You are on page 1of 12

PRIPREMA ZA NASTAVNI ČAS

Ime i prezime: Jasmin Kazazović


Svrha izrade pripreme: Realizacija nastavnog časa iz tehničke kulture

I OPĆI DIO
Nastavni predmet: Tehnička kultura

Nastavna cjelina: Elektrotehnika

Nastavna tema: Kućanski električni aparati

Nastavna jedinica (radna vježba) - Kućanski električni aparati

Razred i odjeljenje: Osmi (VIII) Grupa: AiB


Broj učenika: 11 Broj prisutnih:
Datum izrade pripreme: 29. 05. 2021. Datum realizacije:
Nastavni čas po rasporedu: Nastavni čas po trajanju: 45min
Broj časa: 1 Broj nastavne jedinice:
Lokacija časa: kabinet
Škola: JU OŠ “ “ Mjesto:

UPOTRIJEBLJENI IZVORI PRI IZRADI PRIPREME

- Selimović, S., Selimović, E., Smajlović J.,


(2010). Tehnička kultura, udženik za 8. razred
devetogodišnje osnovne škole. Sarajevo:
SARAJEVO PUBLISHING
IZVORI ZA PRIPREMANJE UČENIKA
- Selimović, S., Selimović, E., Smajlović J.,
Udžbenici i priručnici za učenike (2010). Tehnička kultura, dnevnik rada za 8.
razred devetogodišnje osnovne škole.
Sarajevo: SARAJEVO PUBLISHING

- Selimović, S., Selimović, E., Smajlović J.,


(2010). Tehnička kultura, udženik za 8. razred
IZVORI ZA PRIPREMANJE
NASTAVNIKA devetogodišnje osnovne škole. Sarajevo:
SARAJEVO PUBLISHING

Nastavna dokumentacija Godišnji plan i program za devetogodišnje


osnovne škole (tehnička kultura)
FUNKCIONALNI POLOŽAJ NASTAVNE JEDINICE

KORELATIVNA VEZA METODIČKE


JEDINICE S DRUGIM NASTAVNIM - Kultura življenja: Zaštita okoline i prirode;
PREDMETIMA I PODRUČJIMA
- Fizika: Električna energija;

- Elektrotehnika;
Koordinacija - Motori;
- El. struja;

Nastavna jedinica pominje se u svakodnevnom


Aktuelizacija nastave životu. Aparati se koriste u različite svrhe i oni su
neophodni za lakši život. Napredovanje
tehnologije ka aparatima sa većom uštedom
finansija i manjom potrošnjom el. Energije i
većim brojem funkcija.

CILJ OBRADE NASTAVNE JEDINICE

Upoznati učenike sa kućanskim aparatima i njihovom primjenom u svakodnevnom životu.

ZADACI NASTAVNE JEDINICE

- sticanje moralnih oblika i estetskih sposobnosti;


- sticanje fizičkih i radnih sposobnosti;
- razvijanje samosvijesti kod učenika, individualne motivacije i
takmičarskog duha;
- osposobljavanje učenika za život i rad;
Odgojni zadatak - razvijanje tačnosti, preciznosti, odgovornosti, aktivnosti za rad;
- stvaranje radnih navika i volje za radom;
- racionalnost u trošenju materijala;
- racionalnost u trošenju el. energije;
- racionalnost trošenja vremena, snage,...;
- razviti naviku za isključivanje i čuvanje aparata;

Obrazovni-tehnički
- usvajanje znanja, vještina, navika u oblasti kućanskih aparata;
- upoznavanje učenika sa kućnim električnim aparatima i njihovom
(materijalni) zadatak
primjenom (učenici trebaju znati gdje se određeni aparati mogu
koristiti i primjeniti u svakodnevnom životu).

- priprema učenika za samostalan rad u učionici;


- priprema učenika za samostalan rad kroz život;
- učenici trebaju razviti vještinu korištenja različitih aparata;
- učenici trebaju raspoznati razlike između pojedinih aparata;
Funkcionalni (praktični) - izlaganje novih sadržaja;
zadatak - generalizacija;
- razvijanje pažnje i psiho-fizičkih sposobnosti;
- podsticanje na humanost i saradnju;
- razvijanje vještine prepoznavanja aparata i njihov princip rada;
- rješavanje problema;
- razvijanje pravilnog odnosa prema radu.

- učenici trebaju da se zabave kroz praktičan rad koristeći


Rekreativni zadatak
određene kućanske aparate.

VREMENSKA ARTIKULACIJA

a) Uvodni dio 8' b) Glavni dio 30' c) Završni dio 7'

ORGANIZACIONA OSNOVA NASTAVNE JEDINICE

- Upoznavanje sa novim gradivom


- Primjena stečenih znanja
Tip časa - Utvrđivanje gradiva
- Kombinovani čas

- Frontalni oblik – obrada nastavne jedinice


Odabrani metodički
oblici rada na času - Individualni - praktični dio časa (uz
saglasnost, prisustvo i kontrolu nastavnika)

Nastavne metode i postupci


- verbalna (metoda usmenog izlaganja, metoda
razgovora, diskusija, objašnjavanje);
- dokumentaciona;
- demonstraciona ili pokazivanje;
- metoda praktičnog rada.

Nastavna sredstva (pomagala) - Pribor za TC, tabla, računar, kućanski aparati,...

REALIZACIJA NASTAVNOG ČASA

- Upisati čas i odsutne učenike.


UVODNI DIO ČASA - Provjeriti školski materijal kod učenika.
8min - Ponovit prethodno gradivo i nagraditi aktivnost učenika.

PITANJA ZA UČENIKE ODGOVORI KOJI SE OČEKUJU OD UČENIKA


1. Koji su ručni alati u Šarafcigeri, kliješta, ispitivači, izloir traka, multimetar.
elektrotehnici?
2. Za šta nam služi ispitivač? Za mjerenje postojanja napona.
3. Za šta služi izolir traka? Za izoliranje spojeva električnih provodnika.
4. Za šta služe šarafcigeri? Za odvrtanje i zavrtanje šarafa.

5. Kakva „glava“ može biti kod


šarafcigera? Križna i ravna.

Elektrotoplinski uređaji:
OBRADA NASTAVNE JEDINICE
GLAVNI (CENTRALNI) DIO - električna pegla;
ČASA - električni
- KUĆANSKIšporet;ELEKTRIČNI APARATI -
30min - električna grijalica;
- električni bojler;
- mikrovalna pećnica;
- toster;
- kafe-aparat;
- električni rešo;
- električni roštilj;
- kuhalo za vodu;

Elektromehanički uređaji:

- stolni ventilator;
- električni mlin za kafu;
- električni mikser;
- usisivač prašine;

Kombinirani uređaji:

- električni hladnjak;
- mašina za pranje rublja;
- mašina za pranje posuđa;
- klima uređaj;
Uređaji u kojima se električna energija pretvara u toplotnu
nazivaju se elektrotoplinski uređaji. Osnovu svakog
elektrotoplinskog uređaja čini elektrootporna žica koja je
izrađena od materijala specifičnog otpora. Otporna žica je
uvijena u spiralu i zajedno sa vatrostalnim materijalom čine
grijač. Prolaskom električne energije kroz grijač oslobađa se
toplota. Grijači se izrađuju u raznim oblicima, u obliku
kružne ploče, štapova, cijevi, u ovisnosti o namjeni i samom
kućištu elektrotoplinskog uređaja. Kod ovih uređaja
regulacija temperature se vrši pomoću termoregulatora ili
termostata.

Svi ovi dijelovi su smješteni u kućište elektrotoplinskog


uređaja, i to kućište se mora obavezno uzemljiti radi zaštite
od dodirnog napona.

Električna pegla je elektrotoplinski uređaj koji služi za


pretvaranje električne energije u toplotnu. Osnovni dijelovi
-pegle
ELEKTROTOPLINSKI UREĐAJI
su ploča za peglanje grijaće U DOMAĆINSTVU
spirale, rezervoar za vodu, -
termostat, priključni kablovi, dugme za regulaciju
temperature, signalna lampica i kućište sa ručkom.
Princip rada je sljedeći: prolazeći kroz grijaću spiralu
električna energija se pretvara u toplotnu i zagrijava ploču za
peglanje, koja uz pomoć vodene pare omogućava peglanje.
Termostat za regulaciju temperaturu radi na principu bimetala
i automatski reguliše temperaturu peglanja.

Električni šporet je elektrotoplinski uređaj koji služi za


pretvaranje električne energije u toplotnu koja se koristi za
kihanje i pečenje hrane. Osnovni dijelovi su grijače ploče,
upravljačka ploča, rerna sa grijačima i kućište. Grijaće ploče
savremenih električnih štednjaka uglavnom su izrađene od
materijala koji brzo postižu željenu temperaturu. Održavanje
stalne temperature omogućuje termostat temperature. Noviji
modeli na upravljačkoj ploči imaju ugrađeni programirani sat
koji omogućuje da odredimo vrijeme kuhanja ili pečenja i
nakon isteka tog vremena automatski se isključuje šporet.

Električni rešo (kuhalo) je elektrotoplinski uređaj koji služi


za pretvaranje električne energije u toplotnu. Ima istu funkciju
kao i grijaće ploče električnog šporeta. Danas se
upotrebljavaju kuhala sa zatvorenim grijačima u obliku
kružnih ploča zbog smanjene opasnosti od električnog udara i
požara.
Električna grijalica je elektrotoplinski uređaj koji služi za
zagrijavanje prostorija. Postoji nekoliko tipova grijalica
(električni radijator, kalonfer, termoakumulaciona peć,
infragrijalice), ali najekonomičnije su one koje imaju ugrađeni
ventilatori koji omogućava strujanje toplog zraka u svim
pravcima.

Električni grijač vode (bojler) je elektrotoplinski uređaj


namijenjen za zagrijavanje vode u domaćinstvu. Osnovni
dijelovi su rezervoar za vodu, električni grijač, termostat,
toplotni izolator i kućište. Kućište je izgrađeno od lima i
obloženo je plastičnim materijalom radi ljepšeg izgleda.
Temperatura vode se regulira pomoću termostata. Vodu
zagrijava grijač najčešće spiralnog oblika. Prema načinu
priključka na vodovodnu mrežu bojleri mogu biti: niskog
pritiska, uglavnom su manjeg kapaciteta i koriste se u
kuhinjama.

Druga vrsta su bojleri visokog pritiska. Direktno su spojeni na


vodovodnu mrežu, pa im je pritisak isiti kao i u vodovodnoj
mreži, a po tome su i dobili naziv. Većeg su kapaciteta i
koriste se u kupatilama.
Mikrovalna peć je danas nezamjenjiva u kuhinji. Toplotna
energija se proizvodi na principu elektromagnetnog zračenja.
Uređaj koji je ugrađen u mikrovalnu pećnicu magnetron
pretvara električnu energiju u mikrovalno zračenje čija je
frekvencija 2450 MHz koji proizvode toplotnu energiju.

Proizvedena toplota prodire u hranu koju zagrijava.


Proizvedeni mikrovalovi se u pećnici ne raspoređuju
ravnomjerno. Zbog toga se ugrađuje ventilator koji ima
zadatak da ravnomjerno rasporedi mikrovalove širom pećnice.
Također u njima se nalazi i rotirajući pladanj koji služi za
ravnomjerniji raspored zagrijavanja mikrovalovima.

- ELEKTROMEHANIČKI APARATI U
DOMAĆINSTVU –

Elektormehanički aparati su oni aparati kod kojih električnu


energiju pretvaramo u mehaničku. To pretvaranje energije
primjenjujemo kod stolnog ventilatora, električnog mlina za
kafu, električne bušilice, usisivača prašine itd.

Električni ventilator je jednostavni elektromehanički uređaj.


Sastoji se od elektromotora, propelera, priključnog kabla,
prekidača i kućišta. Koristi se u domaćinstvu za ventilaciju
prostorija.
Električni mlin za kafu spada u elektromehaničke uređaje i
služi za sitnjenje zrna kafe. Sastoji se od elektromotora, noža,
prekidača, kućišta i priključnog kabla.

Električna bušilica je elektromehanički uređaj sastavljena od


sljedećih dijelova: elektromotor, stezna glava, reduktor,
prekidač, kućište i priključni kabal.

Elektromotor proizvodi kružno kretanje koje se prenosi preko


zupčanika na radnu osovinu bušilice na koju je učvršćena
stezna glava koja rotira.

Usisivač je naprava koja služi za čišćenje. Uglavnom se


koristi za čišćenje podova a mogu se koristiti i za čišćenje
zavjesa ili odjeće. Upotreba usisivača je veoma
rasprostranjena. Osnovni dijelovi usisivača su elektromotor,
ventilator, mikrofilter, mikroprekidač, kućište i priključni
kabal. Princip rada se ogleda u sljedećem: elektromotor
pokreće ventilatotr koji stvara vakuum i kroz usisnu cijev
usisava zrak zajedno sa prašinom.
- KOMBINIRANI KUĆNI ELEKTROTEHNIČKI
APARATI –

To su oni aparati koji pretvaraju električnu energiju i u


toplotnu i u mehaničku. Postoji mnogo aparata koji rade na
ovaj princip, mi ćemo spomenuti one najzastupljenije u
Mašina za pranjeTorublja
domaćinstvima. je kombinirani
su fen, kućni aparat.
termoakumulaciona Veoma
peć, frižider,
su pouzdane
mašina u suđa,
za pranje radu, mašina
ekonomični
za pranjesu rublja,
potrošači
klimavode
uređaji
deterdženta i nisu
itd. Oni koriste veliki potrošači
i elektromotor električne
i grijaće tijelo.energije.

Osnovni
Električnidijelovi mašine
frižider je za pranjekoji
aparat rublja
sesu:najviše
bubanj, koristi
rezervoaru
za vodu, Frižideri
domaćinstvu. programator, grijači, kućni
su kombinirani filter,aparati
elektromotor,
koji služe
termoregulator, pumpa za vodu.
za čuvanje lako pokvarljive hrane i rashlađivanje raznih
napitaka. Osnovni dijelovi hladnjaka su elektromotor,
Najvažniji dio mašine je programator. To je programski satni
kompresor, kondenzator, termoregulator, kapilarna cijev,
uređaj koji automatskim uključivanjem svojih sklopova
isparivač i kućište.
upravlja određenim radnim procesima kod mašine za pranje
rublja. Programator
Princip rada odvija se nauključuje ili isključuje pogonski
sljedeći način:
elektromotor, elektromagnetne ventile, pumpe, grijače,
Elektromotor
termoregulatorepokreće
i druge kompresor
dijelove kako kojibi potiskuje
oni u pravorashladnu
vrijeme
tečnost (gas) na viši pritisak
izvršavali svoju funkciju. gdje se zagrijava i pretvara u
tečnost. Da ne bi došlo do pregrijavanja, gas prolazi kroz
sistem cijevi spojenih sa rebrima za hlađenje, tj. kroz
kondenzator. Ohlađeno sredstvo iz kondenzatora se pretvara u
tečnost i uvodi se pomoću kapilarnih cijvei u unutrašnjost do
isparivača. U isparivaču tečnost se naglo širi i ponovo prelazi
u gas, što za posljedicu ima hlađenje unutrašnjosti frižidera i
isparivača. Ovaj postupak je kružni sve dok se ne postigne
željena temperatura, a to reguliše termoregulator koji
uključuje i isključuje elektromotor kompresora. Kao rashladna
tečnost koristi se freon koji manje šteti Zemljinom ozonskom
omotaču.
- Učenici čiste svoja radna mjesta.
ZAVRŠNI DIO ČASA - OBAVEZNO OCIJENITI UČENIKE ZA DISCIPLINU,
7min RAD I AKTIVNOST.
ZAVRŠNA PITANJA ODGOVORI KOJI SE OČEKUJU OD UČENIKA
1. Koji su elektrotoplinski Pegla, šporet, grijalica, toster,...
uređaji?
2. Koji su elektromehanički Ventilator, mlin za kafu, mixer,..
uređaji?
3. Koji su kombinirani? Frižider, veš mašina, klima-uređaj,..
4. Koji je najvažniji dio veš Programator.
mašine?
5. Od čega se sastoji el. Elektromotor, stezna glava, reduktor, prekidač, kućište i priključni kabal.
bušilica?

ORGANIZACIJA IZVOĐENJA PRAKTIČNOG RADA NA ČASU


a) Radne operacije koje će učenici izvesti na Korištenje nekih aparata uz prisustvo i
času: kontrolu nastavnika;
b) Aparati koji će biti upotrijebljeni: Pegla, kuhalo za vodu, stolni
ventilator,,...
OBRAZLOŽENJE U VEZI SA IZVOĐENJEM PRAKTIČNOG RADA

Poželjno je teoretsko znanje primjeniti u svakodnevnom životu kroz upotrebu različitih aparata,
kako bi učenici trajno usvojili nastavni sadržaj i ispoljili svoju kreativnost.

VLASTITA ZAPAŽANJA NAKON ČASA (OSVRT NA REALIZACIJU ČASA)

IZGLED TABLE

- KUĆANSKI ELEKTRIČNI APARATI -

- Elektrotoplinski;
- Elektromehanički;
- Kombinovani;

You might also like