You are on page 1of 5

 

გეოგრაფია

გეოგრაფიის პედაგოგი- მზია მხატვარი

გამჭოლი კომპეტენციების განვითარებაზე ორიენტირებული გაკვეთილი

(ეკოლოგიური წიგნიერებისა და ციფრული წიგნიერების განვითარება)

საგანი: გეოგრაფია

სწავლის საფეხური- მეორე, მერვე კლასი

მოსწავლეთა რაოდენობა-29

სსსმ მოსწავლე-1

დრო-40 წთ

თემა - იელოუსტოუნის ეროვნული პარკი.

მიზანი: მოსწავლეები შეძლებენ ახალი ცოდნის სიღრმისეულად გააზრებას-განმტკიცებას,


იმსჯელებენ ადამიანის მზარდი ზემოქმედების გავლენის გამო ბუნებაზე ეკოლოგიური
პრობლენების გადაწყვეტის გზებზე. ქვეყნის ბიომრავალფეროვნების შენარჩუნების მიზნით
დაცული ტერიტორიების მნიშვნელობის სტატუსის მიხედვით გაგებას და განსხვავებას,
დაცულ ტერიტორიებზე პრეზენტაციების გაკეთებას.

სტანდარტის მიხედვით მისაღწევი შედეგები და ინდიკატორები.

გეო. საბ.10. მოსწავლეს შეუძლია გ ა რ ე მ ო ს ა დ მ ი მ ზ რ უ ნ ვ ე ლ ი


დამოკიდებულების გამოვლენა.
გეო. საბ.12. მოსწავლეს შეუძლია გარემოზე ადამიანის საქმიანობის (ანთროპოგენური
ზემოქმედების) შედეგების შეფასება.

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:

 აანალიზებს დაცული ტერიტორიების სხვადასხვა ფორმების არსებობის


მნიშვნელობას (ეცნობა მსოფლიოში არსებულ ანალოგებს) და რუკის გამოყენებით
მსჯელობს მათი განვითარების პერსპექტივები;
სხვადასხვა ტიპის გეოგრაფიული ლიტერატურისა და თვალსაჩინოებების
დახმარებით მსჯელობს დაცული ტერიტორიების მდებარეობაზე, შექმნის მიზეზებზე და
ადგენს შესაბამის სქემას.
საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები. მოსწავლეებმა იციან ჩრდილოეთ ამერიკის
ბუნებრივი ზონები ტყეების ცხოველთა სამყაროს მრავალფეროვნების შესახებ, ტყის
რესურსების რეკრეაციულ- საკურორტო და ტურისტული მნიშვნელობის შესახებ. იციან რას
ნიშნაბს ტერმინი მდგრადი განვითარება და როგორი დაცული ტერიტორიები არსებობს.
N აქტივობის აღწერა მეთოდი/ კლასის სასწავლო დრო თითოეული
მეთოდები ორგანიზების რესურსები აქტივობის
ფორმა ბოლო
მისაღწევი
შედეგი
1 ვესალმები კლასს, ვთხოვ კითხვა/ მთელი კლასი გაკვეთილი 8წთ წინარე
გაკვეთილისთვის მზაობას, პასუხი ს მიზანი, ცოდნის
ვაწესრიგებ საორგანიზაციო გონებრივი შეფასების გააქტიურება
საკითხებს, რიცხვს,დღეს, იერიში რუბრიკა,
სწრებადობას, ვაცნობ დაფა,
გაკვეთილის თემას, შეფასების ცარცი,
რუბრიკებს, წინარე ცოდნის პროექტორ
გააქტიურების და ი,
მოსწავლეებში მოტივაციის ჩრდილოე
გაზრდის მიზნით ვთხოვ თ ამერიკის
უპასუხონ კითხვებს: რა ტიპის ფიზიკური
დაცული რერიტორიები რუკა,
იცით.როგორ ახდენს გავლენას
ადამიანი ბუნებაზე. რომელი
ეკოლოგიური პრობლემები
არის დაკავშირებული
უშუალოდ ანთროპოგენურ
ფექტორებთან. ჩამოთვალეთ
გარემოსდაცვითი
ღონისძიებები, რომელიც
ტარდება მსოფლიოში და
საქართველოში.
2 მოახდინონ ახალი კითხვა/ მთელი კლასი ინტერნეტი 10წთ მოსწავლეები
ინფორმაციის აღქმა და პასუხი, მინი (წინასწარ იღებენ
პროცესების საკუთარი ლექცია მომზადებ გამოწვევას,
სიტყვებით აღწერა.მოსწავლემ ული აქტიურად
ჯგუფთან ერთად შეძლოს თვალსაჩინ პასუხობენ
მოძიებული ინფორმაციის ოება), კითხვებს.
გაფილტვრა, დახარისხება და მედია,
ფლივჩარტებზე გადატანა. დაფა,
ახალი მასალის გაცნობის ცარცი,სახე
მიზნით, გაკვეთილის ტიპიდან ლმძღვანე
გამომდინარე, წინარე ცოდნას ლო, რუკა,
ვუკავშირებ გაკვეთილის თემას სახელმძღვ
და რამოდენიმე კითხვა - ანელოში
პასუხის რეჟიმში ვამოწმებ მათ მოცემული
მზაობას გაკვეთილისათვის. თვალსაჩინ
ერთვებიან და პასუხობენ ოებები .
კითხვებს. ინტერაქტიური მინი დაფა.
ლექციისა საშუალებით
მოსწავლეებს ვაწვდი
ინფორმაციას. ვიწყებ
ჯგუფებთან მუშაობას.
საპრეზენტაციო მასალას
ვყოფ 4 ნაწილად და ვქმნი
ჯგუფებს.აქტივობის
განმავლობაში მოსწავლეებს
ვაწვდი განმავითარებელ
შეფასებას.
3 აქტივობა: ჯგუფური მუშაობა ჯგუფური, პროექტორ 12წთ ჯგუფი
1ჯგუფი- აკეთებს ინდივიდუალ ი, მიღებული
პრეზენტაციას ური ჩრდილოე ინფორმაციის
სახელმძღვანელოში მოცემულ თ ამერიკის და
პირველი დავალების ფიზიკური შესწავლილი
მიხედვით. გვ.95. რუკა.ფლივ მასალის
2 ჯგუფი-აკეთებს ჩარტები, გამოყენებით
პრეზენტაციას დაცული მარკერები ამზადებს და
ტერიტორიის ფუნქციების მაგნიტები, წარმოადგენს
შესახებ. სურსთები, პრეზენტაციას
3 ჯგუფი-აკეთებს სახელმძღვ .
პრეზენტაციას იელოუსტონის ანელო.
ეროვნული პარკის შექმნისა და
მნიშვნელობის შესახებ.
4 ჯგუფი- აკეთებს
პრეზენტაციას იელოუსტონის
პარკის ბუნების ცაოცრებების
შესახებ.
4 პრეზენტაციების მოსმენის ვერბალურად 10წთ გაკვეთილის
შემდეგ მოსწავლეებს ვაძლევ შეჯამება
განმავითარებელ და
განმსაზღვრელ შეფასებას.
დასასრულს მოსწავლეებს
ვაძლევ საშინაო დავალებას:
მოიძიე ინფორმაცია
ჩრდილოეთ ამერიკის
ტერიტორიაზე მდებარე
ეროვნული პარკების და
იუნესკოს მსოფლიო
მემკვიდრეობის სიაში შესული
ბუნებრივი ძეგლების შესახებ.
დავალება N5 გვ.98.

გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:

მოსწავლემ შეძლოს პრობლემის გააზრება და დასკვნების გაკეთება, ინფორმაციის მოპოვება,


ორგანიზება და კლასიფიკაცია. პრობლემის შესახებ საკუთარი აზრის გამოთქმა და
არგუმენტირებული მსჯელობა. ისეთი უნარჩვევების განვითარება როგორიცაა
თანამშრომლობა, კომუნიკაცია, კრიტიკული და შემოქმედებული აზროვნება,
მედიაწიგნიერება და ციფრული წიგნიერება.

შეფასების ტიპები და მეთოდები: განმავითარებელი შეფასება რუბრიკის გამოყენებით,


თვითშეფასების კითხვარი, კომენტარით ჯგუფური მუშაობისათვის განმსაზღვრელი:
პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკით (დანართი-1,2,3)
მიზანი სწავლების ხარისხის გაუმჯობესება;
მოსწავლის განვითარების ხელშეწყობა,
არგუმენტირებული მსჯელობის უნარის
გაუმჯობესება.
შეფასების საგანი სწავლის პროცესი
შეფასების საშუალებები სიტყვიერი კომენტარი; განვითარების დონის
აღწერა.

ზეპირი პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა-1

№ კრიტერიუმები ბალი

0 1 2
1 თემის შესაბამისად არის შერჩეული სლაიდები

2 მოსწავლე იყენებს ნასწავლ სამიზნე ენას (ტერმინოლოგიას)

3 მოსწავლე თავდაჯერებულია აუდიტორიის წინაშე. კარგად ამყარებს


მხედველობით კონტაქტს , კარგია მისი ინტონაცია, წარმოთქმები და ხმის
ტემბრი

4 მოსწავლე თანამშრომლობს ჯგუფის წევრებთან

5 იცავს დროის ლიმიტს

თვით შეფასების კითხვარი-2

კრიტერიუმები
კი არა

ვიყავი ჩათული საგაკვეთილო პროცესში ,


ვუპასუხე კითხვებს

ვთანამშრომლობდი ჯგუფის წევრებთან

ვმონაწილეობდი პრეზენტაციის მასალების


მოძიებაში.
მოსწავლეთა შეფასების ფორმა ჯგუფური მუშაობისთვის-3

იშვიათად ზოგჯერ ხშირად


აქტიურად თანამშრომლობს ჯგუფის
წევრებთან

იჩენს ინიციატივას საჭიროების დროს

ასრულებს თავის წილ სამუშაო/დავალება ს

You might also like