekilde çağırılır. zaman bu oyunu
Bazen itfaiyeci ; " oynayabileceklerini
Yangın ! Yangın ! söylemesi.
Alarm var !" Tekrar Güdüleme:
diye bağırır. O Bu gün hepiniz çok güzel
zaman bütün itfayeci oldunuz demesi.
öğrenciler karşıya Kapanış:
kadar koşup geriye Öğrencilere oyundan sonra
dönerler. sözlü pekiştireç vermesi.

GÜNLÜK PLAN

Tarih:08/12/2017
Ders: Resim

14
Konu: Ailemiz
Sınıf: 1E
Süre: 40 dakika

Hedefler İçerik Yöntem- Kaynak Araç- Eğitim Durumu Değerlendirme


Teknik Gereç

15
Hedef Ailemiz konulu Düz Anlatım Resim defteri Dikkat Çekme: Sınıf içerisinde sorulan sorular ile
Resim dersinde bir resmi çizme Boya Öğretmenin kimin beş değerlendirme yapılacaktır.
ailemiz konulu ve boyama. kardeşi var diyerek konuya
bir resmi kendi dikkat çekmesi. Kontrol Tablosu:
başına Güdüleme-İstekli Kılma: Davranış Evet Bazen Hayır
yapabilme Bu ders sizinle ailemizi Resim dersi
resmedeceğiz demesi. için gerekli
Hedef Gözden Geçirme: materyaller
davranışlar: Bu gün sizinle ailemizi çizip e sahip mi?
a)Resim dersi ve boyayacağız demesi. Verilen
için gerekli Hedef –Davranışı Söyleme: konuyu
materyallere Öğretmenin, bu derste doğru bir
sahip olma ailemizi ve evimizi çizip şekilde
b) Verilen boyayacağız demesi. çizebildi
konuyu doğru Geçiş –Açıklama: mi?
bir şekilde Öğretmenin, herkese Verilen
çizme kağıtları ve boyaları konuyu
c) Verilen dağıtmasıyla derse geçiş doğru bir
konuyu doğru yapılması. şekilde
bir şekilde Geliştirme-Sunu: boyayabildi
boyama Öğretmenin aile kavramıyla mi?
ilgili sınıfla kısa bir sohbet
etmesi sınıftan biraz yorum
alması ve derse geçmesi.
Çocukları serbest şekilde
bırakarak resim yapmalarını
istemesi. Resimlerini
bitirenleri yanına çağırması
pekiştireç vermesi.
Özetleme:
Bu gün sizlerle ailemiz ve
evimiz konusunu işledik

16
çocuklar demesi.
Tekrar Güdüleme:
Öğretmenin ailenin önemini
vurgulaması.
Kapanış:
Öğrencilerin resimlerini
toplaması pekiştireç vermesi
ve gelecek ders hakkında
konuşması.

GÜNLÜK PLAN

Tarih:11/12/2017
Ders: Hayat Bilgisi
Konu: 21 Aralık Şehitler Haftası
Sınıf: 1E
Süre: 40 dakika

17
Hedefler İçerik Yöntem- Kaynak Araç- Eğitim Durumu Değerlendirme
Teknik Gereç

18
Hedef 21 Aralık 1963 Düz Anlatım Ders aparatı Dikkat Çekme: Sınıf içerisinde sorulan sorular ile
Hayat bilgisi günü Kıbrıs Türk Soru Cevap Öğretmenin kanlı noel nedir değerlendirme yapılacaktır.
dersinde 21 Mücadele çocuklar demesi ve dikkati
Aralık şehitler Tarihinde önemli çekmesi. Kontrol Tablosu:
haftası bir dönüm Güdüleme-İstekli Kılma: Davranış Evet Bazen Hayır
konusunun noktasıdır. 21 Bu gün sizlerle Kıbrıs’ın Şehitler
farkında oluş Aralık 1963’te nasıl ikiye bölündüğünü haftasının
Rumlar ve öğreneceğiz demesi. ne
Hedef Türkler arasında Gözden Geçirme: olduğunu
davranışlar: savaş çıktı. Bu Bu dersle birlikte 21 Aralık dinleyebildi
a)Şehitler savaş sonucunda şehitler haftasının ne mi?
haftasının ne bir çok kayıplar olduğunu öğreneceğiz Şehitler
olduğunu yaşandı. Savaşın demesi. haftasının
dinleme sonucunda Kıbrıs Hedef –Davranışı Söyleme: ne
b) Şehitler adası Rumlar ve Öğretmenin, bu derste 21 olduğunu
haftasının ne Türkler olarak Aralık şehitler haftasının ne söyleyebildi
olduğunu ikiye ayrıldı. olduğunu öğreneceğiz mi?
söyleme Kuzey tarafında demesi. Şehitler
c) Şehitler Türkler güney Geçiş –Açıklama: haftasının
haftasının ne tarafında da Öğretmenin tahtaya Kıbrıs ne
olduğunu Rumlar haritasını asması ve konuya olduğunu
yazma yaşamaya geçiş yapması. yazabildi
başladı. Geliştirme-Sunu: mi?
Öğretmenin çocuklara 21
Aralıkla ilgili sorular
sorması ve sohbet etmesi.
Daha sonra Kıbrıs haritasını
tahtaya asması ve kuzey ile
güneyi göstermesi. Tahtaya
yazılan konu ile ilgili
cümleleri defterlerine
geçirmeleri. Defterine

19
geçirenlerin defterlerini
toplayarak dönüt- düzeltme
ve pekiştireç vermesi. Dersin
bir özetleme yapıp sona
ermesi.
Özetleme:
Öğretmenin, bu dersle 21
Aralık şehitler haftasında
neler olduğunu öğrendik
demesi.
Ödev Verme:
Öğretmenin bu gün ailenizle
21 Aralık hakkında sohbet
edin demesi.
Tekrar Güdüleme:
21 Aralık Kıbrıs halkı için
önemli bir gündür bu günü
iyi bilmeliyiz demesi.
Kapanış:
Öğrencilerin defterlerini
toplaması ve dönüt düzeltme
yaparak pekiştireç vermesi.

GÜNLÜK PLAN
Tarih:13/12/2017
20
Ders: Türkçe
Konu: Hh harfi çalışmaları
Sınıf: 1E
Süre: 40 dakika

Hedef İçerik Yöntem- Kaynak Eğitim Durumu Değerlendirme


Teknik Araç-Gereç

21
Hedef 1.11 Boş yerlere uygun Düz Anlatım Çalışma Dikkat Çekme: Sınıf içerisinde sorulan sorular ile
Türkçe dersinde heceleri yerleştiriniz. Soru Cevap yaprağı Öğretmenin bu gün değerlendirme yapılacaktır.
‘Hh’ harfinin Tahta, tebeşir sizlerle ‘Hh’ harfini
kavramlarının öğreneceğiz demesi ve Kontrol Tablosu:
anlam bilgisi dikkat çekmesi. Davranış Evet Bazen Hayır
Güdüleme-İstekli Seçilen
Hedef Kılma: sözcüğü
Davranışlar: Bu dersin sonunda hecelere
a) Seçilen sözcüğü herkes Hh harfiyle olan ayırarak
hecelere ayırarak ba…. kelimeleri okuyup söyleyebildi
söyleme yazabileceksiniz mi?
b) Sözcük demesi. Sözcük
söylenirken ağızın Gözden Geçirme: söylenirken
hareket sayısını Öğretmenin, şimdiye ağızın
söyleme kadar öğrendiği harfleri hareket
c) Gösterilen göstermesi ve bu gün sayısını
……lı
heceleri okuma ‘h’ harfini öğreneceğiz söyleyebildi
demesi. mi?
Hedef –Davranışı Gösterilen
Söyleme: heceleri
Öğretmenin bu dersle okuyabildi
birlikte ‘h’ harfiyle olan mi?
heceleri oyup
yazabileceksiniz
……ka demesi.
Geçiş –Açıklama:
Tahtada yazan heceleri
öğrencilere okutmasıyla
derse geçiş yapılması.
Geliştirme-Sunu:
Öğretmenin ilk olarak
ön öğrenmeleri

22
hatırlatması daha sonra
tahtada yazan heceleri
çocuklara tek tek
okutması. Daha sonra
çalışma yapraklarını
çocuklara dağıtıp
yapılması gerekenleri
açıklaması ve
……ta çocukların arasında
gezerek dönüt- düzeltme
vermesi. Bitirenlerin
kağıtlarını kontrol
etmesi ve pekiştireç
vermesiyle dersi sona
erdirmesi.
Özetleme:
Bu gün sizlerle ‘h’
harfiyle olan heceleri
…..roz öğrendik çocuklar
demesi.
Ödev Verme:
Bu konuştuklarını eve
gidince tekrardan
okumalarını ödev
……diye
vermesi.
Tekrar Güdüleme:
Artık ‘h’ harfiyle olan
heceleri okuyup
yazabileceksiniz
demesi.
Kapanış:
Öğrencilerin yazdıkları

23
kontrol edilmesi ve
dönüt- düzeltme,
pekiştireç verilmesi

….seyin

…..zal

……vuç

24
GÜNLÜK PLAN

Tarih:13/12/2017
Ders: Matematik
Konu: Sayı Öğretimi
Sınıf: 1E
Süre: 40 dakika

Hedefler İçerik Yöntem- Kaynak Araç- Eğitim Durumu Değerlendirme

25
Teknik Gereç
Hedef 1’den 40’a kadar Düz Anlatım Çalışma yaprağı Dikkat Çekme: Sınıf içerisinde sorulan sorular ile
Matematikte sayıları yazınız. Soru Cevap Öğretmenin ‘bu gün 30’dan değerlendirme yapılacaktır.
eksik sayıyı 40’a kadar sayacağız ve alt-
bulurken alta yan-yana toplama Kontrol Tablosu:
izlenecek sırayı yapacağız demesi. Davranı Evet Bazen Hayır
hatırlayabilme Güdüleme-İstekli Kılma: ş
Bu dersi öğrenirlerse bir 30’dan
Hedef sonraki derslerde 40’a
davranışlar: öğrenecekleri toplama kadar
a) 30’dan 40’a konusunu kolayca doğru
kadar doğru yapacaklarını söylemesi ve şekilde
şekilde motive etmesi. sayabild
sayabilme Gözden Geçirme: i mi?
b) Verilen Öğretmenin, bu derste ritmik Verilen
Toplama
sayıların sayma ve alt-alta yan-yana sayıların
işlemlerini
eksiğini toplama yapacağız demesi. eksiğini
yapınız.
bulabilme Hedef –Davranışı Söyleme: bulabildi
7+5=
c) Verilen Öğretmenin, bu derste ritmik mi?
3+8=
sayıların sayma ve alt-alta yan-yana Verilen
2+7=
eksiğini toplama yapacağız demesi. sayıların
9+1=
tamamlayabilm Geçiş –Açıklama: eksiğini
11+6=
e 30’dan 40’a kadar ritmik bulabildi
12+5=
13+5= saymayla derse geçiş mi?
15+5= yapılması.
Geliştirme-Sunu:
Öğretmenin derse 30’dan
40’a ritmik sayma yaptırarak
başlaması. Çocukların hep
birlikte sayması. Daha sonra
öğretmenin çalışma
kağıtlarını öğrenciler

26
dağıtması ve ne yapacaklarını
anlatması. Bitiren
öğrencilerin öğretmene
getirmesi, öğretmenin dönüt-
düzeltme, ipucu ve pekiştireç
vermesi.
Özetleme:
Öğretmenin, ‘bu gün sizinle
toplama işlemlerini yaptık
demesi.
Ödev Verme:
Öğretmenin defter
kontrolünden sonra defterleri
çocuklara vermesi ve evde
herkesin bu konuyla ilgili
neler yapıldığına bakmasını
söylemesi.
Tekrar Güdüleme:
Öğretmenin verilen konunun
önemini tekrardan
vurgulaması ve gelecek
derslerde görecekleri
konunun bununla bağlantılı
olduğunu söylemesi.
Kapanış:
Öğrencilerin yaptığı çalışma
yapraklarına pekiştireç
vermesi ve konuyla ilgili kısa
bir kapanış yapması.
GÜNLÜK PLAN
Tarih:15/12/2017
27
Ders: Türkçe
Konu: Pp harfi çalışmaları
Sınıf: 1E
Süre: 40 dakika

Hedef İçerik Yöntem- Kaynak Araç- Eğitim Durumu Değerlendirme


Teknik Gereç

28
Hedef 1.11 Düz Anlatım Çalışma Dikkat Çekme: Sınıf içerisinde sorulan sorular ile
Türkçe dersinde Soru Cevap yaprağı Öğretmenin bu gün değerlendirme yapılacaktır.
‘Pp’ harfinin Tahta, tebeşir sizlerle ‘Pp’ harfini
kavramlarının öğreneceğiz demesi ve Kontrol Tablosu:
anlam bilgisi dikkat çekmesi. Davranış Evet Bazen Hayır
Güdüleme-İstekli Seçilen
Hedef ….car Kılma: sözcüğü
Davranışlar: Bu dersin sonunda hecelere
a) Seçilen sözcüğü herkes Pp harfiyle olan ayırarak
hecelere ayırarak kelimeleri okuyup söyleyebildi
söyleme yazabileceksiniz demesi. mi?
b) Sözcük Gözden Geçirme: Sözcük
söylenirken ağızın Öğretmenin, şimdiye söylenirken
hareket sayısını kadar öğrendiği harfleri ağızın
söyleme göstermesi ve bu gün ‘p’ hareket
c) Gösterilen ….de harfini öğreneceğiz sayısını
heceleri okuma demesi. söyleyebildi
Hedef –Davranışı mi?
Söyleme: Gösterilen
Öğretmenin bu dersle heceleri
birlikte ‘p’ harfiyle olan okuyabildi
heceleri oyup mi?
…..cere yazabileceksiniz demesi.
Geçiş –Açıklama:
Tahtada yazan heceleri
öğrencilere okutmasıyla
derse geçiş yapılması.
Geliştirme-Sunu:
Öğretmenin ilk olarak ön
öğrenmeleri hatırlatması
daha sonra tahtada yazan
Ka… heceleri çocuklara tek

29
tek okutması. Daha
sonra çalışma
yapraklarını çocuklara
dağıtıp yapılması
gerekenleri açıklaması
ve çocukların arasında
gezerek dönüt- düzeltme
vermesi. Bitirenlerin
…..da kağıtlarını kontrol
etmesi ve pekiştireç
vermesiyle dersi sona
erdirmesi.
Özetleme:
Bu gün sizlerle ‘p’
…..lıcan harfiyle olan heceleri
öğrendik çocuklar
demesi.
Ödev Verme:
Bu konuştuklarını eve
….ta gidince tekrardan
okumalarını ödev
vermesi.
Tekrar Güdüleme:
Artık ‘p’ harfiyle olan
heceleri okuyup
yazabileceksiniz demesi.
Kapanış:
….rasa Öğrencilerin yazdıkları
kontrol edilmesi ve
dönüt- düzeltme,
pekiştireç verilmesi

30
…..lin

….lat

31

You might also like