You are on page 1of 10

ASSIGNMENT/ TUGASAN

_________________________________________________________________________
HDPS4503
MUZIK DALAM PENDIDIKAN AWAL KANAK-KANAK/
MUSIC IN EARLY CHILDHOOD EDUCATION
SEPTEMBER 2019 SEMESTER

SPECIFIC INSTRUCTION / ARAHAN KHUSUS

1. Answer in Malay or English. /


Jawab dalam Bahasa Melayu atau Bahasa Inggeris.

2. Number of words : 2500 – 3000 words excluding references. /


Jumlah patah perkataan : 2500 – 3000 patah perkataan tidak termasuk rujukan.

3. Submit your assignment ONCE only in a SINGLE file. /


Hantar tugasan SEKALI sahaja dalam SATU fail.

4. Submit your assignment ONLINE. /


Tugasan ini dihantar secara ONLINE.

5. Submission date : 4th November 2019 until 17th November 2019


Tarikh penghantaran : 4hb November 2019 hingga 17hb November 2019

6. This assignment accounts for 60% of the total marks for the course. /
Tugasan ini menyumbang sebanyak 60% dari jumlah markah kursus.
SOALAN TUGASAN

TUJUAN TUGASAN:
Tugasan ini diadakan adalah bertujuan untuk memberi pendedahan kepada pelajar
mengenai teknik bermain alat perkusi muzik dengan membimbing kanak-kanak meneroka
bentuk-bentuk bunyi yang boleh dihasilkan dengan pelbagai alat perkusi di dalam kelas
prasekolah. Penilaian dibuat berdasarkan kepada sejauh manakah kesesuaian teknik yang
digunakan, rancangan pengajaran yang sistematik, demonstrasi pengajaran serta aspek
kreativiti pelajar.

TUGASAN 1: LAPORAN PENULISAN (40%)


Tugasan 1 mempunyai DUA bahagian.

BAHAGIAN 1: MENULIS LAPORAN (20%)


Alat perkusi merupakan sejenis alat muzik yang sering dimainkan untuk mengiringi sesebuah
lagu. Terdapat dua jenis alat perkusi iaitu alat perkusi berpic dan tidak berpic. Alat perkusi
tidak berpic biasanya sering digunakan di peringkat prasekolah antaranya seperti dram,
tamborin, kastenet, simbal tangan, marakas, kerincing, kayu tik tok dan sebagainya. Alat-
alat ini dimainkan dengan cara mengetuk, memalu, menggoncang dan menggores untuk
menghasilkan pelbagai bunyi.

Bagi tugasan ini, anda diminta menulis satu laporan bagaimana pengajaran alat perkusi
dijalankan di sekolah anda. Laporan ini hendaklah mengandungi komponen-komponen
berikut:
(i) Jenis-jenis alat perkusi yang terdapat di sekolah anda;
(ii) Bagaimana guru-guru memperkenalkan alat perkusi kepada kanak-kanak;
(iii) Berdasarkan pemerhatian anda, apakah kesan kebaikan bermain alat perkusi kepada
kanak-kanak di sekolah anda;
(iv) Bagaimana guru-guru menilai kemahiran bermain alat perkusi dalam kalangan
kanak-kanak; dan
(v) Cabaran guru dalam mengajar alat perkusi kepada kanak-kanak.

2
BAHAGIAN 2: MENULIS RANCANGAN PENGAJARAN (20%)
Seterusnya, anda dikehendaki merangka satu rancangan pengajaran untuk mengajar kanak-
kanak bermain alat perkusi. Aktiviti yang dirancang hendaklah bersesuaian dengan tahap
umur, kebolehan dan minat kanak-kanak. Rancangan pengajaran perlu ditulis dengan
terperinci beserta dengan penerangan yang lengkap tentang bagaimana sesi pengajaran
dijalankan.

Rancangan pengajaran anda perlu merangkumi maklumat berikut:


(a) Hari, tarikh dan masa
(b) Umur kanak-kanak
(c) Tempoh pengajaran
(d) Pengetahuan sedia ada kanak-kanak
(e) Objektif pembelajaran
(f) Bahan bantu mengajar
(g) Prosedur (Induksi, aktiviti dan penutup)
(h) Aktiviti pengukuhan
(i) Refleksi

TUGASAN 2: DEMONSTRASI PENGAJARAN (20%)

Anda diminta untuk menjalankan pengajaran berdasarkan rancangan pengajaran di atas


dengan murid-murid di sekolah anda. Sesi pengajaran yang dijalankan hendaklah lengkap
iaitu daripada set induksi sehingga sesi penutup pengajaran. kamu perlu merakam
pembelajaran ini dan dimuat naik ke laman YouTube.

Anda dikehendaki memberikan pautan dalam tugasan anda.

[Jumlah: 60 markah]

3
ASSIGNMENT QUESTION

PURPOSE OF ASSIGNMENT:
This assignment is purposely to provide exposure to students about the technique in
playing musical percussion by guiding children in exploring the different form of sounds
that can be produced by different types of percussion in preschool classes. Evaluation is
conducted based on the suitability of techniques used, a systematic lesson plan, teaching
demonstration as well as student’s creativity.

ASSIGNMENT 1: WRITING REPORT (40%)


Assignment 1 has TWO parts.

PART 1: WRITING REPORT (20%)


The percussion instrument is a type of musical tool that is always being played to
accompany a song. There are two types of percussion which are pitched percussion and
non-pitched percussion. Non-pitched percussion is usually used at preschool level such
as drum, tambourine, castanet, hand cymbal, maracas, wooden block and others. All
these tools are played by tapping, beating, shaking and scratching to produce various
sounds.

For this assignment, you are asked to write a report on how percussion instrument is
taught at your school. This report has to include all the following components:
(i) The different types of percussion at your school;
(ii) How teachers introduced percussion to the children;
(iii) Based on your observation, what are the good effects of playing percussion
towards the children at your school;
(iv) How do teachers evaluate children’s skill in playing percussion; and
(v) Challenges faced by the teachers in teaching percussion to children.

1
PART 2: LESSON PLAN WRITING (20%)
Next, you are requested to develop a lesson plan to teach children play the musical
percussion. The planned activity has to be suitable with children’s age, ability and
interest. The lesson plan has to be written in detail with a complete explanation on how
the lesson was being implemented.

Your lesson plan has to include the following information:


(a) Day, date and time
(b) Age of children
(c) Duration of teaching
(d) Children’s previous experience
(e) Learning objectives
(f) Teaching materials
(g) Procedure (Induction, Activity and Closing)
(h) Reinforcement activity
(i) Reflection

ASSIGNMENT 2: TEACHING DEMONSTRATION (20%)


You are required to conduct a lesson based on the above lesson plan with the children at
your school. The lesson that was conducted has to be complete from the induction until
the closing of the lesson. You are required to record the lesson and upload it to YouTube.

You are required to provide the link in your assignment.

[Total: 60 marks]

2
ATTACHMENT
ASSIGNMENT RUBRICS
HDPS4503 MUSIC IN EARLY CHILDHOOD EDUCATION / SEP 2019

Unsatisfactory/
Tidak memuaskan
Excellent/Cemerlang Good/Baik Fair/Sederhana Poor/Lemah Or/atau Max
Weight/
Criteria/Kriteria No response/ Tiada Marks
Pemberat
respons
4 3 2 1 0
BAHAGIAN 1 / PART 1
Laporan Pengenalan Alat Laporan pengenalan alat Laporan pengenalan Laporan pengenalan alat Laporan pengenalan Tiada laporan/
Perkusi perkusi adalah amat alat perkusi diterangkan perkusi diterangkan alat perkusi laporan tidak
menarik, tersusun dan dengan jelas namun dengan ringkas dan mengelirukan dan sukar relevan.
diterangkan secara kurang menarik dengan kurang menarik. Beberapa difahami. Terdapat
terperinci dengan contoh-contoh yang maklumat penting banyak maklumat
contoh-contoh yang berkaitan dengan tertinggal dan contoh- penting tertinggal.
berkaitan dengan kehendak tugasan. contoh yang umum
kehendak tugasan. diberikan.
2.0 8
Percussion Instrument The percussion The percussion The percussion instrument The percussion The report was not
Introduction Report instrument introduction instrument introduction introduction report was instrument introduction relevant/ no report.
report was essentially report was explained explained briefly and is report was confusing
inviting, well-organized clearly, however, less less inviting. Several and difficult to
and was explained in inviting with examples information missing and understand. Too many
detail with examples related to the general examples were information missing.
related to the assignment. provided.
assignment.
Laporan Pentaksiran dan 3.0 Aspek pentaksiran Aspek pentaksiran Aspek pentaksiran Aspek pentaksiran Tiada laporan/ 12
Cabaran diterangkan dengan diterangkan dengan diterangkan dengan terlalu singkat dan laporan tidak
komprehensif dengan jelas dan baik bersama ringkas tanpa sokongan sukar difahami. Tiada relevan.
sokongan literatur sokongan literatur yang literatur. Minima 1 cabaran dinyatakan.
diberikan. Minima 3 terhad. Minima 2 cabaran yang relevan
cabaran yang sangat cabaran yang relevan dinyatakan dengan
relevan dinyatakan dinyatakan dengan ringkas.
dengan terperinci. terperinci.

1
Assessment and Challenges Assessment aspect was Assessment aspect was Assessment aspect was Assessment aspect was Report was not
Report explained clearly and well briefly explained without too simple and very relevant/ no report.
comprehensively with the explained with the any support from difficult to understand.
supports from literature. limited supports from literature. Minimum 1 No challenges were
Minimum 3 relevant literature. Minimum 2 relevant challenge was stated.
challenges were stated in relevant challenges were stated in brief.
detail. stated in detail.
BAHAGIAN 2 / PART 2
Pengenalan Semua komponen Terdapat 1 komponen Terdapat 2 komponen Terdapat 3 komponen Tiada sebarang
rancangan pengajaran rancangan pengajaran rancangan pengajaran rancangan pengajaran komponen
(a-d) dinyatakan dengan (a-d) tertinggal namun (a-d) tertinggal dan (a-d) tertinggal dan rancangan
jelas dan amat berkait komponen sedia ada penjelasan yang ringkas penjelasan yang pengajaran (a-d)
dengan arahan tugasan dijelaskan dengan baik. diberikan. Komponen mengelirukan diberikan. dinyatakan.
yang diberikan. Komponen berkait kurang berkait dengan Komponen tidak berkait
dengan arahan tugasan arahan tugasan yang dengan arahan tugasan
yang diberikan. diberikan yang diberikan
0.5 2
Introduction All lesson plan There was 1 lesson plan There were 2 lesson plan There were 3 lesson plan They were none of
component (a-d) were component (a-d) missing components (a-d) missing components (a-d) lesson plan
stated clearly and highly however existing and a brief explanation missing and confusing components (a-d)
related with the components were well- given. Component was less explanation given. stated.
instruction given from the explained. Component related to instruction given Component was not
assignment. was related to from the assignment. related to instruction
instruction given from given from the
the assignment. assignment.
Objektif Pembelajaran Semua objektif Objektif pembelajaran Objektif pembelajaran Objektif pembelajaran Tiada objektif
pembelajaran adalah adalah jelas, sesuai jelas dan sesuai dengan tidak berkaitan/tidak pembelajaran
amat jelas, sesuai dengan tahap tahap perkembangan bersesuaian/tidak dinyatakan.
dengan tahap perkembangan kanak- kanak-kanak tetapi praktikal.
perkembangan kanak- kanak dan agak dinyatakan secara umum
kanak dan praktikal. praktikal. dan mungkin atau
0.5 mungkin tidak praktikal. 2

Learning Objective All learning objectives Learning objectives were Learning objectives were Learning objectives were No learning
were very clear, clear, developmentally clear and developmentally unrelated/inappropriate objectives stated.
developmentally appropriate to the appropriate to the children /not practical.
appropriate to the children and quite but stated in general and
children and practical. practical. may or may not practical.
Bahan Bantu Mengajar 0.25 Bahan bantu mengajar Bahan bantu mengajar Bahan bantu mengajar Bahan bantu mengajar Bahan bantu 1
yang digunakan adalah yang digunakan adalah yang digunakan adalah yang digunakan kurang mengajar tidak

2
kreatif, menyeronokkan kreatif, dan sederhana dan sesuai menarik dan tidak dinyatakan.
dan mudah. Sesuai menyeronokan. Sesuai dengan kumpulan umur sesuai dengan
dengan kumpulan umur dengan kumpulan umur kanak-kanak. kumpulan umur kanak-
kanak-kanak. kanak-kanak. kanak.

Teaching and Learning The teaching and learning The teaching and The teaching and learning The teaching and The teaching and
materials materials are creative, learning materials are materials are average and learning materials less learning materials
fun and simple. creative and fun. ppropriate with the interesting and are not stated.
Appropriate with the Appropriate with the children age group. inappropriate with the
children age group. children age group. children age group.
Set induksi Boleh menyatakan Boleh menyatakan apa Set induksi tidak jelas dan Set induksi tidak Tiada set induksi
dengan jelas apa yang yang dijangka berlaku sukar difahami. bersesuaian langsung, diberikan.
dijangka berlaku dan dan boleh membuatkan tidak jelas dan sukar
boleh membuatkan kanak-kanak bersedia difahami.
kanak-kanak bersedia dengan untuk
sepenuhnya untuk pembelajaran.
1.0 4
belajar.

Induction set Able to state clearly what Able to state what was Set induction was unclear Set induction was not There was no set
was expected to happen expected to happen and or difficult to understand. appropriated at all, induction provided.
and get children fully get student ready for unclear or difficult to
ready for learning. learning. understand.
Aktiviti Menerangkan aktiviti Menerangkan aktiviti Penerangan tentang Penjelasan tentang Tiada aktiviti
pembelajaran yang pembelajaran yang aktiviti pembelajaran aktiviti pembelajaran pembelajaran
menggunakan menggunakan tidak jelas dan tidak tidak jelas dan tidak diberikan.
pendekatan yang dipilih pendekatan yang berkaitan dengan lengkap.
dengan jelas dan dipilih. pendekatan dipilih.
lengkap. Menyelaraskan
aktiviti dengan
1.5 kurikulum dan objektif. 6

Activity Clearly and completely Describes learning Description of learning Description of learning There is no learning
describes learning activity activity using the chosen activity was not clear and activity is neither clear activity provided.
using the chosen approach. not related to the chosen nor complete.
approach. Aligns activity approach.
with curriculum and
objectives.
Penutup 0.5 Memastikan murid Melakukan penutupan Penutup tidak jelas dan Penutup tidak jelas dan Tiada penutup. 2
faham dan melakukan dengan efektif untuk tidak berkaitan dengan tidak lengkap.
penutupan dengan mengukuhkan objektif. objektif.

3
efektif untuk
mengukuhkan objektif.

Closing Check understanding and Provides effective Closing was not clear and Closing was neither clear There was no
provides effective closure closure to reinforce not related to the nor complete. closing.
to reinforce objectives. objectives. objectives.
Refleksi dan Pengukuhan Refleksi amat jelas dan Refleksi jelas dan Refleksi kurang jelas dan Refleksi tidak jelas dan Refleksi tidak
bermakna yang berkait bermakna yang berkait kurang berkait dengan tidak berkait dengan dinyatakan.
rapat dengan rancangan dengan rancangan rancangan pengajaran rancangan pengajaran
pengajaran yang telah pengajaran yang telah yang telah dijalankan. yang telah dijalankan.
dijalankan. dijalankan.
0.75 3
Reflection and Reflection was very clear Reflection was clear and Reflection was less clear Reflection was not clear No reflection stated.
Reinforcement and meaningful which meaningful which and less related to the and unrelated to the
closely related to the related to the lesson lesson plan conducted. lesson plan conducted.
lesson plan conducted. plan conducted.
DEMONSTRASI / DEMONSTRATION
Penyampaian Penyampaiannya adalah Penyampaiannya Penyampaiannya adalah Penyampaiannya Penyampaian yang
sistematik. Terdapat adalah sistematik. agak sistematik. adalah tidak sistematik. sungguh
penyertaan aktif. Terdapat penyertaan Penyertaankurang aktif. Penyertaan tidak aktif. membosankan.
Pergerakan mudah dan aktif. Pergerakan Pergerakan mudah dan Pergerakan yang
tepat sangat sesuai mudah dan sesuai sesuai untuk kanak-kanak. mengelirukan.
untuk kanak-kanak. untuk kanak-kanak.
2.5 10
Delivery Skills The delivery was The delivery was The delivery was quite The delivery was not A very boring
systematic. There was systematic. There was systematic. There was systematic. There was presentation.
active participation. active participation. some active participation. no active participation.
Simple and precise Simple movements Simple movements Confusing movements.
movements very suitable suitable for children. suitable for children.
for children.
Semangat 1.0 Sangat bersemangat, bersemangat, boleh Kurang bersemangat, Tidak bersemangat, Tidak banyak 4
dengan mudah boleh memberi motivasi dapat memberi motivasi tidak boleh memotivasi pergerakan.
memberi motivasi kepada orang lain untuk kepada setengah orang orang lain untuk Mempunyai isu
kepada orang lain untuk menyertai aktiviti ini. untuk menyertai aktiviti menyertai aktiviti yang sikap.
menyertai aktiviti yang yang menyeronokkan. menyeronokkan.
menyeronokkan.

Enthusiasm Very enthusiastic, can Enthusiastic, can Less enthusiastic, able to a Not enthusiastic, cannot Not much
easily motivate others to motivate others to join certain extend motivate motivate others to join movement. Has an
join the fun activity. the activity. others to join the fun the fun activity. attitude issue.

4
activity.
Arahan Arahan mudah dan Arahan mudah dan Boleh mengikut arahan. Boleh mengikut arahan. Arahan yang
senang. Sentiasa senang. Boleh Kadang kadang terdapat Tidak ada komunikasi 2 mengelirukan.
mengekalkan komunikasi mengekalkan komunikasi 2 hala. hala.
2 hala. komunikasi 2 hala.
1.5 6
Instructions Simple and easy Simple and easy Able to follow instructions. Simple and easy Very confusing
instructions. Always instructions. Able to Sometimes there is 2 way instructions. There was instructions.
maintaining 2 way maintain 2 way communication. no 2 way
communication. communication. communication.
Total/ Jumlah 15 60

You might also like