Professional Documents
Culture Documents
2. - אנחנו מוגנים - (גן חיות) שכבות ג'-ד'
2. - אנחנו מוגנים - (גן חיות) שכבות ג'-ד'
מטרות משניות:
-התלמידים יקבלו הסבר על המושג "מצב חירום".
-התלמידים יפתרו את חידות ההנחיות.
-התלמידים יפרטו את הנחיות ההתנהגות העיקריות בירי רקטות וטילים.
כל תלמיד מקבל:
כיתה ג' -ד' :חוברת עולם החיות במהלך השיעור
-
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
שיעורים "אנחנו מוגנים" ו"-אנחנו בטוחים" (גן חיות ועולם המים)– דף דגשים
כללי
המסרים של השיעור:
-מסר המסוגלות :לימוד של הנחיות ההתנהגות בעת ירי רקטות וטילים ורעידת אדמה מגביר את תחושת המסוגלות והשליטה
של התלמידים במצב.
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
-מסר המוכנות :לימוד של הנחיות ההתנהגות מקנה לתלמידים את הידע הנדרש להיות מוכנים לירי רקטות וטילים
ורעידת אדמה.
-מסר השגרירות :חוברת הפעילות המחלוקת מאפשרת לתלמיד לקחת הביתה את מה שלמד ומסייעת לו לשתף את בני
המשפחה במה שלמד.
מבנה השיעור :הליך הלימוד כולל שני שיעורים -שיעור ראשון על ירי רקטות וטילים ,ושיעור שני על רעידת אדמה.
הלמידה מתבצעת מתוך חוברת פעילות אישית מלווה בסרטונים ומצגת.
גיל התלמידים :השיעור מיועד לתלמידים צעירים יחסית .לכן ,במהלך השיעור התלמידים לומדים על מצבי החירום בתיווך
בעלי חיים .התלמידים נחשפים לירי רקטות ורעידת אדמה אך בעיקר מהזווית של הנחיות התנהגות שיגנו עליהם בשעת
-
חירום.
העצמה מושכלת :יחד עם מסרי ההעצמה יש לשים לב ,שאין להעמיס על כתפיהם הקטנות של הילדים אחריות רבה
מדי .במצבי חירום אישיים או כלליים יש חשיבות רבה להתערבות של מבוגר אחראי כדי לספק תמיכה פיזית ורגשית .אנו
מעודדים את התלמידים לערב את הוריהם ,ליידע אותם במה שלמדו במהלך היום ולבנות יחד תכנית חירום משפחתית.
חשוב להקפיד לא לתת לתלמידים תחושה של אחריות גדולה מדי ,שעלולה ליצור תחושה של חוסר אונים .כאשר מדברים
עם התלמידים על מסוגלות ועל תפקידים שהם יכולים למלא בשעת חירום .יש לזכור ,שסביר ומקובל שילדים ייתמכו רגשית
על ידי הוריהם ומבוגרים אחרים שיהיו נוכחים במקום ,ולעודד אותם לבקש את תמיכה זו.
עולם החיות :הלימוד מתבצע באמצעות התלוות של התלמידים לטיול של יהונתן וצבי הצב בגן החיות ובעולם המים.
בשיעור הראשון ,בגן החיות ,יהונתן וצבי הצב פוגשים בעלי חיים רבים .באמצעות פתרון חידות ,חשיבה יצירתית ופעילות
יישום ידע נרכש ,התלמידים ויהונתן מכירים את התנהגות בעלי החיים בעת סכנה ,ודרכם את הנחיות ההתנהגות בעת ירי
רקטות וטילים .בשיעור השני ,בעולם המים ,התלמידים בוחרים כיצד יתנהגו בעלי החיים במים בעת רעידת אדמה ולאחר
מכן לומדים כיצד על בעלי החיים ובני אדם באמת להתנהג בעת רעידת אדמה.
אמצעי למידה :אמצעי הלמידה הם חוברת פעילות אישית ,מצגת וסרטונים.
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
חוברת פעילות אישית לכל תלמיד "-עולם החיות" :כל תלמיד מקבל חוברת הכוללת פעילויות רבות ,חלקן מתבצעות
במהלך השיעור וחלקן נועדו לביצוע עצמאי בבית .קיימות פעולות היערכות נוספות ,שלא נתעכב עליהן במהלך השיעור.
בעת חלוקת החוברת ובמהלך השיעור יש להסביר לתלמידים שאת חלקן של הפעילויות שמופיעות בחוברת הם יוכלו
להשלים ביחד עם בני משפחתם בבית ,וכך להעביר לבני המשפחה את מה שנלמד בשיעור.
פעילויות בשיעור
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
•"גן החיות" ,פעילות החידות :פעילות החידות מהווה את עיקר השיעור הראשון .במהלך פעילות זו ,התלמידים נחשפים
לדרכי התנהגות של בעלי חיים (מוסתרים) בעת סכנה ועליהם לגלות באיזו חיה מדובר .התלמידים פותרים את החידות
בחוברת ,מגרדים את התשובה המוסתרת ,מגלים את האות המסתתרת מתחת לחיה וממלאים את האות שגילו במקום
המיועד לכך .לאחר פתרון כל חידה ,התלמידים צופים בסרטון שמספק הסבר קצר על התנהגות בעל החיים בחידה .לאחר
פתרון כל החידות וגילוי כל האותיות ,התלמידים יוכלו לגלות את המסר המסתתר .דרך ההתנהגות של בעלי החיים בטבע,
התלמידים לומדים את הנחיות ההתגוננות בעת ירי רקטות וטילים .בסיום הפעילות ,המדריכה והתלמידים חוזרים ומשווים
בין פעולות החיות לבין ההתנהגות הנכונה בעת ירי רקטות וטילים.
פעילות התנהגות בעת רעידת אדמה ב"עולם המים" :פעילות זו מהווה את עיקר השיעור השני .בפעילות זו על התלמידים
לסייע לבעלי חיים שונים לבחור כיצד להתנהג בעת רעידת אדמה .לאחר שמסייעים לכל אחד מבעלי החיים ,התלמידים
-
צופים בסרטון המפרט ומסביר את דרך הפעולה הנכונה של בעל החיים בעת רעידת אדמה .באמצעות הפעילות ,התלמידים
לומדים על הסכנות הנשקפות בעת רעידת אדמה ואת הנחיות ההתנהגות בעת רעידת אדמה .בסיום הפעילות ,המדריכה
והתלמידים חוזרים על העיקרון הבסיסי בעת רעידת אדמה" :שטח פתוח -הכי בטוח".
פעילות "ביתו של צב" :לאחר פעילות התנהגות נכונה ב"עולם המים" ,התלמידים מבצעים פעילות קצרה של זיהוי גורמי
סיכון בעת רעידת אדמה ולומדים על היתרונות של הכנת הבית לרעידת אדמה.
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
מהלך התוכן ,דגשים מקצועיים פעולות המדריך, שלבי יחידת הלימוד ,ייעודו של
דגשים הדרכתיים השלב
פתיחה ( 8דקות)
הצגה עצמית והצגת
"יום כתום -חינוך לחירום"
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
שלום לכולם ,שמי _____ .אני חיילת בפיקוד המדריכה תציג את עצמה
העורף שאחראית על הכנת האוכלוסייה לחירום. ואת פיקוד העורף.
היום תעברו "שיעורי חינוך לחירום" במסגרת היום המדריכה תציג את יום
הכתום בבית הספר .במהלך היום תראו בבית כתום.
הספר חיילים רבים מפיקוד העורף .היום תכירו
את מצבי החירום השונים ואת הנחיות ההתנהגות יום כתום -חינוך לחירום
בכל אחד מהם .אנחנו לא נלמד את התכנים הללו כיתות ג'-ד'
בדרך שבה אתם רגילים .במהלך הלמידה היום,
נשתמש בסרטונים ,פעילויות ,שאלות ומשחקים,
כדי שתהיו שותפים פעילים בשיעורים.
-
לפני שנתחיל את היום ,אני רוצה להציג
בפניכם את הדמויות שילוו אותנו במהלך
השיעורים הבאים:
צבי הצב -שיש לו שריון על הגב שאותו הוא המדריכה תציג לכיתה את הצגת הדמויות המלוות את השיעור
סוחב לכל מקום ,ויהונתן -ילד בגילכם ,שלומד הדמויות שילוו את
בכיתה ג'. התלמידים בשיעורים
הבאים -צבי הצב ויהונתן.
הכירו את החברים שלי
צבי הצב ויהונתן ילוו אותנו באמצעות סיפור
שמתחיל ביום אחד ,כאשר יהונתן חוזר הביתה צבי הצב יהונתן
אל הוריו מבית הספר ,והם מתכננים לנסוע ביחד
לטיול משפחתי בגן החיות.
במסגרת האירועים שצבי הצב ויהונתן חווים המדריכה תציג את הסיפור
באותו היום ,הם לומדים על מצבי החירום השונים המלווה בשיעור ואת מטרתו.
שעלולים לפקוד אותנו וכיצד עלינו להתנהג בכל
אחד מהם .יחד איתם ,גם אנחנו נלמד על מצבים
אלו.
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
מוכנים? בואו נצפה בסרטון קצר שמראה את
תחילת הסיפור שלהם ,ונתחיל!
אנחנו מוגנים!
מידע והנחיות לירי רקטות וטילים
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
-
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
ש :מה דעתכם על המקרה שיהונתן וצבי הצב נקלעו לאחר הסרטון המדריכה הגדרת "מצב חירום אישי"
ו"מצב חירום כללי"
אליו? מה לדעתכם עזר ליהונתן להתמודד עם המצב? תשאל את השאלות
הבאות:
ש :כיצד לדעתכם אתם הייתם מתמודדים?
כפי שראיתם בסרטון ,יהונתן וצבי הצב כמעט המדריכה תסכם את
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
נקלעו לתאונת דרכים ,על אף שיהונתן הקפיד להביט הסרטון ותסביר מה הוא כיצד לדעתכם אתם הייתם מתמודדים?
ימינה ושמאלה ,ולוודא שאין מכוניות נוסעות לפני מצב חירום.
שהתחיל לחצות את הכביש .מצב כזה יכול להיות
מוגדר בתור "מצב חירום אישי" .מצב חירום הוא
מצב שמופיע בדרך כלל בפתאומיות ומעורר בנו
תחושות שונות כמו לחץ ובלבול .מצבי החירום
מתחלקים למצבי חירום אישיים וכלליים.
הערה :יש ללחוץ על המטבעות להצגת מרכיבי
ההגדרה של מצב חירום.
-
מצב חירום אישי הוא מצב שנוגע רק לאדם אחד המדריכה תסביר את
או לקבוצה קטנה של אנשים .כך למשל ,מצב שבו ההבדל בין מצב חירום
מישהו הולך לאיבוד ,הוא מצב שנוגע רק לו ולכן זה אישי למצב חירום כללי.
הוא מצב חירום אישי .לעומת זאת ,מצב חירום כללי
נוגע לקבוצה גדולה של אנשים .למשל ,רעידת
מצב חירום כללי מצב חירום אישי
אדמה ,שמשפיעה על אנשים רבים באזור שבו היא
מתחוללת ,או ירי רקטות וטילים לעבר יישובים רבים
-מהווים מצבי חירום כלליים.
אחד הדברים שיכול לעזור לנו להתמודד עם מצבי המדריכה תדגיש את
חירום הוא הכנה מראש והכרת ההנחיות והפעולות חשיבות השיעורים.
שעלינו לעשות במצבים אלו .אני הגעתי לכאן היום
כדי להסביר לכם בדיוק מה אנחנו צריכים לעשות
במצבים האלו ,בעזרת סיפורם של יהונתן והדמות
סיכום וקישור בין שלבים
האהובה -צבי הצב!
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
מיד נמשיך בסיפור ונגלה מה קרה ליהונתן המדריכה תציג גוף – "עולם החיות" ( 35דקות)
לאחר מכן ,אך לפני כן אני רוצה לחלק לכם את חוברת "עולם חלוקת חוברת "עולם החיות"
חוברת שתלווה אותנו בהמשך השיעור. החיות" ותחלק
החוברת היא אישית וכוללת פעילויות שונות. אותה לתלמידים.
את חלקן נבצע במהלך השיעורים ואת השאר
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
-
כעת ,לאחר שקיבלתם את החוברת ,בואו קישור בין שלבים
נמשיך את הסיפור ונגלה מה קרה ליהונתן
לאחר מכן.
תוכן הסרטון
יהונתן ומשפחתו מגיעים לגן החיות .יהונתן המדריכה
מגלה מפה מיוחדת שמסתתר בה צירוף אותיות תפעיל את סרטון
מסתורי .יהונתן צריך לענות על מספר חידות "גן החיות".
בנושא אמצעי ההתמודדות של בעלי החיים עם
מצבי חירום ,על מנת לגלות את המילים
המוסתרות במפה.
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
כפי שראינו בסרטון ,יהונתן וצבי הצב הגיעו עם בני המדריכה תסכם את גן החיות (ירי רקטות וטילים)
משפחתם לגן החיות .לאחר שהם הגיעו ,יהונתן מצא הסרטון. פעילות החידות
מפה מיוחדת הכוללת מסר ליד הכניסה לגן החיות.
ההודעה ששמענו היא ההודעה שהוצגה בפני יהונתן.
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
בואו ננסה לעזור ליהונתן ולצבי הצב לעבור את האתגר! המדריכה תסביר את
פיתחו את עמודים 17-16בחוברת הפעילות שחילקתי פעילות החיות
לכם ,ותראו את מפת האוצר שיהונתן מצא .בעמוד 17 המסתתרות בחידות.
אתם יכולים לראות שיש לכם מקום לרשום אותיות כדי
לפענח כתב סתרים .לאחר שתפתרו מספר חידות ,תגלו
את האותיות שמרכיבות את כתב הסתרים וכך תוכלו
להרכיב את צירוף המילים .החידות מופיעות בעמודים
11-6בחוברת ,ואנחנו נפתור אותן ביחד ,במקביל למסע
של יהונתן וצבי הצב.
-
לאחר שתפתרו כל חידה ,תוכלו לגרד את העיגול לצד
החידה על מנת לחשוף את הפתרון ואת אחת האותיות
שמרכיבות את צירוף המילים שיתקבל בסוף הפעילות.
בואו נתחיל!
הערה :יש להקציב כ 20-דקות לפעילות כולה.
במהלך הפעילות ,לחיצה תעביר לשלב הבא לפי
הסדר .בכל שלב תופיע החידה הרלוונטית .לאחר
שהתלמידים עונים על החידה עליהם לחזור למפה
בעמודים ,17-16לגרד את העיגול של התחנה
שעליה ענו ,ולגלות האם התשובה שענו היא
התשובה הנכונה.
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
ש :אני סוחב את המרחב המוגן שלי על הגב לכל מקום. המדריכה תפנה את הנחיות במבנה
כאשר אני מרגיש סכנה ,אני נכנס אליו מהר ככל התלמידים לחידה
האפשר ונשאר שם עד שבטוח לצאת .מי אני? בעמוד 6בחוברת
ותציג במקביל את
החידה במצגת.
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
-
את הכיתה האם הם
מסכימים לתשובת
התלמיד/ה.
בואו נראה מה התשובה הנכונה .פתחו את המפה המדריכה תפנה את
בעמודים ,17-16גרדו את העיגול של התחנה שעליה התלמידים למפת
עניתם עכשיו ,וגלו את התשובה הנכונה .לאחר שתגלו התשובות בעמודים
את בעל החיים ואת האות שמסתתרים ,רשמו את האות .17-16 אני סוחב את המרחב המוגן שלי על הגב לכל
מקום ,וכאשר אני מרגיש סכנה אני נכנס אליו הכי
שגיליתם במקום המיועד לכך ,בתחתית עמוד .17 מהר שאפשר ונשאר שם עד שבטוח לצאת
החוצה .איזו חיה אני?
כפי שאתם רואים ,התשובה הנכונה היא צב .בואו נצפה המדריכה תראה
בסרטון הסבר קצר. לתלמידים את בעל
החיים המוסתר.
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
תוכן הסרטון
הצב מציג כיצד הוא נכנס לשריון שלו בעת סכנה .בדומה המדריכה תפעיל
לצב ,גם אנחנו צריכים להיכנס למרחב המוגן בעת ירי את סרטון התשובה.
רקטות.
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
בעת מצב חירום של ירי רקטות וטילים ,גם אנחנו ,כמו המדריכה תדגיש סדר עדיפויות לבחירת מרחב מוגן במבנה
הצב ,נכנסים למרחב המוגן .כך למשל בבית ,בעת קבלת את חשיבות הכניסה
התרעה על ירי רקטות וטילים ,אנו ניכנס אל המרחב למרחב המוגן בעת
המוגן ,ואילו הצב ייכנס אל השריון שלו ,שהוא המרחב ירי רקטות וטילים.
המוגן עבורו כאשר הוא מרגיש סכנה.
לכל אחד יש מרחב מוגן .קיימים ארבעה מרחבים מוגנים המדריכה תפרט
-
שאפשר להיכנס אליהם בעת קבלת התרעה על ירי אילו מרחבים מוגנים
רקטות וטילים ,בהתאם לזמן שיש לנו: קיימים בעת ירי
רקטות וטילים.
1.מרחב מוגן דירתי/קומתי/מוסדי (ממ"ד/ממ"ק /ממ"מ).
2.מקלט משותף או ציבורי שניתן להגיע אליו בזמן
העומד לרשותנו.
3.חדר מדרגות פנימי -ללא פתחים ,חלונות וקירות
חיצוניים.
4.חדר פנימי בתוך הבית ,עם כמה שפחות פתחים,
חלונות וקירות חיצוניים ,ושאינו שירותים ,מקלחת או
מטבח.
המדריכה תסביר
תחתית עמוד 6יש מקום לרשום את המרחב המוגן בבית את פעילות בחירת
שלכם .בזמן שאתם עוברים על החוברת עם בני מרחב מוגן בתחתית
משפחתכם ,בדקו מה הוא המרחב המוגן בביתכם על פי עמוד .6
מה שלמדנו ורשמו אותו.
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
ש :אני והמשפחה שלי מאוד קרובים ,ולכל אחד בלהקה המדריכה תפנה את שיתוף פעולה משפחתי לקראת
יש תפקיד .עם שיתוף פעולה ועבודת צוות נתגבר על כל התלמידים לחידה מצבי חירום
מכשול .מי אני? בעמוד 7בחוברת
ובמקביל תציג את
החידה במצגת.
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
-
התלמידה עונים,
המדריכה תשאל
את הכיתה האם הם
מסכימים לתשובת
התלמיד/ה.
בואו נראה מה התשובה הנכונה .פתחו את המפה המדריכה תפנה את
בעמודים ,17-16גרדו את העיגול של התחנה שעליה התלמידים למפת
עניתם עכשיו ,וגלו את התשובה הנכונה .לאחר שתגלו התשובות בעמודים
את בעל החיים ואת האות שמסתתרים ,רשמו את האות .17-16 אני ומשפחתי מאוד קרובים ולכל אחד בלהקה
יש תפקיד .עם שיתוף פעולה ועבודת צוות נתגבר
שגיליתם במקום המיועד לכך בתחתית עמוד .17 על כל מכשול .מי אני?
כפי שאתם רואים ,התשובה הנכונה היא זאב .בואו נצפה המדריכה תראה
בסרטון הסבר קצר. לתלמידים את בעל
החיים המוסתר.
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
תוכן הסרטון
הזאבים מראים כיצד על בני המשפחה לפעול כמו המדריכה תפעיל את
משפחת הזאבים -בשיתוף פעולה. סרטון התשובה.
כמו הזאבים ,גם אנחנו מתכוננים יחד עם בני משפחתנו המדריכה תדגיש את
למצבי חירום מבעוד מועד .אם אנחנו ובני משפחתנו חשיבות היערכות
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
נשתף פעולה ונחלק לכל אחד תפקיד שעליו הוא אחראי המשפחה לחירום,
בשעת חירום ,נוכל להתגבר על כל מכשול ,ממש כמו ותסביר את פעילות
להקת הזאבים. חלוקת תפקידים
בתחתית עמוד 7מופיעה רשימה של תפקידים לשעת בתחתית עמוד .7
חירום .בזמן שאתם עוברים על החוברת עם בני
משפחתכם ,חלקו את התפקידים בין בני הבית.
ש :לפני תחילת החורף ותנאי מזג האוויר הקשים ,אני המדריכה תפנה את הכנת המרחב המוגן
נערך לשנת החורף ואוגר לעצמי מים ומזון .כך אוכל התלמידים לחידה
-
לשרוד את החורף במערה שלי ולחכות שם עד שהסכנה בעמוד 8בחוברת
תחלוף. ובמקביל תציג את
מי אני? החידה במצגת.
האם יש תלמיד או תלמידה שרוצים לשתף את הכיתה לאחר מספר רגעים,
בתשובה שלהם על החידה? המדריכה תבקש
מתלמיד/ה לשתף
את הכיתה מה היא
התשובה הנכונה
לדעתם.
האם אתם מסכימים לתשובה של _____? לאחר שהתלמיד
או התלמידה עונים,
המדריכה תשאל
את הכיתה האם הם
מסכימים לתשובת
התלמיד/ה.
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
בואו נראה מה התשובה הנכונה .פתחו את את המפה המדריכה תפנה את
בעמודים ,17-16גרדו את העיגול של התחנה שעליה התלמידים למפת
עניתם עכשיו ,וגלו את התשובה הנכונה .לאחר שתגלו התשובות בעמודים לפני התנאים הקשים של החורף ,אני נערך ואוסף
לעצמי מזון ומים – כך אוכל לעבור את החורף
את בעל החיים ואת האות שמסתתרים ,רשמו את האות .17-16 במאורה שלי ולחכות שם עד שהסכנה תחלוף.
שגיליתם במקום המיועד לכך בתחתית עמוד .17 מי אני?
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
-
חשוב להכין את המרחב המוגן כבר בזמן שגרה ,כדי המדריכה תדגיש את
שבשעת חירום נוכל להתמודד בצורה הטובה ביותר! חשיבות הכנת המרחב
המוגן לשעת חירום
בתחתית עמוד 8מופיעה פעילות ציוד לשעת חירום. ותסביר את פעילות
בזמן שאתם עוברים על החוברת עם בני משפחתכם, הכנת הציוד לשעת
עזרו ליהונתן לפתור את "מבוך גן החיות" ולהגיע אל חירום בתחתית
המרחב המוגן! שימו לב כי בדרך למרחב המוגן ,יש עמוד .8
לאסוף את כל החפצים הדרושים שיהיו בו בעת חירום.
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
ש :אני בוחנת את הסביבה כל הזמן ,ומשמיעה התרעה המדריכה תפנה את חשיבות ההתרעה במצבי חירום
לחבריי בעת סכנה .כשהם מקבלים את ההתרעה ,כולם התלמידים לחידה
רצים מיד למקום מוגן .מי אני? בעמוד 9בחוברת
ובמקביל תציג את
החידה במצגת.
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
-
המדריכה תשאל
את הכיתה האם הם
מסכימים לתשובת
התלמיד/ה.
בואו נראה מה התשובה הנכונה .פתחו את המפה המדריכה תפנה את
בעמודים ,17-16גרדו את העיגול של התחנה שעליה התלמידים למפת
עניתם עכשיו ,וגלו את התשובה הנכונה .לאחר שתגלו התשובות בעמודים
את בעל החיים ואת האות שמסתתרים ,רשמו את האות .17-16
אני תמיד מתבוננת בסביבה ,ובעת סכנה
שגילתם במקום המיועד לכך בתחתית עמוד .17 מתריעה לחברותיי .מיד כשהן שומעות את
ההתרעה הן כולן רצות למקום מוגן .מי אני?
כפי שאתם רואים ,התשובה הנכונה היא סוריקטה. המדריכה תראה
בואו נצפה בסרטון הסבר קצר. לתלמידים את בעל
החיים המוסתר.
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
תוכן הסרטון
הסוריקטה מתריעה לחברותיה על סכנה וממחישה את המדריכה תפעיל את
חשיבות קבלת התרעה על מצבי חירום. סרטון התשובה.
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
לנו ,תושבי ישראל ,יש את מערכת ההתרעה של פיקוד המדריכה תציג את מערך ההתרעה של פיקוד העורף
העורף .ברגע שפיקוד העורף מקבל מידע על כך מערכת ההתרעה של
שמתבצע ירי רקטות וטילים לעבר האזור שבו אנו גרים, פיקוד העורף.
הוא מפעיל מיד התרעה ,כדי שנוכל להגיע למרחב
המוגן בזמן .ההתרעה מועברת באמצעות יישומון פיקוד
העורף ,פורטל החירום הלאומי ,מערך הצופרים,
הטלוויזיה והרדיו. לנו ,תושבי ישראל ,יש מערכת התרעה של פיקוד העורף
-
בתחתית עמוד 9מופיעה פעילות איתור אמצעי המדריכה תסביר את
ההתרעה של פיקוד העורף .בזמן שאתם עוברים על פעילות אמצעי
החוברת עם בני משפחתכם ,מצאו את ההבדלים בין ההתרעה בתחתית
התמונות הבאות וגלו מה הם אמצעי ההתרעה של עמוד .9
פיקוד העורף.
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
ש :גם אם יום אחד אגדל להיות מלך החיות ,לפעמים, המדריכה תפנה את הנחיות בשטח פתוח
כשאני בחוץ ,אני חש סכנה .במצבים האלה אני שוכב התלמידים לחידה
על הקרקע ו"מנמיך צללית" מתחת לעשבים ,כי כך אני בעמוד 10בחוברת
הכי בטוח .מי אני? ובמקביל תציג את
החידה במצגת.
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
-
המדריכה תשאל
את הכיתה האם הם
מסכימים לתשובת
התלמיד/ה.
בואו נראה מה התשובה הנכונה .פתחו את המפה המדריכה תפנה את
בעמודים ,16-17גרדו את העיגול של התחנה שעליה התלמידים למפת
עניתם עכשיו ,וגלו את התשובה הנכונה .לאחר שתגלו התשובות בעמודים
את בעל החיים והאות שמסתתרים ,רשמו את האות .17-16 אפילו שיום אחד אגדל להיות מלך החיות ,אני יודע
שגיליתם במקום המיועד לכך בתחתית עמוד .17 שלפעמים כשאני בשטח פתוח – אני בסכנה.
לכן ,אני שוכב על הרצפה ומנמיך את עצמי ,כי כך
אהיה הכי בטוח .מי אני?
כפי שאתם רואים התשובה הנכונה היא אריה .בואו המדריכה תראה
נצפה בסרטון הסבר קצר. לתלמידים את בעל
החיים המוסתר.
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
תוכן הסרטון
האריה מראה כיצד עלינו להתנהג בעת קבלת המדריכה תפעיל את
התרעה בשטח פתוח ,כפי שהוא שוכב על הקרקע סרטון התשובה.
בזמן סכנה.
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
אם אנחנו שוהים בחוץ בזמן ירי טילים ואין מבנה המדריכה תסביר את
בקרבתנו ,יש לשכב על הקרקע ולהגן באמצעות הנחיות ההתנהגות
הידיים על הראש. בשטח פתוח בעת ירי
בעת פגיעת רקטה או טיל בקרקע ,יש סכנה רקטות וטילים ותסביר
שהרסיסים שנוצרים בעקבות הדף הפיצוץ ,יפגעו את פעילות התנהגות
במי שעומד או יושב .זאת בעוד שמי ששוכב ,מגן על בעת קבלת התרעה
עצמו גם אם הרקטה או הטיל נוחתים בקרבתו. בשטח פתוח בתחתית
בתחתית עמוד 10מופיע משימת הכרת הנחיות עמוד .10
ההתנהגות בשטח פתוח .בזמן שאתם עוברים על
החוברת עם בני משפחתכם ,סמנו על פי ההנחיות
שלמדתם ,מי מהילדים הבאים פועל על פי ההנחיות
-
במקרה של קבלת התרעה על ירי רקטות וטילים,
כאשר אין אפשרות להיכנס למבנה קרוב .אם הילד
אינו פועל על פי ההנחיות ,חשבו ורשמו מדוע.
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
ש :אני קטנה ופרוותית ,וכשאני מפחדת אני נכנסת לתוך המדריכה תפנה את עקרון "הכי מוגן שיש"
מערכת מחילות שחפרתי עמוק באדמה ,כי שם אני הכי התלמידים לחידה
מוגנת שאפשר .מי אני? בעמוד 11בחוברת
ובמקביל תציג את
החידה במצגת.
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
-
המדריכה תשאל
את הכיתה האם הם
מסכימים לתשובת
התלמיד/ה.
בואו נראה מה התשובה הנכונה .פתחו את המפה המדריכה תפנה את
בעמודים ,17-16גרדו את העיגול של התחנה שעליה התלמידים למפת
עניתם עכשיו ,וגלו את התשובה הנכונה .לאחר שתגלו התשובות בעמודים
את בעל החיים והאות שמסתתרים ,רשמו את האות .17-16 אני קטנה ופרוותית ,וכשאני מפחדת אני נכנסת
שגיליתם במקום המיועד לכך בתחתית עמוד .17 לתוך מערכת מנהרות שחפרתי עמוק באדמה כי
שם אני הכי מוגנת שיש .איזו חיה אני?
כפי שאתם רואים התשובה הנכונה היא חפרפרת. המדריכה תראה
בואו נצפה בסרטון הסבר קצר. לתלמידים את בעל
החיים המוסתר.
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
תוכן הסרטון
החפרפרת מראה כיצד עלינו להיכנס למרחב "הכי מוגן המדריכה תפעיל את
שיש" בעת קבלת התרעה ,כפי שהיא נכנסת למחילה סרטון התשובה.
בעת סכנה.
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
בתחתית עמוד 11מופיע משימת "המרחב הכי מוגן המדריכה תסביר את
שיש" .הביטו בתמונה וקראו את תיאור הבית .לאחר פעילות "המרחב הכי
מכן ,בחרו את המרחב הכי מוגן שיש בעת קבלת מוגן שיש" בתחתית
התרעה על ירי רקטות וטילים ,וצבעו אותו! עמוד .11
(באפשרותכם להיעזר ברשימת סדר העדיפויות
לבחירת מרחב מוגן בעמוד .)6
כל הכבוד לכולכם! סיימתם את הפעילות וכעת אתם המדריכה תפנה את פתרון החידה
יכולים לחשוף את כתב הסתרים .קראו את האותיות התלמידים לעמודים
-
שאספתם ונסו להבין מה הוא צירוף המילים הסודי. 16-17בחוברת כדי
לפענח את כתב
הסתרים.
ש :מישהו גילה את כתב הסתרים ורוצה לשתף את
שאר חברי הכיתה? המדריכה תבקש
מהתלמידים לשתף את
כעת נצפה בסרטון סיכום קצר. הכיתה בפענוח כתב
הסתרים.
תוכן הסרטון
מטבעות בעלי החיים מסתובבות ומציגות את פתרון
החידה .המפה מדגישה את עקרון "הכי מוגן שיש" ואת המדריכה תפעיל את
החשיבות של השהייה למשך 10דקות במרחב המוגן. סרטון סיכום הפעילות.
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
בפעילות שעשינו כעת ,ראינו שלכל חיה יש דרך משלה המדריכה תסכם את סיכום ביניים וקישור לשלב הבא
להתגונן מפני איום וסכנה .אנחנו ,בני האדם ,יכולים הפעילות ותדגיש מה וידוא הבנה
ללמוד מהחיות ולהגן על עצמנו במצבי חירום שעלולים אנחנו יכולים ללמוד
לפקוד אותנו. ממנה.
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
כעת לסיכום הפעילות אשאל אתכם מספר שאלות. המדריכה תשאל את
התלמידים על אמצעי
ש :כיצד נדע שנשקפת סכנה של ירי טילים ורקטות? ההתרעה ,עקרון
רמז :הסוריקטה מתריעה לחברותיה על סכנות. "המרחב הכי מוגן
שיש" וזמן השהייה
ת :לתושבי ישראל יש את מערכת ההתרעה של פיקוד במרחב המוגן.
העורף .ברגע שפיקוד העורף מקבל מידע על כך
שמתבצע ירי רקטות וטילים לעבר האזור שבו אנו גרים,
הוא מפעיל מיד התרעה באמצעות יישומון פיקוד
העורף ,פורטל החירום הלאומי ,מערך הצופרים ,הטלת
-
וויזיה והרדיו.
ש :מה עלינו לעשות כאשר מתקבלת התרעה על ירי
רקטות וטילים?
רמז :השריון של הצב מגן עליו מפני סכנות.
ת :להיכנס למרחב המוגן הכי מוגן שיש עבורנו ,בהתאם
לזמן שיש לנו להגיע אליו ולמקום שבו אנחנו נמצאים,
על פי סדר העדיפויות לבחירת המרחב המוגן.
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
ש :כמה זמן עלינו להמתין לפני שנצא מהמרחב
המוגן?
ת :בעת התרעה יש להיכנס למרחב המוגן בהתאם
לזמן העומד לרשותנו ולהישאר בו למשך 10דקות.
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום
סיכום ( 2דקות)
בשיעור זה הכרנו את יהונתן וצבי .למדנו על מצבי המדריכה תסכם את סיכום השיעור
חירום וכיצד עלינו להתנהג בעת קבלת התרעה על השיעור.
ירי רקטות .בשיעור הבא שוב נצטרף לצבי הצב
ונלמד על מצב חירום נוסף -רעידות אדמה.
מה למדנו עד עכשיו?
-
פרק - 6מערכי שיעור חינוך לחירום