You are on page 1of 6

LESSON PLAN IN ARALING PANLIPUNAN 1

(DIFFERENTIATED INSTRUCTION)

I. Layunin : Nailalarawan ang kabuuan at mga bahagi ng sariling tahanan at ang


mga lokasyon nito

II. Paksa at Kagamitan: Natutukoy at nakapagbibigay ng mga salitang magkatugma


Sanggunian: K-12 Curriculum Guide: AP1KAP-IVb3
K-12 Teachers’ Guide p. 154-155
K-12 Lm: 195-202

Integration: (KRA1: Obj. 1 MOV 1)


Values: Pagpapanatiling maayos at malinis ng tahanan
Health: Maintaining Healthful environment

III. Pamamaraan:
A. Pangunahing Gawain

1. Pagsasanay
Basahin ang mga salita
 sala
 kusina
 kasilyas
 kuwarto

2. Balik-aral
Tukuyin ang distansiya o posisyon ng mga larawan ng gamit o bagay sa
ibaba.

Unsa ang mas duol sa drum?


Unsa ang mas layo sa bola?

Unsa nga butang ang naa sa wala sa sinina?


Unsa ang distansiya sa saya sa sinina?

Magbalik aral sa mga posisyon (tuo, wala, tunga, igbaw, ubos)


B. Panlinang na Gawain

1. Pagganyak
Tingnan ang isang larawan at sagutin ang mga katanungan.

1.Unsa kini?
2. Unsa ang anaa sa ibabaw nga bahin sa
balay?
3. Unsa ang anaa sa ubos nga bahin sa balay?
4. Unsa ang anaa sa wala nga bahin sa balay?
5. Unsa ang anaa sa atubangang bahin sa
balay?
6. Importante ba ang balay nga hapsay ug
limpyo? Ngano man? (KRA1: OBJT. 3 MOV 3)

2. Paglalahad

 Mailalahad na ang isang tahanan o bahay ay may mga bahagi sa loob


man o sa labas.
 Ipapakita ang isang larawan sa loob ng isang bahay.

3. Teaching/Modelling
 Ilalarawan ng guro ang mga bahgi ng bahay at ang mga lokasyon nito.

1. Adunay duha ka ang-ang ang balay.

Kuwarto Kasilyas 2. Ang sala, kusina, kan-anan naa sa


Kuwarto unang ang-ang.

3. Ang duha ka kuwarto ug kasilyas


makita sa ika duhang ang-ang.

4. Sa tuo nga bahin sa balay makita


Kan-anan ang kusina ug kuwarto.
sala
5. Sa wala nga bahin makita ang us
aka kuwarto ug sala.
kusina 6. Sa tunga nga bahin nahimutang
ang kasilyas ug kan-anan.
4. Kasanayan sa Paggabay:
“Balay ni Libay”

 Ipakita ang isang bahay na gawa sa tarpapel at mga larawan ng mga


bahagi ng bahay.
 Magtulungan na mailagay ng tama ang mga bahagi ng bahay sa
pamamagitan ng pagsunod sa panuto kung saang lokasyon ito ididikit.

Sabihin: Mao kini ang balay ni Libay. Ato siyang tabangan aron maporma
ang iyang puy-anan. Sundon lang nato ang mga posisyon nga akong
isulti.

1. Idikit ang kusina sa unang ang-ang sa tuo nga bahin.


2. Idikit ang kan-anan sa unang ang-ang sa wala nga bahin
3. Idikit ang sala sa unang ang-ang sa tunga nga bahin.
4. Idikit ang kasilyas sa ika duhang ang-ang sa tunga nga bahin.
5. Idikit ang kuwarto sa ika duhang ang-ang sa tuo nga bahin.

 Pagkatapos ng gawain, tatalakayin ng guro ang mga bahagi ng bahay na


idinikit at ang mga posisyon o lokasyon nito.
_ _
5. Pangkatang Gawain:
Babasahin ng guro ang mga panuto bago ibigay ang mga materyales na
kailangang gamitin. Pagkatapos ng gawain tatalakayin ng guro ang mga nagawa
ng bawat grupo.

(KRA2:OBJ.4 MOV 4)
( Panuntunan : Magtulungan, huwag maingay, maging matapat, making sa isat-
isa ) (KRA2:OBJT.5 MOV 5)

Differentiated: (KRA2:OBJT. 6 MOV 6)


Pangkat 1

Tun-i matag hulagway ug sunda ang gipabuhat sa matag numero.


(Mahimong basahon sa magtutudlo kada numero)

1. Kolori og lunhaw ang sala.


2. Kolori og dalag ang kusina.
3. Kolori og puwa ang kuwarto.
4. Kolori og asul ang kan-anan.
Pangkat 2

Tan-awa ang mga bahin sa balay. Isuwat kung unsa ang lokasyon o
posisyon niini. Pilia ang tubag sa ubos.

wala tuo tunga

unang ang-ang ika-duhang ang-ang

1. Kusina - __________
2. sala - ________
3. Kuwarto- ______
4. kasilyas- ______
5. Unsa nga ang-ang sala? ________

Pangkat 3

Ipapilit sa saktong posisyon ang mga bahin sa balay. Sunda ang


gipabuhat sa matag ang-ang.

Unang Ika duhang


Ang-ang ang-ang

Kusina- tuo Kuwarto-


tunga
Sala-wala
Kasilyas-
Kan-anan-
6. Indibidwal na Pagsasanay

Tan-awa ang hulagway.Tubaga ang pangutana.

1. Unsa nga nga bahin sa balay ang naa


sa unang ang-ang?
2. Unsa ang posisyon o lokasyon sa
kusina?
3.Unsa nga bahin sa balay ang naa wala
sa ika duhang ang-ang?
4. Pila ka ang-ang ang balay?

IV. Paglalahat

1. Unsa ang mga bahin sa balay?


2. Unsay imong ikasulti sa lokasyon o posisyon sa mga bahin sa balay?
3. Nganong importante man ang puy-anan sa mga tawo?

V. Pagtataya

Ipapilit sa saktong lokasyon ang mga bahin sa balay aron mapakita ang kinatibuk-an sa
us aka panimalay.

Unang ang-ang

1. kusina-wala
2. sala-tuo
3. kan-anan- tunga

Ika duhang ang-ang

1. kuwarto-tunga
2. kasilyas- wala
VI. Takdang Aralin

Idrawing ang inyong panimalay u gang mga bahin niini.

VI. Repleksiyon

a. No. of Learners who earned 80% in the evaluation: _____


b. No. of Learners who requires additional activities for remediation: _____
c. Did the remedial work? No. of Learners who have caught the lesson: _____
d. No. of Learners who continue to require remediation: _____
e. Which teaching strategies work well? Why did these work?
f. What difficulties did I encounter which my principal and supervisor can help me solve?
g. What innovations or localized materials did I use/discover which I wish to share with other teacher?

You might also like