You are on page 1of 7

Prijedlog pripreme za izvedbu nastavnog sata

Škola:  
Razred: 4.  Datum:   Redni br. sata 2.
Nastavnik/ca:  
Nastavna
Nastavni predmet: Tržište kapitala  Financijsko tržište (udž. 12. – 31.)
cjelina:
 
Nastavna jedinica: OSNOVNE ODREDNICE FINANCIJSKIH TRŽIŠTA

Ključni pojmovi: tržište novca, tržište kapitala, brokeri

Cilj nastavne jedinice Objasniti ključne pojmove vezane za financijsko tržište.


Ishodi učenja
 
 objasniti pojam financijski sustav svojim riječima
 prepoznati novčano suficitarne i novčano deficitarne jedinice na financijskom
tržištu na zadanom primjeru
kognitivni: (ishodi učenja)
 razlikovati direktno od indirektnog financiranja na tržištu novca
 opisati ulogu brokera u posredovanju na financijskom tržištu
 uočiti nepravilnosti u zadatku
 aktivno slušati, dragovoljno se javljati i odgovarati na postavljena pitanja
afektivni:(ishodi učenja) nastavnika
 poštivati mišljenje kolege/kolegice u zajedničkoj raspravi o brokerima

motorički:(ishodi učenja)

Očekivanja međupredmetnih tema:


 Analizira različite vrste poduzetništva ovisno o osobnim ciljevima u karijeri,
POD A.5.3.
mogućnostima zapošljavanja i prednostima zajednice.
OSR A.5.3.  Analizira vlastiti dio odgovornosti za kvalitetu svog života.
Korelacija s nastavnim sadržajima: Poduzetništvo – Temeljne odrednice poduzetništva, Socijalno poduzetništvo,
Činitelji organizacije, Pojmovne odrednice pravnih oblika poduzetničkih organizacija, Osnivanje trgovačkih društava,
Dionička društva, Društva s ograničenom odgovornošću, Računovodstvo i financije, Menadžment i ljudski potencijali,
Djelovanje pothvata (Bernik, J. i dr. 2014. Poduzetništvo 1. Školska knjiga, Zagreb. 19., 31., 86., 107., 116., 123.,
125.,), Poduzetništvo –Poduzetnička infrastruktura, Institucijske potpore razvoju poduzetništva, Pojam i vrste ulaganja,
Ulaganje iz vlastitih izvora, Ulaganje iz tuđih izvora, Ulaganje u vlastiti posao, Ulaganje u unapređenje poslovanja,
Ulaganje izvan vlastitog posla, Financiranje poslovanja, Izradba poslovnog plana (Bernik, J. I dr. 2014. Poduzetništvo
2. Školska knjiga. Zagreb. 13. -14., 21., 29., 31., 39., 42., 45. – 47., 51., 73., 78. – 82., 91. – 110., 166. – 175.), Osnove
ekonomije - Pojam i vrste resursa, Definiranje tržišta i načelo nevidljive ruke (Jošić, J. i dr. 2014. Osnove ekonomije 1.
Školska knjiga. Zagreb. 103, 143) Osnove ekonomije - Javni dug i izvori njegova financiranja, Realni i novčani tokovi
u gospodarstvu, Monetarna politika: instrumenti i vrste, Uloga središnje banke, Utjecaj veličine javnog duga na stope
gospodarskog rasta (Jošić, J. i dr. 2014. Osnove ekonomije 2. Školska knjiga. Zagreb. 127. – 128, 165. – 168., 201.,
205) Osnove ekonomije - Nominalna, realna i očekivana realna kamatna stopa, Čimbenici koji utječu na agregatnu
potražnju, Ravnoteža trosektorskog i četverosektorskog modela gospodarstva (Benić, Đ. i dr. 2014. Osnove ekonomije
3. Školska knjiga. Zagreb. 34., 55., 74.) Bankarstvo i osiguran – Novčani surogati, Mjera novčane ponude, Bankarski
sustav Republike Hrvatske, Kreditne instuticije u Republici Hrvatskoj, Konkurencija u hrvatskom bankarskom
sektoru, Osnova kreditnog potencijala banka, Investicijski fondove, Osiguranje (Domac, Ljerka; Kaleb – Kovačević,
Ajka. 2014. Bankarstvo i osiguranje, Školska knjiga, Zagreb. 25., 28., 39., 40., 44., 47., 111., 158. – 159., 165.)
SOCIJALNI
AKTIVNE METODE POUČAVANJA I SUVREMENE METODIČKE STRATEGIJE
OBLICI RADA
VERBALNE: monološka metoda, dijaloška metoda
frontalni rad,
metoda demonstracije (crtanje, pisanje, demonstracija rada),
VIZUALNA: individualni rad,
dokumentacijska metoda (rad s udžbenikom, rad s pomoćnom
literaturom, rad s posebno izrađenim informativnim
materijalima)
metoda samostalnog promatranja objekata, procesa i pojava;
PRAKSEOLOŠKE:
posjete
METODE AKTIVNOG suradničko istraživanje, simulacija, igranje uloga, izrada referata, rad u paru, rad u
UČENJA izrada PowerPoint prezentacija, metoda slučaja skupinama/grupni
METODA UČENJA oluja mozgova (brainstorming), zapisivanje misli (brainwriting), rad, timski rad
STVARANJEM radionica (workshop) i metoda slagalice …
izvorna stvarnost (terenska nastava) - posjeti organizacijama, sajmovima, poslovnicama,
ustanovama, društvima u lokalnom okruženju i šire …
APERSONALNI nastavna sredstva: crteži, slike, knjige, udžbenici, priručnici, TV emisije, plakati,
MEDIJI prozirnice, tiskanice, mediji - novine i časopisi, Internet, TV …
nastavna pomagala: školska ploča, kreda, računalo, pisač, LCD projektor, grafoskop, flip
chart …
usmena provjera, pisana provjera (rješavanje teoretskih i praktičnih
zadataka, prepoznavanje stručnih pojmova) praktičan rad (domaći
oblici
uradak, seminarski rad, radna mapa s individualnim zadacima za
vježbu,
stručno teorijski predmeti: usvojenost sadržaja, primjena sadržaja i
suradnja u nastavnom procesu
elementi
praktična nastava: poslovna vještina, strukovne vježbe, odnos prema
radu
prema Bloomovoj taksonomiji:
PRAĆENJE I znanje:
OCJENJIVANJE
 opisati ulogu brokera na financijskom tržištu
ISHODA
razumijevanje:
 objasniti pojam financijski sustav svojim riječima
 razlikovati direktno od indirektnog financiranja na tržištu
kriteriji
novca
primjena:
 prepoznati novčano suficitarne i novčano deficitarne
jedinice na financijskom tržištu na zadanom primjeru
vrednovanje:
 uočiti nepravilnosti u zadatku
Škare, M. i dr. 2014. Tržište kapitala. udžbenik u četvrtom razredu
srednje strukovne škole za zanimanje ekonomistica/ekonomist.
Školska knjiga. Zagreb. str. 12. – 14.
ZA Pojatina, D. 2000. Tržište kapitala. Ekonomski fakultet Split. Split.
NASTAVNIKE Foley, B. J. 1993. Tržišta kapitala. MATE. Zagreb.
LITERATURA Mishkin, F. S., Eakins, S. G. 2005. Financijska tržišta i institucije.
MATE. Zagreb.
Izvor slika: www.google.com
Škare, M. i dr. 2014. Tržište kapitala. Školska knjiga. udžbenik u
ZA UČENIKE četvrtom razredu srednje strukovne škole za zanimanje
ekonomistica/ekonomist. Zagreb. str. 12. – 14.

Prijedlog artikulacije nastavnog sata


AKTIVNOSTI ZA TRAJANJE
ETAPA SATA SADRŽAJ RADA (ARTIKULACIJA)
UČENIKE MIKROARTIKULACIJA
UVOD razgovor
Nastavnica/nastavnik pozdravlja učenike i
evidentira odsutne učenike u dnevnik rada.
Uključuje prijenosno računalo.
MOTIVACIJA
Nastavnica/nastavnik pitanjima potiče
učenike da se prisjete što su učili u vezi s
financijskim tržištem u Poduzetništvu,
Osnovama ekonomije i Marketingu i tako
UVODNI DIO 15 min
im približava nove nastavne sadržaje. Pita
ih: Što je tržište, tko su sudionici, koji su
čimbenici tržišta?
IZNOŠENJE PLANA
Iznosi cilj nastavne jedinice: razgovor,
Objasniti ključne pojmove vezane za odgovaranje na
financijsko tržište pitanja,
i na ploči piše nastavnu temu:
Osnovne odrednice financijskih tržišta.
SPOZNAJA NOVIH SADRŽAJA 20 min
Nastavnica/nastavnik s pomoću
prezentacije u PowerPointu objašnjava
osnovne pojmove u svezi s financijskim slušaju, prate
tržištem i njegovom podjelom (udžbenik prezentaciju, pišu
str. 12). Pita učenike, što su kratkoročna
financijska sredstva (novac, kratkoročni
VP), a što su dugoročna financijska
sredstva (dugoročni VP – dionice,
obveznice). zaključuju,
odgovaraju
Nastavnik/nastavnica postavlja tezu da
financijska tržišta imaju važnu ekonomsku
ulogu u gospodarstvu i pita učenike zašto je
SREDIŠNJI DIO to tako?
Potiče raspravu, pomaže im pitanjem
imaju li svi dovoljno raspoloživih novaca
za financiranje npr. kupnju stana,
automobila i sl.

Nastavnic/nastavnik upućuje učenike da


otvore udžbenik na str. 13 gdje je definiran
pojam financijski sustav i pročitaju zaključuju,
uokviren tekst i da pokušaju svojim odgovaraju na
riječima objasniti. pitanja,
Nastavnica/nastavnik im pomaže. raspravljaju

Nastavnik/nastavnica crta shemu protoka čitaju,


novca između novčano suficitarnih (NSJ) i objašnjavaju
novčano deficitarnih jedinica (NDJ).
Kako bi utvrdio razumijevanje novih crtaju shemu,
sadržaja daje učenicima tekst na prozirnici
br. 1 u kojem trebaju prepoznati čitaju,
NSJ i NDJ. Vrijeme je rješavanja zadatka 5 razmišljaju,
minuta. pišu

Uz pomoć prezentacije u PowerPointu slušaju,


objašnjava izravno i indirektno financiranje, odgovaraju
traži od učenika da odgovore kakvo je
izravno, a kakvo neizravno financiranje i razmišljaju,
potiče ih na razmišljanje sljedećim
pitanjem.
odgovaraju
Kod neizravnog financiranja spomenuli
smo posrednike, recite koja je njihova čitaju tekst
uloga?
Nastavnica/nastavnik navodi tko su komentiraju,
posrednici i koja je njihova uloga. daju odgovore
Objašnjava tko su brokeri i prilaže tekst o
uvjetima koje treba ispuniti da bi netko bio čitaju, razmišljaju,
broker, kako bi učenici uvidjeli važnost tog zaključuju,
zanimanja (prozirnica br. 2). Otvara postavljaju pitanja,
raspravu o brokerima pitanjima: Gdje inače odgovaranje na
rade brokeri i koja znanja moraju imati? pitanja,
Jeste li susreli sa nekom brokerom? ponavljaju nove
PONAVLJANJE NOVIH SADRŽAJA sadržaje
Sažimanje/uopćavanje novih sadržaja
provodi se s pomoću pitanja na rubu
stranice udžbenika (str 12. – 14).
VREDNOVANJE
Nastavnica/nastavnik provjerava razinu
ostvarenosti planiranog cilja odgovaranjem 10 min
na pitanja na prozirnici br. 3. Vrijeme je za
rješavanje zadatka 5 minuta.

Učenici se dobrovoljno javljaju i čitaju rješavaju zadatak,


odgovore, a nastavnik najbrže i odgovaraju na
ZAVRŠNI DIO najuspješnije ocjenjuje u imenik (suradnja u pitanja
nastavnom procesu).
DOMAĆA ZADAĆA
Odgovoriti na pitanja od 1-8 na kraju
nastavne teme u udžbeniku (str. 16.).
ZAVRŠNI DIO
Najava nove nastavne jedinice:
Struktura financijskog tržišta.
slušaju

PLAN PLOČE

OSNOVNE ODREDNICE FINANCIJSKIH TRŽIŠTA

Financijsko tržište:
1. Tržište novca
2. Tržište kapitala

Financijski sustav novčano


izravna deficitarne
novčano suficitarne
potraživanja jedinice NDJ
jedinice NSJ
kućanstva
kućanstva
poslovne
poslovne
NOVAC organizacije
organizacije
država
država
inozemstvo

Izravno ili direktno financiranje


Direktno ili posredno financiranje
Brokeri
Prozirnica br. 1

Zadatak:

Poslovna organizacija „Xena“ d.d. odlučila je emitirati 100 dionica. Gospođa Perić je kupila 2 dionice, banka
„Premium“ je kupila 20, a ostale dionice je kupio Investicijski fond.
Ministarstvo financija emitiralo je obveznice.
Gospodin Marić odlučio je podignuti kredit za kupnju stana, a poljoprivrednik Šarić treba kredit za kupnju traktora.

Zadatak:
Iz navedenog teksta učenici trebaju prepoznati koje pravne i fizičke osobe spadaju u novčano suficitarne, a koje u
novčano deficitarne jedinice i pravilno ih uvrstiti u donju tabelu.

Novčano suficitarne jedinice: Novčano deficitarne jedinice:

Prozirnica br. 2

HRVATSKA AGENCIJA ZA NADZOR FINANCIJSKIH USLUGA

PRAVILNIK

O UVJETIMA ZA STJECANJE I PROVJERU STRUČNIH ZNANJA POTREBNIH ZA DOBIVANJE


ODOBRENJA ZA RAD BROKERA I INVESTICIJSKOG SAVJETNIKA

Na temelju odredbi članka 15. stavka 1. točke 1. Zakona o Hrvatskoj agenciji za nadzor financijskih usluga
(»Narodne novine« br. 140/05), te članka 24. stavaka 4. i 5. Zakona o tržištu kapitala (»Narodne novine« br.
88/08, 146/08, 74/09), Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga je na sjednici održanoj 17. lipnja 2010.
godine donijela

OPĆE ODREDBE

Članak 1.

(1) Ovim Pravilnikom propisuje se obrazovni program i uvjeti za stjecanje i provjeru stručnih znanja potrebnih
za dobivanje odobrenja za rad brokera i investicijskog savjetnika.

(2) Osobi koja položi ispite za provjeru stručnih znanja potrebnih za dobivanje odobrenja za rad brokera i
investicijskog savjetnika, Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (dalje u tekstu: Agencija) će izdati
Uvjerenje o položenom ispitu.

OBRAZOVNI PROGRAM

Članak 2.

(1) Obrazovni program za stjecanje stručnih znanja potrebnih za dobivanje odobrenja za rad brokera i
investicijskog savjetnika (dalje u tekstu: Obrazovni program) organizira Agencija.

UVJETI ZA PRISTUPANJE ISPITU


Članak 5.

(1) Ispitu može pristupiti osoba koja je podnijela zahtjev za pristupanje ispitu na Obrascu broj 1. koji je
sastavni dio ovog Pravilnika, podmirila naknadu za pristupanje ispitu te priložila dokaze o:1. državljanstvu, pri
čemu hrvatski državljani dostavljaju ovjerenu presliku domovnice, a strani državljani ovjerenu presliku
putovnice,

2. završetku najmanje preddiplomskog sveučilišnog studija kojim se stječe akademski naziv »sveučilišni
prvostupnik« ili stručnog studija čijim završetkom se stječe stručni naziv »stručni prvostupnik« (dokazuje se
ovjerenim preslikom diplome, a u slučaju inozemne isprave ovjerenim dokumentom o priznavanju inozemne
visokoškolske kvalifikacije u svrhu zapošljavanja ili nastavka obrazovanja izdanu od strane nadležnog tijela u
Republici Hrvatskoj).

Izvor: www.hanfa.hr

Prozirnica br. 3

1. Što čini sastavnicu financijskog tržišta?


2. Koji je zadatak financijskog sustava?
3. Koja je uloga brokera?

You might also like