You are on page 1of 1

PRIPREMA RADA

Školska godina: 2008/2009. Broj: 5.


Predmet: Tjelesna i zdravstvena kultura Razred: V
Nastavna jedinica: Funkcionalne sposobnosti: trčanje u vremenu od 3 min.
Tip časa: a) opći tip sata, b) edukacija sportske tehnike, c) sportski trening d) mjerenje
Nastavne metode: a) razgovor, b) izlaganje, c) demonstracija, d) ilustacije, e) teksta, f) diskusija
g) pismeni radovi, h) laboratorijski i praktični radovi, j) kombinovana
Nastavna sredstva: a) slike, b) karte, c) knjiga-udžbenik, d )grafoskop, e) dijaprojektor, f) kasetoprojektor,
g) epidijaskop, h) makete-modeli, i) crteži-šeme, j) prirodni materijal
Oblici rada: a) frontalni, b) grupni, c) individualni, d) rad u parovima

Cilj časa: Izmjeriti i ocijeniti funkcionalne sposobnosti u početnom- inicijalnom stanju.


Zadaci časa:
a) obrazovni: Mjerenje funkcionalnih sposobnosti.

b) funkcionalni: Utjecati na funkcionalne sposobnosti, te povećanje funkcija krvožilnog i respiratornog


aparata i metabolizma organizma u cjelini.
c) odgojni: Shvatiti značaj šetanja, trčanja, vježbe, boravka u prirodi na zdravlje organizma.

ARTIKULACIJA ČASA

Uvodni dio: - Pregled sportske opreme, lične higijene, zdravlja učenika i spremnosti za rad.
- Učenici stanu u vrstu.
- Zagrijavanje: hodanje i trčanje na razne načine u koloni jedan iza drugog kružno.
- Učenici stanu u vrstu, te im se najavi cilj časa.
Pripremni dio: - Učenici stanu na mjesta za vježbe oblikovanja.
- Rade se aerobne vježbe mišićne aktivnosti: za istezanje mišićne muskulature
za jačanje mišićne muskulature
za labavljenje mišićne muskulature
Glavni A dio: - Objasnim učenicima da ću im u stanju mirovanja izmjeriti:
a) puls u mirovanju prije trčanja: vrlo nizak, nizak, umjeren, visok, vrlo visok,
b) krvni pritisak prije trčanja: vrlo nizak, nizak, normalan, visok, vrlo visok.
- Objasnim učenicima da će trčati 3 min, a da ću nakon toga:
a) ocijeniti njihovu aerobnu izdržljivost: loše, ispodprosječno, prosječno, natprosječno,
izvrsno,
b) ocijeniti kako se prilagođavaju na primjeren tjelesni napor: normalno, s primijetnim
znacima zamora, s izrazito izraženim znacima zamora.
- Navedeno demonstriram učenicima na sebi, a onda mjerim njih.
- Rezultate zapisujem.
Glavni B dio: - Učenici kojima sam izvršila mjerenje rade štafetnu igru:
1. hodanje,
2. trčanje s medicinkom loptom,
3. preskakanje niske grede i dodirivanje zida,
4. trčanje nazad i dodirivabje druga iz grupe.

Završni dio: - Učenici su u slobodnoj formaciji i rade vježbe opuštanja i relaksacije.


- Učenici stanu u vrstu.
- Ponavljanje osnovnog što je naučeno i urađeno na času, te prijedlozi aktivnosti za praćenje i
normaliziranje stanja.
- Odlazak u svlačionicu laganim trčećim korakom.

Nastavnik: ..........................................................

You might also like