You are on page 1of 6

Fusha: Gjuhë Lënda: Gjuhë

Shkalla: II Klasa: IV
shqipe shqipe
Situata e të nxënit:
Tema mësimore: Përshkruajmë Gjeni për kë bëhet fjalë?
shokun/shoqen e klasës (përshkrim i shokut apo i
Kompetenca: Shkruajmë shoqes së klasës, pa ia thënë
emrin)
Rezultatet e të nxënit sipas
kompetencave të fushës sipas
Fjalë kyç:
temës mësimore
Nxënësi/ja: • përshkrim
• përshkruan me shkrim shokun/ • pamja fizike
shoqen e klasës; • sjellja
• përshkruan duke u mbështetur • karakteri
tek disa anë si pamja fizike, • shokë
karakterin she sjelljen; • shoqe
• shkruan duke përdorur sa më
shumë fjalë të reja.
Lidhja me fushat e tjera ose
Burimet: teksti i nxënësve, e-libri, me temat ndërkurrikulare:
grafik organizues, fletë formati. Gjuha dhe komunikimi
Shoqëria dhe mjedisi
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: shkrim i drejtuar, përshkrim i lirë, vija e
vlerës.

Organizimi i orës së mësimit

Hapi I. Në një fletë formati nxënësit përshkruajnë një shok apo shoqe pa ia vënë
emrin. Lexohen përshkrimet e nxënësve, ndërsa nxënësit e tjerë gjejnë emrin e
shokut apo të shoqes për të cilën bëhet fjalë.

Hapi II. Çfarë duhet të kemi parasysh gjatë përshkrimit të një shoku apo shoqeje?
Përshkrimi → përshkrimi i pamjes fizike (sytë, flokët, hundën, ballin, trupin dhe
qëndrimin e tij), përshkrimi i karakterit dhe i sjelljes.

Hapi III. Hapet teksti i gjuhës. Lexohen fishat me fjalët e dhëna, të cilat nxënësit i
vendosin në vendin e duhur në tekstin e dhënë. (i ngushtë, i pari, zotësinë,
gramatikë, një kujtesë, një lojë, kaçurrelash, i shkathët, i hareshëm, fjalë të keqe,
mënyrën e tij, ligështim, me shumë lehtësi, turp, pa gënjeshtra)
Lexohet teksti i plotësuar nga disa nxënës. Lexohen në tekst fjalët që tregojnë:
mënyrën e tij, ligështim, me shumë lehtësi, turp, pa gënjeshtra)
Lexohet teksti i plotësuar nga disa nxënës. Lexohen në tekst fjalët që tregojnë:
pamjen fizike;
karakterin dhe sjelljen.

Hapi IV. U shpërndahet nxënësve grafiku organizues dhe nxënësit përshkruajnë


shokun apo shoqen e klasës.
40
Hapi V. Argumento rreth pyetjes:

Po Jo
- A është e
rëndësishme që
shoku/ shoqja juaj të
jetë i/e bukur? Pse?

Përfundimi: Sjellja e mirë e zbukuron njeriun.

Vlerësimi i nxënësve /Nxenesi :

• N2- përshkruan me shkrim shokun/shoqen e klasës


• N3- përshkruan duke u mbështetur tek disa anë si pamja fizike, karakterin she
sjelljen
• N4- shkruan duke përdorur sa më shumë fjalë të reja.

Detyrë shtëpie. Përshkruaj një të afërm.


Fusha: Gjuhë dhe Lënda: Gjuhë
Shkalla: ll Klasa: lV
komunikim shqipe 4
Situata e të nxënit:
Nxënësit flasin dhe tregojnë për
Tema mësimore: Ema është si princeshë ushqimet që konsumojnë në familje
Kompetenca: Lexojmë dhe për ushqimet që marrin me vete
në klasë (tregohen konkretisht në
klasë).
Rezultatet e të nxënit të
kompetencave të lëndës sipas temës Fjalë kyç:
mister
mësimore:
lexon me intonacion tregimin, klor
lexojnë me rrole pjesën, princeshë
tregon provoja të ngjashme me atë radiator
të tregimit, pishinë
nxjerr mesazhin dhe temën e ekip
pjesës.
Lidhja me fushat e tjera ose me
temat ndërkurrikulare:
Burimet: teksti, e-libri, pamje pishine, Gjuha dhe komunikimi,
Shoqëria dhe
foto të ushqimeve të shëndetshme. mjedisi,
vShkencat e
natyrës.
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: bisedë paraprake, dëgjim i drejtuar,
punë në grup, analizë
personazhesh, vija e vlerës.

Organizimi i orës së mësimit


Veprimtaria I.
Ju ka ndodhur të ndiheni të fyer nga ndonjë shok apo shoqe? Pse? Flasin nxënësit lirshëm
duke treguar raste të ndryshme.
Veprimtaria II.
Njihen nxënësit me temën “Ema është si princeshë”.
Leximi i pjesës në heshtje dhe më pas diskutim rreth pjesës:

Kush janë personazhet e pjesës? Ku zhvillohet ngjarja?


Kush e vë në lojë Ëmën? Pse? Kush i thotë fjalë të mira Ëmës?
Nxirret mesazhi i pjesës:
Asnjëri nga ne nuk ka të drejtë të tallet me dikë për diçka që e dallon atë nga atë tjerët.

Shembulli 1
Ema u rrotullua si flutur.
Ema rrëshqiti në ajër si shigjetë. Ema është e bukur si princeshë.
Shembulli 2
Shitmendëse = shit +mendëse Sykaltër = sy + kaltër

Veprimtaria III.
Ndahen nxënësit në grupe dhe bëjnë leximin në rrole. (Andi, Mondi,
Ema, Natani, Lola) Dallohet grupi që lexon më bukur.

Veprimtaria IV.
Personazhet
Lola e sjellshme
Pozitiv
Ema notare e përsosur
Negative
Mondi fyes
Natani ziliqar

Andi tallës
Shkruhen në tabelë pyetje dhe nxënësit argumentojnë rreth saj.

A ke bërë ndonjë shok apo


Po shoqe të ndihet Jo
keq me fjalët tua? Pse?

Vlerësimi i nxënësve /Nxenesi :

N2-lexon rrjedhshëm tregimin


N3-Lexon në role,
N4-Dallon personazhet negative nga ata pozitive.

Detyrë shtëpie. Shkruaj në tabelë temën, idetë dhe personazhet.

Fusha: Gjuhë dhe Lënda: Gjuha


Shkalla: ll Klasa: lV
komunikim shqipe 4
Situata e të nxënit:
Tema mësimore: Llojet e fjalisë fisha me shenjat e pikësimit,
Kompetenca: Gjuha jonë formimi i fjalive sipas këtyre
shenjave.
Rzultatet e të nxënit e të
Fusha: Gjuhë dhe Lënda: Gjuha
Shkalla: ll Klasa: lV
komunikim shqipe 4
Situata e të nxënit:
Tema mësimore: Llojet e fjalisë fisha me shenjat e pikësimit,
Kompetenca: Gjuha jonë formimi i fjalive sipas këtyre
shenjave.
Rzultatet e të nxënit e të
kompetencave të lëndës sipas Fjalë kyç:
temës mësimore: fjali
dallon llojet e fjalive dëftore, dëftore
pyetëse, nxitëse, pyetëse
dëshirore, nxitëse
krijon fjali të llojeve të dëshirore
ndryshme duke përdorur shenjat e pikësimit (. ? ! )
saktë shenjat e tyre.
Lidhja me fushat e tjera ose me
Burimet: teksti, e-libri, fishat me temat ndërkurrikulare:
shenjat e pikësimit, flipçarte. Gjuha dhe komunikimi
Shoqëria dhe qytetaria
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: përvijimi i të menduarit, punë e drejtuar,
punë në grupe,
punë e pavarur.

Veprimtaria l. U paraqiten nxënësve fisha me shenja të


ndryshme pikësimi. Pyeten nxënësit:
A mund të formoni fjali sipas këtyre shenjave që shihni në fisha?

Dëgjohen shembujt që japin nxënësit. Disa prej tyre shkruhen në flipçart.

Veprimtaria ll. Fjalia në të cilën tregojmë, quhet fjali dëftore. Në fund të saj vendosim
pikë. Shkruani një fjali dëftore.
Fjalia me të cilën pyesim, quhet fjali pyetëse. Në fund të saj vihet pikëpyetje. Shkruani
një fjali pyetëse.
Fjalia në të cilën shprehim një kërkesë, urdhër, porosi, quhet fjali nxitëse. Në fund të saj
vendoset pikë. Kur intonacioni është urdhërues, në fund të fjalisë nxitëse vihet
pikëçuditje.
Shkruani një fjali nxitëse, që mbaron me pikë dhe një tjetër, që mbaron me pikëçuditje.
Fjalia në të cilën shprehet një dëshirë, urim apo mallkim, quhet fjali dëshirore. Në fund të
saj vendoset pikëçuditje.
Shkruani një fjali dëshirore.

Veprimtaria lll. Vazhdon puna me shembujt e librit. Nxënësit dallojnë llojet e fjalive. Ne
ushtrimin 1 nxënësit dallojnë llojet e fjalive dhe çfarë tregon ajo.
Ne ushtrimin 2 nxënësit plotësojnë tabelën e konceptit për llojin e fjalive.
Veprimtaria IV. Shkruani fjali duke përdorur shenjat e pikësimit dhe shkronjën e
madhe në fillim të fjalive. Vlerësimin e nxënësve për: shkrimin e fjalive sipas
kuptimit, përdorimin e saktë sipas shenjave te pikësimit.
Vlerësimi i nxënësve /Nxenesi :

N2- dallon llojet e fjalive dëftore, pyetëse, nxitëse,


dëshirore,
N3-krijon fjali të llojeve të ndryshme duke përdorur saktë shenjat e tyre
N4-krijon nje tekst te shkurter me 10 fjali ku perdor llojet e fjalive te mesuara

Detyrë shtëpie. Shkruaj një tekst të shkurtër, ku të përdorësh llojet e fjalive

You might also like