You are on page 1of 2

გაკვეთილის გეგმა

თარიღი 31.05.2022
საგანი ბუნება
მასწავლებელი მირანდა მუმლაძე
სწავლების საფეხური/ კლასი დაწყებითი, V კლასი
გაკვეთილის თემა როგორ შეცვალა ადამიანმა გარემო?
გაკვეთილის ტიპი ახალი მასალის ახსნა
მოსწავლეთა რაოდენობა კლასში არის 26 მოსწავლე მოსწავლე.
გაკვეთილის ხანგრძლივობა 30 წუთი
გაკვეთილის მიზანი/შედეგი მოსწავლემ გაიაზროს ეკოსისტემებზე
ადამიანის ზემოქმედებით გამოწვეული
ცვლილებების მნიშვნელობა ბუნებისა და
თავად ადამიანის არსებობისთვის. მოიყვანოს
ადამიანის უხეში ჩარევით გამოწვეული
უარყოფითი შედეგების მაგალითები და
იმსჯელოს მათი გამოსწორების გზებზე.

ეროვნული სასწავლო გეგმით • ბუნ. .V.1.მოსწავლემ უნდა შეძლოს


გათვალისწინებული მიზნები პრაქტიკულ აქტივობებში მონაწილეობა და
კვლევითი უნარ-ჩვევების დემონსტრირება.
ბუნ. V. .2. მოსწავლემ უნდა შეძლოს
ორგანიზმებისათვის შეგუებულობების
მნიშვნელობაზე მსჯელობა.

იმისათვის, რომ ამ გაკვეთილის ამოცანები


წინასწარი ცოდნა მოსწავლეებმა წარმატებით შეასრულონ,
უნდა იცოდნენ, რა საფრთხეები შეიძლება
შეექმნას გარემოს,ადამიანის დაუდევარი
თუ მიზანსწრაფული მოქმედებების
შედეგად. უნდა ჰქონდეთ ინფორმაცია
ბუნების იმ ფაქტორების შესახებ,რომლებიც
პრობლოემას უქმნიან გარემოს.
ძირითადი მეთოდები და 1. ვერბალური ახსნა
აქტივობები 2. გონებრივი იერიში
3. მაგალითებით განმტკიცება
4. პრაქტიკული აქტივობა

საგანმანათლებლო რესურსი სახელმძღვანელო, დაფა, ცარცი, თაბახის


ფურცელი, რვეული, კალამი
გაკვეთილის მსვლელობა: • პირველ რიგში, მივესალმები
(I გამოწვევის ფაზა) მოსწავლეებს და გავეცნობი. შემდეგ
ვკითხულობ განვლილ მასალას თუ
რა დაისწავლეს სახლში ვარჩევთ
საშინაო დავალებას,შემდეგ ვაცნობ
ახალი გაკვეთილის თემას და ვიწყებ
გაკვეთილის ახსნას, გაკვეთილის
ახსნისას მომყავს მაგალითები,რათა
მათვის უფრო გასაგები გახდეს რის
შესახებ ვსაუბრობთ. (15წთ)
გაკვეთილის II ფაზა: გაკვეთილის ახსნის შემდეგ ვსვავ
კითხვებს რათა შევამოწმო რამდენად
გასაგები იყო მათვის ახალი თემა,
დაფაზე ვაკეთებთ სავარჯიშოსაც
ვწერთ იმ ბუნებრივი თუ არა
ბუნებრივი ფაქტორების
შესახებ,რამაც შეიძლება ბუნებას
ზიანი მიაყენოს. (10წთ)

გაკვეთილის III ფაზა: • აქტივობის შემდეგ ამის ვმსჯელობთ


გაკვეთილის დასკვნითი ნაწილი თუ რა აქტივობების გატარება
შეიძლება იმისთვის,რომ ბუნებას
(რეფლექსია)
ზიანი არ მივაყენოთ.ბოლოს კი
ვთხოვ შეაფასონ გაკვეთილი და
როგორ მოეწონათ საგაკვეთილო
თემა.
• (5წთ)

You might also like