You are on page 1of 8

გაკვეთილის გეგმა

#2

მასწავლებლის სახელი, გვარი: ნინო გოგოლაძე

პირადი ნომერი: 25001013190

საგანი: ბუნებისმეტყველება

სწავლების საფეხური/კლასი: დაწყებითი საფეხური/ III კლასი.

მოსწავლეთა რაოდენობა: 17 მოსწავლე (აღნიშნულ კლასში არ ირიცხება სსსმ მოსწავლე )

გაკვეთილის თემა: ფესვი

გაკვეთილის მიზანი:

 მოსწავლემ შეძლოს ფესვის ძირითადი ტიპების ჩამოთვლა და დახასიათება, ფესვის ფუნქციების ჩამოთვლა.
ფესვის თავისებურებების დაკავშირება გარემო პირობებთან.

გაკვეთილისა და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან: გაკვეთილის თემა საგნობრივი პროგრამითაა
გათვალისწინებული. გაკვეთილის მიზნების ჩამოყალიბებისას გავითვალისწინე ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტის
მოთხოვნები და ისინი სრულიად შეესაბამებიან გაკვეთილის თემას.შევარჩიე მიზნების შესაბამისი მეთოდები და აქტივობები,
რომლებიც ესგ-ს ინდიკატორების კონკრეტული შედეგების მიღწევაზეა ორიენტირებული.

სტანდარტი და ინდიკატორები:
ბუნ.III.2. 1. მოსწავლე ამოიცნობს ყვავილოვანი მცენარის ძირითად ორგანოებს და მსჯელობს მათი დანიშნულების შესახებ (ფესვი-
წყლის შეწოვა, ღერო- წყლისა და საკვების გატარება, ფოთოლი - საკვების წარმოქმნა, ყვავილი- თესლისა და
ნაყოფის წარმოქმნა გასამრავლებლად.)
ბუნ.III.2. 4. მოსწავლე აკვირდება და აღწერს ყვავილოვანი მცენარის ზოგიერთ გარეგნულ ნიშანს(მაგ., ეკლები, თესლის
გავრცელების სამარჯვები, ფესვის სიგრძე და ფორმა), გამოთქვამს ვარაუდებს, თუ როგორ ეხმარება ესა თუ ის ნიშან-
თვისება მცენარეს გარემოსთან შეგუებაში ( მაგ., სქელი ღერო ხელს უწყობ უდაბნოს მცენარეების მიერ წყლის
მომარაგებას, გრძელი ფესვი- ნიადაგის ღრმა ფენებიდან წყლის მოპოვებას).
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:

 აკვირდება და აღწერს ყვავილოვანი მცენარეების ზოგიერთ გარეგნულ ნიშანს( მაგ. ,ეკლები,


თესლის გავრცელების სამარჯვები, ფესვის სიგრძე და ფორმა)
 მოსწავლე ჩამოთვლის ფესვის ტიპებს, ახასიათებს მათ, მსჯელობს ფესვის ფუნქციებზე.

N გაკვეთილის მიზანი და აღწერა გამოყენებული კლასის სასწავლო რესურსები(დაასაბუთეთ დრო


მეთოდი/ ორგანიზების შინაარსობრივი რესურსების (წთ)
მეთოდები ფორმა/ფორმები მიზანშეწონილობა სასწავლო
მიზანთან მიმართებით)
1 აქტივობა N 1 3 წთ
აქტივობის მიზანი: საორგანიზაციო ვერბალური ახსნა საერთო საკლასო საკლასო ჟურნალი, კალათი
საკითხების მოგვარება. თემისა და ვიზუალური ბოსტნეულით( სტაფილო,
მიზნის გაცნობა, შეფასების თვალსაჩინოების ბოლოკი, ჭარხალი),
კრიტერიუმების აღწერა. გამოყენებით ფლიპჩარტზე მომზადებული
 აქტივობის აღწერა: მისალმების გაკვეთილის მიზანი, შეფასების
შემდეგ მასწავლებელი მოახდენს რუბრიკები, გაკვეთილზე
მოსწავლეთა აღრიცხვას. წინასწარ განსახორციელებელი
გამზადებულ კალათას აქტივობების თანმიმდევრობა .
შემოიტანს რომელშიც
მოთავსებულია ბოსტნეული : კალათი ბოსტნეულით
ჭარხალი , სტაფილო და ბოლოკი. გარკვეულ ინტერესს გამოიწვევს
სთხოვს მოსწავლეებს მოსწავლეებში. ამიტომ ამ ეტაპზე
დაასახელონ ეს მცენარეები , ნიმუშები გამოწვევის
შემდეგ კი დაფიქრდნენ და საშუალებაა. ის დაეხმარება
უპასუხონ კითხვას: მასწავლებელს მოსწავლეთა
წარმოდგენილი ნიმუშები ყურადღება მიმართოს
მცენარის რა ნაწილია? ძირითადი საკითხისკენ.
ამოცნობის შემდეგ გაკვეთილის მიზნისა და
მასწავლებელი წარადგენს თემას. შეფასების კრიტერიუმების
გააცნობს მათ გაკვეთილის მიზანს გაცნობა მოსწავლეებს უბიძგებს
და აღწერს შეფასების მოახდინონ კონცენტრირება
კრიტერიუმებს. აქვე შესთავაზებს მნიშვნელოვან საკითხებზე.
გაკვეთილზე ხოლო გაკვეთილზე
განსახორციელებელი განსახორციელებელი
აქტივობების თანმიმდევრობას. აქტივობების წინასწარ ცოდნა
დაეხმარება მოსწავლეებს თვალი
ადევნონ როგორ აგებენ ცოდნას.
ეს ანონსი ქმნის გარკვეულ
მოლოდინებს მოსწავლეებში, რაც
მოტივაციის შენარჩუნებაშიც
ეხმარება მასწავლებელს.
2 აქტივობა N 2 კითხვა-პასუხი საერთო საკლასო ppt ფაილი , რომელზეც რამდენიმე 3 წთ.
აქტივობის მიზანი: მოსწავლემ შეძლოს მცენარის ფესვია წარმოდგენილი.
წინარე ცოდნის გააქტიურების მიზნით
მასწავლებლის მიერ დასმულ სლაიდი დაეხმარება მოსწავლეებს
ვიზუალურად აღიქვან ფესვთა
კითხვებზე პასუხის გაცემა და
მრავალფეროვნება.
მსჯელობა.
აქტივობის აღწერა:მასწავლებელი სვამს
რამოდენიმე კითხვას
1. რა ნაწილებისგან შედგება მცენარე?
2. ფესვი მცენარის მიწისზედა ნაწილია
თუ მიწისქვეშა?
3. თქვენი აზრით რისთვის სჭირდება
მცენარეს ეს ორგანო?
მასწავლებელი მოსწავლეების
დახმარებით ავსებს ,,ასოციაციურ
რუკას“ გაიმართება მოკლე დისკუსია
მცენარეთა ფესვის ფუნქციების
დასადგენად.
მასწავლებელი სთხოვს დააკვირდნენ
პოსტერს და იმსჯელონ ფოტოზე
გამოსახული ფესვების მსგავსება-
განსხვავებაზე. (მასწავლებელი გამოიყენებს
,,გამოსაძახებელ ჩხირებს“)
მოსწავლეები იმსჯელებენ შეიძლება
თუ არა ყველა მცენარის ფესვი საკვებად
გამოიყენონ? რატომ?
3 აქტივობა N 3 დაკვირვების ინდივიდუალური თვალსაჩინო ბარათები ფესვთა 4 წთ.
აქტივობის მიზანი:მოსწავლემ შეძლოს პროცედურების ნიმუშებით.( ორივე სახეობა
შეუიარაღებელი თვალით ფესვთა განხორციელება განთავსებულია ცალ-ცალკე,
ნიმუშების პრაქტიკული დათვალიერება განსხვავებული შეფერილობის
ბარათზე)
უსაფრთხოების წესების დაცვით და
მასწავლებლის მიერ დასმულ
რესურსის საშუალებით
კითხვებზე პასუხის გაცემა. მოსწავლეები შეძლებენ უკეთ
აქტივობის აღწერა:მასწავლებელი აღიქვან ფესვის სტრუქტურა და
სთავაზობს მოსწავლეებს დაიცვან აგებულების თავისებურება
უსაფრთხოების წესები ,დაათვალიერონ
და დააკვირდნენ ფესვთა ნიმუშებს.
შემდეგ სთხოვს აღწერის მიზნით
,,გამოსაძახებელი ჩხირების“
საშუალებით შერჩეულმა ბავშვებმა
უპასუხონ შეკითხვებს:
1. ორივე ნიმუშის ფესვი
ერთნაირია?
2. ერთნაირია მათი შეფერილობა?
3. ფესვები მსხვილია თუ წვრილი?
4. ხომ არ შეამჩნია ვინმემ
დამატებითი დეტალი , რომელიც
ჩვენ გამოგვრჩა?

4 აქტივობა N 4 მინი-ლექცია საერთო საკლასო თვალსაცინო თემატური 5 წთ.


აქტივობის მიზანი: მოსწავლემ შეძლოს , პლაკატები
მასწავლებლის მიერ გადაცემული
ინფორმაციისა და ვიზუალური რესურსი დაეხმარება მოსწავლეებს
ვიზუალურად აღიქვან ფესვთა ორი
თვალსაჩინოების საფუძველზე
ძირითადი ჯგუფის აგებულების
კითხვებზე პასუხის გაცემა.
თავისებურება
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი
ვიზუალური თვალსაჩინოების
დახმარებით უხსნის მოსწავლეებს
როგორი აგებულების ფესვები აქვთ
მცენარეებს, აგრეთვე განმარტავს მათ
შორის მსგავსება- განსხვავებას.
შემდეგ სვამს კითხვებს წარდგენილი
თემის ირგვლივ:
1. დაასახელეთ ფესვთა სახეები.
2. რა ფუნქცია აქვს ფესვებს. რისი
საშუალებით გადაადგილდება
ფესვში წყალი და მინერალური
მარილები?

5 აქტივობა N 5 ინტერაქციული საერთო საკლასო სალიდ-შოუს საშუალებით 5წთ


აქტივობის მიზანი: მოსწავლემ შეძლოს საგაკვეთილო პროცესი უფრო
ვიზუალურ თვალსაჩინოებაზე საინტერესო და სახალისო
დაყრდნობით ფუნჯა და იქნება,აამაღლებს მოტივაციას და
უზრუნველყოფს მოსწავლეთა
მთავარღერძიანი ფესვთა სისტემის
მაქსიმალურ ჩართვას საგაკვეთილო
გარჩევა.
პროცესში. აღნიშნული რესურსი
აქტივობის აღწერა: დაეხმარება მოსწავლეებს
მასწავლებელი მოსწავლეებს აჩვენებს ვიზუალურად აღიქვან საგნები ,
power point-ში გამზადებულ სლაიდს და რაც ხელს შეუწყობს საკითხის
სთხოვს დააკვირდნენ თითოეულ სურათს, უკეთ გააზრებას.
,,გამოსაძახებელი ჩხირებით“ შერჩეულ
მოსწავლეებს შესთავაზებს ამოიცნონ
ფუნჯა, მთავარღერძიანი ფესვები და
დააკავშირონ სახელწოდება ნიმუშთან.
დააკავშირონ ერთმანეთთან სხვადასხვა
მცენარის ერთი და იგივე სახის ფესვი.
6 აქტივობა N 6 ვიდეო მასალა საშუალებას მისცემს 8წთ.
აქტივობის მიზანი: ვიდეოს ჩვენება, მოსწავლეებს ვიზუალურად
განხილვა და მოსწავლეების მიერ აღიქვან საგანი და ამის
თვალსაჩინოების საფუძველზე საფუძველზე მოახდინონ ფესვთა
სახეობების კლასიფიკაცია.
კითხვებზე პასუხის გაცემა.
ინტერაქციული საერთო საკლასო
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი
მოსწავლეებს აჩვენებს ვიდეო-რგოლის
საშუალებით ზღაპარს- ,,თალგამი“
შემდეგ სვამს კითხვებს წარდგენილი
ვიდეო-რგოლის ირგვლივ.

7 აქტივობა N 7 ინტერაქციული საერთო საკლასო 5 წთ.


აქტივობის მიზანი:გაკვეთილის
შეჯამება. ვერბალური
აქტივობის აღწერა:მასწავლებელი
სთხოვს მოსწავლეებს შეაჯამონ
გაკვეთილი.მიაღწიეს თუ არა მიზანს და
რომელი აქტივობები დაეხმარათ ამაში.
სთხოვს ახსნან რაში შეიძლება
გამოიყენონ გაკვეთილზე მიღებული
ცოდნა.
როგორი იყო მათი ჩართულობა. ხომ არ
იყო ისეთი პასუხი , რომელიც
განსაკუთრებულად მოეწონათ. რა იყო
მათთვის ახალი და ა.შ.
8 აქტივობა N 8 საერთო საკლასო სახელმძღვანელო , 2 წთ.
აქტივობის მიზანი: საშინაო დავალების ,,ბუნებისმეტყველება“
მონიშვნა /მ.ვარდიაშვილი მ.ჭელიძე
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი ი.ავალიანი გ.გედენიძე
გამომცემლობა ინტელექტი /დაფა,
დაფაზე გააკეთებს ჩანაწერს საშინაო
ცარცი, რვეული, კალამი.
დავალებასთან დაკავშირებით ,
რომელსაც მოსწავლეები ჩანიშნვენ
რვეულებში.

გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:

 მოსწავლე შეძლებს დააკვირდეს და აღწეროს ყვავილოვანი მცენარეების ზოგიერთი გარეგნული ნიშანი( მაგ.
ფესვის სიგრძე და ფორმა)
შეფასება:

გაკვეთილის განმავლობაში მოსწავლეები შეფასდებიან კრიტერიუმებზე დაყრდნობით შემუშავებული განმავითარებელი


კომენტარებით.

კრიტერიუმი მაღალი საშუალო გასაუმჯობესებელი


დაკვირვების აკვირდება და აკვირდება და ხარვეზებით უჭირს დაკვირვების
საფუძველზე სრულფასოვნად აღწერს აღწერს ყვავილოვანი შედეგის გააზრება.
ყვავილოვანი მცენარის ყვავილოვანი მცენარის მცენარის ფესსვს. ან
გარეგნული ნიშნების ფესვს. აღწერს მხოლოდ
(ფესვის) აღწერის დამატებითი მინიშნებების
უნარი დახმარებით.

ხელმოწერა: /ნინო გოგოლაძე /

თარიღი: 19.11.2020 წელი

You might also like