You are on page 1of 6

Republic of the Philippines

Department of Education
Region XI
DIVISION OF DAVAO DE ORO
Laak South District
TUK AN ELEMENTARY SCHOOL

Name of Teacher: GINALYN D. HAO Date: -


________________
Grade and Section : ONE- AQUINO Time :
________________

BANGHAY ARALIN SA ARALING PANLIPUNAN 1


(DIFFERENTIATED INSTRUCTION)

I. Layunin : Pagkatapos ng aralin, inaasahan ang mga mag-aaral na:


a. Nailalarawan ang kabuuan at mga bahagi ng sariling tahanan at ang mga
lokasyon nito .
b. Naituturo ang bahagi at lokasyon ng sariling tahanan .
c. Napapahalagahan ang ugnayan ng lokasyon at bahagi ng sariling tahanan.

II. Paksa at Kagamitan: Konsepto sa Distansiya ug Lokasyon


Sanggunian: K-12 Curriculum Guide: AP1KAP-IVb3
K-12 Teachers’ Guide p. 154-155
K-12 Lm: 195-202

Integration: (KRA1: Obj. 1 MOV 1 Applied knowledge of content within and across
Curriculum teaching areas.)

Values: Pagpapanatiling maayos at malinis ng tahanan


Health: Maintaining Healthful environment

III. Pamamaraan:
A. Pangunahing Gawain

1. Pagsasanay
Basahin ang mga salita
 sala
 kusina
 kasilyas
 kuwarto
2. Balik-aral
Tukuyin ang distansiya o posisyon ng mga larawan ng gamit o bagay sa ibaba.

Unsa ang mas duol sa drum?


Unsa ang mas layo sa bola?

Unsa nga butang ang naa sa wala sa sinina?


Unsa ang distansiya sa saya sa sinina?

Magbalik aral sa mga posisyon (tuo, wala, tunga, igbaw, ubos

B. Panlinang na Gawain

1. Pagganyak
Tingnan ang isang larawan at sagutin ang mga katanungan.

1.Unsa kini?
2. Unsa ang anaa sa ibabaw nga bahin sa balay?
3. Unsa ang anaa sa ubos nga bahin sa balay?
4. Unsa ang anaa sa wala nga bahin sa balay?
5. Unsa ang anaa sa atubangang bahin sa balay?
6. Importante ba ang balay nga hapsay ug limpyo?
Ngano man?

(KRA1: OBJT. 3 MOV 3 applied a range of


teaching strategies to develop critical and creative as
well as other higher-order thingking skills)

2. Paglalahad

Mailalahad na ang isang tahanan o bahay ay may mga bahagi sa loob man o sa labas.
Ipapakita ang isang larawan sa loob ng isang bahay.

3. Teaching/Modelling
 Ilalarawan ng guro ang mga bahgi ng bahay at ang mga lokasyon nito.

1. Adunay duha ka ang-ang ang balay.

Kuwarto Kasilyas 2. Ang sala, kusina, kan-anan naa sa


Kuwarto unang ang-ang.

3. Ang duha ka kuwarto ug kasilyas


makita sa ika duhang ang-ang.

4. Sa tuo nga bahin sa balay makita


Kan-anan ang kusina ug kuwarto.
sala
5. Sa wala nga bahin makita ang us
aka kuwarto ug sala.

kusina 6. Sa tunga nga bahin nahimutang


ang kasilyas ug kan-anan.

 Play a video ( Ang ibat ibang bahagi ng Tahanan)


KRA # 3. OBJ. 9 The teacher used appropriate teaching resources including
ICT to address learning goals.
4. Kasanayan sa Paggabay:
“Balay ni Libay”

 Ipakita ang isang bahay na gawa sa tarpapel at mga larawan ng mga bahagi ng
bahay.
 Magtulungan na mailagay ng tama ang mga bahagi ng bahay sa pamamagitan ng
pagsunod sa panuto kung saang lokasyon ito ididikit.

Sabihin: Mao kini ang balay ni Libay. Ato siyang tabangan aron maporma ang iyang
puy-anan. Sundon lang nato ang mga posisyon nga akong isulti.

1. Idikit ang kusina sa unang ang-ang sa tuo nga bahin.


2. Idikit ang kan-anan sa unang ang-ang sa wala nga bahin
3. Idikit ang sala sa unang ang-ang sa tunga nga bahin.
4. Idikit ang kasilyas sa ika duhang ang-ang sa tunga nga bahin.
5. Idikit ang kuwarto sa ika duhang ang-ang sa tuo nga bahin.

 Pagkatapos ng gawain, tatalakayin ng guro ang mga bahagi ng bahay na idinikit at


ang mga posisyon o lokasyon nito.
_ _
5. Pangkatang Gawain:
Babasahin ng guro ang mga panuto bago ibigay ang mga materyales na kailangang
gamitin. Pagkatapos ng gawain tatalakayin ng guro ang mga nagawa ng bawat grupo.

(KRA2:OBJ.4 MOV 4 Managed classroom strategies to engaged learners individually or in


group in meaningful exploration, discovery and hands-on activities with a range of physical
learning environment)
( Panuntunan : Magtulungan, huwag maingay, maging matapat, making sa isat-isa )

(KRA2:OBJT.5 MOV 5 Managed learners’ behaviour constructively by applying positive


and non-violent discipline.)

Differentiated: (KRA2:OBJT. 6 MOV 6 Used differentiated developmentally appropriate


learning experience. )

Pangkat 1

Tun-i matag hulagway ug sunda ang gipabuhat sa matag numero.


(Mahimong basahon sa magtutudlo kada numero)

1. Kolori og lunhaw ang sala.


2. Kolori og dalag ang kusina.
3. Kolori og puwa ang kuwarto.
4. Kolori og asul ang kan-anan.
Pang kat 2

Tan-awa ang mga bahin sa balay. Isuwat kung unsa ang lokasyon o posisyon niini.
Pilia ang tubag sa ubos.

wala tuo tunga


unang ang-ang ika-duhang ang-ang

1. Kusina - __________
2. sala - ________
3. Kuwarto- ______
4. kasilyas- ______
5. Unsa nga ang-ang sala? ________

Pangkat 3

Ipapilit sa saktong posisyon ang mga bahin sa balay. Sunda ang gipabuhat sa matag
ang-ang.

Unang Ika
Ang-ang duhang
ang-ang
Kusina- tuo
Kuwarto-
Sala-wala
tunga
Kan-anan-
6. Indibidwal na Pagsasanay

Tan-awa ang hulagway.Tubaga ang pangutana.

1. Unsa nga nga bahin sa balay ang naa sa unang


ang-ang?
2. Unsa ang posisyon o lokasyon sa kusina?
3.Unsa nga bahin sa balay ang naa wala sa ika
duhang ang-ang?
4. Pila ka ang-ang ang balay?

IV. Paglalahat

1. Unsa ang mga bahin sa balay?


2. Unsay imong ikasulti sa lokasyon o posisyon sa mga bahin sa balay?
3. Nganong importante man ang puy-anan sa mga tawo?

V. Pagtataya

Ipapilit sa saktong lokasyon ang mga bahin sa balay aron mapakita ang kinatibuk-an sa us aka
panimalay.

Unang ang-ang

1. kusina-wala
2. sala-tuo
3. kan-anan- tunga

Ika duhang ang-ang

1. kuwarto-tunga
2. kasilyas- wala
VI. Takdang Aralin

I drawing ang inyong panimalay ug ang mga bahin niini sa inyong drawing book.

Prepared by :

GINALYN D. HAO
Teacher III

Observed by :

DIOSDADA D. ALONZO
Head Teacher I

You might also like