Professional Documents
Culture Documents
1 Input
Existing Chainage = 454+200 km
Proposed chainage = 454+200 km
Name of the subzone = Krishna & Pennar
Subzone = 3h
Bridge slab thickness = 0.6 m
wearing coat thickness = 0.065 m
camber = 2.50%
width of the bridge = 16 m
Proposed clear vent = 5 9
Intermediate wall thickness = 0.3 m
External wall thickness = 0.45 m
From
Length of longest stream, L = 21.32 km Toposheet
(Di)=Difference
Length of Each
(km)
(*) Reduced level of river bed at the point of study, i.e. 260m
Hydraulic Calculations for Bridge at Proposed Ch 454+2
Equivalent
Slope S
= ∑(Li x (Di-1 + Di))/L2
= 7.49 m/km
Stream slope
y = 9.752x + 234.2
600.00
R² = 0.891
RL in m
400.00
200.00
0.00
0.00 5.00 10.00 15.00 20.00 25.00
Distance in Km
20
4.0 21.60
5.0 14.95 15
6.0 9.80
7.0 6.50 10
8.0 3.95 5
9.0 2.45
10.0 1.20 0
11.0 0.45 0 5 10 15
12.0 0.00 Time t (hrs)
Sum(Qi) = (A*d)/(tr*0.36)
= 131.69 cumecs ……2
Since Eq-1 = Eq-2, so unitgraph drawn is in order
Step : - 5 Estimation of point rainfall and areal rainfall for design storm duration
Storm
Rainfall
Hourly Design
(cm) Rainfall
Time Distribution Rainfall Loss
=Rainfall Excess
Duration (hrs) coefficient Increame Rate
x (cms)
nt (cm) (cm/hr)
coefficien
t
1 0.89 9.26 9.26 0.100 9.16
2 1.00 10.40 1.14 0.100 1.04
For the estimation of the peak discharge the effective rainfall units were re-arranged against the ordinates
such that the maximum effective rainfall was placed against the maximum U.G. ordinates, the next lower
value of effective rainfall against the the next lower value of U.G. ordinates and so on as shown below:
1-hr
Direct
U.G. Ordinates effective
Runoff
(cumec) rainfall
(cumecs)
(cm)
28.50 1.04 29.75
29.80 9.16 272.85
Total = 302.61
Base Flow 2.37
100-yr peak flood 304.98
Flood Estimation by
(C)
Area velocity method using Observed HFL
RL in m
260.500 Series1
19 260.734 260.000
44 260.242 259.500
Linear
68 260.152 259.000 (Series1)
118 259.962 0 100 200 300
194 259.792 Distance m
Discharge calculations
Observed HFL 262.422 m
LBL 260.500 m
Q=AV=AxR2/3xS1/2
A P R Q
sqm m m3/s
C1 40.05 25.77 1.55 118.89
C2 24.49 18.69 1.31 64.89
Total 64.53 183.78
Wetted
RL of Depth C/S
RL of Existing GL Distance Ht diff perimete
Distance (m) Modified HFL (m) of flow Avg Area
(m) depth of (m) (m) r
GL (m) (m) Sqm
flow (m) P (m)
25.490 262.422 262.422 262.422 0.00 0.47 1.980 0.93 0.94 2.19
23.510 261.485 261.485 262.422 0.94 1.10 2.740 3.01 0.32 2.76
20.770 261.162 261.162 262.422 1.26 1.46 3.330 4.86 0.40 3.35
17.440 260.762 260.762 262.422 1.66 1.79 3.030 5.43 0.26 3.04
C1
14.410 260.5 260.500 262.422 1.92 1.84 2.040 3.76 0.16 2.05
12.370 260.658 260.658 262.422 1.76 1.68 2.130 3.58 0.16 2.14
10.240 260.822 260.822 262.422 1.60 1.69 2.610 4.41 0.18 2.62
7.630 260.644 260.644 262.422 1.78 1.80 2.260 4.06 0.04 2.26
5.370 260.6056 260.606 262.422 1.82 1.83 1.840 3.37 0.03 1.84
3.530 260.5735 260.574 262.422 1.85 1.87 1.940 3.62 0.03 1.94
1.590 260.539 260.539 262.422 1.88 1.90 1.590 3.02 0.03 1.59
0.000 260.512 260.512 262.422 1.91
40.05 25.77
0.000 260.512 260.512 262.422 1.91 0.00
-1.850 260.647 260.647 262.422 1.78 1.84 1.850 3.41 0.13 1.85
-3.420 260.76 260.760 262.422 1.66 1.72 1.570 2.70 0.11 1.57
-5.590 260.819 260.819 262.422 1.60 1.63 2.170 3.54 0.06 2.17
-7.670 260.878 260.878 262.422 1.54 1.57 2.080 3.27 0.06 2.08
C2
-10.010 261.052 261.052 262.422 1.37 1.46 2.340 3.41 0.17 2.35
-12.470 261.242 261.242 262.422 1.18 1.28 2.460 3.14 0.19 2.47
-14.720 261.428 261.428 262.422 0.99 1.09 2.250 2.45 0.19 2.26
-16.740 261.582 261.582 262.422 0.84 0.92 2.020 1.85 0.15 2.03
-18.460 262.422 262.422 262.422 0.00 0.42 1.720 0.72 0.84 1.91
24.49 18.69
Total cross section area (A) 64.53 Sqm
Discharge Q 183.78 m3/sec
Velocity V 2.85 m/s
D Estiamted Design discharge Q with vairous methods
Design Discharge
Dicken's formula 198.745 cumecs
Ryve's formula 111.344 cumecs
SUH Method 304.976 cumecs
Area Velocity Method 183.775 cumecs
Design Discharge from Synthetic Unit Hydrograph is considered in
= 304.976 cumecs
accordance with IRC-5:2015 clause 106.3.2
E) High Flood level based on Area velocity method for Design discharge calculated using SUH
HFL 262.463 m
LBL 260.512 m
Bed slope 0.006
Rugosity Coefficient n 0.035
A P R Q
sqm m m3/s
C1 50.24 25.75 1.95 173.59
C2 38.02 19.49 1.95 131.39
Total 88.26 304.98
Wetted
RL of C/S
RL of Existing GL Depth Avg Distance Ht diff perimete
Distance (m) Modified HFL (m) Area
(m) of flow depth of (m) (m) r
GL (m) Sqm
flow P (m)
25.750 262.547 260.512 262.463 1.95 1.95 0.080 0.16 0.00 0.08
25.670 262.507 260.512 262.463 1.95 1.95 2.160 4.21 0.00 2.16
23.510 261.485 260.512 262.463 1.95 1.95 2.740 5.35 0.00 2.74
20.770 261.162 260.512 262.463 1.95 1.95 3.330 6.50 0.00 3.33
17.440 260.762 260.512 262.463 1.95 1.95 3.030 5.91 0.00 3.03
14.410 260.5 260.512 262.463 1.95 1.95 2.040 3.98 0.00 2.04
C1 12.370 260.658 260.512 262.463 1.95 1.95 2.130 4.16 0.00 2.13
10.240 260.822 260.512 262.463 1.95 1.95 2.610 5.09 0.00 2.61
7.630 260.644 260.512 262.463 1.95 1.95 2.260 4.41 0.00 2.26
5.370 260.6056 260.512 262.463 1.95 1.95 1.840 3.59 0.00 1.84
3.530 260.5735 260.512 262.463 1.95 1.95 1.940 3.78 0.00 1.94
1.590 260.539 260.512 262.463 1.95 1.95 1.590 3.10 0.00 1.59
0.000 260.512 260.512 262.463 1.95
50.236 25.750
38.024 19.490
Total Flow area (A) 88.260 Sqm
Discharge Q= AXV 304.98 m3/sec
Velocity V 3.46 m/sec
Linear
Waterway
Design = 304.976 cumecs
dischargeofQ
Velocity = 3.46 m/s
river
HFL = 262.500 m
Depth of Flow = 1.99 m
Required linearwaterway =Q/(Vv*(d+afflux) = 42.44 m
Proposed Effective linear waterway = 45.00 m
Safe
E) Recommendation
Design Discharge, Q = 304.976 cumecs
Design Affluxed HFL = 262.500 m
Velocity at bridge site = 3.550 m/sec
Effective waterway provided = 45.000 m
Vertical clearance = 1.200 m
Min RL of soffit/invert level of bridge = 263.70 m
Minimum FRL = 264.56 m
Proposed FRL = 264.579 m
Proposed soffit level = 263.71 m
Available vertical clearance = 1.21 m
Proposed Structure Type = Box type
Clear Vent size = 5X9m
Design of Floor Protection Works
Hydraulic Data
Design dischage = 304.9764 m3/s
Clear vent way = 45.00 m
Silt factor = 2.00
Discharge per meter width = 8.81 m3/s/m
HFL = 262.46 m
Scour depth = 4.54 m
Afflux = 0.04 m
Invert Level = 260.5 m
Specific gravity of Bed material = 2.65
Curtain Wall
D/S HFL = 262.463 m
U/S HFL = 262.500 m
As per IRC:SP-13:2004,CI.21.1.3 ,depth of curtain wall should be 0.3 m below scour level and scour depth
need not be increased in case of open foundation.
DATA:
Structure width = 16 m
Length of floor apron U/S = 3.0 m
lenth of floor apron D/S = 5.0 m
Flexible apron, U/S = 3 m
Flexible apron, D/S = 6 m
Thick of floor apron t = 0.55 m
Pressure head Considered H = 1.000 m
Depth of curtain wall U/S, d = 3 m
Depth of curtain wall D/S, d1 = 3 m
Width of CW U/S = 0.2 m
Width of CW D/S = 0.2 m
Outer total length between CW L = 24.000 m
Inner distance between CW L1 = 23.600 m
Critical pressuere at sectction L2 = 18.800 m
Hydraulic Calculations for Bridge at Proposed C
3.0 m 3.0 m 16.0 m 5.0 m 6.0 m
STR. WIDTH
U/S Flexible U Floor apron
/ D/S Flexible Apron
Apron
S
18.800 m D/S
CW
C 23.600 m
W
24.000 m
24.000 m
3m 3m
D1
D
a = L/D = 8.00
1 1 a 2
l
2
l = 4.53
H
GE
d 1 l
GE = 0.05 OR 1 in 20.06
α = L/d1 = 8
2
λ = 0.5(1+sqrt((1+α )) = 4.54
φE = (1/π)cos-1((λ-2)/λ) = 31.10%
φD = (1/π)cos-1((λ-1)/λ) = 21.54%
φc1 = 100-φE = 68.90%
φD1 = 100-φD = 78.46%
α = L/d1 = 8
λ = 0.5(1+sqrt((1+α2)) = 4.532
φE = (1/π)cos-1((λ-2)/λ) = 31.13%
φD = (1/π)cos-1((λ-1)/λ) = 21.56%
U/S side,
correction =φfc1= φC1+(φD1-φC1)/d)*t = 70.65%
1.000
D/S side, 0.627
correction φfE1= φE-(φE-φD)/d1)*t = 29.37%
30.000
18.800
CORRECTION FOR FLOOR THICKNESS:
The critical pressure section for floor thickness at the junction of box D/s end are:
Φf = φfc1-(φfc1-φfE1)/L1)*L2 = 0.378
Pr = 1.662*Φf = 0.628 m
Safe
Protection Works - Bridge @ 454+200
No of Vents = 5
Clear Span = 9.00 m
Design Discharge for foundation = 304.976 Cum
HFL = 262.463 m
Lowest Bed Level (LBL) = 260.51 m
Depth of Flow (d) = 1.95 m
1 Cut of Walls
Silt Factor (Considered as heavy sand) = 2.00
Dischrge per meter width = = 8.81 cum/m
Scour depth = 4.54 m
Scour Level = 262.46 - 4.54 = 257.93 m
Cut of wall bottom level = 257.93 - 0.30 = 257.63 m
Depth of Cut of wall = 260.51 - 257.63 = 2.89 m
Provided Depth of Cut of wall 3.00 Ok
2 Exit Gradient
Pressure head considered H = 1.00 m
Length of Bridge = 16.00 m
Length of Rigid Appron on U/s = 3.00 m
Length of Rigid Appron on d/s = 5.00 m
Length of flexible Appron on U/s = 3.00 m
Length of flexible Appron on d/s = 6.00 m
Depth of Curtain wall U/s (D) = 3.00 m
Depth of Curtain wall d/s = 3.00 m
Total length of impervious floor = (L) = 24.00 m
a = L/D = 8.00
l 1 + (1 + a 2)^0.5 = 4.53
2
GE = Hx1x1
D x x sqrt(l) = 0.05
i.e 1 in 20.06
Allowable exit gradient is 1 in 6 - Hence Ok