You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN KmR TAHUN 5

NAMA SITI WAN ZALZALAH BINTI M.SALLEH


SEKOLAH SK. SERI IMAN
TAJUK AKU YANG LAPAR
RINGKASAN PROJEK MURID MENGHASILKAN PIRAMID MAKANAN
DAN MEMPERSEMBAHKANNYA DENGAN
KREATIF.
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN KESIHATAN
TAHUN 5 MAQBUL
TARIKH 6 NOV - 10NOV2022
MASA 9.35 -10.35 PAGI
STANDARD STANDARD KANDUNGAN:
8.1 Amalan pemakanan sihat dan selamat
 Nutrien

STANDARD PEMBELAJARAN:.
Murid boleh:
8.1.1 Menyatakan kepentingan pengambilan
nutrien daripada pelbagai jenis makanan.

8.1.2 Menjelaskan kepentingan membaca


maklumat nutrien pada label makanan.
8.1.3 Menganalisis maklumat nutrien yang
terdapat pada label makanan.

STANDARD PRESTASI:
TP 6 - Menghasilkan dan menyebar luas karya
secara kreatif berkaitan label makanan yang
mengandungi maklumat nutrien.
HASIL PEMBELAJARAN 1.Menghasilkan piramid makanan.
2.Membentangkan hasil karya berkaitan
dengan kepentingan pengambilan pelbagai
jenus nutrien yang betul dan selamat.

THE BIG IDEA Interaksi Alam


SOALAN PENCETUS IDEA 1.Adakah kamu sudah makan pada hari ini?
2.Bagaimanakah kamu tahu yang makanan
yang di makan mengandungi pelbagai nutrien
diperlukan dalam kehidupan harian.

RANCANGAN PENTAKSIRAN

JENIS/ALAT PENTAKSIRAN
TUGASAN
1.Murid mengenalpasti kelas makanan. -Perbincangan
2.Murid membuat piramid makanan dalam
bentuk 3D.
3.Murid membuat pembentangan berdasarkan
tema projek KmR
LANGKAH PENGAJARAN 1.Murid diberi contoh piramid makanan.
2.Murid diberi contoh gambar makanan.
3.Murid membina piramid makanan
berpandukan contoh mengikut tema.
4. Murid satu risalah berkaitan dengan
kepentingan pengambilan pelbagai jenis
nutrient.

SUMBER DSKP Pendidikan Jasmani dan Kesihatan Tahun


5, Buku Teks Tahun 5, Contoh -contoh gambar
piramid makanan
RANCANGAN PENGAJARAN KmR PENDIDIKAN KESIHATAN TAHUN 5

PERINGKAT I :Hasil diharapkan (Desired Result)


HASIL PEMBELAJARAN: MENGHASILKAN PIRAMID MAKANAN DAN RISALAH BERKAITAN
DENGAN KEPENTINGAN PENGAMBILAN PELBAGAI JENIS NUTRIEN.

STANDARD KANDUNGAN:
8. 1 Amalan pemakanan sihat dan selamat
 Nutrien

STANDARD PEMBELAJARAN:
8.1.1 Menyatakan kepentingan pengambilan nutrien daripada pelbagai jenis makanan.
8.1.2 Menjelaskan kepentingan membaca maklumat nutrien pada label makanan.
8.1.3 Menganalisis maklumat nutrien yang terdapat pada label makanan.

Kefahaman (U) Soalan Pencetus Idea (EQ)


The Big Idea 1. Bagaimana kamu tahu yang tubuh badan kamu
 Interaksi Alam perlukan nutrien makanan yang mencukupi?
2. Apakah yang berlaku pada tubuh badan kamu
yang tidak mendapat nutrien yang betul?
3. Bagaimana cara memilih pelbagai nutrien yang
menyumbang kepada diet dalam kehidupan
harian.
4. Bagaimana piramid makanan membantu
pengguna membuat pilihan pemakanan yang
bijak dan sihat.

Pengetahuan (K) Kemahiran (S)


- Pelajar mengetahui cara - Murid dapat membuat pemeriksaan kendiri
membuat pilihan pemakanan dalam pemilihan diet makanan mereka.
yang bijak dan sihat.

TAHAP PRESTASI: T6
- Menghasilkan dan menyebar luas karya secara kreatif berkaitan label makanan yang
mengandungi maklumat nutrien.
PERINGKAT 2 :BUKTI PENTAKSIRAN
Tugasan Pembelajaran (Task) Bukti (Evidence)
1.
2.
-Proses
-Produk

Apakah tugasan pembelajaran yang


boleh menunjukkanpencapaian pelajar
dalam Sk dan SP

PERINGKAT 3:PELAN PEMBELAJARAN

Aktiviti Pembelajaran:
PEMAKANAN

 Bidang ini memberi fokus kepada kemahiran memilih pelbagai nutrien yang menyumbang
kepada diet dalam kehidupan harian.
 Maklumat nutrien pada label makanan bukan berfungsi sebagai pelengkap hiasan
pembungkus makanan tetapi merupakan
 pengantara komunikasi dengan pihak pengeluar yang ingin menerangkan kebaikan produk
dari aspek kesihatan untuk membantu pengguna membuat pilihan pemakanan yang bijak
dan sihat.

You might also like