You are on page 1of 21

ÓRATERV

A pedagógus neve: Juhász Anett


Műveltségi terület: német nemzetiségi
Tantárgy: Anyanyelv
Osztály: 4. a
Az óra témája: Barátunk a természet – Kutya az árban
Az óra cél- és feladatrendszere
1. Oktatási feladatok: Szépirodalmi szöveg feldolgozása. A néma olvasás gyakorlása. Szövegfeldolgozás menetének elmélyítése.
2. Megtanítandó ismeret: Kutya az árban – szépirodalmi szöveg feldolgozása
3. Fejlesztendő kompetenciák, képességek:
Matematikai kompetencia

- Logikus gondolkodás, várható események megfogalmazása


- Az állítások igazságának eldöntése
- Következtetés, választás-döntés
- Válogató, osztályozó, rendszerező képesség fejlesztése

Anyanyelvi kommunikáció

- Rövid- és hosszú távú memória


- Szóbeli szövegalkotás tartalomelmondással
- Szókincsbővítés, szókincsfejlesztés
- Olvasási készség fejlesztése
- Szövegtagolás képességének fejlesztése
- Néma olvasás fejlesztése
- Lényegkiemelő képesség fejlesztése
Szociális és állampolgársági kompetencia

-A pontosság, rendszeresség, megbízhatóság, önellenőrzés képességének fejlesztése

Hatékony, önálló tanulás

- A figyelem összpontosítása
- Figyelemkoncentráció, megfigyelőképesség

Kezdeményezőképesség és vállalkozói kompetencia

- Önértékelés képessége a feladatok megoldása során

Tantárgyi kapcsolatok: környezetismeret

Felhasznált források:
- Nemzeti Alaptanterv, Magyar közlöny 66. szám, 2012. június 4.
- Kerettanterv az általános iskola 1-4. évfolyamára/Anyanyelv, 51/2012.(XII.21.) számú EMMI rendelet 1. melléklete, OFI, Budapest, 2012
- Báthori Anna Zsuzsanna, Bárány Jánosné, Nagyné Bonyár Edit: Hétszínvilág olvasókönyv 4. osztály, OFI, Budapest, 2016. 166.o – 167.o.
- Arden Moore: Mit mond a kutyám?- Képes szótár a kutya minden mozdulatához, Gabo könyvkiadó, Budapest 2016.
- Bernáth István: Kutyafajták kislexikona, Elektra Kiadóház Zrt.,Budapest 2015.

Dátum: 2017.10.03.
Nevelési-oktatási stratégia
Idő-
Tanulói Meg-
ke- Az óra menete Várható válasz
Módszerek munka- Eszközök jegyzések
ret
formák
X’ I.Szövegtartalom és a téma előkészítése

1.hangulati- tartalmi előkészítés


közlés, PM feladatlap,
A mai órát közmondásokkal kezdjük.
utasítás, írásvetítő
Vegyétek elő a feladatlapot! Írjátok fel a neveteket!
munkál-
Az első feladatban ki kell egészítenetek a hiányos közmondásokat!
kodtatás
Párban dolgozzatok!
Feladatlap képe:
A feladatlap képe:
1.Egészítsd ki a hiányos
1.Egészítsd ki a hiányos közmondásokat!
közmondásokat!
Itt van a _________ elásva. Itt van a kutya elásva.
__________-ból nem lesz szalonna. Kutyából nem lesz szalonna.
Amelyik _________- ugat, az nem harap. Amelyik kutya ugat, az nem
harap.
ellenőrzés FOM írásvetítő,
Ellenőrzés: szóban, összehasonlítás az írásvetítő képével feladatlap
Ellenőrizzük! XY, olvasd az első közmondást! XY! Mit jelent ez a Itt van a kutya elásva. Itt van a
közmondás? lényeg.
XY, olvasd a második közmondást! XY! Mit jelent ez a közmondás? Kutyából nem lesz szalonna. Adott
ember nem tudja megváltoztatni a
XY, olvasd a harmadik közmondást! XY! Mit jelent ez a közmondás? természetét. 
Amelyik kutya ugat, az nem harap.
Az írásvetítő képe: Amikor egy ember valótlan tényt
1.Egészítsd ki a hiányos közmondásokat! állít magáról nagyképűen.

Itt van a kutya elásva.


Kutyából nem lesz szalonna.
Amelyik kutya ugat, az nem harap.

Visszacsatolás: Ki tudta helyesen kiegészíteni helyesen mindhárom


közmondást?

2.Olvasástechnikai előkészítés közlés, FOM tábla, szókártyák


Szókártyákat láttok a táblán. A szókártyákon felszólító mondatok utasítás,
vannak. A feladatotok az, hogy különböző érzelmek kifejezésével tevékeny-
olvassátok fel a mondatokat! kedtetés
Nos, eridj utadra!
No, menj már anyádhoz!
Micsoda kutyám van!
Ez így nem lesz jó!
XY, olvasd fel az első mondatot lemondóan.
XY, olvasd fel a második mondatot könyörögve.
XY, olvasd fel a harmadik mondatot tanácstalanul.
XY, olvasd fel a negyedik mondatot büszkén.

A tábla képe:
No, eridj utadra!
ellenőrzés FOM
No, menj már anyádhoz!

Micsoda kutyám van!


Ez így nem lesz jó! közlés

Ellenőrzés: folyamatosan a tevékenység során.


Visszacsatolás: folyamatosan a tevékenység során.
utasítás tankönyv
3.Célkitűzés
FOM
A mai órán Czifferszky István által írt szépirodalmi szöveggel fogunk
foglalkozni. Kutya az árban kérdezés,
munkál-
II. Szövegfeldolgozás Árvíz. Kutya. kodtatás
Elsodort az ár egy kutyát. ellenőrzés
1.Jóslás
Nyissátok ki a tankönyveteket 166. oldalon. XY, olvasd fel a címet!
írásvetítő,
Nézzük meg a képet! Mit látunk rajta?
közlés, FOM szókártyák
Mire következtethetünk a kép és a cím láttán?
munkál-
kodtatás,
Ellenőrzés: szóban, a tevékenység során folyamatosan.
kérdezés,
Visszacsatolás: szóban, a tevékenység során folyamatosan.
utasítás
2. Olvasástechnikai előkészítés
Ebben a szépirodalmi szövegben valószínű vannak ismeretlen szavak
számotokra.

Az írásvetítő képe:
zöldár

fészer
Zöldár. Tavasszal a hegyekben
újfundlandi
olvadó hó által kiváltott áradás a
folyókon.
bugylibicska
Fészer. Zárt, tároló helység.
Újfundlandi. Kutyafajta.
ladik
Bugylibicska. Zsebkés.
Ladik. Lapos- széles csónak. írásvetítő,
nógatás
Nógatás. Csinosítás, szépítés. ellenőrzés FOM szókártyák

XY, olvasd az első szót a táblán! Mit jelent ez a szó?


tankönyv
közlés, FOM
XY, olvasd az 2. szót a táblán! Mit jelent ez a szó? utasítás
XY, olvasd az 3. szót a táblán! Mit jelent ez a szó?
XY, olvasd az 4. szót a táblán! Mit jelent ez a szó?
XY, olvasd az 5. szót a táblán! Mit jelent ez a szó?
XY, olvasd az utolsó szót a táblán! Mit jelent ez a szó?

Ellenőrzés: folyamatosan a tevékenység során.


Visszacsatolás: folyamatosan a tevékenység során.

3.Szöveg megismerése
Tegyél le mindent a kezedből, nézz rám. Felolvasom nektek a szöveget.
Tanító bemutatja a szöveget.

A tankönyv képe:
Szeretem az állatos szövegeket.
Kedvenc állatom a kutya. Sajnáltam
a kutyát, de végül megoldódott a tankönyv
sorsa. kérdezés FOM

Szépirodalmi szöveg.
Jancsi, kölyök kutya, anya kutya.
Az író.
körülbelül 1-2 óra alatt játszódik le a
történet. ellenőrzés FOM

tábla, szókártyák
közlés, FOM
Bevezetés, tárgyalás, befejezés. kérdezés,
munkál-
kodtatás

4.Elsődleges szövegértés ellenőrzése


a) spontán reakciók
Kinek tetszett a szöveg? XY, miért tetszett a szöveg? XY, mi volt a
legérdekesebb számodra a szövegben? XY, milyen érzelmet váltott ki
belőled a szöveg?

b) Kommunikációs szempontok megbeszélése


Milyen műfajú ez a szöveg?
Kik voltak a szereplők?

Ki a mesélő?
Mennyi idő alatt játszódhat a történet?

Ellenőrzés: folyamatosan a tevékenység során. Bevezetés:


Visszacsatolás: folyamatosan a tevékenység során. Megárad a Duna
Kutya a vízben
5. részekre osztás Tárgyalás:
a) vázlatpontok rendezése A kutyaház titka
A sikeres mentés
Szókártyákat láttok a táblán. XY, milyen 3 részre oszthatjuk a szöveget? Befejezés:
Ezekhez rendeljük hozzá a többi szókártyát is. Jelentkezzen, aki tud Az állat hálája
mondani egyet!
A tábla képe:
bevezetés
ellenőrzés FOM
tárgyalás
6. sor végéig. tankönyv,
írásvetítő
befejezés utasítás, FOM
kérdezés

A kutyaház titka
Kutya a vízben
Az állat hálája
Megárad a Duna
A sikeres mentés

A tábla képe:
Megárad a Duna
bevezetés
Kutya a vízben

tárgyalás A kutyaház titka


A sikeres mentés
befejezés Az állat hálája
Ellenőrzés: folyamatosan a tevékenység során.
Visszacsatolás: folyamatosan a tevékenység során.

b) tagolás
Vegyetek kék színes ceruzát a kezetekbe! Jelöljük közösen a részek
határát a tankönyvben! XY, meddig tart a „Megárad a Duna „ című rész?
Az írásvetítő képe:

„Jancsi…- a fiú.” 3. bekezdés


végéig.

XY, meddig tart „A kutyaház titka” című rész?


Az írásvetítő képe:

„Határozott…. – evezett.” a 11.


bekezdés feléig.

XY, meddig tart a „kutya a vízben” című rész? „ Ahogy kiért… - biztatta a fiú.”A
14. bekezdés végéig.
Az írásvetítő képe:
Az állat hálája.

XY, meddig tart a „ sikeres mentés” című rész? Jelöljük!

Az írásvetítő képe:
közlés FOM
tankönyv

közlés, FOM
utasítás,
tevékeny-
kedtetés

XY, milyen címet adhatunk a szöveg utolsó részének?

Az írásvetítő képe: „ A Duna…”

Duna, Fekete- tenger

Vízárral. ellenőrzés
A nyár elején/ tavasszal a hegyekben
olvadó hó által kiváltott áradás a
folyókon. kérdezés FOM
Házakat sodor el, városokat áraszt el.

közlés
tankönyv
Vízár jelentését.
Állatokat sem kímél a vízár. utasítás FOM
tankönyv

utasítás, PM
magyarázat

„ Javítsd ki a hibás részeket!”

Ellenőrzés: folyamatosan a tevékenység során.


Visszacsatolás: folyamatosan a tevékenység során

6. Részenkénti elemzés
a) részcél kitűzés

Először csak a bevezetés résszel fogunk foglalkozni.


Bevezetés
b) újraolvasás
XY, olvasd fel az első bekezdést! XY, olvasd fel a második bekezdést!
Húzzuk alá közösen a földrajzi neveket! Jelentkezzen az, aki tud
mondani egyet! XY! XY!

Milyen események függnek össze ezekkel a földrajzi nevekkel?


Mit jelent a vízár?

Milyen károkat okoz?

Ellenőrzés: folyamatosan a tevékenység során.


Visszacsatolás: folyamatosan a tevékenység során

c) részösszefoglalás
Mit tanultál ebből a részből?

Tárgyalás
a)részcél kitűzés
Most a tárgyalás résszel fogunk foglalkozni.

b) újraolvasás
Néma olvasással olvassátok el a tárgyalás részt!

c) elemzés
Vegyétek elő a feladatlapot! A feladat neve: letye-petye. XY, olvasd fel
a második feladat utasítását!
A feladat szövege olyan, mint a pletyka. Némely részei igazak, némely
részei hamisak. A hamis részeket húzzátok át és írjátok fölé a helyeset!
Párban dolgozzatok!
Z. Értékelés
A tanulók minőségi, mennyiségi munkája, aktivitása, fegyelme alapján.

You might also like