You are on page 1of 5

Тема: Стислий усний переказ розповідного тексту з елементами опису

місцевості в художньому стилі.


Мета: вдосконалювати вміння учнів переказувати розповідні тексти з
елементами опису місцевості; вдосконалювати вміння складати складний
план переказу; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати
типологічний, композиційний, змістовий аналізи художнього тексту
розповідного характеру з елементами опису місцевості; за допомогою
дидактичного матеріалу виховувати естетичний смак, повагу до інших
культур, бажання відкривати для себе нові країни та подорожувати.
Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.
Обладнання: дошка, підручник, текст, роздавальний матеріал, ноутбук.

ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент

— Добрий день, шановні восьмикласники! Я рада вітати вас на уроці


української мови. Перед початком роботи пропоную повторити за мною
настанову.
Люблю я свій розум,
Увагу та пам'ять.
Працює мій мозок.
І вчусь я старанно.
Сприймаю все нове
І мислю логічно.
Учителя слово
Здійсню практично.

II. Актуалізація навчальної діяльності

Бесіда

 Які ви знаєте типи мовлення?


 Який тип мовлення ви обрали б, якби вам довелося розповідати про певну
місцевість?
 Чому саме такий тип мовленя?
 Які відомі вам стилі мовлення?
 Які ознаки має художній стиль мовлення?
III. Повідомлення теми, мети й завдань уроку
— Запишіть у зошити дату та тему уроку. Тема: Стислий усний переказ
розповідного тексту з елементами опису місцевості в художньому стилі.
Сьогодні на уроці ви вдосконалите вміння переказувати розповідні тексти з
елементами опису місцевості, складати складний план переказу.
Поміркуйте, чого нового дізнатися та навчитися ви хотіли б на цьому
занятті? Які завдання ставите перед собою?
IV. Колективна робота з текстом

Налаштування на сприймання тексту


— Уважно розгляньте світлини. Здогадайтеся, яка місцевість на них
зображена. Саме цю місцевість описано в тексті.
— Це острів Балі. Саме цей острів та місто Убуд, що розташоване майже
в самому центрі Балі, описано в тексті.

Перше прослуховування тексту

— Уважно прослухайте текст, визначте його тему та основну думку.

На Балі досить легко орієнтуватися. Це не те, що висадитися посеред


Судану, не знаючи, як діяти далі. Острів дуже популярний серед туристів.
Тут усе організовано так, щоб допомогти вам, людині західного світу з
кредитними картками, розібратися з усім легко і просто. Тут розмовляють
англійською всюди і залюбки.
Я беру таксі та їду в містечко Убуд, яке здається мені хорошим місцем
для початку подорожі. Там я поселяюся в маленькому, гарненькому готелі
на вулиці зі знаменитою назвою – Мавпячий ліс.
Убуд розташований посеред гір у центрі острова Балі, оточений
рисовими терасами і незліченними індуїстськими храмами, річками, що
несуть свої води крізь глибокі каньйони та джунглі, вулканами, що
маячіють на горизонті. Убуд тривалий час був культурною столицею
острова. Тут процвітають традиційні балійські промисли – малярство,
танці, різьба по дереву і релігійні церемонії.
Убуд – чудова місцина для мого тимчасового перебування на Балі.

— Доберіть заголовок до тексту.

Робота за змістом тексту і його структурою

 Доведіть належність висловлювання до художнього стилю. Наведіть


приклади з тексту.
 Яку місцевість описує автор тексту? Які художні засоби допомагають
йому це зробити?
 Які типи мовлення поєднано в почутому тексті?
 На які частини можна його поділити?

Мовностилістичний аналіз тексту

 Випишіть означення, які автор використовує для опису місцевості.


 Випишіть метафори, які надають образності висловленню.
 Випишіть слова з орфограмами та поясніть їх написання за допомогою
правил.
Повторне прослуховування тексту

— Під час прослуховування визначте головне у кожній частині тексту та


тезисно запишіть.

V. Складання плану переказу

— Орієнтуючись на записані тези складіть та доповніть ваш план


переказу.

VI. Усний переказ тексту за планом

— Ви гарно попрацювали над текстом та готові стило його переказати.

VII. Рефлексія
— Я вважаю, що в цей похмурий осінній день нам всім вдалося трішечки
переміститися на сонячний, теплий та привітний острів Балі.

Бесіда

 На вашу думку, чий переказ був найкращий? Чому?


 Пригадайте, які завдання ви ставили перед собою на початку уроку.
Чи вдалося досягти їх? Якщо – ні, то чому?
 У чому полягала для вас найбільша складність?
 Яким чином ви могли б покращити вашу роботу на уроці?

You might also like